Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το νερό, όπως και όλα τα σώματα, όταν ζεσταίνεται διαστέλεται.  Οταν ο ηλιακός δεν έχει δοχείο διαστολής για να παραλλάβει τον έξτρα όγκο από τη διαστολή αυξάνεται η πίεση στο κύκλωμα.  Οταν αυξάνεται η πίεση στο κύκλωμα πολύ, ανοίγει η ασφάλεια του ηλιακού.  Οταν ανοίξει η ασφάλεια, βγαίνει νερό από το κλειστό κύκλωμα, το οποίο όταν το κύκλωμα κρυώσει, λείπει από το κλειστό κύκλωμα, με αποτέλεσμα να μην κυκλοφορεί το νερό και να μην ζεσταίνεται το νερό του ηλιακού.

 

Αυτά μου είπαν από την εταιρία, αυτά έκανα και λύθηκε το πρόβλημα μου.  Δεν ξέρω πως το κάνετε εσείς, ούτε πόσων χρονών είναι ο ηλιακός σας, αλλά προφανώς η πίεση στον ηλιακό σας αυξάνεται το καλοκαίρι και τον καταπονεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα δεν διαφωνούμε φίλε μου ως προς τα βασικά της φυσικής (αν και το νερό διαστέλεται κυρίως με την ψύξη, ως πάγος, ενώ με την θέρμανση ουσιαστικά αυξάνεται η πίεσή του, όταν φτάσει σε βρασμό).

Η αντίθεσή μου (απορία μου αν θέλεις) είναι πως ένας ηλιακός χωρίς άλλο πρόβλημα (ο δικός σου) χάνει τα υγρά του εντός 3ημέρου.

Αν ανέβεις σε οποιαδήποτε ταράτσα και κοιτάξεις θα δεις οι μισοί να έχουν δοχείο διαστολής στο κλειστό και οι μισοί όχι (και πάλι οι άνθρωποι φαντάζομαι...πλένονται).

Επειδή μένω σε 7όροφη πολυκατοικία, αρκετά ψηλότερη από τις τριγύρω, δεν είδα ούτε ένα να έχει δοχείο διαστολής στο ανοιχτό (του νερού δηλαδή) κύκλωμα.

Κι επίσης κάτι άλλο που πρόσεξα στο link που παρέθεσες. Γιατί αφού πρεσβεύουν ότι ο ηλιακός χρειάζεται οπωσδήποτε αυτά τα δύο δοχεία διαστολής δεν τα βάζουν στα ηλιακά που πουλάνε; Τουλάχιστον εγώ δεν τα είδα ούτε στις φωτογραφίες των προϊόντων τους αλλά ούτε και στις αντίστοιχες περιγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστόν και συμφωνώ απολύτως.

 

Τον ήλιο τον ξέρουμε καλά και μάλλον η Ελλάδα κατασκευάζει τους καλύτερους ηλιακούς στην Ευρώπη. 

 

Ας μην αγοράζουμε λοιπόν κινέζικους ηλιακούς και μετά να κλαιγόμαστε.

Θα έλεγα επίσης, ότι είναι πολύ πιο σημαντικό να εγκατασταθεί σωστά ο ηλιακός, παρά το αν ο ίδιος ο ηλιακός είναι "lg ή samsung" των ηλιακών.

 

Είχα τρελό πρόβλημα με τον ηλιακό μου, ο οποίος δεν ζέσταινε το νερό και ήθελε πλήρωση κάθε 3 ημέρες.

 

Μετά από πολλές περιπέτειες, βρήκα μια εταιρία και με τη συμβουλή τους αγόρασα ένα δοχείο διαστολής για οτ κλειστό κύκλωμα και ένα δοχείο διαστολής για το ανοιχτό κύκλωμα σαν αυτό εδώ.

http://www.aenaos-sa.gr/doxeio-diastolis-iliakon-sonnentech-2lt

 

 

Τα εγκατέστησα και τα προβλήματα μου λύθηκαν.

 

Επι πλέον, αλλάζω κάθε 3 χρόνια το ανόδιο μαγνησίου και ο ηλιακός (όπως τουλάχιστον είπε ο τελευταίος υδραυλικός) μου είναι σαν καινούργιος!

Θα έλεγα λοιπόν ότι είναι πολύ πιο σημαντικό να βρούμε έναν άνθρωπο που να μη μας κοροϊδεύει και να πάρουμε έναν καλό ηλιακό, παρά να ψαχνόμαστε μόνοι μας για να βρούμε το lg και το samsung

Φίλε μου αφού ήθελες να ξοδέψεις λεφτά για δοχεία διαστολής, καλά να πάθεις αφού δεν έγραψες το πρόβλημα σου στο φόρουμ.

Μην πανηγυρίζεις για την λύση του προβλήματος σου.

Για τη απλά δεν το έλισσες.

Απλά θα συμπληρώνεις ανά μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα απότη πριν.

Να εξηγήσω για τη?

Το κύκλωμα το θέλουμε υπό πίεση για να αυξήσουμε το σημείο βρασμού.

Όταν σε στατική πίεση που είναι  μια ατμόσφαιρα σημείο βρασμού έχουμε στους

100 +/- 062 βαθμούς, τότε στης τρεις ατμόσφαιρες που ανοίγουν συνήθως τα ασφαλιστικά του κυκλώματος, σημείο βρασμού έχουμε περίπου στους 114 βαθμούς.

Λιπών εμείς δεν θέλουμε ατμό στο κύκλωμα, αλλά υγρό.

Πέρα από όλα αλίμονο αν το κύκλωμα και το καζάνι γενικά δεν αντεχη σε πιέσεις.

Και αυτά περί καταπονήσεις και πράσινα άλογα τα ακούω όπως τους δράκους και νεράιδες.

Όσον αφορά την διόγκωση του νερού, να πούμε και για αυτό διό κουβέντες.

Το νερό στην πιο συρρικνωμένη του μορφή είναι στους +4 βαθμούς, από εκεί και πάνω, και από εκεί και κάτω αρχίζει η διόγκωση.

Καλή χρονιά σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα .

Ειμαι στην αναζητηση καινουργιου ηλιακου ( 160Lt ) για την περιοχη της αθηνας - πατησια .

Ο υπαρχων τρυπησε και περναει το υγρο κου κλειστου κυκλωματος στο νερο χρησης .

Το καταλαβαινεις απο το αφρισμα σαν σαπουναδα που κανει οταν τραβας νερο ζεστο ....

Δεν θελω να αλλαξω μονο το μποιλερ .

Η μαρκα που εχω τωρα αποδειχτηκε για τον @@ ( solar star ).

Την ειχα πατησει λογω φτηνιας και τον ειχα παρει - ανοιχτου κυκλωματος ( δεν με ενημερωσαν τοτε για κλειστου ) εσπασε στα 1α χιονια το μποιλερ και το αλλαξα μετα με κλειστου εσπασαν τα τζαμια κλπκλπκλπ

Εχω χασει την μπαλα γενικα με το ψαξιμο .

Δεν θελω να παω ψηλα σε τιμη ( χαλκινο ).

Θελω διπλης ενεργειας .

Εχω καταληξει σε 2 Ελληνικες εταιριες - μοντελα κοντα στα 700€.

1. SONNE glass με επιλεκτικο συλλεκτη Faethon 2.4m2

2. Nobel Classic με επιλεκτικο συλλεκτη 2.6m2

 

Εχει καποιος αποψη σχετικα με αυτα τα μοντελα ή καποια λογικη προταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα .

Ειμαι στην αναζητηση καινουργιου ηλιακου ( 160Lt ) για την περιοχη της αθηνας - πατησια .

Ο υπαρχων τρυπησε και περναει το υγρο κου κλειστου κυκλωματος στο νερο χρησης .

Το καταλαβαινεις απο το αφρισμα σαν σαπουναδα που κανει οταν τραβας νερο ζεστο ....

Δεν θελω να αλλαξω μονο το μποιλερ .

Η μαρκα που εχω τωρα αποδειχτηκε για τον @@ ( solar star ).

Την ειχα πατησει λογω φτηνιας και τον ειχα παρει - ανοιχτου κυκλωματος ( δεν με ενημερωσαν τοτε για κλειστου ) εσπασε στα 1α χιονια το μποιλερ και το αλλαξα μετα με κλειστου εσπασαν τα τζαμια κλπκλπκλπ

Εχω χασει την μπαλα γενικα με το ψαξιμο .

Δεν θελω να παω ψηλα σε τιμη ( χαλκινο ).

Θελω διπλης ενεργειας .

Εχω καταληξει σε 2 Ελληνικες εταιριες - μοντελα κοντα στα 700€.

1. SONNE glass με επιλεκτικο συλλεκτη Faethon 2.4m2

2. Nobel Classic με επιλεκτικο συλλεκτη 2.6m2

 

Εχει καποιος αποψη σχετικα με αυτα τα μοντελα ή καποια λογικη προταση ?

Την στιγμή που είναι χάλκινοι η συλλέκτες σου άλλαξε μόνο καζάνι για τη να πετάξεις λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την στιγμή που είναι χάλκινοι η συλλέκτες σου άλλαξε μόνο καζάνι για τη να πετάξεις λεφτά.

Γιατι ειναι σπασμενα και τα τζαμια και γενικα ΔΕΝ τον θελω πια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι διπλης;εκει πανω θα κρυωνει αδικα το νερο που ζεστανες με ρευμα.(δεν πιστευω α εννοεις διπλης για ηλιο κ λεβητα .... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι διπλης;εκει πανω θα κρυωνει αδικα το νερο που ζεστανες με ρευμα.(δεν πιστευω α εννοεις διπλης για ηλιο κ λεβητα .... )

 

Για ηλιο και ρευμα  ( οταν ειχει βαρια συννεφια πολλες μερες )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κανεις την βλακεια.παρε εναν 80αρη για το παταρι,να μην ζεστενεις τον 160αρη στην ταρατσα ,στην οποια ταρατσα θσα κρυωνει ακομη πιο γρηγορα.ειδικα στις παγωνιες,ακομη και το νερο που μπαινει στο καζανι,ειναι πολυ πιο κρυο απο το νερο που διατρεχει τις σωληνωσεις στην οικοδομη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κανεις την βλακεια.παρε εναν 80αρη για το παταρι,να μην ζεστενεις τον 160αρη στην ταρατσα ,στην οποια ταρατσα θσα κρυωνει ακομη πιο γρηγορα.ειδικα στις παγωνιες,ακομη και το νερο που μπαινει στο καζανι,ειναι πολυ πιο κρυο απο το νερο που διατρεχει τις σωληνωσεις στην οικοδομη.....

Ουσιαστικά η μόνη διαφορά είναι η διαφορά των απωλειών. 

Αν σκεφτούμε ότι συνήθως ανάβουμε το θερμοσίφωνα πριν μπούμε για μπάνιο, δεν πρόκειται να κάνει απόσβεση το κόστος του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον σιφουνα τον αναβουμε ενα μισαωρο πριν μπουμε μεσα,και οταν ειναι να μπουμε,τον σβηνουμε.οι απωλειες δεν ειναι αμελητεες.ειδικα αν βαλεις 160-200αρη στην ταρατσα,μεχρι να ζεσταθει νορμαλ,ο 80αρης στο παταρι θα εχει βρασει.και παρα την καλυτερη μονωση του ηλιακου,στις παγωνιες ουτε καταλαβαινεις ποτε κρυωνει το νερο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ζεστο νερο χρησης δεν θες μονο για να κανεις μπανιο .

Υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις που θες ζεστο νερο ολη την μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας από τη σκοπιά του και με βάση τον χρονικό ορίζοντα που το κοιτάει έχει δίκιο.

Επειδή όμως έτσι άκρη δεν βγαίνει θεωρώ ότι το θέμα "κάλυψη ηλιακού" πρέπει να υπολογίζεται σε ετήσια βάση (αφού ο ηλιακός επηρεάζεται από τον μεταβολή των εποχών).

Θεωρώ λοιπόν (προσωπική εκτίμηση) ότι σε ετήσια βάση (και με δεδομένη την μεγάλη ηλιοφάνεια που έχουμε στην Ελλάδα, στις περισσότερες τουλάχιστον περιοχές) δεν θα δούμε ουσιαστικό όφελος από την συνύπαρξη ηλιακού+ηλεκτρικού θερμοσίφωνα.

Σίγουρα αν επικεντρωθούμε επιλεκτικά σε μια πχ βδομάδα του χειμώνα ίσως να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι όχι μόνο χρειαζόμαστε και ηλεκτρικό αλλά ακόμα και να βγάλουμε τον ηλιακό. Αλλά δεν πάει έτσι.

Άσε που όταν έχεις και ηλεκτρικό τι σου λέει ότι τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας θα δείξουν την ίδια προσοχή και ότι κάποιο νεαρό μέλος (στα πλαίσια της ευκολίας του) δεν θα "δώσει να καταλάβει" στην αντίσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μια βοήθεια από τους ειδικούς.

 

Το short story για αυτούς που βαριούνται τις λεπτομέρειες είναι το εξής:

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω τιμές μόνο ηλιακών συλλεκτών; Στο skroutz και σε σελίδες εταιρειών δε βρίσκω στοιχεία, παρά μόνο για ολοκληρωμένες λύσεις μπόιλερ με συλλέκτες. Μόνο αν πάρω τηλέφωνα σε καταστήματα θα βρω άκρη; Γιατί θα μου ήταν πιο εύκολο να βρω στοιχεία στο ίντερνετ και να συγκρίνω και "μοντέλα" κλπ. με την ησυχία μου, από το να παίρνω στα καταστήματα και να τους ρωτάω για όλα τα μοντέλα και να τους ζαλίζω τον έρωτα και πιθανώς και αυτοί τον δικό μου. :P

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ: Για αυτούς που θα αναρωτηθούν γιατί το ψάχνω και έχουν όρεξη να διαβάσουν το long story, here you go:

Έχω έναν ηλιακό -με χάλκινο μπόιλερ- ο οποίος εδώ και αρκετό καιρό δεν έχει καλή απόδοση. Μέχρι τώρα συμπλήρωνα υγρό για να λειτουργεί σωστά. Έφερα έναν τεχνικό και μου βρήκε διαρροή στην έξοδο του ζεστού. Μου ζητάνε 120 ευρώ για την επιδιόρθωση με κόλληση. Έχω όμως μια υποψία ότι και οι ηλιακοί συλλέκτες (οι οποίοι είναι ακόμα παλαιότεροι από το μπόιλερ και δεν τους ελέγξαμε με τον τεχνικό) πιθανόν να μην έχουν πλέον καλή απόδοση και να χρειαστούν αντικατάσταση.

 

Έψαχνα λοιπόν πόσο θα μου κόστιζαν οι συλλέκτες για να τους αντικαταστήσω εκ των υστέρων. Για να κάνω μια σούμα του πόσο θα μου πήγαινε όλο το πακέτο. 120 ευρώ δηλαδή η κόλληση για το μπόιλερ και Χ ευρώ η αλλαγή ηλιακών συλλεκτών (αν δω ότι ο ηλιακός και μετά την κόλληση δεν αποδίδει σωστά). Έτσι θα υπολόγιζα αν με συμφέρει να κολλήσω το μπόιλερ και να αλλάξω εκ των υστέρων συλλέκτες ΑΝ χρειαστεί ή να πάω εξ αρχής σε αντικατάσταση ολόκληρου του συστήματος σε νέο και να τελειώνω. Χωρίς να έχω δώσει προηγουμένως λεφτά σε επιδιορθώσεις που μπορεί να μην έχουν αντίκρυσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι μόνο ρωτώντας τις διάφορες εταιρίες θα βρεις τιμές για συλλέκτες.

Εδώ πολλές δεν έχουν τιμές για ολοκληρωμένα συστήματα στα site τους, θα έχουν τιμές για (υπο)συστήματα;

Βέβαια το πρόβλημά σου δεν είναι μόνο αυτό κατά τη γνώμη μου. Με δεδομένο ότι υπάρχουν πολλών ειδών συλλέκτες (απλοί, επιλεκτικοί αλουμινίου, επιλεκτικοί χαλκού, "σάντουιτς", κενού, κλπ) πως ακριβώς θα αξιολογήσεις τις ανάγκες σου και τον αντίστοιχο συλλέκτη της Χ εταιρίας; Ενημερωτικά, το να ψάξεις για συλλεκτη πχ 3 τετραγωνικά δεν λέει κάτι αν δεν γνωρίζεις την απόδοση ανά τετραγωνικό του συγκεκριμένου. Και δυστυχώς, όπως βλέπω σε πολλά φυλλάδια ή site, πολλές εταιρίες δίνουν πολύ "σαφείς" :P  πληροφορίες αναφορικά με τους συλλέκτες τους. ("υπεραποδοτικοί", "υπεραπορροφητικοί", "ζεσταίνουν με την πανσέληνο", κλπ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...