Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το "οδηγήσει" είναι αυθαίρετο.

Έχει συσχετιστεί κάτι το οποίο σημαίνει πως δεν υπάρχει causality. Όταν σχετίζονται σημαίνει πολλά πιθανά πράγματα που μπορεί να συμβαίνουν:

Α) H κάνναβη επιφέρει ψύχωση

Β) Οι εν δυνάμει ψυχωσικοί θα κάνουν χρήση σε μεγαλύτερο ποσοστό από τους "υγιείς"

Γ) Ένας τρίτος (ή και τέταρτος κλπ) παράγοντας οδηγεί και στην ψύχωση και στην χρήση.

 

Προσοχή στο causality, το χρησιμοποιούν κατά κόρον οι δογματικοί και έρχεται συνήθως πριν τη γενίκευση.

 

Σωστα. Λαθος διατυπωση. Ειναι γενικως παντως αποδεκτο οτι ενδεχεται να οδηγει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Σωστα. Λαθος διατυπωση. Ειναι γενικως παντως αποδεκτο οτι ενδεχεται να οδηγει ;)

 

Όχι είναι αποδεκτό πως σχετίζεται ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν προτιμοτερο να μιλάμε με βάση προσωπικά βιώματα, παρά να ενστερνιζόμαστε αβίαστα την οποιαδήποτε ψευδοεπιστημονική δημοσίευση του τύπου "69 κατασκευαστές πλυντηρίων έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα οτι..." που τυχαία θα διαβάσουμε στο διαδίκτυο.

Εχω συμπεράνει, από όσα έχω ζήσει μεχρι τώρα, οτι βιολογικός εθισμος στο χόρτο δεν υφίσταται.

Οσο με αφορά, ήμουν συνέχεια με ένα μπάφο και το τασάκι στο χέρι κατά τις ηλικίες 16-22. Κάποια στιγμή, για προσωπικούς λόγους, έπαψα να την πίνω μαχαίρι για κανα χρόνο. Σας πληροφορώ οτι δε βίωσα ούτε στερητικά, ούτε αμνησίες, ούτε σπασμούς, ούτε ψύχωση, ούτε δαιμονισμό, ούτε ελεφαντίαση, ούτε τίποτα. Απλά απέβαλλα το "έχω μάθει να πίνω 10 τσιγάρα τη μέρα" , γιατί έβαλα στη ρουτίνα μου κάποια άλλα πράγματα, που αντικαθιστούσαν αυτη τη, μεχρι τότε καθημερινή, συνήθεια.

Απο την άλλη, ξέρω άτομα που είναι 30-35-40 και παραμένουν στριβω-πίνω με το τασάκι στο χέρι, και δεν παίζει να σταματήσουν, με τη διαφορά οτι έχουν τις ίδιες συνήθειες και γενικότερα την ίδια ζωή από τα 15 τους, οπότε ποιός μου εγγυάται οτι ο "εθισμός" τους αφορά το χόρτο μεμονωμένα ή τον τρόπο ζωής τους γενικότερα τον οποίο ποτέ δε μπήκαν στον κόπο/τριπάκι να αλλάξουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν προτιμοτερο να μιλάμε με βάση προσωπικά βιώματα, παρά να ενστερνιζόμαστε αβίαστα την οποιαδήποτε ψευδοεπιστημονική δημοσίευση

 

Έχω τα ίδια βιώματα με εσένα και συμφωνώ αλλά σε ένα τόπικ που απαντούν κυρίως δογματικοί, "θύματα των ταμπού και της προκατάληψης" (μ'αρέσει αυτό το κλισέ) έχω παρατηρήσει πως το να ανοίξεις την καρδιά σου και να μιλάς για τα βιώματά σου είναι σίγουρο πως θα οδηγήσει σε απόπειρα ιντερνετικού βιασμού των ίδιων σου των αναμνήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

freedubus & frenzy:

 

 

Aλήτες-πρεζάκια-τσαντάκηδες-ζητιάνοι-κλέφτες-διαρρηκτες-βιαστές-περιθωριακοί-άρρωστοι-εθισμένοι-μπλεγμένοι-ΟΚΑΝΑ-κακές επιρροές-σατανάδες-μαλλιάδες-άπλυτοι-666-ουυ-κουκουλοφοροι-εχθροί της δημοκρατίας της πάσας τάξης και ασφάλειας-...

 

(καλά είναι για αρχή)? :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

freedubus & frenzy:

 

 

Aλήτες-πρεζάκια-τσαντάκηδες-ζητιάνοι-κλέφτες-διαρρηκτες-βιαστές-περιθωριακοί-άρρωστοι-εθισμένοι-μπλεγμένοι-ΟΚΑΝΑ-κακές επιρροές-σατανάδες-μαλλιάδες-άπλυτοι-666-ουυ-κουκουλοφοροι-εχθροί της δημοκρατίας της πάσας τάξης και ασφάλειας-...

 

(καλά είναι για αρχή)? :-D

 

Η πλάκα είναι πως όλοι οι παραπάνω (εκτός από τον ουυ) είναι η βροντερή μειοψηφία και αποτελούν την γενίκευση που έλεγα παραπάνω.

 

(άκου ουυ) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα ένας στους δύο νέους (43,3%) ηλικίας 12-17 κάνει συστηματική χρήση κάνναβης

Καλά είναι σοβαρά και αξιόπιστα στατιστικά αυτά? Συστηματική χρήση από τους μισούς νέους ηλικίας 12-17????

 

Αρνούμαι να το πιστέψω, δηλαδή αν ήταν ελεύθερο τι θα γινόταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι σοβαρά και αξιόπιστα στατιστικά αυτά? Συστηματική χρήση από τους μισούς νέους ηλικίας 12-17????

 

Αρνούμαι να το πιστέψω, δηλαδή αν ήταν ελεύθερο τι θα γινόταν?

 

ακριβώς το ίδιο... η παρανομία το κάνει πιο μάγκικο και καλά :-(

για τα στατιστικά κι εγώ αμφιβάλλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν προτιμοτερο να μιλάμε με βάση προσωπικά βιώματα, παρά να ενστερνιζόμαστε αβίαστα την οποιαδήποτε ψευδοεπιστημονική δημοσίευση του τύπου "69 κατασκευαστές πλυντηρίων έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα οτι..." που τυχαία θα διαβάσουμε στο διαδίκτυο.

Εχω συμπεράνει, από όσα έχω ζήσει μεχρι τώρα, οτι βιολογικός εθισμος στο χόρτο δεν υφίσταται.

Οσο με αφορά, ήμουν συνέχεια με ένα μπάφο και το τασάκι στο χέρι κατά τις ηλικίες 16-22. Κάποια στιγμή, για προσωπικούς λόγους, έπαψα να την πίνω μαχαίρι για κανα χρόνο. Σας πληροφορώ οτι δε βίωσα ούτε στερητικά, ούτε αμνησίες, ούτε σπασμούς, ούτε ψύχωση, ούτε δαιμονισμό, ούτε ελεφαντίαση, ούτε τίποτα. Απλά απέβαλλα το "έχω μάθει να πίνω 10 τσιγάρα τη μέρα" , γιατί έβαλα στη ρουτίνα μου κάποια άλλα πράγματα, που αντικαθιστούσαν αυτη τη, μεχρι τότε καθημερινή, συνήθεια.

Απο την άλλη, ξέρω άτομα που είναι 30-35-40 και παραμένουν στριβω-πίνω με το τασάκι στο χέρι, και δεν παίζει να σταματήσουν, με τη διαφορά οτι έχουν τις ίδιες συνήθειες και γενικότερα την ίδια ζωή από τα 15 τους, οπότε ποιός μου εγγυάται οτι ο "εθισμός" τους αφορά το χόρτο μεμονωμένα ή τον τρόπο ζωής τους γενικότερα τον οποίο ποτέ δε μπήκαν στον κόπο/τριπάκι να αλλάξουν;

 

ΣΩΣΤΟΣ 100% την πινω απο τα 18 ειμαι 31 τα τελευταια 2 χρονια λιγο πριν κοιμηθω μερα παρα μερα εστριβα ενα μονοφυλλακι ..τπτ αλλο κατα την διαρκεια της μερας.. το τσιγαρο το εκοψα μαχαιρι εδω και 2 χρονια.. το σταματαω οποτε θελω.. ποτε δεν ειχα "στερητικα" προβληματα ουτε επαθα ψυχωση με το ολο θεμα..

 

αυτες οι "ερευνες" κατα της ινδικης κανναβης εμενα δε μου λενε τπτ.. ολα ειναι κατευθυνομενα και σκοπος τους ειναι να τρομαξουν αυτον που τα διαβαζει.. δε λεω οτι ειναι τελειως αθωο αλλα δεν ειναι το τερατουργημα που ποαρουσιαζουν..

 

αν θελετε ενναλακτικη ενημερωση για το θεμα μπειτε εδω να ενημερωθειτε : Ελληνικό Δίκτυο Ελεύθερης Κάνναβης και εδω Expaded Minds Tripping

 

Καλά είναι σοβαρά και αξιόπιστα στατιστικά αυτά? Συστηματική χρήση από τους μισούς νέους ηλικίας 12-17????

 

Αρνούμαι να το πιστέψω, δηλαδή αν ήταν ελεύθερο τι θα γινόταν?

 

γιατι να μην το πιστεψεις.. ξερεις το ποσοστο των νεων που καπνιζουν τσιγαρα? κατα πολυ μεγαλυτερο.. τραβα σενα σχολειο να δεις ..

 

αμα ηταν ελευθερο τι θα γινοταν.. θα την πινανε οσοι γουσταραν , στο τελος θα το βαριοντουσαν .. οπως με την ολλανδια που στο αμστερνταμ θα δεις μονο τουριστες να την πινουν οι ντοπιοι χεστηκανε για το θεμα..

 

οταν λεμε ελευθερο δεν ενοουμε αγοροπωλησιες στον δρομο κτλ αλλα πωληση σε συγκεκριμενα σημεια, σε συγκεκριμενο οριο ηλικιας και συγκεκριμενες ποσοτητες κατοχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να μην το πιστεψεις.. ξερεις το ποσοστο των νεων που καπνιζουν τσιγαρα? κατα πολυ μεγαλυτερο.. τραβα σενα σχολειο να δεις ..

Ειλικρινά ότι οι μισοί νέοι κάνουν συστηματική χρήση και η ΕΣΥΕ να το γράψει δεν μπορώ να το πιστέψω. Είναι δυνατόν να λέει ότι οι μισοί έφηβοι κάνουν χρήση κάνναβης συστηματικά? Δεν είναι και τόσα πολλά χρόνια που τέλειωσα το σχολείο, ούτε έχω χάσει κάθε επαφή με αυτό λόγω γνωστών, και δεν διαπιστώνω κάτι τέτοιο.

 

Εκτός αν είχα πάει σε τόσο αγγελικό σχολείο και όλοι αυτοί που ξέρω είναι "έξω από τα κόλπα". Btw καμιά σχέση το τσιγάρο, πας περίπτερο, θέλω Marlboro, τσακ το έχεις. Και αν σε πιάσει και κανείς κάτι τρέχει στα γύφτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ότι οι μισοί νέοι κάνουν συστηματική χρήση και η ΕΣΥΕ να το γράψει δεν μπορώ να το πιστέψω. Είναι δυνατόν να λέει ότι οι μισοί έφηβοι κάνουν χρήση κάνναβης συστηματικά? Δεν είναι και τόσα πολλά χρόνια που τέλειωσα το σχολείο, ούτε έχω χάσει κάθε επαφή με αυτό λόγω γνωστών, και δεν διαπιστώνω κάτι τέτοιο.

 

Εκτός αν είχα πάει σε τόσο αγγελικό σχολείο και όλοι αυτοί που ξέρω είναι "έξω από τα κόλπα". Btw καμιά σχέση το τσιγάρο, πας περίπτερο, θέλω Marlboro, τσακ το έχεις. Και αν σε πιάσει και κανείς κάτι τρέχει στα γύφτικα...

 

Noμίζω οτι αναφέρεται στα κανονικά τσιγάρα. Εμένα στους 30 συμμαθητές μου οι 35 κάπνιζαν. Βλέπεις πλέον στα σχολέια δευτέρα γυμνασίου και καπνίζουν στριφτό!!! Πώς αυτα τα παιδιά δεν θα δοκιμάσουν??? Αν και είμαι της άποψης καλύτερα 5 τσιγάρα κάνναβης, παρά 2 πακέτα "καρκίνο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...