Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για έξωση ενοικιαστή


vradypous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχει λήξει το συμβόλαιο και του πεις φύγε και πει όχι τι θα κάνεις; Θα κινηθείς δικαστικά. Αν κινηθείς δικαστικά και δεν πλήρεις κάποια κριτήρια δε θα κερδίσεις αυτό λέμε.

 

Οπότε ή δώστου άπλετο χρόνο (9-18 μήνες νομίζω προβλέπεται), ή δώστου χρήματα, ή κάνε μωκο.

 

Βασικά το σπίτι σου ανήκει αλλά η χρήση του όχι όσο σου καταβάλει το αντίτιμο.

 

Ας μπεί και κανένας μεσίτης ή δικηγόρος να μας πει για σίγουρα, εγώ μιλάω με όσα έχω δει/ακούσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμβολαιο υπαρχει βρε παιδια το οτι εχει ληξη δεν σημαινει οτι δεν εχει εστω και καποια ισχυ, εχει γινει σιωπηρη αναμισθωση.

Αν θελετε να φυγει οπως ειπαν και παραπανω αναλαβετε το κοστος της μετακομισης τα εξοδα για τις εγγυησεις, σε δεη αεριο υδρευση, την αμοιβη του μεσιτη τα εξοδα που τυχον θα πρεπει να κανει για να βαψει το νεο σπιτι και δωστε του πιστωση χρονου για την μετακομιση του στο νεο σπιτι.

Δεν μπορείς στα ξαφνικα επειδη ετσι εσενα σοθ καβλωσε και θες να μεινεις τωρα στο σπιτι που νοικιάζεις, ο αλλος δηλαδη ο ενικοιαστης σου να επιβαρυνθει 1000-1500€ απο το πουθενα.Οπως αυτος ηταν τυπικος ολο το διαστημα τυπικος και σας κατεβαλε ενοικια, πληρωνε λογαριασμους, προσεχε το σπιτι ετσι και εσεις πρεπει να τον σεβαστειτε. Αν θελετε τοσο πολυ το σπιτι θα πρεπει να βαλετε το χερι στην τσεπη, τα χρηματα δεν ειμαι μαρουλοφυλλα να φυτρωνουν στα χωραφια!!!!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα. Δηλαδή νοικιάζεις το σπίτι σου και μετά πρέπει να χρυσωσεις τον άλλον για να φύγει απο εκεί μεσα ακόμη κι αν έχει λήξει το συμβόλαιο; Ότι το θεωρείτε λογικό αυτό κάποιοι με ξεπερνάει. Οκ αν έχεις συμβόλαιο και θέλεις να φύγει να το βάλεις το χέρι στην τσέπη εφόσον συμφωνεί κι εκείνος να φύγει. Αλλά να έχει λήξει το συμβόλαιο από το σπίτι που σου ανήκει και να πρέπει να τον κάνεις χρυσό τον άλλον για να βγει Ε όχι δεν το καταλαβαίνω. Μηπως να του το χαρισουμε κιολας ; Ευτυχώς δεν είναι όλοι ζώα κι υπάρχουν οι άνθρωποι που νιώθουν κα μετά την λήξη του συμβολαίου αν τους πεις πως το θες το σπίτι φεύγουν ,αλλιώς θα γινόταν χαμός.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σου φαίνεται παράλογο ότι η δική σου λογική δε συνάδει με των άλλων και δεν αποτελεί τον μέσο όρο. Ή έστω αυτό που συμβαίνει νόμιμα.

 

Ζώο αυτός που δε θέλει να ξοδέψει 1500€ για μετακόμιση συν χρόνο; Ζώο ήταν και όταν πλήρωνε κάθε μήνα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σου φαίνεται παράλογο ότι η δική σου λογική δε συνάδει με των άλλων και δεν αποτελεί τον μέσο όρο. Ή έστω αυτό που συμβαίνει νόμιμα.

 

Ζώο αυτός που δε θέλει να ξοδέψει 1500€ για μετακόμιση συν χρόνο; Ζώο ήταν και όταν πλήρωνε κάθε μήνα;

Μαλλον δεν έχεις νοικιάσει ποτέ σπίτι δικο σου και δεν έχεις βρεθεί απο αυτήν την πλευρά γι'αυτό τα λες αυτά. Όσο είχατε συμφωνήσει με συμβόλαιο να μένει μέσα κι ήσασταν εντάξει κι οι δυο ,κανείς δεν είναι ζώο. Το να έχει τελειώσει το συμβόλαιο ,να του λες ότι χρειάζεσαι το ΣΠΙ-ΤΙ ΣΟΥ κι εννοείται να του δίνεις και χρόνο να βρει κάτι άλλο κι εκείνος να σου λεει δεν πάω πουθενά Ε αυτό ναι τον κάνει ζώο. Τι θα πει έμενε εκεί μέσα τόσο καιρό ; Το νοίκιαζε. Δεν ήταν δικό του. Κανείς δεν του είπε πως θα μείνει εκεί για πάντα. Γι'αυτό κανεις και συμβολαιο. Πάντα όμως να προστατεύεται ο ενοικιαστής κι όχι ο ιδιοκτήτης. Και δεν είναι τυχαίο που σχεδόν πάντα ο ιδιοκτήτης έχει μπελάδες. Αλλά τι να πεις. Ελλάδα.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται αν περιμένεις να λήξει το συμβόλαιο και με το που λήξει κανεις στο καπάκι καινούριο συμβόλαιο με τρελη τιμή (ας πουμε 10πλαίσιο ενοίκιο) και ο ενοικιαστής (λογικά) δεν το αποδεχθεί; τοτε μπορεις να του κανείς έξωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν έχεις νοικιάσει ποτέ σπίτι δικο σου και δεν έχεις βρεθεί απο αυτήν την πλευρά γι'αυτό τα λες αυτά. Όσο είχατε συμφωνήσει με συμβόλαιο να μένει μέσα κι ήσασταν εντάξει κι οι δυο ,κανείς δεν είναι ζώο. Το να έχει τελειώσει το συμβόλαιο ,να του λες ότι χρειάζεσαι το ΣΠΙ-ΤΙ ΣΟΥ κι εννοείται να του δίνεις και χρόνο να βρει κάτι άλλο κι εκείνος να σου λεει δεν πάω πουθενά Ε αυτό ναι τον κάνει ζώο. Τι θα πει έμενε εκεί μέσα τόσο καιρό ; Το νοίκιαζε. Δεν ήταν δικό του. Κανείς δεν του είπε πως θα μείνει εκεί για πάντα. Γι'αυτό κανεις και συμβολαιο. Πάντα όμως να προστατεύεται ο ενοικιαστής κι όχι ο ιδιοκτήτης. Και δεν είναι τυχαίο που σχεδόν πάντα ο ιδιοκτήτης έχει μπελάδες. Αλλά τι να πεις. Ελλάδα.

Βρε μία χαρά ιδιόκτητης και ενοικιαστής είμαι κι εγώ. Ξέρω το νόμισμα και από τις δύο πλευρές.

Δε θα μπω στη λογική σου όμως να σου πω εσύ ποτέ δεν ήσουν ενοικιαστής...

 

Σε ότι αφορά στα κεφάλαια και στη λογική σου διάβασε παραπανω. Λογικά επιχειρήματα υπάρχουν και στις δύο μεριές. Από προσωπική εμπειρία σου λέω δε μετράει η λογική σου αλλά του άλλου που θα το δικάσει.

 

Επίσης νομίζω σε τριετές συμβόλαιο πρέπει να ενημερώσεις τον ενοικιαστή ότι θες να φύγει τρεις μήνες πριν την λήξη. Αν λήξει και δεν έχεις ενημερώσει τότε γίνεται σιωπηρά αορίστου χρόνου.

 

Τρεις μήνες πριν και να δώσεις εύλογο διάστημα.

Τι γίνεται αν περιμένεις να λήξει το συμβόλαιο και με το που λήξει κανεις στο καπάκι καινούριο συμβόλαιο με τρελη τιμή (ας πουμε 10πλαίσιο ενοίκιο) και ο ενοικιαστής (λογικά) δεν το αποδεχθεί; τοτε μπορεις να του κανείς έξωση;

Πρέπει να υπογράψετε νέο συμβόλαιο με αυτό το μισθιο, αλλιώς ανανεώνεται και ισχύει το προηγούμενο, χαζός είναι να υπογράψει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά κι έχω νοικιάσει κι έχω αλλάξει και διάφορα σπίτια κιόλας. Κι όμως υπάρχουν άτομα που τα ενημερώνεις κι 6 μήνες πριν λήξει το συμβόλαιο ότι δεν θα το ανανεώσετε ξανά και κάνουν τους χαζούς. Δυστυχώς είναι σε τι περίπτωση θα πέσεις. Ο ενοικιαστής δεν σημαίνει πως έχει πάντα δίκαιο ούτε ότι αποκτάει κάποια εξουσία πάνω στην περιουσία σου επειδη το νοίκιασε για ενα τάδε διάστημα. Εκείνος σου δίνει λεφτά κι εσύ τον χώρο σου. Δεν στα χαρίζει. Αυτό δεν σημαίνει πως αυτός ο χώρος ξαφνικά γίνεται και δικός του. Αλλά τι λέμε εδώ μπορεί να μην σε πληρώνει μήνες και πάλι πρέπει να τρέξεις για να τον ξεκουνησεις. Αν αυτό είναι δικαιοσύνη για σένα ,για μένα πάντως δεν είναι. Ξέρω πόσα άτομα πλέον που δε νοικιάζουν το σπίτι τους ενώ έχουν κι ανάγκη γιατί φοβούνται πάνω σε τι άτομα θα πεσουν. Κι Όλα αυτά γιατί ο ιδιοκτήτης είναι ουσιαστικά απροστάτευτος.

Τι γίνεται αν περιμένεις να λήξει το συμβόλαιο και με το που λήξει κανεις στο καπάκι καινούριο συμβόλαιο με τρελη τιμή (ας πουμε 10πλαίσιο ενοίκιο) και ο ενοικιαστής (λογικά) δεν το αποδεχθεί; τοτε μπορεις να του κανείς έξωση;

Από ότι έχω καταλάβει οι μόνοι τρόποι να βγάλεις τον ενοικιαστή με νόμιμο τρόπο χωρίς να μπορέσει να πει κιχ είναι είτε να το πουλήσεις είτε να είναι η μόνη σου κατοικία και να το θες για ιδιοκατοικηση (αλλά να μην έχεις κανένα άλλο σπίτι στο όνομα σου). Από Εκεί και πέρα βρίσκεις το μπελά σου αν δεν μπορείς να συννενοηθείς.
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

Από ότι έχω καταλάβει οι μόνοι τρόποι να βγάλεις τον ενοικιαστή με νόμιμο τρόπο χωρίς να μπορέσει να πει κιχ είναι είτε να το πουλήσεις είτε να είναι η μόνη σου κατοικία και να το θες για ιδιοκατοικηση (αλλά να μην έχεις κανένα άλλο σπίτι στο όνομα σου). Από Εκεί και πέρα βρίσκεις το μπελά σου αν δεν μπορείς να συννενοηθείς.

 

 

Ίσως δεν έχεις πληροφορηθεί ορθά: ακόμη κι αν πουλήσεις το ακίνητο, αυτό δεν σημαίνει ότι ο ενοικιαστής υποχρεούται να φύγει. Ο νέος ιδιοκτήτης, μαζί με το ακίνητο, "κληρονομεί" και τον ενοικιαστή. 

 

Επιπλέον, η ιδιοκατοίκηση, είτε έχεις είτε δεν έχεις άλλο σπίτι στο όνομά σου, ΔΕΝ συνιστά λόγο καταγγελίας της σύμβασης μίσθωσης. Το σωστό, όπως γράφηκε και παραπάνω, είναι αγωγή εξώσεως, εφ'όσον έχει παρέλθει ο χρόνος που ορίζεται στη σύμβαση μίσθωσης (ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι μικρότερος της τριετίας). 

 

Επίσης, για να ξεκαθαρίσουμε μια κι έξω το θέμα, όταν λήγει το μισθωτήριο συμβόλαιο, εφ'όσον ο ενοικιαστής δεν αποχωρήσει και ο ιδιοκτήτης συνεχίζει να εισπράττει τα ενοίκια, λογίζεται ότι η μίσθωση ανανεώθηκε αυτόματα και κατέστη αορίστου χρόνου. Συνεπώς, δεν είναι ορθό να γράφουμε "μα δεν έχει πλέον συμβόλαιο". Έχει και παραέχει. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε στο δικαστηριο θα επικαλεστουμε τη γνωμη σου.

Ευχαριστουμε!

Τα εχουμε πει ξανα,γνωμες,θεωριες και.. νομισματα κρατηστε τα για παρτη σας.

Εφοσον δε γνωριζετε,μη λετε οτι να'ναι.

Βασει λογικης καλα τα λες,αλλα βασει νομου που τα στηριζεις?

 

Βάσει νόμου δεν προβλέπεται τίποτα σχετικό με έξωση ενοικιαστή επειδή απλά έτσι γουστάρεις σαν ιδιοκτήτης.

 

Πρόβλεψη υπάρχει αν δεν πληρώνει τα ενοίκια.

 

Μπορείς να κάνεις κάτι αν ο ενοικιαστής προκαλεί προβλήματα στην πολυκατοικία ή στην γειτονιά, πρέπει να κινηθείτε μαζικά οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες/ένοικοι εναντίον του.

 

Εφόσον σου προκαλεί ζημιές στο σπίτι μπορείς να κινήσεις διαδικασίες καταγγελίας της σύμβασης, αλλά πολύ δύσκολα τα πράγματα και θα πάρει καιρό καθώς πρέπει να αποδείξεις οτι τις ζημιές τις προκάλεσε ο ενοικιαστής, μπορεί αυτός να ισχυριστεί οτι προϋπήρχαν, πρέπει να έχεις φωτογραφίες του σπιτιού όσο περισσότερα μέρη μπορείς και το αρχείο να δείχνει ημερομηνία επάνω πριν την υπογραφή του συμβολαίου.

 

Αν σου πληρώνει τα ενοίκια και δεν έχει λήξει το συμβόλαιο δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Ακόμα και να λήξει δεν γνωρίζω τι γίνεται γιατί παλιά υπήρχε σιωπηρή ανανέωση επ' αορίστου, τώρα μάλλον καταργήθηκε αυτή η διάταξη.

Δεν θα του πεις σήκω φύγε αύριο. Θα περιμένεις να βρει κάτι άλλο. Το να περνάνε μήνες και να μην βρίσκει σημαίνει πως σε γράφει κανονικά. Οκ να προστατεύεται ο ενοικιαστής αλλά με τον ιδιοκτήτη τι γίνεται; Δηλαδή νοικιάζεις το σπίτι κι απ εκείνη την στιγμή κι έπειτα δεν σου ανήκει και δεν μπορείς να το κάνεις ότι θες μέχρι να του καπνίσει του ενοικιαστή να φύγει ; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Ειδικά αν δεν υπάρχει συμβόλαιο δεν υπάρχει δικαιολογία. Το Σπίτι Είναι δικό σου και κανείς δεν μπορεί να κατσικωθει μέσα με το έτσι θέλω μόνο και μόνο επειδή πληρώνει. μιλάω για την περίπτωση που δεν υπάρχει συμβόλαιο. Αλλα Και με το συμβολαιο πάλι μονο ο ενοικιαστης προστατευεται ακομη κι αν ειναι κακος ενοικιαστης κι ο ιδιοκτητης πρεπει να τρεχει να βρει το δικαιο του. Δεν βγαζει νοημα ολο αυτο.

 

Όταν νοικιάζεις το σπίτι παραχωρείς το δικαίωμα χρήσης του ακινήτου σε άλλον για όσο διάστημα αναγράφεται στο συμβόλαιο, δεν μπορείς να διώξεις τον άλλον πριν το τέλος του διαστήματος. Αν υπάρχει συμβόλαιο και ο ενοικιαστής δεν πληρώνει τότε προβλέπονται διαδικασίες έξωσης, υπάρχει ένας μπούσουλας που μπορεί ν' ακολουθήσει ο ιδιοκτήτης. Αν το νοίκιασε ο ιδιοκτήτης χωρίς συμβόλαιο κακό του κεφαλιού του, εκεί πέραν πολλών κινδύνων και προβλημάτων κινδυεύει ο ιδιοκτήτης αν τρέξει δικαστικά να τον κυνηγάει και η εφορία για φοροδιαφυγή.

Επίσης, για να ξεκαθαρίσουμε μια κι έξω το θέμα, όταν λήγει το μισθωτήριο συμβόλαιο, εφ'όσον ο ενοικιαστής δεν αποχωρήσει και ο ιδιοκτήτης συνεχίζει να εισπράττει τα ενοίκια, λογίζεται ότι η μίσθωση ανανεώθηκε αυτόματα και κατέστη αορίστου χρόνου. Συνεπώς, δεν είναι ορθό να γράφουμε "μα δεν έχει πλέον συμβόλαιο". Έχει και παραέχει. 

 

Νόμιζα πως είχε καταργηθεί η διάταξη, αλλά ισχύει ακόμα.

 

Οπότε είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να ενημερώσει τον ενοικιαστή τρεις μήνες πριν την λήξη του συμβολαίου αλλιώς σιωπηρά ανανεώνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι νοικιάζει κάποιος σε κάποιον ένα σπίτι δεν σημαίνει οτι μπορεί και να το πάρει και πισω όποτε θέλει.. Ας μη λέμε ο΄τι θέλουμε. Αλλιώς να το διαθέσει για βραχυχρόνια μίσθωση.. Δεν είναι τυχαίο οτι ο νομος είναι με τον ενοικιαστή.
  Δηλαδή θα νοικιάσω εγώ ένα σπιτι για 3 χρόνια, όπως προβλέπεται απο το νομο, στα 2 χρόνια μένει εγγυος η γυναίκα μου, που σημαίνει οτι στα 3 θα είναι με το μωρο αγκαλιά συνέχεια, και ενα μήνα πριν τη 3ετία  θα έρθει ο ιδιοκτητης να μου πει οτι λήγει το συμβόλαιο και δεν με νοιαζει, πρεπει να φυγεις γιατι θέλω το σπιτι για την κόρη μου. Κ|αι θα με τραμπουκισει κιόλας;  Καλα ενταξει. 
   Αυτα τα υπολογίζουν και τα σκέφτονται πρίν μπουν στη διαδικασία της παραχωρησης χώρου για οικία, έναντι αντιτιμου φυσικα. Αν έχεις κόρη της παντρειάς και θες το σπίτι, κράτα το. Κάποιος που θα το νοικιάσει και θα ειναι συνεπης στις υποχρεωσεις του, θα θέλει να κανει οικογενεια, θα θελει να έχει μια σιγουριά οτι έχει κάπου να μείνει, οχι να ειναι με το άγχος αν θα παντρευτεί η κορη του σπιτονοικοκυρη και θα πρέπει να μετακομισει. 
   Ενημερωτικά μόνο, έψαχνα να βρω σπίτι που να καλύπτει τις αναγκες μου, 1 χρόνο σχεδόν και στην Αθήνα κίολας, σε ένα ευρος περιοχών απο το Φαληρο μεχρι την Αγια Παρασκευη. Πέρναγα τη μισή μου μερα ψάχνοντας αγγελίες και μιλώντας στα τηλέφωνα είτε με μεσίτες είτε με ιδιοκτήτες.  Οπότε 3 μήνες για να "ξεκουμπιστεί" κάποιος είναι πολύ μικρο χρονικό διάστημα. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε στο δικαστηριο θα επικαλεστουμε τη γνωμη σου.

Ευχαριστουμε!

Τα εχουμε πει ξανα,γνωμες,θεωριες και.. νομισματα κρατηστε τα για παρτη σας.

Εφοσον δε γνωριζετε,μη λετε οτι να'ναι.

Βασει λογικης καλα τα λες,αλλα βασει νομου που τα στηριζεις?

 

Ευχαριστουμε για την ...ενημερωση!!!Τα ξερεις ολα εσυ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καρκίνωμα και αυτό να μην μπορείς να δείξεις τον οποιοδήποτε από το σπίτι σου.

Ανάθεμα την ελληνική δικαιοσύνη

 

Κοίτα ένας που έγραψε εδώ και λέει με στόμφο '' πως δεν τον κουνάει κανένας'' λες και είναι δικό του το σπίτι. Λες και ο δικός του πατέρας φρόντισε να έχουν μια στέγη τα παιδιά του και να μην είναι ανεπρόκοπα.

Το καρκίνωμα ειναι πως κάποιοι δινουν σπιτια για ενοικια για 1-2 χρονια να κάνουν την αρπαχτή, βάζετε μέσα οικογένειες με παιδιά που ξέρετε οτι θα πάρετε τα λεφτά σας και μετά απο λιγο θυμάστε οτι θέλετε να μεινετε. Εκμετάλλευση για 2 χρονια και βάζεις μέσα παιδιά?

Που να κατσικωθει και να μη φυγει ποτέ.

Και να ξέρεις οτι όσο σε πληρωνει τον καλύπτει ο νόμος. Και αν έχεις πρωτη κατοικία και αυτος δεν έχει δε φευγει με τίποτα. Ασε δε που αν ο ενοικιαστης σου πλήρωσε ενοικιο μήνα που δεν ανανεώθηκε το συμβόλαιο, σημαίνει πως αυτο ανανεωθηκε σιωπηρά οπότε τα ξαναλέτε σε 3 χρονια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον ο αλλος ειναι συνεπης στις πληρωμες του, πιο πιθανο βλεπω τον λογο του να μη βρισκει να νοικιασει σε φυσιολογικη τιμη. ξεχωρα το κοστος της μετακομισης και ολη τη βαβουρα που συνεπαγεται

 

εσυ μικρε που τα νομιζεις ολα ευκολα κανε μια βολτα στις αγγελιες να δεις τι τρελλα ποσα ζητανε ολοι οι καλομαθημενοι απο το airbnb ιδιοκτητες. μιλαμε για αυξησεις απο 50 μεχρι 100%. δε νομιζω να πηρε κανεις τετοια αυξηση στη δουλεια του

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...