Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την εντύπωση πως αν ολα τα ναρκωτικά δινόντουσαν με εναν ελεγμένο τρόπο απο το κράτος ή απο κάποιον άλλον φορέα. Τα πράγματα θα ηταν πολυ καλύτερα σε ολους τους τομείς...

 

Οσο για την κάνναβη, δεν πιστεύω πως ειναι κάποιο τραγικό ναρκωτικό. Έτσι και αλλιώς, λίγοι πρέπει να ειναι αυτοί που δεν εχουν δοκιμάσει έστω μια φορά.

Σε καμια περίπτωση δεν συνιστώ σε κανέναν να πάρει οποιοδήποτε ναρκωτικό. Διότι θεωρώ πως οταν εχεις εξάρτηση απο κάτι, δεν εισαι ελεύθερος !

Προσωπικά δεν πίνω δεν καπνίζω (εκτος απο μπύρες και κρασί, αντε στο τσακίρ κέφι λιιιιγο βοτκα), γιατι εγω το επέλεξα και οχι επειδή μου το απαγόρευσαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτό με την κάνναβη πραγματικά δεν το κατάλαβα ποτέ. Επιτρέπετε το τσιγάρο και το ποτό τα οποία είναι πιο ψηλά στη λίστα με τις πιο εθιστικές ουσίες. Πολύ πιο ψηλά στη λίστα με τις ουσίες που ευθύνονται για θανάτους. http://www.fititis.gr/fititis2/index.php?option=com_content&task=view&id=3356&Itemid=12

Τα ναρκωτικά υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν είτε το θέλουμε είτε όχι. Για ποιο λόγο λοιπόν να μην πωλούνται νόμιμα?

Γιατί να μην έχει τον έλεγχο της διακίνησης της ηρωίνης το κράτος έτσι ώστε να υπάρχει μια ελεγχόμενη κατάσταση και να μην βλέπουμε εικόνες με ανθρώπους σε άθλια κατάσταση να κοιμούνται σε παγκάκια, να αναγκάζονται να κλέβουν, να πεθαίνουν από νοθευμένη δόση κλπ, κλπ. Γιατί η μόνη καθημερινή επαφή ενός εξαρτημένου ατόμου να είναι με τον έμπορο της γειτονιάς του και όχι με ειδικό ιατρικό προσωπικό που θα τον βοηθήσει πραγματικά?

Γιατί να στερείται από τους ανθρώπους που θέλουν να κάνουν χρήση κάνναβης το δικαίωμα αυτό? Αν εγώ π.χ. έκανα χρήση στο σπίτι μου ή σε ελεγχόμενο περιβάλλον (π.χ. όπως στα coffee shop στην Ολλανδία) που ενοχλώ τον συνάνθρωπο μου?

Όταν κάτι το βαφτίζεις παράνομο έχει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα. Το πιο κλασικό παράδειγμα της ιστορίας είναι η ποτοαπαγόρευση στην Αμερική. Στην τελική η απαγόρευση ποτέ δεν είχε τελικά τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Το σύστημα απέτυχε. Ας δοκιμάσουμε λοιπόν κάτι άλλο.

Γιατί όλα αυτά τα κέρδη από το εμπόριο αυτών των ουσιών να μην τα παίρνει το ίδιο το κράτος?

Αν το δούμε και από την άλλη η αποποινικοποίηση της κάνναβης σε συνδυασμό με την φυσική ομορφιά αυτής της χώρας θα έλυνε το οικονομικό μας πρόβλημα. Chill out in Greece.

Παραθέτω ένα λινκ από άλλο foroum. Ο άνθρωπος είναι χρήστης (NewRisingSong) κάνναβης και θέτει προς συζήτηση κάποιες σκέψεις που κατά τη γνώμη είναι πολύ σωστές.

http://www.forums.gr/showthread.php?t=20927&page=13

Μήπως στην τελική βολεύει πολλούς αυτή η κατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο λοιπόν να μην πωλούνται νόμιμα?

Γιατί να μην έχει τον έλεγχο της διακίνησης της ηρωίνης το κράτος έτσι ώστε να υπάρχει μια ελεγχόμενη κατάσταση και να μην βλέπουμε εικόνες με ανθρώπους σε άθλια κατάσταση να κοιμούνται σε παγκάκια, να αναγκάζονται να κλέβουν, να πεθαίνουν από νοθευμένη δόση κλπ, κλπ. Γιατί η μόνη καθημερινή επαφή ενός εξαρτημένου ατόμου να είναι με τον έμπορο της γειτονιάς του και όχι με ειδικό ιατρικό προσωπικό που θα τον βοηθήσει πραγματικά?

 

Ημερήσιος τζίρος σε Ομόνοια και γύρω περιοχές ένα εκατομμύριο ευρώ.

Ετήσιος τζίρος από πόλεμο κατά των ναρκωτικών πολλά δις.

 

Μήπως στην τελική βολεύει πολλούς αυτή η κατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γρίβας έχει κάνει μεγάλους αγώνες. Είναι γνώστης του αντικειμένου και προτρέπω όλους να διαβάσουν το βιβλίο του (το έχει και στο blog του o georgebob23).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ναρκωτικά υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν είτε το θέλουμε είτε όχι. Για ποιο λόγο λοιπόν να μην πωλούνται νόμιμα?

Ετσι. :-D

 

Γιατί να μην έχει τον έλεγχο της διακίνησης της ηρωίνης το κράτος έτσι ώστε να υπάρχει μια ελεγχόμενη κατάσταση και να μην βλέπουμε εικόνες με ανθρώπους σε άθλια κατάσταση να κοιμούνται σε παγκάκια, να αναγκάζονται να κλέβουν, να πεθαίνουν από νοθευμένη δόση κλπ, κλπ.

Το κρατος πρεπει να κανει κατι πολυ καλυτερο. Να βαζει τους εμπορους ναρκωτικων αλλά και μικροεμπορους φυλακη για παντα, ισοβια! Χωρις αναστολες, μειωσεις ποινων κλπ, και τους χρηστες σε κεντρα αποτοξινωσης υποχρεωτικα εως οτου απεξαρτηθουν σε μεγαλο βαθμο.

 

 

Γιατί να στερείται από τους ανθρώπους που θέλουν να κάνουν χρήση κάνναβης το δικαίωμα αυτό?

Γιατι δεν μπορουν να ελεγχθουν οι συνεπεις των πραξεων τους απο αυτη την πραξη.

 

Αν εγώ π.χ. έκανα χρήση στο σπίτι μου ή σε ελεγχόμενο περιβάλλον (π.χ. όπως στα coffee shop στην Ολλανδία) που ενοχλώ τον συνάνθρωπο μου?

Εσυ εισαι πανεξυπνος και εχεις φοβερο αυτοελεγχο. Ποιος ομως μου διασφαλιζει οτι ολοι οσοι κανουν χρηση θα ειναι σαν και εσενα και δεν θα ενοχλησουν τον συνανθρωπο τους?

Κανείς!;)

 

Όταν κάτι το βαφτίζεις παράνομο έχει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα. Το πιο κλασικό παράδειγμα της ιστορίας είναι η ποτοαπαγόρευση στην Αμερική. Στην τελική η απαγόρευση ποτέ δεν είχε τελικά τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Το σύστημα απέτυχε. Ας δοκιμάσουμε λοιπόν κάτι άλλο.

Τι?

Την ελευθερη διακινηση τους??????:-(:-(:-(:-(

 

Γιατί όλα αυτά τα κέρδη από το εμπόριο αυτών των ουσιών να μην τα παίρνει το ίδιο το κράτος?

Προτεινεις να παιρνει τα κερδη το κρατος. Πως? Κανοντας το ιδιο τον εμπορο?

Απο τη στιγμη που το κρατος ηταν ικανο λοιπον να παραμερισει τους αλλους εμπορους και να κανει το ιδιο τον εμπορο, γιατι να μην παραμερισει τους εμπορους(πχ βαζοντας τους φυλακη) και τελος? Να μην δινει καθολου ουσιες δηλαδη. Γιατι να δινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενέρωσα λίγο που ο τζι δεν εννοούσε τον πολιτικό και υπάρχει κι άλλος Γρίβας..

 

τον Κλεάνθη της ΕΟΚΑ εννούσα

καλά κατάλαβες

http://virtualschool.web.auth.gr/1.2/TheoryResearch/CongressGrivas.html

http://www.greekbooks.gr/BooksList.aspx?ListType=6&id=30550

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...