Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η howat είναι ελληνικοί , νομίζω φτιάχνονται στην Έλευσίνα ή Ασπρόπυργο . Από ποιότητα δεν ξέρω να σου πω , φαντάζομαι θα βρίσκονται στα επίπεδα των υπολοίπων . Προσωπικά θεωρώ την ΗΛΙΟΑΚΜΗ  κορυφή στον χώρο , εκτός αν πας σε siemens ή bouderus , που παίζουν σε άλλη κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

H Sieline (μέχρι πρόσφατα Siemens) φτιάχνονται στην Ελλάδα.

Το ίδιο και τα καζάνια της  buderus μέχρι πρόσφατα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

 

Μετά το πουλάνε ως γερμανικό προϊόν με το σχετικό "καπέλο".
Προτιμήστε καθαρά ελληνικούς ηλιακούς! Είναι από τα ελάχιστα προϊόντα που δεν έχουμε να ζηλέψουμε ΤΙΠΟΤΑ από τους έξω...

 

Έχει γεμίσει ο τόπος ηλιακά Σκοπίων,Βουλγαρίας και Κίνας..... είναι πολύ μεγάλο κρίμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δικιο ο kid,εχουμε και εμεις εδω Ελλαδα πολυ καλους ηλιακους.να προτιμαμε τα δικα μας προιοντα καλυτερα,δεν εχουν τιποτα λιγοτερο απο τα κινεζικα-βουλγαρικα κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα τα μποιλερ λεβητοστασιου με συλλέκτες βεβιασμενης κυκλοφορίας είναι πιο αποδοτικά;; Με το σκεπτικό ότι το μποιλερ είναι μέσα και δεν έρχεται σε επαφή με κρύο. Επίσης λιγότερες απώλειες από το καλοριφέρ και από τις βρύσες μιας και τα κολλεκτερ είναι στο λεβητοστασιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας -παιδες-....ψαχνω για ηλιακο ταρατσας 160λτ και θα ηθελα την βοηθεια σας...Ειμαι -σημερινος- στο φορουμ. ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σοας και την βοηθεια.   Οι ηλιακοι που βρηκα ειναι οι παρακατω και ειναι ΟΛΟΙ με ατοκες δοσεις που αυτο με βολευει πολυ.

Alpha clima.gr......ADVANCE 160L/3m* (3 τετραγωνικα μετρα πανελ)    623 euro/18 atokes doseis

A1Shop ...............DAVINTSI  χαλκου/τιτανιου 160λτ/3μ*........   .            600  ---  // ---     --  //  --

A1Shop                 ΕLCO        ---   ///   ---          160LT/2,4*                     720  euro  15 atokes doseis

Apothema.gr  .......NOBEL CLASIC                   160lt/3*                          786  euro   36 atokes doseis

HΛΙΟΑΚΜΗ...........COMPACT                           160lt                              590 euro    24 atokes.

 

Πια η διαφορα των compact με των συμβατων ηλιακων??...με συμφερει η τεχνολογια αυτη/?..(μενω στη Λευκαδα)

Θα προτιμουσατε εναν ηλιακο με -κενο αερος- (ΚΑΛΠΑΚ)  η τους συμηθισμενους??

Συγνωμη για το μεγαλο γραμμα μου.......καλο σαββατοκυριακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Sieline (μέχρι πρόσφατα Siemens) φτιάχνονται στην Ελλάδα.

Το ίδιο και τα καζάνια της  buderus μέχρι πρόσφατα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

 

Μετά το πουλάνε ως γερμανικό προϊόν με το σχετικό "καπέλο".

Προτιμήστε καθαρά ελληνικούς ηλιακούς! Είναι από τα ελάχιστα προϊόντα που δεν έχουμε να ζηλέψουμε ΤΙΠΟΤΑ από τους έξω...

 

Έχει γεμίσει ο τόπος ηλιακά Σκοπίων,Βουλγαρίας και Κίνας..... είναι πολύ μεγάλο κρίμα!

 

Τα Sieline τα έφτιαχνε η Cosmosolar, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Τα Buderus ή Bosch, φτιαχνόντουσαν πριν λίγα χρόνια στον Μπιτζίδη, μέχρι που οι Γερμανοί μετέφεραν την παραγωγή στην Πορτογαλία (δεν ξέρω για ποιο λόγο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπιος αλλος συνφορμιστας να μου δωσει απαντηση στην ερωτηση μου η εστω να προτεινη καποιον ηλιακο 160λτ??

Σκεφτομε σοβαρα τον NOBEL Clasic....θαθελα ομως και αλλες αποψεις η προτασεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας -παιδες-....ψαχνω για ηλιακο ταρατσας 160λτ και θα ηθελα την βοηθεια σας...Ειμαι -σημερινος- στο φορουμ. ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σοας και την βοηθεια.   Οι ηλιακοι που βρηκα ειναι οι παρακατω και ειναι ΟΛΟΙ με ατοκες δοσεις που αυτο με βολευει πολυ.

Alpha clima.gr......ADVANCE 160L/3m* (3 τετραγωνικα μετρα πανελ)    623 euro/18 atokes doseis

A1Shop ...............DAVINTSI  χαλκου/τιτανιου 160λτ/3μ*........   .            600  ---  // ---     --  //  --

A1Shop                 ΕLCO        ---   ///   ---          160LT/2,4*                     720  euro  15 atokes doseis

Apothema.gr  .......NOBEL CLASIC                   160lt/3*                          786  euro   36 atokes doseis

HΛΙΟΑΚΜΗ...........COMPACT                           160lt                              590 euro    24 atokes.

 

Πια η διαφορα των compact με των συμβατων ηλιακων??...με συμφερει η τεχνολογια αυτη/?..(μενω στη Λευκαδα)

Θα προτιμουσατε εναν ηλιακο με -κενο αερος- (ΚΑΛΠΑΚ)  η τους συμηθισμενους??

Συγνωμη για το μεγαλο γραμμα μου.......καλο σαββατοκυριακο

 

Καταρχήν καλωσήρθες.

Ένας απ' τους λόγους για τον οποίο το συγκεκριμένο νήμα έχει φτάσει αισίως τις 224 σελίδες (3354 post) είναι το γεγονός ότι λέγονται και ξαναλέγονται τα ίδια πράγματα και μετά γίνονται πάλι ίδιες ερωτήσεις.

Αν διαβάσεις λίγο θα δεις ότι άτομα που παλιά "έδιναν τα φώτα τους" σχεδόν καθημερινά (ο καθένας ανάλογα με τις γνώσεις του) έπαψαν να πολυεμφανίζονται. Πιστεύω ότι ένας λόγος είναι και το ότι κουράστηκαν να λένε τα ίδια και τα ίδια (τουλάχιστον σε μένα αυτό συνέβει. Συνεχίζω να παρακολουθώ το νήμα αλλά θα postάρω τις λίγες εκείνες φορές που ενδεχομένως θα ειπωθεί κάτι νέο).

Ειδικά τα σημεία που έχω υπογραμμίσει στην ερώτησή σου και τα οποία αναφέρονται σε βασικές αρχές των ηλιακών έχουν χιλιοειπωθεί και ακριβώς επειδή είναι βασικά στοιχεία δεν αλλάζουν από την μια μέρα στην άλλη (όπως πχ το θέμα τιμών ή δόσεων).

Σίγουρα ο καθένας προτιμάει να μπει και να κάνει ερώτηση για την συγκεκριμένη δική του περίπτωση και όχι να διαβάσει 200+ σελίδες. Αλλά πάλι δεν θα είχαμε φτάσει στις 200 αν δεν αναμασούσαμε τα ίδια και τα ίδια.

Ενδεχομένως βέβαια κάποιος να σκεφτεί "μα καλά, αντί να γράφει όλο αυτό το σεντόνι και να μας το παίζει δάσκαλος, δεν θα μπορούσε να απαντήσει στην ερώτηση;". Ναι θα μπορούσε(α). Απλά προτίμησα να πω κάτι που δεν έχει ειπωθεί τόσες φορές όσο το "συλλέκτης κενού vs συμβατικού".

 

(σε καμια περίπτωση δεν θα ήθελα να το αισθανθείς σαν προσωπική "επίθεση" γιατί δεν είναι. απλά χρησιμοποίησα το post σου σαν αφορμή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπιος αλλος συνφορμιστας να μου δωσει απαντηση στην ερωτηση μου η εστω να προτεινη καποιον ηλιακο 160λτ??

Σκεφτομε σοβαρα τον NOBEL Clasic....θαθελα ομως και αλλες αποψεις η προτασεις...

 

Για μενα καλη και οικονομικη επιλογη ειναι ο NOBEL CLASIC και ο SONNE με συλλεκτες Phaethon .

Ελληνικοι ( κανονικα και οχι μονο στα χαρτια ) με πιστοποιησεις  και αψογη ποιοτητα και αποδοση .

Απλα να κοιταξεις ποσο ζεστο νερο χρησης θες την ημερα ( εξαρτατε απο τα ατομα και την γενικη λατρα ) για να  επιλεξεις τι επιφανεια συλλεκτη να παρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος γνωριζει ας πει καμια προταση για αγορα ηλεκτρικου θερμοσιφωνα με boiler.μεχρι 180 ευρω το πολυ.

 

Επειδή συμπτωματικά είχα μια σχετική συζήτηση χθες (αν και δεν με ενδιέφερε ποτέ ηλεκτρομπόϊλερ αφού καλύπτομαι από τον ηλιακό μου) αν θυμάμαι καλά το glass του Μαλτέζου στα 80 λίτρα έχει γύρω στα 150-155 ευρώ (επειδή η μνήμη δεν είναι το δυνατό μου σημείο δεν ορκίζομαι αλλά νομίζω ότι αυτή ήταν η τιμή). Για άλλα μεγέθη ή για ανοξείδωτο δεν ξέρω αφού η συζήτηση έγινε για τον συγκεκριμένο που λέω.

Δεν έχω χρησιμοποήσει ποτέ θερμοσίφωνα Μαλτέζου (και δεν θα ήθελα να σε "πάρω στο λαιμό μου") αλλά αφού γενικά έχει καλό όνομα τουλάχιστον στους ηλιακούς θεωρώ ότι θα είναι καλή επιλογή.

Σίγουρα ψάχνοντας και σε αλυσίδες τύπου Praktiker, Leroy, κλπ θα βρεις και άλλες επιλογές και ενδεχομένως και άλλες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.....συγνωμη -haris_216-....διαβασα ολα τα ποστ απο το 2013 και μετα και καπου μπερδευτικα, καπου κατασταλαξα....σιγουρα βοηθηθηκα ΠΟΛΥ αλλα, εσεις οι -παλοι- δινετε καλη βοηθεια και σας εμπιστευομε...

 

-villasg-, ο nobel clasic kai o sonne ειναι με phaethon συλεκτη η, πρεπει να τον ζητησω απ τον πωλητη??

 

Αν παρω εναν απ τους παραπανω σε  -ινοχ- θα εχω καλητερη αποδοση??

Και παλι ευχαριστω για την βοηθεια..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...