Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για έξωση ενοικιαστή


vradypous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ απορώ γιατί ψειρίζουμε τη μαϊμού κάθε φορά 

 

@TS, πες στη θεία να πάει σε ένα δικηγόρο να ρωτήσει αν έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση απόδοσης μισθίου, και τι χρονικό διάστημα προβλέπεται από τη στιγμή που θα επιδοθεί αυτή στον ενοικιαστή 

 

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι ένα εξάμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαχα. Δηλαδή νοικιάζεις το σπίτι σου και μετά πρέπει να χρυσωσεις τον άλλον για να φύγει απο εκεί μεσα ακόμη κι αν έχει λήξει το συμβόλαιο; Ότι το θεωρείτε λογικό αυτό κάποιοι με ξεπερνάει. Οκ αν έχεις συμβόλαιο και θέλεις να φύγει να το βάλεις το χέρι στην τσέπη εφόσον συμφωνεί κι εκείνος να φύγει. Αλλά να έχει λήξει το συμβόλαιο από το σπίτι που σου ανήκει και να πρέπει να τον κάνεις χρυσό τον άλλον για να βγει Ε όχι δεν το καταλαβαίνω. Μηπως να του το χαρισουμε κιολας ; Ευτυχώς δεν είναι όλοι ζώα κι υπάρχουν οι άνθρωποι που νιώθουν κα μετά την λήξη του συμβολαίου αν τους πεις πως το θες το σπίτι φεύγουν ,αλλιώς θα γινόταν χαμός.

Εγώ εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όσοι εδώ πέρα υποστηρίζουν τους νοικάρηδες να τους τύχει στους ίδιους. Και όχι μόνο να μην τους πληρώνουν το ενοίκιο αλλά να τους το γκρεμίσουν και από πάνω. Όσοι κάνουν like πάω στοίχημα ότι ζουν οι ίδιοι στο νοίκι βέβαια οπότε από δύσκολο έως απίθανο να έχουν και δεύτερο σπίτι για να το νοικιάζουν...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όσοι εδώ πέρα υποστηρίζουν τους νοικάρηδες να τους τύχει στους ίδιους. Και όχι μόνο να μην τους πληρώνουν το ενοίκιο αλλά να τους το γκρεμίσουν και από πάνω. Όσοι κάνουν like πάω στοίχημα ότι ζουν οι ίδιοι στο νοίκι βέβαια οπότε από δύσκολο έως απίθανο να έχουν και δεύτερο σπίτι για να το νοικιάζουν...

 

Οτι να ναι αυτό το post.

 

Το είπαμε και πριν, αν δεν σου πληρώνει το ενοίκιο υπάρχει διαδικασία που προβλέπεται από τον νόμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όσοι εδώ πέρα υποστηρίζουν τους νοικάρηδες να τους τύχει στους ίδιους. Και όχι μόνο να μην τους πληρώνουν το ενοίκιο αλλά να τους το γκρεμίσουν και από πάνω. Όσοι κάνουν like πάω στοίχημα ότι ζουν οι ίδιοι στο νοίκι βέβαια οπότε από δύσκολο έως απίθανο να έχουν και δεύτερο σπίτι για να το νοικιάζουν...

Ενω αν δεν υποστήριζε κανείς (στο topic) τους νοικάρηδες κι ήταν όλοι με το μέρος σου θα άλλαζε κάτι? Πάλι με βάση το νόμο (που δεν είναι με το μέρος σου) θα γινόντουσαν τα πράγματα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεθαίνω που έχουν γραφτεί τόσα posts σε νήμα που ξεκίνησε από αρχι-troll.

 

Θα μου πεις διαβάζουν κι άλλοι, αλλά ούτως ή άλλως έχουν ειπωθεί ήδη πολλάκις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να πάω ρε ξαφνικά με δύο παιδιά ; είμαστε καλά;;;

 

Βρες μου σπίτι κάλυψε τα έξοδα και φεύγω :)

 

Τι νομίζετε ότι έχουμε λεφτά για μετακομίσεις;

 

 

Ο κλασσικός ο "ελληνάρας" ο έλληνας ...

 

Ο καρκίνος της Ελληνικής νοοτροπίας σε λίγες λέξεις = Κάνω ότι γουστάρω γιατί πουλάω τσαμπουκά και δεν υπάρχει αρχή να με πλακώσει στις γρηγορες να στρώσω χαρακτήρα.

 

 

Γιατί ρε μεγάλε, υπηρέτης σου είναι ο άλλος ?

 

Τι πάει να πει "με δυο παιδιά" ? μαζί τα κάνατε ? πήδηξε ο άλλος για να έχει ευθήνες για τα παιδιά σου ?

 

Αν είσαι ανίκανος να φροντίσεις για αυτά να τα πας σε ίδρυμα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καρκίνος της Ελληνικής νοοτροπίας σε λίγες λέξεις. Ο κλασσικός ο "ελληνάρας" ο έλληνας ...

 

 

Γιατί ρε μεγάλε, υπηρέτης σου είναι ο άλλος ?

 

Ο καρκίνος της Ελληνικής νοοτροπίας σε λίγες

 

Μιλάει για την περίπτωση να ισχύει ακόμα το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου εχουν δωσει ολοι να καταλαβεις οτι δεν θα τον κουνησει κανεις νομος ! εφοσον πληρωνει ο ανθρωπος στην ωρα του!!! και εσυ κραζεις ολους εμας οτι τον υποστηριζουμε ?

αφου δεν διαβαζεις επι τις ουσιας τι το ανοιγεις το ποστ για να λες μονο τα δικα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει νόημα αυτό που λέει ο TS. Το συμβόλαιο αυτήν την έννοια έχει. Σου παραχωρώ ένα σπίτι για όσο χρονικό διάστημα ορίζει το έγγραφο που υπογράψαμε. Αν το θες για παραπάνω πρέπει να συμφωνήσουμε και να υπογράψουμε ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όσοι εδώ πέρα υποστηρίζουν τους νοικάρηδες να τους τύχει στους ίδιους. Και όχι μόνο να μην τους πληρώνουν το ενοίκιο αλλά να τους το γκρεμίσουν και από πάνω. Όσοι κάνουν like πάω στοίχημα ότι ζουν οι ίδιοι στο νοίκι βέβαια οπότε από δύσκολο έως απίθανο να έχουν και δεύτερο σπίτι για να το νοικιάζουν...

χαχα.. Γλυκουλης! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει νόημα αυτό που λέει ο TS. Το συμβόλαιο αυτήν την έννοια να έχει. Σου παραχωρώ ένα σπίτι για όσο χρονικό διάστημα ορίζει το έγγραφο που υπογράψαμε. Αν το θες για παραπάνω πρέπει να συμφωνήσουμε και να υπογράψουμε ξανά.

 

Αυτό που λες είναι σωστό, με την προϋπόθεση να έχει παρέλθει τριετία από το αρχικό συμβόλαιο 

 

Από την άλλη βέβαια δε μπορεί ο ιδιοκτήτης να ανακοινώνει στον ενοικιαστή ότι "θέλει το σπίτι σε 10 μέρες", ασχέτως της προαναφερθείσας τριετίας, είναι ανήθικο

 

Ηθικό (αλλά και σύννομο) είναι του δώσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα να βρει νέο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κλασσικός ο "ελληνάρας" ο έλληνας ...

 

Ο καρκίνος της Ελληνικής νοοτροπίας σε λίγες λέξεις = Κάνω ότι γουστάρω γιατί πουλάω τσαμπουκά και δεν υπάρχει αρχή να με πλακώσει στις γρηγορες να στρώσω χαρακτήρα.

 

 

Γιατί ρε μεγάλε, υπηρέτης σου είναι ο άλλος ?

 

Τι πάει να πει "με δυο παιδιά" ? μαζί τα κάνατε ? πήδηξε ο άλλος για να έχει ευθήνες για τα παιδιά σου ?

 

Αν είσαι ανίκανος να φροντίσεις για αυτά να τα πας σε ίδρυμα.

Πήδα από το παράθυρο, δεν με διώχνεις ενώ σε ταΐζω τέλος.

 

Πλερωνω και δεν φεύγω!!

Εγώ εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όσοι εδώ πέρα υποστηρίζουν τους νοικάρηδες να τους τύχει στους ίδιους. Και όχι μόνο να μην τους πληρώνουν το ενοίκιο αλλά να τους το γκρεμίσουν και από πάνω. Όσοι κάνουν like πάω στοίχημα ότι ζουν οι ίδιοι στο νοίκι βέβαια οπότε από δύσκολο έως απίθανο να έχουν και δεύτερο σπίτι για να το νοικιάζουν...

Ρέ φίλε θα φύγουν οι άνθρωποι, μπορεί να μην έχουν λεφτά, 2000 θέλει μια μετακόμιση, δεν είπαν θα κάτσουν για πάντα. Και εγω νοικιάζω μια μικρή γκαρσονιέρα σε μια κοπέλα, να πάω να την βγάλω τώρα; εεεε; να μείνει στο δρόμο μωρέ, δεν βρεχει πολύ σιγά.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες είναι σωστό, με την προϋπόθεση να έχει παρέλθει τριετία από το αρχικό συμβόλαιο 

 

Από την άλλη βέβαια δε μπορεί ο ιδιοκτήτης να ανακοινώνει στον ενοικιαστή ότι "θέλει το σπίτι σε 10 μέρες", ασχέτως της προαναφερθείσας τριετίας, είναι ανήθικο

 

Ηθικό (αλλά και σύννομο) είναι του δώσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα να βρει νέο σπίτι

 

 Έστω σε μια σύμβαση εργασίας, γνωρίζεις εξαρχής ότι είναι για 6 μήνες.  Γιατί το συμβόλαιο ενοικίασης κατοικίας να αποτελεί κάτι διαφορετικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...