Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για έξωση ενοικιαστή


vradypous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νοικιάζει ένα ακίνητο η θεία μου και θέλει να φύγει ο ενοικιαστής ώστε να μείνει η ίδια μιας και το δικό της σπίτι θα το παραχωρήσει στη νιόπαντρη κόρη της.  Έχει πει στον νοικάρη εδώ και 3 μήνες να φύγει αλλά αυτός όλο λέει πως ψάχνει για σπίτι  αλλά δεν ξεκουμπίζεται. 

 

Μπορεί να του κάνει έξωση για ιδιόχρηση ακινήτου; Με τον δικηγόρο της που επικοινώνησε της είπε πως δύσκολα θα τον διώξει μιας και στα ενοίκια είναι αυτός εντάξει αν και το συμβόλαιο τους έχει λήξει. Εμένα μου φαίνεται παράλογο να μην μπορεί να διώξει κάποιος τον ενοικιαστή του για να μείνει ο ίδιος.

 

Έχετε καμιά παρόμοια εμπειρία να μου πείτε; Ο αδελφός της  ( και πατέρας μου ) είναι στα πρόθυρα να πάει και να τον πετάξει έξω με το ζόρι αφού μόνος του δεν φεύγει. 

Τι πρέπει να κάνουμε;

καταρχην με το νταηλικι σας φωναζει την αστυνομια και σας κανει ανετα μηνυση! 

 

καταδευτερον επειδη δεν μου αρεσει και ο τροπος που εκφραζεσε ακου ''ξεκουμπιζετε'' αν και δεν θα το παιξω δικηγορος κανενος ... μαθετε λιγο σαν ανθρωποι να μπαινετε στην θεση του αλλου ....

 

 

αφου εχει ληξει το συμβολαιο εχει προβλημα ο ιδιοκτητης απο τον ενοικιαστη!

 

αφου πληρωνει το μισθωμα του ενικοιου ειναι φυσικα ενταξη με λιγη συννενοηση και παραταση χρονου θα φυγει  δεν ειναι ευκολο να κανεις σημερα μια μετακομιση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλως ή κακως οταν καποιος ειναι συνεπης στο ενοικιο δυσκολο αλλα οχι αδυνατο να τον διωξεις εστω και αν εχει ληξει το συμβολαιο και υπαρχει σιωπηρη παραταση..

 

Ειδικα αν μενεις σε αλλο δικο σου σπιτι .

 

Γνωμη μου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοικιάζει ένα ακίνητο η θεία μου και θέλει να φύγει ο ενοικιαστής ώστε να μείνει η ίδια μιας και το δικό της σπίτι θα το παραχωρήσει στη νιόπαντρη κόρη της.  Έχει πει στον νοικάρη εδώ και 3 μήνες να φύγει αλλά αυτός όλο λέει πως ψάχνει για σπίτι  αλλά δεν ξεκουμπίζεται. 

 

Μπορεί να του κάνει έξωση για ιδιόχρηση ακινήτου; Με τον δικηγόρο της που επικοινώνησε της είπε πως δύσκολα θα τον διώξει μιας και στα ενοίκια είναι αυτός εντάξει αν και το συμβόλαιο τους έχει λήξει. Εμένα μου φαίνεται παράλογο να μην μπορεί να διώξει κάποιος τον ενοικιαστή του για να μείνει ο ίδιος.

 

Έχετε καμιά παρόμοια εμπειρία να μου πείτε; Ο αδελφός της  ( και πατέρας μου ) είναι στα πρόθυρα να πάει και να τον πετάξει έξω με το ζόρι αφού μόνος του δεν φεύγει. 

Τι πρέπει να κάνουμε;

 

Έλα όμως που το τι μπορεί και το τι δεν μπορεί να κάνει κάποιος ορίζεται από τους νόμους, και όχι από την προσωπική σου εκτίμηση περί λογικού/παράλογου.

 

Στην ουσία τώρα, έξωση λόγω ιδιοκατοίκησης ΔΕΝ προβλέπεται. Το μόνο που μπορεί να κάνει η θεία σου είναι αγωγή απόδοσης μισθίου λόγω λήξης μίσθωσης, μόνο που και χρονοβόρο είναι, και κοστίζει, και το αποτέλεσμα είναι αμφίβολο. Η αυτοδικία μόνο σε μπελάδες θα σας βάλει, δεν πρόκειται να λύσει κανένα πρόβλημα.

 

Και ναι, έχω πολλές παρόμοιες εμπειρίες, σε όλες απλά ο ιδιοκτήτης έκανε υπομονή μέχρι να φύγει ο ενοικιαστής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχουν πλέον συμβόλαιο κανονικά μπορεί να τον διώξει. Με συμβόλαιο αν είναι εντάξει ο άλλος δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα δυστυχώς. Θέλω Και γω να διώξω τους ενοικιαστές μου γιατί από τότε που γύρισα στην πόλη μου μένω απ κάτω και μου έχουν κάνει τη ζωή πατίνι αλλά δεν μπορώ ! Μην Σου τύχει γι'αυτό προσέχετε γενικά σε ποιον νοικιάζετε τα σπίτια σας.

Γιατί ρε συ τι σου κάνανε; δεν πληρώνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εδω μιλαμε για ατομο που σε αλλο τοπικ εγραφε οτι το χειροτερο πραγμα που του εχει συμβει στη ζωη του ειναι που δε σηκωνει τηλεφωνα ο οτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εδω μιλαμε για ατομο που σε αλλο τοπικ εγραφε οτι το χειροτερο πραγμα που του εχει συμβει στη ζωη του ειναι που δε σηκωνει τηλεφωνα ο οτε.

Χάχα... Πάω για ύπνο παιδιά, καλά ήταν και σήμερα...

 

Καληνύχτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε συ τι σου κάνανε; δεν πληρώνουν;

Αμα δεν πλήρωναν θα τους είχα κάνει έξωση. Πάντα ήταν εντάξει όμως σε αυτό το κομμάτι. Τώρα τελευταία βέβαια δεν τα δίνουν όλα μαζί ,έχουν και καλά δυσκολίες αλλά δεν τους πολύ πιστεύω. Το θέμα είναι ότι το σπίτι το νοίκιασα ενώ έλειπα. Φαίνονταν εντάξει άνθρωποι και πάντα έδιναν το ενοίκιο στην ώρα τους. Όταν γύρισα όμως κι έμεινα στο κάτω σπίτι κατάλαβα πως πρόκειται περί ζωων. Εκτός του ότι έχουν κάνει διάφορες ζημιές ,όλη μέρα κάνουν απίστευτο θόρυβο και γενικά φασαρία. Το σπίτι δεν έχει κιόλας ηχομόνωση κι αυτοί δε σέβονται τίποτα,οτι θέλουν κάνουν. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Φυσικά δεν είχα ιδέα ότι είναι έτσι και τους είχα ανανεώσει το συμβόλαιο πριν γυρίσω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να του κάνει έξωση για ιδιόχρηση ακινήτου; Με τον δικηγόρο της που επικοινώνησε της είπε πως δύσκολα θα τον διώξει μιας και στα ενοίκια είναι αυτός εντάξει αν και το συμβόλαιο τους έχει λήξει. Εμένα μου φαίνεται παράλογο να μην μπορεί να διώξει κάποιος τον ενοικιαστή του για να μείνει ο ίδιος.

 

Έχετε καμιά παρόμοια εμπειρία να μου πείτε; Ο αδελφός της  ( και πατέρας μου ) είναι στα πρόθυρα να πάει και να τον πετάξει έξω με το ζόρι αφού μόνος του δεν φεύγει. 

Τι πρέπει να κάνουμε;

 

Ως ιδιοκτήτης που νοικιάζω, να πας και να πεις στον πατέρα σου οτι τον ενοικιαστή δεν μπορείτε να τον βγάλετε έξω από την στιγμή που πρώτον έχει υπογραφεί συμβόλαιο και υπάρχει δέσμευση για τον χρόνο διαμονής του και δεύτερον καταβάλλει κανονικά τα ενοίκια, την περίπτωση να κάνουν φθορές στο σπίτι ή άλλα πράγματα που οδηγούν σε καταγγελία σύμβασης τα αφήνουμε απ΄ έξω.

 

Άτυποι τρόποι για να φύγει συντομότερα ενοικιαστής εφόσον ικανοποιούνται τα δύο παραπάνω: 

 

1. Του το λέτε με το καλό κι αν θέλει φεύγει όποτε μπορέσει.

2. Του πληρώνετε την εγγύηση καθώς και ένα ποσόν τόσο για τα έξοδα μετακόμισης όσο και κάτι παραπάνω που το κρίνετε εσείς για την διαδικασία που θα τον βάλετε να τρέχει να ψάχνει σπίτι.

 

Μπορεί να σου φαίνεται χαζό αλλά δεν κάθεσαι έτσι απλά να πεις στον άλλον φύγε απ' το σπίτι όταν ακόμα δεν έχει λήξει το συμβόλαιο και σου πληρώνει το νοίκι. Την ταλαιπωρία που υπόκειται ο ενοικιαστής για να ψάχνει άλλο σπίτι να πληρώνει έξοδα μετακόμισης να πληρώνει εγγύηση για το άλλο σπίτι, να αλλάξει σχολείο στο παιδιά του αν κριθεί αναγκαίο κι αν έχει οικογένεια, μπορεί να χρειαστεί να πάρει άδεια απ' την δουλειά του για όλες αυτές τις διαδικασίες, τρέξιμο σε ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ, τηλέφωνο κτλ. Άλλο όταν σκοπεύει να φύγει ο ίδιος και βάζει ένα σχέδιο και άλλο όταν του σκάει ξαφνικά για τέτοιον λόγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ή κακως οταν καποιος ειναι συνεπης στο ενοικιο δυσκολο αλλα οχι αδυνατο να τον διωξεις εστω και αν εχει ληξει το συμβολαιο και υπαρχει σιωπηρη παραταση..

 

Ειδικα αν μενεις σε αλλο δικο σου σπιτι .

 

Γνωμη μου .

Οποτε στο δικαστηριο θα επικαλεστουμε τη γνωμη σου.

Ευχαριστουμε!

Τα εχουμε πει ξανα,γνωμες,θεωριες και.. νομισματα κρατηστε τα για παρτη σας.

Εφοσον δε γνωριζετε,μη λετε οτι να'ναι.

Ως ιδιοκτήτης που νοικιάζω, να πας και να πεις στον πατέρα σου οτι τον ενοικιαστή δεν μπορείτε να τον βγάλετε έξω από την στιγμή που πρώτον έχει υπογραφεί συμβόλαιο και υπάρχει δέσμευση για τον χρόνο διαμονής του και δεύτερον καταβάλλει κανονικά τα ενοίκια, την περίπτωση να κάνουν φθορές στο σπίτι ή άλλα πράγματα που οδηγούν σε καταγγελία σύμβασης τα αφήνουμε απ΄ έξω.

 

Άτυποι τρόποι για να φύγει συντομότερα ενοικιαστής εφόσον ικανοποιούνται τα δύο παραπάνω: 

 

1. Του το λέτε με το καλό κι αν θέλει φεύγει όποτε μπορέσει.

2. Του πληρώνετε την εγγύηση καθώς και ένα ποσόν τόσο για τα έξοδα μετακόμισης όσο και κάτι παραπάνω που το κρίνετε εσείς για την διαδικασία που θα τον βάλετε να τρέχει να ψάχνει σπίτι.

 

Μπορεί να σου φαίνεται χαζό αλλά δεν κάθεσαι έτσι απλά να πεις στον άλλον φύγε απ' το σπίτι όταν ακόμα δεν έχει λήξει το συμβόλαιο και σου πληρώνει το νοίκι. Την ταλαιπωρία που υπόκειται ο ενοικιαστής για να ψάχνει άλλο σπίτι να πληρώνει έξοδα μετακόμισης να πληρώνει εγγύηση για το άλλο σπίτι, να αλλάξει σχολείο στο παιδιά του αν κριθεί αναγκαίο κι αν έχει οικογένεια, μπορεί να χρειαστεί να πάρει άδεια απ' την δουλειά του για όλες αυτές τις διαδικασίες, τρέξιμο σε ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ, τηλέφωνο κτλ. Άλλο όταν σκοπεύει να φύγει ο ίδιος και βάζει ένα σχέδιο και άλλο όταν του σκάει ξαφνικά για τέτοιον λόγο.

Βασει λογικης καλα τα λες,αλλα βασει νομου που τα στηριζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου λέω ότι ανεξάρτητα αν έχει λήξει το συμβόλαιο, αν κινηθείς νομικά, κι ο άλλος πληρώνει τυπικά και εσύ έχεις κι άλλο σπίτι στα χέρια σου στην ίδια πόλη, καλή τύχη.

Παρεμπιπτόντως, σε όλο τον κόσμο υπάρχει προστασία του ενοικιαστή όχι μόνο στην Ελλάδα.

 

Επίσης, ακόμα και αν γίνει κάτι και κερδίσεις το δικαστήριο, τότε απλά θα έχει πάλι αρκετούς μήνες διάστημα νόμιμα μέχρι να βρει σπίτι.

 

Το γουστάρω να φύγεις άρα φύγε γίνεται μόνο σε μπανανίες. Όχι το ανάποδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου λέω ότι ανεξάρτητα αν έχει λήξει το συμβόλαιο, αν κινηθείς νομικά, κι ο άλλος πληρώνει τυπικά και εσύ έχεις κι άλλο σπίτι στα χέρια σου στην ίδια πόλη, καλή τύχη.

Παρεμπιπτόντως, σε όλο τον κόσμο υπάρχει προστασία του ενοικιαστή όχι μόνο στην Ελλάδα.

 

Επίσης, ακόμα και αν γίνει κάτι και κερδίσεις το δικαστήριο, τότε απλά θα έχει πάλι αρκετούς μήνες διάστημα νόμιμα μέχρι να βρει σπίτι.

 

Το γουστάρω να φύγεις άρα φύγε γίνεται μόνο σε μπανανίες. Όχι το ανάποδο.

Δεν θα του πεις σήκω φύγε αύριο. Θα περιμένεις να βρει κάτι άλλο. Το να περνάνε μήνες και να μην βρίσκει σημαίνει πως σε γράφει κανονικά. Οκ να προστατεύεται ο ενοικιαστής αλλά με τον ιδιοκτήτη τι γίνεται; Δηλαδή νοικιάζεις το σπίτι κι απ εκείνη την στιγμή κι έπειτα δεν σου ανήκει και δεν μπορείς να το κάνεις ότι θες μέχρι να του καπνίσει του ενοικιαστή να φύγει ; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Ειδικά αν δεν υπάρχει συμβόλαιο δεν υπάρχει δικαιολογία. Το Σπίτι Είναι δικό σου και κανείς δεν μπορεί να κατσικωθει μέσα με το έτσι θέλω μόνο και μόνο επειδή πληρώνει. μιλάω για την περίπτωση που δεν υπάρχει συμβόλαιο. Αλλα Και με το συμβολαιο πάλι μονο ο ενοικιαστης προστατευεται ακομη κι αν ειναι κακος ενοικιαστης κι ο ιδιοκτητης πρεπει να τρεχει να βρει το δικαιο του. Δεν βγαζει νοημα ολο αυτο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...