Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε οχι ρε συ

 

Ισως δεν το διατυπωσα σωστα και δεν καταλαβατε.

 

Εννοω η κανναβη βρισκεται ευκολα/δυσκολα, απο κυκλωματα που εμπορευονται μονο κανναβη η και σκληρα, οι τιμες ειναι ακριβες, μπορει καποιος να παει χαλαρα μερα μεσημερι κ να παρει, ποσο κοστιζει κτλ..

 

Νομιζω ειναι γενικες ερωτησεις, τωρα αν δε θελει καποιος να απαντησει αλλο θεμα αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ρε συ Chris_85, λες και ζεις σε άλλο κόσμο ένα πράμα.

 

Οτιδήποτε μπορεί να βρει ο οποιοσδήποτε από οποιονδήποτε, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας, και σε (σχεδόν) οποιαδήποτε τιμή.

 

Αυτό ισχύει πάνω κάτω. Και δεν χρειάζεται να είσαι χρήστης οποιασδήποτε ουσίας για να το γνωρίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Chris_85, λες και ζεις σε άλλο κόσμο ένα πράμα.

 

Οτιδήποτε μπορεί να βρει ο οποισδήποτε από οποιονδήποτε, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας, και σε οποιαδήποτε τιμή.

 

Αυτό ισχύει πάνω κάτω. Και δεν χρειάζεται να είσαι χρήστης οποιασδήποτε ουσίας για να το γνωρίζεις...

 

Ζω σε αλλο κοσμο επειδη δεν εχω σχεση με τετοια κυκλωματα και προτιμω να ενημερωνομαι απο ατομα που γνωριζουν εκ των εσω, παρα να υιοθετω τοσο ισοπεδωτικες αποψεις ακριτα, οπως κανουν οι υπολοιποι σαν και μενα που ''γνωριζουν''?

 

Αν μου λες οτι ζουμε στη μπανανια σ αυτον τον τομεα και επικρατει χαος, δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω, αλλα δεν μπορω απο την αλλη κ να μην ρωτησω και να δεχτω εξ αρχης τη γνωστη μαλακια ''στην Ελλαδα ζουμε, ολα ειναι σκατα κτλ..''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζω σε αλλο κοσμο επειδη δεν εχω σχεση με τετοια κυκλωματα και προτιμω να ενημερωνομαι απο ατομα που γνωριζουν εκ των εσω, παρα να υιοθετω τοσο ισοπεδωτικες αποψεις ακριτα, οπως κανουν οι υπολοιποι σαν και μενα που ''γνωριζουν''?

 

Αν μου λες οτι ζουμε στη μπανανια σ αυτον τον τομεα και επικρατει χαος, δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω, αλλα δεν μπορω απο την αλλη κ να μην ρωτησω και να δεχτω εξ αρχης τη γνωστη μαλακια ''στην Ελλαδα ζουμε, ολα ειναι σκατα κτλ..''

 

Μα αυτό σου είπα και παραπάνω, δεν χρειάζεται να είσαι "μέσα στα κυκλώματα"...

Ούτε οι περισσότεροι χρήστες πιστεύω πως είναι.

 

Kαι στο χρηματιστήριο να δουλεύεις, μία βόλτα από την Ευριπίδου π.χ μέρα-μεσημέρι φτάνει για να καταλάβεις πόσο απλά είναι τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά νομίζω το φαντάζεσαι πολύ πιο "σκοτεινό" το σκηνικό απ' ότι είναι απλώς. Και πρέζα μπορείς να αγοράσεις μέρα μεσημέρι και μια δόση από τις αρχικές είναι κοντά στο εικοσάρικο. Δεν έχει καπαρντίνες και συνθήματα και μαχαίρια και ανταλλαγή βαλιτσών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε Chris_85 εσυ εχεις δοκιμασει ποτε? δεν μπορω να καταλαβω τα ατομα που χωρις να δοκιμασουν , εκφερουν και γνωμη για το θεμα.. ωραιες οι θεωριες και οι ιατρικο-κοινωνικες αναλυσεις .. αλλα αν δεν ψαχτεις/πειραματιστεις , ολοκληρωμενη αποψη ποτε δεν θα εχεις..

 

Με την ψυχική ή ψυχολογική εξάρτηση, που καλύπτει το 99% του προβλήματος των ναρκωτικών, εννοούμε την επιθυμία του νέου να παίρνει περιοδικά ή συστηματικά κάποια ναρκωτική ουσία, για να νοιώσει ευχαρίστηση, ευφορία ή να καλύψει μια δυσανεξία. Απλό παράδειγμα πάντα ο σύγχρονος νεοέλληνας με το ποτήρι στο χέρι στο σαλόνι του ή ο άλλος με το τσιγάρο στο στόμα σβηστό ή αναμμένο, που και οι δύο με διαφορετικό τρόπο, προσπαθούν να αποκτήσουν μια άνεση επαφής, μια σιγουριά στην επικοινωνία με τον συνάνθρωπό τους. Αντιλαμβάνεται λοιπόν κανείς το γιατί ένας εξαρτημένος νέος δείχνει το κεφάλι του, λέγοντας μας "εδώ τόχω γιατρέ μου, κι αν μπορείς βγάλτο"..

 

με την κανναβη ΔΕΝ εθιζεσαι .. με την κανναβη ΔΕΝ τρελενεσαι ...

 

το μεγαλυτερο ποσοστων ατομων που κανουν χρηση κανναβης ειναι για το χαβαλε στην παρεα λογω της ευδιαθεσης που δημιουργειται ή για να χαλαρωσουν μετα απο μια δυσκολη μερα..ο καθενας οπως το αντιλαμβανεται.. Αλλα δεν μπορειται να μιλαει για επικινδυνες ουσιες οταν εχουμε ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ σε νομιμη χρηση ( την στιγμη που ειναι Νο1 σε υπευθυνοτητα θανατων και δημιουργιας εξαρτησης η αλλων παθησεων ) ..ναναι καλα οι πολυεθνικες και αυτοι που τα παιρνουν κατω απο το τραπεζι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To oτι δεν εχω δοκιμασει δεν σημαινει τπτ. Υπαρχουν θεματα τα οποια δεν μπορει να καταλαβει ο απλος χρηστης και που καταλαβαινει ο εκαστοτε ειδικος. Αυτο τι σημαινει οτι επειδη δεν εχει πιει, σημαινει οτι δεν μπορει να εκφερει αποψη? δεν νομιζω

 

Οσο για το τσιγαρο, εγω μαζι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο τι σημαινει οτι επειδη δεν εχει πιει, σημαινει οτι δεν μπορει να εκφερει αποψη? δεν νομιζω

 

Μπορεί να σου πει τα πάντα για τη σύνθεση της τετραυδροκαναβινόλης και την δράση της στους νευρουποδοχείς, αλλά δε μπορεί να εκφράσει καμία άποψη που θα φέρεται εκ μέρους του χρήστη. Το κειμενάκι που παρέθεσες ας πούμε, εμένα δε μου είπε τίποτα, δεν βρήκα κάποιο κοινό σημείο ταύτισης ή οποιαδήποτε αντιστοιχία με εμένα -και επίτρεψε μου να θεωρώ πως δεν στερούμαι αυτοκριτικής ικανότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να σου πει τα πάντα για τη σύνθεση της τετραυδροκαναβινόλης και την δράση της στους νευρουποδοχείς, αλλά δε μπορεί να εκφράσει καμία άποψη που θα φέρεται εκ μέρους του χρήστη. Το κειμενάκι που παρέθεσες ας πούμε, εμένα δε μου είπε τίποτα, δεν βρήκα κάποιο κοινό σημείο ταύτισης ή οποιαδήποτε αντιστοιχία με εμένα -και επίτρεψε μου να θεωρώ πως δεν στερούμαι αυτοκριτικής ικανότητας.

 

Δεν εχει σχεση καμια σχεση με την αυτοκριτικη ικανοτητα αλλα με την ικανοτητα της αυτοψυχολογησης. Την οποια πιστεψε με διαθετουν ελαχιστοι.

 

Και φυσικα θα συμφωνησω μαζι σου οτι οι ειδικοι δεν ξερουν την αισθηση του να πινεις, αλλα ξερουν πολυ περισσοτερα που ενας απλος χρηστης σαφως δεν ξερει. Ελπιζω αυτο να ειναι αυτονοητο κ για σενα.

 

Οσο για τα σημεια ταυτισης με σενα, μπορει να μην βρηκες, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ο μεσος χρηστης δεν εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα συμφωνήσω. Δεν οικτίρω λιγότερο τον τύπο ανθρώπου "πωπω είμαι μισή ώρα στο λεωφορείο, επιτέλους τσιγάρο" και τον τύπο "πωπω φίλε άντε να γυρίσω σπίτι να τερματίσω το assassin's creed" από τον μπαφιάρη με την δική του ψυχολογική εξάρτηση. Ο καθένας έχει τα γκάτζετ του και σαν κάποιος που είναι καπνιστής, gamer και ας πούμε απλώς πως έχει δοκιμάσει και το χορταράκι του, σιχαίνομαι τις εξαρτήσεις όποιες και αν είναι αυτές. Όταν όμως το αίτιο δεν είναι οργανικό, δεν βρίσκω τον λόγο να διαχωρίσω την κάνναβη από το να δίνω λεφτά για να χαμηλώνω το αμάξι μου ξερωγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι οργανικο? Διαφωνω. Η ψυχολογικη υγεια συνδεεται αμετακλητα με την σωματικη και το αντιστροφο. Συγκοινωνούντα δοχεια ειναι.

 

Οσο για την εξαρτηση των καμμενων απο ηλεκτρονικα, μπορει να φτασει κ αυτο στα ακρα αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο ηπια τα πραγματα.

 

Παντως το γιατι επιλεγει καποιος να πιει για να βυθιστει σ εναν ψευτικο κοσμο ευφοριας εμενα μου φαινεται απο παραξενο ως μεγαλη μαλακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι οργανικο? Διαφωνω. Η ψυχολογικη υγεια συνδεεται αμετακλητα με την σωματικη και το αντιστροφο. Συγκοινωνούντα δοχεια ειναι.

 

Οσο για την εξαρτηση των καμμενων απο ηλεκτρονικα, μπορει να φτασει κ αυτο στα ακρα αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο ηπια τα πραγματα.

 

Παντως το γιατι επιλεγει καποιος να πιει για να βυθιστει σ εναν ψευτικο κοσμο ευφοριας εμενα μου φαινεται απο παραξενο ως μεγαλη μαλακια

 

1) Η ψυχολογία και οι οργανικές λειτουργίες συνδέονται αρκετά σαφώς, είναι αγνή νευροβιολογία και ενδοκρινολογία. Το θέμα είναι πως η κάνναβη δεν προκαλεί εθισμό οργανικά και δεν δημιουργεί σύνδρομο στέρησης γιατί ο τρόπος δράσης της ως ανταγωνιστής φυσικών νευροδιαβιβαστών... τέσπα, άμα δε θες να κάνεις, δε θα σου λείψει.

 

2) Είναι το ίδιο πράμα κατά τη γνώμη μου.

 

3) Δεν υπάρχει ψεύτικος κόσμος. Δεν έχει ελέφαντες με φτερά και χρώματα που μιλάνε και συνομιλίες με τη νεκρή γιαγιά σου. Απλώς σου φτιάχνει τη διάθεση, είναι σαν να έχεις κάνει κεφάλι από το αλκοόλ αλλά χωρίς την ένταση/ζωντάνια και χωρίς hangover.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξάρτηση απο τα ηλεκτρονικά είναι πολύ χειρότερη...

Στο λέω απο πρώτο χέρι.. (όχι δεν είμαι εξαρτημένος αλλα έχω "χάσει" πολύ κόσμο έτσι..)

Απο την άλλη ξέρω παιδιά που δεν καπνίζουν καν κανονικό τσιγάρο αλλα μόνο "χόρτο" και έχουν καθ'όλα φυσιολογικές ζωές...

Προσωπικά είμαι κατά όλων των σχετικών εξαρτήσεων και είμαι πεπεισμένος οτι οι εθισμένοι στο χόρτο καίνε εγκεφαλικά κύτταρα(όσο γελοίο και αν ακούγεται αυτό)...

Μετά απο συνεχόμενη χρήση έχω δεί λογικούς ανθρώπους να ψιλοστραβώνουν και να αλλάζουν λιγάκι συμπεριφορά.. Όχι κάτι το τραγικό.. αλλα όχι οτι δεν έχει και καμία επίπτωση...

Μέτρο σε όλα...

Είναι γελοίο να είναι ελεύθερο το κάπνισμα και όχι η κάνναβη βέβαια.. αλλα ζούμε γενικά σε μία χώρα που έχουμε δαιμονοποιήσει απίστευτα πολλά πράγματα και είμαστε εξαρτημένοι τρομερά πολύ απο την τηλεόραση..

Αν αποποινικοποιηθεί πιστεύω οτι τα πράγματα θα είναι πιο καλά.. Δεν θα χρειάζεται κάποιος να "την ψάχνει" και γενικά δεν θα υπάρχει το σύνδρομο της απαγόρευσης/αντίδρασης...

Το χόρτο είναι εξάρτηση.. αλλα όχι περισσότερο απο το κάπνισμα/ίντερνετ/αλκοόλ...

Ιδιαίτερα το τελευταίο είναι ΠΟΛΥ χειρότερο απο οποιοδήπτοε είδος χόρτου..

 

 

-----Προστέθηκε 2/2/2009 στις 09 : 00 : 26-----

 

 

Μάλιστα.. αυτά που έγραψα παραπάνω δεν έχουν λογική δομή και σύνταξη.. Sorry :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η ψυχολογία και οι οργανικές λειτουργίες συνδέονται αρκετά σαφώς, είναι αγνή νευροβιολογία και ενδοκρινολογία. Το θέμα είναι πως η κάνναβη δεν προκαλεί εθισμό οργανικά και δεν δημιουργεί σύνδρομο στέρησης γιατί ο τρόπος δράσης της ως ανταγωνιστής φυσικών νευροδιαβιβαστών... τέσπα, άμα δε θες να κάνεις, δε θα σου λείψει.

 

2) Είναι το ίδιο πράμα κατά τη γνώμη μου.

 

3) Δεν υπάρχει ψεύτικος κόσμος. Δεν έχει ελέφαντες με φτερά και χρώματα που μιλάνε και συνομιλίες με τη νεκρή γιαγιά σου. Απλώς σου φτιάχνει τη διάθεση, είναι σαν να έχεις κάνει κεφάλι από το αλκοόλ αλλά χωρίς την ένταση/ζωντάνια και χωρίς hangover.

 

Φυσικοι νευροδιαβιβαστες: επινεφρινη, νορεπινεφρινη, ακετυλοχολινη, σεροτονινη, ντοπαμινη,...Εστω οτι μπλοκαρει εναν..απ αυτο πως εξαγεις το συμπερασμα οτι δεν προκαλει εξαρτηση?? Σκεψου οτι οπως ο οργανισμος εθιζεται απο μεγαλες ποσοτητες νευροδιαβιβαστων, το ιδιο παθαινει και με μικρες.

 

Ισα ισα μπλοκαροντας εναν νευροδιαβιβαστη επιδρα σιγουρα σε εγκεφαλικα κυτταρα και αλλοιωνει εγκεφαλικες λειτουργιες, με οτι συνεπεια κ αν εχει αυτο.

 

Θα κοιταξω να βρω τπτ απ την βιβλιοθηκη για την σωματικη εξαρτηση που προκαλει και ποσο βαρια ειναι..η ψυχολογικη εξαρτηση ειναι βεβαιη ωστοσο για ενα μεγαλο ποσοστο χρηστων.

 

 

-----Προστέθηκε 2/2/2009 στις 09 : 35 : 53-----

 

 

Απο ενα γρηγορο googlαρισμα βλεπω οτι υπαρχει ενα 10% πιθανοτητα για ψυχολογικο εθισμο και το θεμα για τον σωματικο εθισμο δεν εχει αποσαφηνιστει.

 

Με οποια επιφυλαξη για πληροφοριες μεσω ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το γιατι επιλεγει καποιος να πιει για να βυθιστει σ εναν ψευτικο κοσμο ευφοριας εμενα μου φαινεται απο παραξενο ως μεγαλη μαλακια

 

Το τι επιλέγει ο καθένας, παίζει με μπόλικους παράγοντες, που ο καθένας συνήθως δεν λαμβάνει υπ'οψη του.

Στην κοινωνία που ζούμε, ένα μεγάλο μέρος της κοινής γνώμης θεωρεί τους χρήστες κάνναβης "πρεζάκηδες-τσαντακηδες-άρρωστους-ξέρω γω τι", ενώ σε μία άλλη άκρη του κόσμου θεωρούν την κάνναβη κάτι σαν "αγιασμό" ...

 

Οπότε καλό είναι πρώτα να μάθουμε όλοι τι είναι η κάνναβη, και μετά να συζητήσουμε για αυτή, αλλιώς η κουβέντα θα είναι αναπόφευχτα χαοτική.

Τα παραπάνω είχαν αφορμή τους ψεύτικους κόσμους κλπ.

 

Από εκεί και πέρα, μπορούμε να ξεφύγουμε λίγο από το θέμα και να πάμε σε πραγματικά παραισθησιογώνες ουσίες.

Προσωπικά (για τον εαυτό μου) θεωρώ μαλακία να κάτσω τώρα και να πλακωθώ σε τέτοιες.

Παράλληλα όμως, κάθε άλλο παρά μαλακίες θεωρώ τα ποιήματα του Morrison που έγραφε τριπαριμένος, όπως κάθε άλλο παρά μαλακισμένες θεωρώ τις φυλές των ινδιάνων που έκαναν χρήση μεσκαλίνης. (τυχαία παραδείγματα).

 

Καταλήγοντας (κάπως), δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, απλά θεωρώ πως τα ναρκωτικά έχουν πολλές όψεις/διαστάσεις, και τα κοινωνικά/προσωπικά προβλήματα που δημιουργούν είναι μόνο μία από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...