Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι ένα φόρουμ στο οποίο οι Κινέζοι εξαγωγείς και όχι μόνο συζητάνε μεταξύ τους. 

 

εδώ ο συγκεκριμένος λέει οτι κάποιος του ζήτησε ένα χαρακτηριστικό του προϊόντος να είναι energon diffuser και ούτε ο πελάτης δεν γνωρίζει τι ακριβώς είναι. 

 

απλά κάποιος έψαξε να βρει κινέζικο ηλιακό (να εισάγει προφανώς) με energon diffuser όπως ο cosmosolar 

Σωστά. Από τη μια δε βρέθηκε κινέζικο προϊόν από τον εξαγωγέα, από την άλλη ο πελάτης πίστευε ότι θα το βρει στην Κίνα.

 

@koufs

Η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει το κόστος να το κάνεις. Το πρόβλημά σου είναι η χαμηλή ηλιοφάνεια, όχι η απόσταση.

Θα σου κοστίσει πολύ να το κάνεις που δε θα κάνεις ποτέ απόσβεση με το ρεύμα που θα γλιτώσεις. Υπολόγισε πόση ώρα ανάβεις την αντίσταση όλο το χειμώνα και το αντίστοιχο κόστος. 

Επίσης, όπως το λες, η κατανάλωση του κυκλοφορητή 50W*10*365 κάνει 182KWh, που ισοδυναμεί με 46 ώρες χρήση την αντίσταση, ή 3 μήνες άναμα την αντίσταση για μισή ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

@koufs

Η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει το κόστος να το κάνεις. Το πρόβλημά σου είναι η χαμηλή ηλιοφάνεια, όχι η απόσταση.

Θα σου κοστίσει πολύ να το κάνεις που δε θα κάνεις ποτέ απόσβεση με το ρεύμα που θα γλιτώσεις. Υπολόγισε πόση ώρα ανάβεις την αντίσταση όλο το χειμώνα και το αντίστοιχο κόστος. 

Επίσης, όπως το λες, η κατανάλωση του κυκλοφορητή 50W*10*365 κάνει 182KWh, που ισοδυναμεί με 46 ώρες χρήση την αντίσταση, ή 3 μήνες άναμα την αντίσταση για μισή ώρα.

 

ο λογος που το σκεφτομαι είναι για να έχω ζεστό νερό σε κουζίνα, ξύρισμα κλπ, τώρα δεν το χρησιμοποιούμε παρά μόνο για το μπάνιο λόγω απόστασης.

 

Μπορώ να βάζω την αντίσταση αλλά πέταμα 7 λίτρων κρύου νερού κάθε φορα που πρέπει να χρησιμοποιήσω λίγο ζεστό νερό, συν άλλα 7 που κρυώνουν σε λίγη ώρα μέσα στους σωλήνες μέχρι να ξαναχρειαστώ , δεν λέει...

 

Προσπαθώ να σκεφτώ αν υπάρχει άλλη δυνατή λύση πέραν της βεβιασμένης κυκλοφορίας, πχ δεύτερο δοχείο μέσα στο σπίτι

 

 

και επειδή δεν το διατύπωσα τοσο καλά στο προηγούμενο ποστ, το νερό δεν φτάνει πλήρως τώρα το χειμώνα, λόγω κρύου και όχι μεγάλης χωρητικότητας (είναι φουλ καυτό όταν έχει κανονικά ήλιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 συγκεκριμένα μοντέλα ηλιακού θερμοσίφωνα/καταστήματα για αγορά από Θεσσαλονίκη,στα 160 lt,γύρω στα 700 ευρώ;Θα τοποθετηθεί σε ταράτσα,αντικαθιστώντας παλιότερο κατεστραμμένο ηλιακό θερμ.

Διάβασα σχεδόν όλες τις προηγούμενες σελίδες και αν και τεχνολογικά ενημερώθηκα λιγο,δεν μπόρεσα να καταλήξω κάπου.

 

Έχετε απόψη γι αυτούς; http://www.climashop.gr/c.Iliakoi-thermosifones-ypsilis-piesis-me-solines-kenoy.122335.html

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 συγκεκριμένα μοντέλα ηλιακού θερμοσίφωνα/καταστήματα για αγορά από Θεσσαλονίκη,στα 160 lt,γύρω στα 700 ευρώ;Θα τοποθετηθεί σε ταράτσα,αντικαθιστώντας παλιότερο κατεστραμμένο ηλιακό θερμ.

Διάβασα σχεδόν όλες τις προηγούμενες σελίδες και αν και τεχνολογικά ενημερώθηκα λιγο,δεν μπόρεσα να καταλήξω κάπου.

 

Έχετε απόψη γι αυτούς; http://www.climashop.gr/c.Iliakoi-thermosifones-ypsilis-piesis-me-solines-kenoy.122335.html

 

Ευχαριστώ!

 

Αν πραγματικά διάβασες τις προηγούμενες σελίδες τότε αφενός θα ήξερες ότι η γενική πεποίθηση είναι ότι εν Ελλάδι δεν πολυχρειάζονται οι συλλέκτες κενού (πέραν ειδικών περιπτώσεων πολύ περιορισμένης χρονικά ηλιοφάνειας λόγω σκίασεων) και αφετέρου ότι οι (καλοί) συλλέκτες κενού είναι ακριβοί.

Χωρίς να έχω άποψη για τους συγκεκριμένους που αναφέρεις, όταν ένας ηλιακός με συλλέκτη κενού έχει τιμή μικρότερη από μέτριο ηλιακό με συμβατικούς συλλέκτες, ε τότε εγώ κουμπώνομαι.

 

Και μια γενική ερώτηση (όχι προς τον συνφρουμίτη). Για την ακρίβεια όχι ερώτηση αλλά απλά μια σκέψη.

Είναι απορίας άξιον πως ενώ ο περισσότερος κόσμος είναι "δέσμιος" (κακώς ίσως) αρκετά της μάρκας (δε νομίζω πολλοί να 'εχουν σπίτι τους τηλεοράσεις, ψυγεία, αερόθερμα, κλπ μη επώνυμα) στον ηλιακό αποφασίζουν να ρισκάρουν με "insomniosolar" και "haristherm" προϊόντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και εγώ για άλλη μια φορά ότι είναι κρίμα να προτιμάμε εισαγόμενα προϊόντα σε ένα κλάδο που τα ελληνικά είναι αξιόλογα.

Υπάρχουν πολλές ελληνικές εταιρείες με αξιόπιστα προϊόντα και σε ανταγωνιστικές τιμές. Και στη βόρεια Ελλάδα (αυτές που δεν έχουν μεταφέρει τις μονάδες παραγωγής σε άλλες βαλκανικές χώρες).

 

Άσχετο, αλλά κάτι που συζητούσαμε πριν λίγο καιρό:

Ρώτησε ένας γνωστός μου στο Μαλτέζο για τους ηλιακούς FL.

Λοιπόν, δεν το περίμενα και μάλιστα επέμενα λανθασμένα για το αντίθετο εδώ στο φόρουμ: Αυτοί οι ηλιακοί έχουν όντως σερμπατίνα από όπου περνάει το κρύο νερό και ζεσταίνεται κατά τη διαδρομή του, ενώ στο κύριο μέρος του δοχείου είναι το θερμικό υγρό.

Απότι του είπαν, παίρνει γύρω στα 30 λίτρα αναραίωτη προπυλαινογλυκόλη, και η σερμπαντίνα είναι γύρω στα 40 μέτρα.

Αυτό είναι μια ενδιαφέρουσα καινοτομία, δεν ξέρω από απόδοση τι κάνει συγκριτικά με τους κλασικούς που αποθηκεύουν το νερό. 

Πάντως δεν έχεις στάσιμο νερό, άλατα κλπ

Επίσης δεν ξέρω από ηλεκτρόλυση τι γίνεται, γιατί δε βλέπω πώς μπορεί να μπει ανόδιο στο κύκλωμα του νερού χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...................Άσχετο, αλλά κάτι που συζητούσαμε πριν λίγο καιρό:

Ρώτησε ένας γνωστός μου στο Μαλτέζο για τους ηλιακούς FL.

Λοιπόν, δεν το περίμενα και μάλιστα επέμενα λανθασμένα για το αντίθετο εδώ στο φόρουμ: Αυτοί οι ηλιακοί έχουν όντως σερμπατίνα από όπου περνάει το κρύο νερό και ζεσταίνεται κατά τη διαδρομή του, ενώ στο κύριο μέρος του δοχείου είναι το θερμικό υγρό.....................

 

Δεν μου αρέσει (ψέματα, μου αρέσει :-) ) να λέω "στα 'λεγα" αλλά...στα 'λεγα :-)

(εντάξει πλάκα κάνω. σημασία δεν έχει ποιος είπε τι αλλά να υπάρχει πληροφόρηση που μας βοηθάει όλους)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και μια γενική ερώτηση (όχι προς τον συνφρουμίτη). Για την ακρίβεια όχι ερώτηση αλλά απλά μια σκέψη.

Είναι απορίας άξιον πως ενώ ο περισσότερος κόσμος είναι "δέσμιος" (κακώς ίσως) αρκετά της μάρκας (δε νομίζω πολλοί να 'εχουν σπίτι τους τηλεοράσεις, ψυγεία, αερόθερμα, κλπ μη επώνυμα) στον ηλιακό αποφασίζουν να ρισκάρουν με "insomniosolar" και "haristherm" προϊόντα

Χάρη φιλικά,

όταν κάποιος αγοράζει πρώτη φορά ηλιακό θερμοσίφωνα,δεν ξέρει ποιοι είναι οι sony,samsung και lg των ηλιακών θερμ.Δεν μπορεί να βρει reviews στο....amazon.gr.Δεν μπορεί να ρωτήσει το γείτονα γιατί τον έχει αγοράσει από το 1984.Δεν μπορεί να επιστευτεί το ότι πληρώνω παίρνω.Δεν μπορεί να ρωτήσει τον υδραυλικό γιατί παίρνει την προμήθειά του.Σε μια μέρα δεν μπορείς να εξοικειωθείς με το αντικείμενο,διαβάζοντας 60 σελίδες σενα forum.

Αυτό που θα βοηθούσε είναι να ακούσεις συγκεκριμένες προτάσεις και να επιβεβαιωθούν από ιδιοκτήτες ή επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Mavros_01, δυστυχώς οι συγκεκριμένες προτάσεις υπάρχει περίπτωση και εδώ να μην είναι αντικειμενικές, για αυτό συζητάμε κυρίως τα χαρακτηριστικά και όχι τις μάρκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς την κεντρική ιδέα.

Θα δεις όμως όλες οι σχετικές ερωτήσεις (χωρίς να θέλω να σε προσβάλω) μαζί και η δική σου, είναι για κάτι άγνωστες έως απίθανες μάρκες (αν είναι μάρκες) που πρέπει πραγματικά να ψάξεις πολύ για να τις βρεις.

Δηλαδή όταν googlάρει κάποιος πέφτει κατευθείαν σε αυτές και όχι σε ένα Calpak, Ηλιοακμή, Μαλτέζο, Warmsol, κλπ; (δεν τους ανέφερα τους παραπάνω υποχρεωτικά σαν καλούς, αφού έχω "ράματα" για την γούνα κάποιων από αυτά που έχω μάθει με τον καιρό, αλλά τουλάχιστον είναι πιο γνωστοί από ονόματα που κατά καιρούς ακούω).

Αναφορικά με το "γείτονα" σίγουρα μπορείς να ρωτήσεις γιατί αν ακόμα υπάρχει η εταιρία  (από το 1984 που ανέφερες) τότε πιο πολλές πιθανότητες έχει να είναι μια κατασκευή δοκιμασμένη στο χρόνο και με αρκετούς να τη σχολιάσουν (θετικά ή αρνητικά) σε σχέση με άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλιακός Μαλτέζος FL λόγω μη ύπαρξης στεκούμενου νερού στο δοχείο, θα είναι καλύτερη επιλογή για τοποθέτηση σε εξοχική κατοικία, όπου θα λειτουργεί ορισμένους μήνες τον χρόνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλιακός Μαλτέζος FL λόγω μη ύπαρξης στεκούμενου νερού στο δοχείο, θα είναι καλύτερη επιλογή για τοποθέτηση σε εξοχική κατοικία, όπου θα λειτουργεί ορισμένους μήνες τον χρόνο; 

Ακούγεται λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλιακός Μαλτέζος FL λόγω μη ύπαρξης στεκούμενου νερού στο δοχείο, θα είναι καλύτερη επιλογή για τοποθέτηση σε εξοχική κατοικία, όπου θα λειτουργεί ορισμένους μήνες τον χρόνο; 

Άκου και έναν παθών να σου λέει όλη την αλήθεια. Εταιρία δεν θα πω, δεν με ενδιαφέρει. Μα θα σου πω τι να προσέξεις.

Ο Ηλιακός σου να έχει επιλεκτικούς συλλέκτες, έχουν την καλύτερη απόδοση ανά όγκο. Το μπόιλερ να είναι με γυαλί και όχι με ατσάλι, καθώς οι σωλήνες σου είναι χάλκινες και αυτά τα δύο (χαλκός - σίδερο) μαζί ηλεκτρολύουν το νερό και παράγουν άλατα. Γνωστό το αποτέλεσμα πιστεύω. Αυτό δεν στο λέει κανένας μα είναι το πιο σημαντικό. Το καλοκαίρι, εάν λείπεις περισσότερες από 2 μέρες, πρέπει να καλύπτεις τους συλλέκτες, διότι η θερμοκρασία θα αυξηθεί υπερβολικά και εκτός ότι είναι πολύ πιθανό να σου κόψει καμία σωλήνα, η θερμοκρασία >100 βαθμούς αποδομεί την πολυουρεθάνη του μπόιλερ. Το αποτέλεσμα θα το καταλάβεις τον χειμώνα. Τέλος το κάτι παραπάνω μα πολύ σημαντικό. Μόνωση μόνωση μόνωση. Ποτέ δεν είναι αρκετή. Μόνωσε και τους συλλέκτες και το μπόιλερ. πάρε φελιζόλ και πάκτωσέ το μέχρι αηδίας. Θα με θυμηθείς.... Και το ανόδιο πότε πότε να το αλλάζεις! Λίγο συντήρηση παντού χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε θίξει και στο παρελθόν ότι για τους ηλιακούς θερμοσίφωνες που έχουμε τόσους Έλληνες κατασκευαστες είναι άδικο να αγοράζουμε βουλγάρικα ή κινέζικα κτλ... Πόσο μάλλον όταν η εταιρεία έφυγε απο την Ελλάδα και πήγε Βουλγαρία!!! 

Όσο για το "δοκιμασμένο προιόν" αν διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα χρηστών εδώ θα δεις ότι οι νόμπελ δεν έχουν τελικά και την καλύτερη φήμη.

 

 

Σωστόν και συμφωνώ απολύτως.

 

Τον ήλιο τον ξέρουμε καλά και μάλλον η Ελλάδα κατασκευάζει τους καλύτερους ηλιακούς στην Ευρώπη. 

 

Ας μην αγοράζουμε λοιπόν κινέζικους ηλιακούς και μετά να κλαιγόμαστε.

Θα έλεγα επίσης, ότι είναι πολύ πιο σημαντικό να εγκατασταθεί σωστά ο ηλιακός, παρά το αν ο ίδιος ο ηλιακός είναι "lg ή samsung" των ηλιακών.

 

Είχα τρελό πρόβλημα με τον ηλιακό μου, ο οποίος δεν ζέσταινε το νερό και ήθελε πλήρωση κάθε 3 ημέρες.

 

Μετά από πολλές περιπέτειες, βρήκα μια εταιρία και με τη συμβουλή τους αγόρασα ένα δοχείο διαστολής για οτ κλειστό κύκλωμα και ένα δοχείο διαστολής για το ανοιχτό κύκλωμα σαν αυτό εδώ.

http://www.aenaos-sa.gr/doxeio-diastolis-iliakon-sonnentech-2lt

 

 

Τα εγκατέστησα και τα προβλήματα μου λύθηκαν.

 

Επι πλέον, αλλάζω κάθε 3 χρόνια το ανόδιο μαγνησίου και ο ηλιακός (όπως τουλάχιστον είπε ο τελευταίος υδραυλικός) μου είναι σαν καινούργιος!

Θα έλεγα λοιπόν ότι είναι πολύ πιο σημαντικό να βρούμε έναν άνθρωπο που να μη μας κοροϊδεύει και να πάρουμε έναν καλό ηλιακό, παρά να ψαχνόμαστε μόνοι μας για να βρούμε το lg και το samsung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενά του συνφορομίτη από πάνω (άλλωστε οι λίγες γνώσεις μου σε θέματα υδραυλικής δεν το επιτρέπουν) μου φαίνεται πολύ περίεργη η όλη πρόταση εγκατάσταση που ανέφερε.

Πρώτον γιατί με δοχείο διαστολής στο ανοιχτό κύκλωμα δεν κερδίζεις κάτι στην λειτουργία του ηλιακού (απλά αποφεύγεις όταν ανέβει η πίεση του δικτύου/ηλιακού να χάσεις κάποια μικρή ποσότητα νερού που θα έτρεχε στην ταράτσα). Για μένα δοχείο διαστολής χρειάζεται μόνο σε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα αφού όταν στάξει από τη βαλβίδα θα τρέξει μέσα στο πατάρι, πράγμα που σίγουρα δεν θέλουμε.

Τώρα το δοχείο διαστολής στο κλειστό δεν είναι κακή ιδέα, αν και το να χάνει το ηλιακό τα υγρά κάθε 3 μέρες όπως αναφέρθηκε σίγουρα υποδηλώνει κάποιο άλλο θέμα. Ακόμα και αν έχεις 300άρη ηλιακό χωρίς να τραβάς καθόλου νερό μέσα Αυγούστου πάλι δεν μπορεί να χάσει τα υγρά εντός 3ημέρου.

Δηλαδή όλοι εμείς οι υπόλοιποι που δεν έχουμε δοχείο διαστολής πως δεν χάνουμε τα υγρά; Με μαγικά; Προσωπικά, όπως έχω ξαναπεί, έχω 160άρη ASAI (ουσιαστικά είναι της Warmsol) και δουλεύει κανονικότατα χωρίς απώλειες υγρών. Ακόμα και το καλοκαίρι, χωρίς σκέπασμα και με κατανάλωση μόνο από δύο άτομα, ουδέν θέμα. Έλεγχος και μικρή συμπλήρωση υγρών κάθε 2-3 χρόνια (δεν ξέρω βέβαια αν φταίει και το είδος των υγρών αφού, επειδή δεν πιστεύω για κανένα είδος ότι "όλα είναι ίδια", χρησιμοποιώ υγρά γνωστής εταιρίας του χώρου και όχι αυτά των supermarket/βενζινάδικων που "κάνουν" για ηλιακούς, ψυγεία αυτοκινήτου και όπου αλλού χρειάζονται υγρά :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...