Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω..μπορεί να έχει απαντηθεί πιο πίσω παρόμοια ερώτηση αλλά ειναι παρα πολλές οι σελίδες. Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα.

 

Λοιπόν στο πατρικό μου στην Ελλάδα έχω μια μινι πολυκατοικία...3 όροφοι. 1ος ακατοίκητος..2ος σπιτι που μεγάλωσα και 3ος το σπιτι που εμεναν οι παπούδες. Ολο το κτιριο εχει εναν θερμοσίφωνα στο υπογειο που ζεσταίνεται με διακόπτη στον πίνακα του υπογείου.Μπόιλερ δλδ...ζεσταίνονταν και με το πετρέλαιο τον χειμώνα οταν αναβαν καλοριφερ αλλα πετρελαιο εχω να βαλω πανω απο 5 χρονια.

Πάνω απ'τον 3ο όροφο ειναι κεραμιδοσκεπή. 

 

Η ερώτηση τώρα...μπορώ να βάλω ηλιακό?Και αν ναι θα είναι μεγάλη δουλειά σε θέμα σωλήνων και εγκατάστασης?Το κόστος θα ειναι ανεκτό ή απαγορευτικό? 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποιον απαντήσει...σορρυ αν ρώτησα ή ειπα κατι ανόητο αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα πάνω στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει δοκιμάσει κανείς το παρακάτω φίλτρο για όλη την εγκατάσταση του σπιτιού?

http://e-filters.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=137&category_id=39&option=com_virtuemart&Itemid=18&lang=el

 

Έχω πολλά άλατα και φοβάμαι ότι και με αλλαγή κάθε χρόνο του ανοδίου, πάλι θα μειωθεί η απόδοση του ηλιακού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον χαλκό.

Το μόνο που μένη τώρα, είναι να ακούσουμε για δράκους , και ποτάμια με νεράιδες.

Εκτός αν αναιρέσουν αυτά που μας δίδαξαν πριν από πολλά χρόνια η Γερμανοί.

Σύνδρομο Menkes.

Νόσος Wilson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον χαλκό.

Το μόνο που μένη τώρα, είναι να ακούσουμε για δράκους , και ποτάμια με νεράιδες.

Εκτός αν αναιρέσουν αυτά που μας δίδαξαν πριν από πολλά χρόνια η Γερμανοί.

Σύνδρομο Menkes.

Νόσος Wilson.

 

στη πρώτη περίπτωση μας χρειάζεται χαλκός

και στη δεύτερη μας δημιουργεί πρόβλημα

 

τί θές να πείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό αναφέρθηκα και στης δύο περιπτώσεις.

Από την μια τον χρειαζόμαστε, και τον παίρνουμε με της τροφές.

Η υπερβολική ώμος ποσότητα είναι άκρος επικίνδυνη.

Απότη τουλάχιστον θυμάμαι.

Εκτός και αν δεν τα κατάλαβα καλά, όταν μας τα μάθαιναν.

Και λόγο της τότε ηλικίας είχαμε και αλλού το νου μας.

Λέγαμε τη μας νοιάζουν αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατάλαβα ότι και τα δύο είναι άσχετα με την περιεκτικότητα του νερού σε χαλκό.

Πρόκειται για σπάνιες  ασθένειες που αν τις έχεις, είτε συσσωρεύεις είτε δε μπορείς να απορροφήσεις το χαλκό που χρειάζεται ο οργανισμός.

Το αν προσλαμβάνεις ή όχι χαλκό από το νερό, δεν τις προκαλεί, αν δεν είναι στα γονίδιά σου ήδη.

 

Μην το ξεχειλώνουμε άδικα το θέμα παίδες, είναι που είναι τεράστιο.


Να ρωτήσω..μπορεί να έχει απαντηθεί πιο πίσω παρόμοια ερώτηση αλλά ειναι παρα πολλές οι σελίδες. Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα.

 

Λοιπόν στο πατρικό μου στην Ελλάδα έχω μια μινι πολυκατοικία...3 όροφοι. 1ος ακατοίκητος..2ος σπιτι που μεγάλωσα και 3ος το σπιτι που εμεναν οι παπούδες. Ολο το κτιριο εχει εναν θερμοσίφωνα στο υπογειο που ζεσταίνεται με διακόπτη στον πίνακα του υπογείου.Μπόιλερ δλδ...ζεσταίνονταν και με το πετρέλαιο τον χειμώνα οταν αναβαν καλοριφερ αλλα πετρελαιο εχω να βαλω πανω απο 5 χρονια.

Πάνω απ'τον 3ο όροφο ειναι κεραμιδοσκεπή. 

 

Η ερώτηση τώρα...μπορώ να βάλω ηλιακό?Και αν ναι θα είναι μεγάλη δουλειά σε θέμα σωλήνων και εγκατάστασης?Το κόστος θα ειναι ανεκτό ή απαγορευτικό? 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποιον απαντήσει...σορρυ αν ρώτησα ή ειπα κατι ανόητο αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα πάνω στο θέμα.

Δεν είναι πολύ μεγάλο το κόστος, χρειάζεται ένα ζευγάρι σωλήνες με μόνωση από εκεί που έχεις τώρα το μπόιλερ μέχρι εκεί που θα μπει ο ηλιακός το πολύ. Ένας υδραυλικός που θα το δει μπορεί να σου πει και άλλο σημείο σύνδεσης, πιο κοντινό. 

Αν θες να συνδέσεις τον ηλιακό και με το καλοριφέρ, αντίστοιχα από εκεί που θα μπει ο ηλιακός μέχρι το κοντινότερο σημείο που μπορεί να τραβήξεις γραμμή από το κύκλωμα του καλοριφέρ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πολύ μεγάλο το κόστος, χρειάζεται ένα ζευγάρι σωλήνες με μόνωση από εκεί που έχεις τώρα το μπόιλερ μέχρι εκεί που θα μπει ο ηλιακός το πολύ. Ένας υδραυλικός που θα το δει μπορεί να σου πει και άλλο σημείο σύνδεσης, πιο κοντινό. 

Αν θες να συνδέσεις τον ηλιακό και με το καλοριφέρ, αντίστοιχα από εκεί που θα μπει ο ηλιακός μέχρι το κοντινότερο σημείο που μπορεί να τραβήξεις γραμμή από το κύκλωμα του καλοριφέρ. 

 

Δλδ στην χειρότερη 2 μονωτικοί σωλήνες σε μήκος 4 ορόφων (3 οροφοι+ισόγειο). Δλδ από τιμές που ακούω για ηλιακούς εδώ μέσα δεν θα ξεφύγει το κόστος πάνω από 1,5χιλ για έναν αξιοπρεπή ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ στην χειρότερη 2 μονωτικοί σωλήνες σε μήκος 4 ορόφων (3 οροφοι+ισόγειο). Δλδ από τιμές που ακούω για ηλιακούς εδώ μέσα δεν θα ξεφύγει το κόστος πάνω από 1,5χιλ για έναν αξιοπρεπή ηλιακό.

 

για το καλοριφέρ θέλεις 2 μονωμένους (και την επιστροφή)

συν την έξοδο του ηλιακού 

= 3 μονωμένοι

 

δές μήπως σε συμφέρει να  ανοίγεις την αντίσταση αντί για το καλοριφέρ και γλυτώσεις και την εγκατάσταση που θα είναι μεγάλη για 4 ορόφους σωλήνες συν το τριπλής ενέργειας ηλιακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το καλοριφέρ θέλεις 2 μονωμένους (και την επιστροφή)

συν την έξοδο του ηλιακού 

= 3 μονωμένοι

 

δές μήπως σε συμφέρει να  ανοίγεις την αντίσταση αντί για το καλοριφέρ και γλυτώσεις και την εγκατάσταση που θα είναι μεγάλη για 4 ορόφους σωλήνες συν το τριπλής ενέργειας ηλιακό

 

Άμα δεν αναμίξω καθολου τα καλοριφέρ θα έχει μεγάλη διαφορά στο κόστος? Ποιες θα ειναι οι διαφορές στην λειτουργία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δεν έχεις ζεστό λόγω ήλιου θα ανοίγεις την αντίσταση αντί να ανοίγεις το καλοριφέρ.

Αν καίς πετρέλαιο μάλλον σε συμφέρει έτσι και αλλιώς η αντίσταση.

Αν καίς φυσικό αέριο δε γνωρίζω.

 

Αν οι σωλήνες είναι να περάσουν και εξωτερικά του σπιτιού εγώ θα άνοιγα μόνο αντίσταση.

Η διαφορά στη λειτουργία είναι μικρή νομίζω.

 

Και φυσικό αέριο να έκαιγες για να κάνεις απόσβεση τα έξοδα της εγκατάστασης για σύνδεση με τον καυστήρα θα πρέπει να περάσουν κάμποσα χρόνια.

Δώσε τα έξτρα λεφτά για καλύτερο ηλιακό και έναν αυτοματισμό όπως παρακάτω:

 

Εγώ έβαλα στον πίνακα 

ένα μπουτόν ράγας

και ένα χρονικό ράγας

 

Πατάς το μπουτόν και ανοίγει η αντίσταση για όσο χρόνο έχεις ορίσει στο χρονικό ή/και μέχρι να φτάσει τη θερμοκρασία που έχεις ρυθμίσει το θερμοστάτη. 

 

 

EASYBUYWORLD_WWW_EBW_GR_MPOYTON-RAGAS-ME

RE11.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριφέρ δεν ανοίγω πλέον...έχω να βάλω πετρέλαιο 5 χρόνια...το τζάκι έκανα ενεργειακό και έτσι έχω θέρμανση για όποτε γυρνάω Ελλάδα.

 

Το ότι ειναι κεραμιδοσκεπή σε τόσο μεγάλο ύψος θα είναι πρόβλημα στην τοποθέτηση του ηλιακού?Χρησιμοποιούν γερανό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα θα είναι αν η σκεπή δεν έχει κατάλληλο προσανατολισμό και κλίση και θέλει περίεργη βάση.

εκεί κάπου κερδίζεις (απόδοση) και κάπου χάνεις (ομορφιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα θα είναι αν η σκεπή δεν έχει κατάλληλο προσανατολισμό και κλίση και θέλει περίεργη βάση.

εκεί κάπου κερδίζεις (απόδοση) και κάπου χάνεις (ομορφια)

 

Η σκεπή κοιτάει και απο κει που βγαίνει ο ήλιος..και σε διπλανε πολυκατοικίες προς τα κει ειναι στραμμένοι ηλιακοί που βλέπω..εκεί βέβαια είνια ταράτσες...αλλα η γενικη κατεύθυνση της σκεπής ειναι προς την ανατολη του ήλιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιδανικός προσανατολισμός για ηλιακό είναι ο νότος (σαν μπούσουλα μπορείς να πάρεις το που "κοιτάνε" τα "πιάτα" της nova).

Μια μικρή απόκλιση (+10 -10 μοίρες) είναι οκ αλλά από κει και πέρα επηράζεται (δυσμενώς) η απόδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι έτσι τότε ο ηλιακός θα πρέπει να μπει ακριβώς στην κορυφή της σκεπής...με κατεύθυνση παράλληλη αυτής.

 

Κάπως έτσι...

 

9_090303255Crem.jpg

 

Το αισθητικό δεν με νοιάζει καθόλου να είμαι ειλικρινείς...λες και με νοιάζει αν θα αρέσει στους κατοίκους των ψηλότερων ορόφων διπλανών πολυκατοικιών. Από τον δρόμο δεν φαίνεται η σκεπή ούτε η άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...