Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη το χρημα κανει τα παντα .για να εχετε το κεφαλ σας ισηχο προτηματε προιοντα πιστοποιημενα

μονο ετσι ξερετε οτι πηρατε αυτο που πληροσατε .

εγο προσοπικα δεν θαρευομαι κανεναν εχο ακουσει οτι παιζει πολυ τουρκικο επιλεκτικο φυλο στην πιατσα

 

 

η μηποσ θα κατσει να δει κανενασ το συλεκτη απο μεσα αν το αλοημινο ειναι 0,5 η 0,1 , 'η αν η μονοση ειναι υαλοβαμβακασ(φτινη) η πετροβαμβακα(ακρηβη) .τριχεσ ολοι μασ βλεπουμε το μπλε αντε κανενασ που ξερει να μετρισει και τον αριθμο των σολινων και οσ εκει

 

 

υγ παντοσ με τα τοσα που εχουν αναφερθη στο φορουμ μπορει ευκολα ο καθενασ να γινει βιομηχανοσ

και να βγαζει δικοτου ηλιακο .ολεσ οι πιγεσ εχουν αναφερθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

φιλε μου συγνωμη αλλα δεν μπορεις να συκοφαντεις εταιρειες ετσι στην τυχη. ειπες κατι πολυ τραβηγμενο κατα την γνωμη μου και δεν μπορεις να το δικαιολογεις με το "τις ανεφερα στην τυχη".κανεις κακο και στις δυο. τελος παντων δεν θα μεινω εκει. πηγαινωντας να παρω ηλιακο για το εξωχικο μου στην ευβοια, ετοιμαζαν εκεινη την στιγμη τα μποιλερ. μεχρι να ετοιμαστουν ζητησα να παω στον χωρο της παραγωγης να δω πως γινονται και πολυ ευγενικα με οδηγησαν στον χωρο. εκτος απο τα μποιλερ εφτιαχναν βασεις και συλλεκτες που ηταν για εξαγωγη οπως μου ειπαν και ειδα ολη την σειρα παραγωγης. γι αυτο ειπα οτι τους βγαζω το καπελο γιατι σε ολα τα σταδια δουλευαν με μεγαλη προσοχη και χωρις τσαπατσουλιες. μεσα σε μιση ωρα που χρειαστηκε να μεινω ειδα αρκετα πραγματα. δεν εκοβαν τουμποραμα αρα θεωρειται βιομηχανια

δεν υπαρχει επιλεκτικο απλο, υπαρχει επιλεκτικο πανω σε χαλκο το οποιο φυσαει και επιλεκτικο πανω σε αλουμινιο που η αποδοση του ειναι λιγο κατωτερη. μετα παει χαλκος που βαφεται μαυρο και γαλβανιζε λαμαρινα που επισης βαφεται μαυρη. στα μποιλερ υπαρχουν ποιοτητες δεν ειναι ενα και αλλαζει αναλογος. εχουν να κανουν με το παχος της λαμαρινας αρχικα, με το εσωτερικο σμαλτο ή βαφη και τελος με την εξωτερικη λαμαρινα ανοξειδωτη,βαμενη,ανοδιομενο αλουμινιο,σκετο αλουμινιο. αρα παρε κοσμε οτι ζητας! για την βενμαν ειχα γραψει σε προηγουμενο ποστ οτι πουλουσε μποιλερ μεγαλυτερα σε λιτρα απο οτι ηταν και ελεγε το ταμπελακι αλλα κανεις εδω δεν επιβεβαιωσε αυτο που μου ειπαν. δεν ξερω αν ισχυει 

 

Σχετικά με τα όσαν αναφέρθηκαν με την χωρητικότητα των λιτρών των μπόιλερς, έγινε επώνυμη καταγγελία της NOBEL στην ΓΣ της ΕΒΗΕ τον Ιούλιο του 2013. Η NOBEL κατηγγείλε ανοικτά την εταιρεία Κανελλάκης, ότι αγόρασε δυο μποιλερς 150 λιτρών και με την μέθοδο της ζύγησης, αυτά βρέθηκαν να είναι 122 λίτρα. Σημειωτέον ότι τα μπόιλερ της Κανελλάκης, αναφέρει η NOBEL τα κατασκευάζει η VENMAN. Επίσης αναφέρει ότι τα μπόιλερ αυτά ήταν σε πολύ κακή κατάσταση με χυμένες πολυουρεθάνες, που αποτελούσε δυσφήμιση για τον κλάδο. Η ΕΒΗΕ αποφάσισε με ψηφοφορία 8 υπέρ 3 κατά να εξετάζονται από την επιτροπή οι γραπτές καταγγελίες μελών για θέματα χωρητικότητας των μπόιλερς. (Τα παραπάνω αντλήθηκαν από τα πράκτικα ΓΣ της ΕΒΗΕ Ιουλίου 2013).

Η VENMAN είναι μέλος της επιτροπής δεοντολογίας που εξετάζει τις καταγγελίες των μελών.

επειδη το χρημα κανει τα παντα .για να εχετε το κεφαλ σας ισηχο προτηματε προιοντα πιστοποιημενα

μονο ετσι ξερετε οτι πηρατε αυτο που πληροσατε .

εγο προσοπικα δεν θαρευομαι κανεναν εχο ακουσει οτι παιζει πολυ τουρκικο επιλεκτικο φυλο στην πιατσα

 

 

η μηποσ θα κατσει να δει κανενασ το συλεκτη απο μεσα αν το αλοημινο ειναι 0,5 η 0,1 , 'η αν η μονοση ειναι υαλοβαμβακασ(φτινη) η πετροβαμβακα(ακρηβη) .τριχεσ ολοι μασ βλεπουμε το μπλε αντε κανενασ που ξερει να μετρισει και τον αριθμο των σολινων και οσ εκει

 

 

υγ παντοσ με τα τοσα που εχουν αναφερθη στο φορουμ μπορει ευκολα ο καθενασ να γινει βιομηχανοσ

και να βγαζει δικοτου ηλιακο .ολεσ οι πιγεσ εχουν αναφερθη.

 

Ξέρεις πόσα πιστοποιημένα προϊόντα κυκλοφορούν με εκπτώσεις? Και στην ευρώπη γίνεται αυτό. Ιδιαίτερα στα οικονομικά προϊόντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλη.

Σύντομες απαντήσεις σε μερικά θέματα που αναφέρθηκαν.

Αν το κριτήριο είναι η ΕΒΗΕ πολύτομο κριτήριο για την επιλογή ηλιακού, καλά να πάθεις.

Ο κακός Manfred θα μας το επιβεβαιώσει, το ότι αρκετή είναι μέλη και δεν έχουν καν έδρα, όπως και μερική έμποροι.

Ονόματα δεν λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε. Έτσι δεν είναι Manfred?

Όσον αφορά τα ΜΠΟΙΛΕΡ, τώρα υπάρχουν στην αγορά με 160 ευρω τελειωμένο τζάμπα πράμα. 2 χιλ λαμαρίνα και ηλεκτροστατική όπως βγάζουν τους ηλεκτρικούς.

Κανένας από αυτούς που είναι στην ΕΒΗΕ δεν τα παίρνει αίτημα?

 Κακέ Manfred.

Τώρα για τους συλλέκτες.

Ένας δουλεύει χάλκινη επιλεκτική επιφάνια και το πάχος ειναι0,12.

Και το κολάι με υψισιχνο.

Η υπόλοιποι δουλεύουνε επιλεκτικό αλουμίνιο 0,40 η 0,50 σαφώς όσο πιο χονδρό είναι το μέταλλο έχει και μεγαλύτεροι θερμοχωρητικότητα. Για να μην σας κουράσω με της ταχύτητες μεταφοράς θερμοκρασίας στα μέταλλα διότι εκεί παίζουν πόλη παράγοντες ρόλο όπως διάφορες περιεκτικότητες της %.

Πιο λεπτό αλουμίνιο από 0,40 σε επιλεκτικό δεν υπάρχει.

Δεν βγάζει καμία εταιρία στην Γερμανία αλά ούτε και στο Βέλγιο που υπάρχει και εκεί μια.  0,30 αλουμίνιο βγάζει μόνο η ΕΛΒΑΛ σε μαύρο όχι σε επιλεκτικό.

Η Τουρκία δεν βγάζει επιλεκτικό.

Τώρα περί επιλεκτικό που φυσάει και απλό επιλεκτικό, αυτά τα ακούω βερεσέ.

Η ALANOD κάθε φορτίο που στέλνει στην Ελλάδα μαζί με το τιμολόγιο στέλνει και το πιστοποιητικό απόδοσης και ποιότητας του υλικού.

Κάποια στιγμή βγήκε κάποιος κατασκευαστής να βάφει την επιφάνια με χρώμα αυτοκινήτου στην απόχρωση του επιλεκτικού.

Ονόματα δεν λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε.

Για τα μποιλερ σμάλτο ναι αυτό που κάνη ο Λάσκαρης έχει ρινίσματα τιτανίου με δίφορες  άλλες προσμίξεις, αναφέρθηκα και παλιότερα σε αυτό.

Τώρα περί Βουλγαρίας, αυτό αληθεύει. Μερικούς μήνες πριν μεταφέρθηκε και η παραγωγή του μποιλερ.

Πιστεύω ότι βύθισα στην κουβέντα.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τώρα περί επιλεκτικό που φυσάει και απλό επιλεκτικό, αυτά τα ακούω βερεσέ."

 

d.pat Για αυτα που ακουσ εσυ βερεσε καπιοι ξεδευουν λεφτα για ερευνα .

 

Το μονο που δεν εξηγησες ειναι πος γινεται να δινουν καπιοι10 χρονια εγγηση στο glass οταν o λασακαρησ δινει μονο 5 

"Ονόματα δεν λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα DPAT.

Πέρα του ότι είμαστε κατασκευαστές και ανταγωνιστές, πρέπει να λέγονται ορισμένες μαύρες αλήθειες για τον κλάδο, που δυστυχώς η ΕΒΗΕ δεν είχε τα κότσια να το κάνει. Έχει χάσει κατε με το ηθικό πλεονέκτημα έναντι των άλλων κατασκευαστών. Σε ότι λέει ο DPAT έχει απόλυτο δίκιο, όντας περισσότερα χρόνια από εμένα στον κλάδο. Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αυτός που δίνη 10 χρόνια εγγύηση κατασκευάζει μόνος του το καζάνι και ξέρη τη κάνη και πόσα χιλ λαμαρίνα δουλεύει.

Αυτή που παίρνουν έτοιμα και προσπαθούνε να βγάλουν από την μύγα ξίγκι, ας πρόσεχαν.

Όχι ότι και κάποιοι κατασκευαστές δεν δουλεύουν ψιλή λαμαρίνα.

Όπως και να έχει το πράγμα ένα καζάνι με 3 χιλ λαμαρίνα χωρίς κανένα σέρβις θα κρατήσει τουλάχιστον 12-15 χρόνια.

Τώρα όσον αφορά το επιλεκτικό και την GRENoneTEC.

 Αν γνωρίζεις την εταιρία θα γνωρίζεις σίγουρα και τον Κο, Hollzweizig.

Αν θέλεις πάμε και για λεπτομέρειες.

Φιλάκια.


Κακέ Manfred.

Πιθανών δεν ρώτησες την αγορά στον κλάδο μας.

Εγώ ποτέ δεν είδα συνάδελφο ανταγωνιστικά, παρά μόνο συναδελφικά.

Έχω βοηθήσει όχι και λίγους.

Ας βγει κάποιος να με διαψεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η GOT στον Meditterano, βάζει επιλεκτική επιφάνεια 0.3 χιλ. Το είχε πει στον αδελφο μου ο συγχωρεμένος ο Alexander Eichwalder Διευθυντής της εταιρείας. Εγώ ξέρω μόνο τον Kantuth τον ιδιοκτήτη, που είχε επισκευθεί τις εγκαταστάσεις της εταιρείας. Τους υπόλοιπους τους ξέρει ο αδελφός μου, μιας και κατασκευάζουμε μπόιλερ για αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D,PAT KAI MANFRED ειστε κατασκευαστες και λογικο ειναι να αρπαζεστε αν καποιοσ σας τσιγκλισει .

αντιθετα εγω δεν ειμαι, ουτε ζω απο τα υλιακα .οποτε βλεπω τα πραγματα πιο καθαρα και πιο αντικειμενικα ,πραγμα που ισοσ δεν σασ συμφερει καποιεσ φορες.  και ειναι απολυτα λογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D,PAT KAI MANFRED ειστε κατασκευαστες και λογικο ειναι να αρπαζεστε αν καποιοσ σας τσιγκλισει .

αντιθετα εγω δεν ειμαι, ουτε ζω απο τα υλιακα .οποτε βλεπω τα πραγματα πιο καθαρα και πιο αντικειμενικα ,πραγμα που ισοσ δεν σασ συμφερει καποιεσ φορες.  και ειναι απολυτα λογικο

Νομίζω πως κάθε φορά που γράφω σε αυτό το φόρουμ, γράφω ενημερωτικά και όχι να εξυπηρετήσω δικά μου άλλα συμφέροντα.

Νομίζω πως λέω τα πράγματα με το όνομα τους.

Δεν έχω λόγους να αρπαχτώ.

Από εκεί και πέρα θέλεις? η δεν θέλεις? να διαβάσεις αυτά που γράφο και στης δύω περιπτώσεις, καλά να πάθεις.

Τώρα μην αρχίσουμε με διατυπώσεις ξέρης λένε για τον D.PAT αυτό για τον Manfred το άλλο για τον Χ το τάδε.

Να μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα και όχι με υποθέσεις η ακούσαμε, και λέγετε.

Για μένα κυκλοφόρησε ότι έκλεισα, και ότι δεν υπάρχω σαν εταιρία.

Πληροφοριακά το γράφω ότι όχι θα είμαι από τους τελευταίους που θα κλείσω, απλά δεν θα κλείσω. Διότι και διάδοχη κατάσταση υπάρχει ο γιος μου, δεύτερον δεν χρωστάω πουθενά, ούτε του τύπου ξέρης δεν με πληρώσανε η πελάτες άρα δεν μπορώ να σε καλύψω, παρόλα που έφαγα 370 χιλιάδες πακέτο (επιταγές ανοιχτή λογαριασμοί κλπ)

Αλίμονο στους γραβατακιδες που τους λέω .

Κάτι ξέρη παραπάνω ο μπάρμπα Μήτσος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D.PAT O ΜΠΙΤΖΙΔΗΣ ΜΕ 2,5 ΧΙΛ ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΒΓΑΖΕΙ 76 ΚΙΛΑ ΜΠΙΛΕΡ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΛΑΣΤΗΜΑΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΔΟΣΗ .ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΕ 3 ΧΙΛ ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ 85.  ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙΣ ΜΕΣΕΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΥΤΗ

 

ΔΕΝ ΡΟΤΑΩ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ .ΑΠΛΑ ΕΝΗΜΕΡΟΤΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ειμαι καινουριος στο forum και δεν σας κρυβω πολυ μπερδεμενος. Θελω να ρωτησω πιο ειναι καλυτερο υλικο για θερμοδοχειο

Ο γαλβανισμενος χαλυβας 3μμ ή ο μαυρος χαλυβας 3μμ με διπλη επιστρωση σμαλτου ψημενο στους 860 κελσιου.

Αλλοι λενε για το ενα αλλοι για το αλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ειμαι καινουριος στο forum και δεν σας κρυβω πολυ μπερδεμενος. Θελω να ρωτησω πιο ειναι καλυτερο υλικο για θερμοδοχειο

Ο γαλβανισμενος χαλυβας 3μμ ή ο μαυρος χαλυβας 3μμ με διπλη επιστρωση σμαλτου ψημενο στους 860 κελσιου.

Αλλοι λενε για το ενα αλλοι για το αλλο.

εγο θα επινα νερο σε γιαλινο ποτηρι οχι σε γαλβενιζε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγο θα επινα νερο σε γιαλινο ποτηρι οχι σε γαλβενιζε

Πού το βρήκες το γυαλί;

 

Δεν έχω δει ποτέ πάντως να διαφημίζουν γαλβανιζέ δοχείο, λογικά θα πρόκειται για μικρές βιοτεχνίες που το χρησιμοποιούν.

Ωστόσο, όπως το σκέφτομαι, μπορεί να υπάρχει ένα σημείο που είναι ανθεκτικότερο το γαλβανιζέ από την επισμαλτωμένη λαμαρίνα: Στα σημεία που δεν εφαρμόζεται επισμάλτωση, δηλαδή στο εξωτερικό μέρος του δοχείου και το μανδύα. Ή μήπως γίνεται και εκεί η επισμάλτωση, όποιος γνωρίζει ας διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...