Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα .Aν και  έχω καιρό να γράψω διαβάζω συχνά τις συζητήσεις σας.Το καλοκαίρι 'εβαλα έναν 160αρι.Αυτές τις μέρες έκανε αρκετά καλό καιρό(ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ).Εχω την εντύπωση(δεν ξέρω ίσως είναι και η ιδέα μου)οτι το ζεστό νερό είναι σχετικά λίγο.τελειώνει αρκετά γρήγορα. Χρειάζεται να συμπληρώσω αντιψυκτικό η μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο?ευχαριστώ....

Έλεγξε αν λείπει υγρό από το κλειστό κύκλωμα και συμπλήρωσε αν λείπει. 

Αν και συνήθως το καλοκαίρι χάνεται το υγρό και όχι το χειμώνα.

 

Παρακολούθησέ το πάντως, γιατί μπορεί να είναι και φυσιολογικό και απλά να καταναλώνεται το νερό. Μην περιμένεις να κρατάει όπως το καλοκαίρι που έχει συνέχεια ήλιο και το νερό μέσα είναι όλη μέρα στους 90 βαθμούς.

Με μια μέρα χειμωνιάτικης ηλιοφάνειας από εντελώς κρύο θα σου το πάει στους 60-70 (που πάλι ζεματάει στο χέρι).

Ομως τα 160 λίτρα στους 60 βαθμούς τελειώνουν πιο γρήγορα από τα 160 λίτρα στους 90 γιατί για να έχεις πχ στη ντουζιέρα 40 βαθμούς, θα πρέπει να ανακατέψεις περισσότερο νερό από το θερμοσίφωνα με αυτό του δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο είπα ότι θα το παρακολουθησω το θέμα.ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.σε γενικςς

Σε γενικες γραμμές είμαι ευχαριστημένος

εγω εχω 160l με 3τ.μ συλλεκτες και τωρα αυτες τις μερες που ανοιξε ο καιρος μου βγαζει συνεχεια καυτο νερο. Στα πολυ κρυα μου δινει μια θερμοκρασια απο 50 εως 55 βαθμους και μπορουν να κανουν 3 ατομα ντουζ ο ενας μετα των αλλων..   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεκδοτο

σε βιλα ειδα το εξησ : 2τμ συλεκτησ στην ταρατσα 30μοιρεσ κληση με ενα 120 λ μποιλερ σε αποσταση περιπου 20μ. στο υπογειο

αυτο ο ιδιοκτητησ ποτα θα εχει ξεστο νερο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σαςςςςςς,

Λοιπόν επειδή εγώ δεν μένω σε βίλα και τα λεφτάκια θέλω να μην τα δίνω σε ρεύμα...

 

http://easyplanet.skroutzstore.gr/p.EASYPLANET-120-1-75-glass-iliakos-me-15-CHRONIA-EGGYISI-120-litra-diplis-energeias-me-epilektiko-syllekti-titaniou-1-75-m.847785.html

 

Αν μπορείτε να μου δώσετε μία γνώμη για το άνωθεν θα το εκτιμούσα υπέρ του δεόντως :-D !!

 

Από την άλλη αν έχετε κάποια εναλλακτική καλοδεχούμενη!!!

 

Μιλάμε για ένα σπίτι 45 τ.μ 2άτομα(soon to be 3)

 

Ευχαριστώ παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΙΗΣΗ ΤΙΝΟΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ?

ΣΥΛΕΚΤΗΣ FINS KAI ΟΧΙ FULL PLATE ΜΕ ΑΠΟΔΟΣΗ Ν 0,8 ?????? ΠΟΛΥ ΧΛΟΜΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ

 

ΓΕΝΙΚΟΣ ΘΑ ΕΛΛΕΓΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΛΕΕΕΕΝΕ

 

ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΦΟΝΤΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΙΛΕΡ, ΜΙΑΖΕΙ ΜΕ ΑΠΟΘΗΚΗ ΡΙΜΑΔΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σαςςςςςς,

Λοιπόν επειδή εγώ δεν μένω σε βίλα και τα λεφτάκια θέλω να μην τα δίνω σε ρεύμα...

 

http://easyplanet.skroutzstore.gr/p.EASYPLANET-120-1-75-glass-iliakos-me-15-CHRONIA-EGGYISI-120-litra-diplis-energeias-me-epilektiko-syllekti-titaniou-1-75-m.847785.html

 

Αν μπορείτε να μου δώσετε μία γνώμη για το άνωθεν θα το εκτιμούσα υπέρ του δεόντως :-D !!

 

Από την άλλη αν έχετε κάποια εναλλακτική καλοδεχούμενη!!!

 

Μιλάμε για ένα σπίτι 45 τ.μ 2άτομα(soon to be 3)

 

Ευχαριστώ παιδιά

Όπως σου είπε και βίτοςβίτος, η εγγύηση είναι εντελώς επισφαλής. Δεν υπάρχει καλά καλά μαγαζί, πόσω μάλλον εργοστάσιο. Η μάρκα είναι μόνο το αυτοκόλλητο επάνω στο μπόιλερ. Με άλλα λόγια πρόκειται για εντελώς  φασόν, οπότε αν θες γνώμη καλύτερα να μάθεις το εργοστάσιο κατασκευής συλλέκτη και δοχείου.

Κάτι αστεράκια στην περιγραφή που δεν παραπέμπουν πουθενά και διάφορες υπερβολές στην περιγραφή δίνουν επίσης κακή εντύπωση ως προς τη σοβαρότητα του πωλητή. 

Θετικά είναι ο χάλκινος υδροσκελετός του συλλέκτη και το πάχος της μόνωσης του δοχείου.

Η τιμή δεν είναι και κελεπούρι, δεδομένου ότι έχουν πέσει πολύ οι τιμές και μπορείς με μικρή διαφορά πλέον να πάρεις και επώνυμο.

Όσον αφορά το μέγεθος του συλλέκτη είναι αρκετά τα 2 τετραγωνικά στα 160 λίτρα (για 3 άτομα); Σκέφτομαι να πάρω της Calpac (160/2.1).

Αν είναι επώνυμος ο ηλιακός, λογικά το έχουν υπολογίσει να είναι επαρκής η επιφάνεια του συλλέκτη με βάση την απόδοσή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...