Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά συγγνώμη αν ψάχνω μάρκα αλλά έτσι μπορείτε να με βοηθήσετε. Έχω ψάξει και είμαι μεταξύ ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 200 lt και NOBEL 200 lt, με επιλεκτικούς συλλέκτες και glass δοχεία και οι δυο (για 4 άτομα με αρκετή κατανάλωση).

 

Για τον Nobel διάβασα σε ένα forum μηχανικών ότι με συλλέκτες APOLLON 4 m2 ότι βγάζει τα περισσότερα kWh/έτος, ενώ έχει την καλύτερη σχέση απόδοσης/κόστος. Στο site τους βλέπω ένα πιστοποιητικό μόνο και δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστοι (η κατασκευή στις φωτογραφίες είναι έτσι και έτσι); Επίσης δεν ξέρω πόση διαφορά έχει ο συλλέκτης APOLLON από έναν άλλο πιο απλό;

 

Για την ΗΛΙΟΑΚΜΗ έχω ακούσει καλά λόγια από φίλο μου που έχει βάλει τον αντίστοιχο, βλέπω στρατιά από πιστοποιητικά και καλή κατασκευή στις φωτογραφίες (δεν είναι προφανώς κριτήριο).

 

Σε τιμές δεν ξέρω τι παίζουν, έχω βρει μια άκρη για εργοστασιακή τιμή Nobel. Επειδή η διαφορά δεν είναι μεγάλη θέλω να πάρω τον καλύτερο.

Επεξ/σία από Davout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο Nobel έβγαλε την παραγωγή του εκτός Ελλάδας.Θες να στηρίξεις μια εταιρία που παίρνει ημερομήσθια από Έλληνες και τα δίνει σε Βούλγαρους;

 

http://www.insomnia.gr/topic/140510-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5/page-177?do=findComment&comment=52927860

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για τον Nobel διάβασα σε ένα forum μηχανικών ότι με συλλέκτες APOLLON 4 m2 ότι βγάζει τα περισσότερα kWh/έτος, ενώ έχει την καλύτερη σχέση απόδοσης/κόστος. 

Αυτό έχει ξανασχολιασθεί http://www.insomnia.gr/topic/140510-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5/page-173?do=findComment&comment=52894888

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΝΕΤΕ ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘOS

αγοραζοντασ νοβελ κανετε τουσ βουλγαρουσ πιο πλουσιους

αυτοι με την σειρα τους ερχονται στην ελλαδα (του υπυρετουμε)και κανουν τουρισμο και ενησχιεται η ελληνικη τουριστικη βιομηχανια

 

για μενα ενασ που περνει το εργοσταιοτου και παει αλλου ειναι χειροτεροσ και απο τον χειροτερο φοροφηγα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Γνωρίζει κανένας τους ηλιακούς kombi?

http://www.kombi.gr/uploads/e29e66468117bb9e8bb66eeb215ef4c8.pdf

 

Ξέρετε αν είναι ποιοτικοί? Μου πρότειναν έναν στα 200 λίτρα, glass, επιλεκτικό, κλειστού κυκλώματος, με 4m2 απορροφητικό συλλέκτη και βάση για κεραμοσκεπή, προσφορά στα 770€. Αξίζει? Ποια είναι η γνώμη σας?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ο υδραυλικός που μέχρι τώρα εμπιστευόμουν μου προτείνει  ηλιακό COMFORT (Ελληνικός λέει) 200 λίτρα, επιλεκτικό τιτανίου μπλε, κλειστού κυκλώματος, με διπλό   συλλέκτη 3m2, βάση κολλητά στη  κεραμοσκεπή, με περαστικά και όλα τα υλικά στα 1100€ και 5 χρόνια εγγύηση εργοστασίου και απεριόριστη υποστήριξη από αυτόν σε ότι χρειαστεί.

 

Γνωρίζει κανείς την εταιρεία; Με πρόχειρη αναζήτηση βρίσκω μόνο αυτό:

http://daskalakis.info/index.php/component/spidercatalog/showproduct/66.html?product_id=12&page_num=1&back=1

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει τελικά γι'αυτά τα λεφτά;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Ο υδραυλικός που μέχρι τώρα εμπιστευόμουν μου προτείνει  ηλιακό COMFORT (Ελληνικός λέει) 200 λίτρα, επιλεκτικό τιτανίου μπλε, κλειστού κυκλώματος, με διπλό   συλλέκτη 3m2, βάση κολλητά στη  κεραμοσκεπή, με περαστικά και όλα τα υλικά στα 1100€ και 5 χρόνια εγγύηση εργοστασίου και απεριόριστη υποστήριξη από αυτόν σε ότι χρειαστεί.

 

Γνωρίζει κανείς την εταιρεία; Με πρόχειρη αναζήτηση βρίσκω μόνο αυτό:

http://daskalakis.info/index.php/component/spidercatalog/showproduct/66.html?product_id=12&page_num=1&back=1

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει τελικά γι'αυτά τα λεφτά;

 

Ευχαριστώ

Αν δεν χρειάζονται πολλά μέτρα σωλήνων, είναι ακριβούτσικος.

Καλύτερα ξεχώρισε τις τιμές εγκατάστασης και ηλιακού, για να μπορείς να εκτιμήσεις.

Σαν επιλογή πάντως δε λέει και τίποτα το ιδιαίτερο, ένας no-name (φασόν) ηλιακός φαίνεται πως είναι. Ρώτα τον υδραυλικό γιατί σου τον προτείνει, αναρωτιέμαι αν θα σου πει κάτι περισσότερο από φιλοφρονήσεις για το χαρακτήρα του ηλιακού (ότι είναι "καλός" πχ) :P 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια προτειμηστε καποιον ηλιακο επωνυμο η τουλαχιστον καποιον που να ακουγεται και μην ψαχνεστε με τετοιες μαρκες. ξερω τα χρηματα δεν περισσευουν αλλα καλυτερα να κανεις 1-2 μηνες υπομονη και οικονομια και μετα απο 2 μηνες να παρετε εναν ηλιακο της προκοπης. δεν βαζουμε ηλιακο για να τον αλλαξουμε σε 5 χρονια αλλα για να κρατησει. και ο kompi και ο αλλος του δασκαλακη ειναι φασον οπως αναφερει και ο manfred παραπανω.

οσο για παραπανω με τα ηλιακα του nobel που φτιαχνονται στην βουλγαρια, ας μην το παιξουμε εκει ελληναρες. σωστο απο την μια να στηριζουμε τα ελληνικα προιοντα αλλα απο την αλλη ας ασκησουμε βετο σε αυτους που μας κυβερνουν για να μην αναγκαστει αλλη ελληνικη εταιρεια να φυγει απο την χωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά από τα μαγαζιά, εμπορεύονται ηλιακούς θερμοσίφωνες που αγοράζουν μπόιλερ από τον α' κατασκευαστή και συλλέκτη από τον β' κατασκευαστή. Το αποτέλεσμα συχνά να είναι αμφίβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους συνφορουμίτες (naive, Manfreduser789, D.PAT) να ξεκαθαρίσουν  τι εννοούν λέγοντας φασόν και τι επώνυμο ηλιακό. Δεν είμαι ειδικός, δεν γνωρίζω καθόλου την αγορά και δυστυχώς δε έχω χρόνο να διαβάσω όλο το παρόν θέμα.

 

Ρώτησα πάλι τον υδραυλικό και απάντησε ότι τους δουλεύει χρόνια, είναι ελληνικοί με τα καλύτερα υλικά και θα μου φέρει έντυπα και πληροφορίες για την εταιρεία κατασκευής όταν του είπα οτι  δεν βρίσκω κάτι στο internet. Η τιμή του είναι 800 συν 150 τα περαστικά συν 60 η έξτρα χρέωση για την βάση κολλητά στη  κεραμοσκεπή συν 60 για τον γερανό συν περίπου 70 τα υλικά, σύνολο 1140 (1100 την πρώτη φορά που μιλήσαμε). Α! και δεν είναι αυτός στο link  του Δασκαλάκη.

 

Πόσα πρέπει να υπολογίζω για ένα "επώνυμο" ελληνικό κατά προτίμηση που θα "κρατήσει"; Γιατί σίγουρα δεν θέλω ηλιακό για 5 χρόνια...

 

Κάθε πληροφορία που θα με βοηθήσει να καταλάβω τι παίζει είναι πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους συνφορουμίτες (naive, Manfreduser789, D.PAT) να ξεκαθαρίσουν  τι εννοούν λέγοντας φασόν και τι επώνυμο ηλιακό. Δεν είμαι ειδικός, δεν γνωρίζω καθόλου την αγορά και δυστυχώς δε έχω χρόνο να διαβάσω όλο το παρόν θέμα.

 

 

Φασόν είναι αυτό που έγραψε στο τελευταίο μήνυμα ο manfred. Αγοράζω συλλέκτη από ένα εργοστάσιο, δοχείο  από άλλο, σωλήνες, βάσεις κλπ τους κολλάω πάνω και ένα αυτοκόλλητο και έφτιαξα φίρμα.

Επώνυμοι είναι αυτοί που προέρχονται από τους κατασκευαστές. Δηλαδή μια εταιρεία παράγει ένα ολοκληρωμένο προϊόν και βάζει επάνω τη φίρμα της.

Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι εργοστασιακή εγγύηση δε μπορεί να σταθεί στους φασόν. Επίσης, η συνολική σωστή λειτουργία είναι αμφίβολο αν έχει μελετηθεί επαρκώς.

 

 

Ρώτησα πάλι τον υδραυλικό και απάντησε ότι τους δουλεύει χρόνια, είναι ελληνικοί με τα καλύτερα υλικά και θα μου φέρει έντυπα και πληροφορίες για την εταιρεία κατασκευής όταν του είπα οτι  δεν βρίσκω κάτι στο internet. Η τιμή του είναι 800 συν 150 τα περαστικά συν 60 η έξτρα χρέωση για την βάση κολλητά στη  κεραμοσκεπή συν 60 για τον γερανό συν περίπου 70 τα υλικά, σύνολο 1140 (1100 την πρώτη φορά που μιλήσαμε). Α! και δεν είναι αυτός στο link  του Δασκαλάκη.

 

Τα "καλύτερα υλικά" έχουν διαγωγή κοσμιοτάτη και βοηθάνε τις γιαγιάδες να περάσουν το δρόμο; :P

 

Καλό είναι σου φέρει πληροφορίες για την εταιρεία κατασκευής, για να δούμε αν έχει σχέση με αυτό που γράφει επάνω. 

Να είναι ελληνικός είναι πιθανό, ωστόσο αν καταφέρεις να μάθεις ακριβώς τα εργοστάσια κατασκευής μπόιλερ και συλλέκτη, οι συμφορουμίτες εδώ που είναι επαγγελματίες του χώρου ίσως να σου δώσουν μια πληρέστερη γνώμη.

Για την τιμή πάντως, τέτοιοι no-name ηλιακοί 200λτ αρχίζουν από 500€ https://www.skroutz.gr/c/1399/solar_heater.html?from=most-popular&keyphrase=%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9+%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B5%CF%82+200

 

 

 

Πόσα πρέπει να υπολογίζω για ένα "επώνυμο" ελληνικό κατά προτίμηση που θα "κρατήσει"; Γιατί σίγουρα δεν θέλω ηλιακό για 5 χρόνια...

 

Κάθε πληροφορία που θα με βοηθήσει να καταλάβω τι παίζει είναι πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Στα 800€ που υπολογίζεις βρίσκεις πλέον επώνυμο τύπου glass, ο οποίος αλλάζοντας το ανόδιο τακτικά θα σου κρατήσει άνετα 15 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Στα 800€ που υπολογίζεις βρίσκεις πλέον επώνυμο τύπου glass, ο οποίος αλλάζοντας το ανόδιο τακτικά θα σου κρατήσει άνετα 15 χρόνια.

 

Κάποια πρόταση;

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...