Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γλωσσολογική απορία: η λέξη "τσιγαριλίκι" ποιάς εποχής είναι;

 

:-D για να το διαφοροποιήσω απο το τσιγάρο το έγραψα έτσι.

 

Θα το αλλάξω.......:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγώ την πρόλαβα στα middle '70's,προφανώς προϋπήρχε...

 

Μάλλον θα έχει ρίζες από τον μεσοπόλεμο και τα ρεμπέτικα. Εσύ δηλαδή ρε χούφταλο :P είσαι γεννημένος πριν από τα '70?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Εσύ δηλαδή ρε χούφταλο :P είσαι γεννημένος πριν από τα '70?

Αν γαμούσα τότε που μου σηκωνόταν (αντί να τη μπαίζω),χαλαρά τα (ηλικιακά) 4/5 εδώ μέσα θάταν παιδιά μου.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

3. Η χρήση κάνναβης οδηγεί σε βλάβες στον εγκέφαλο και καταστροφή των κυττάρων του

 

Το λανθασμένο αυτό συμπέρασμα άρχισε να διακινείται από τα τέλη της δεκαετίας του 70' μετά από ένα πείραμα που έγινε σε πίθηκους, τα αποτελέσματα του οποίου δημοσιεύτηκαν το 1982. Υπήρξε όμως μεγάλη αμφισβήτηση από την επιστημονική κοινότητα στη συνέχεια και η συγκεκριμένη έρευνα δε θεωρείται αξιόπιστη, αφενώς λόγω του ελάχιστου δείγματος (μόλις 4 πίθηκοι), της λανθασμένης κατά πολλούς διάγνωσης πως είχε όντως καταστραφεί μέρος κυττάρων του εγκεφάλου με υπαιτιότητα της κάνναβης, αλλά και της έλλειψης σοβαρών επιστημονικών στοιχείων για την τεκμηρίωση αντίστοιχων ισχυρισμών.

 

Αντίθετα μετά από πάρα πολλές έρευνες και πειράματα σε ανθρώπους δεν υπήρξε η παραμικρή απόδειξη πως η χρήση της κάνναβης οδηγεί σε βλάβες στον εγκέφαλο. Μάλιστα μετά από μια από τις μεγαλύτερες σχετικές έρευνες η Αμερικάνικη Ιατρική Ομοσπονδία είχε τεθεί ανοιχτά υπέρ της αποποινικοποίησης της μαριχουάνας, κάτι που σίγουρα δε θα είχε συμβεί ποτέ αν υπήρχε η παραμικρή ένδειξη πως η χρήση της μπορεί να προκαλέσει εγκεφαλικές βλάβες.

 

 

απο τα ΝΕΑ του σαββατου... μια Αλλη αποψη...

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=4508249

 

μαλλον εσυ μιλας για την καθαρη - "αγνη" ( οπως παρουσιαζετε... ) σε μια στιγμη της ζωης μας, που ουτε καθαρο νερο δεν εχουμε και αγοραζουμε

εμφιαλωμενα ...

 

( το ειχα διαβασει το θεμα στις αρχες του και διαβαζοντας το παραπανω κειμενο στα νεα ειπα να συμβαλω και εγω στην παραπληροφορηση :-):-):-) ... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικά ΜΜΕ με αδαείς που γράφουν στήλες.Η μλκ είναι οτι τα διαβάζουν άνθρωποι και νομίζουν οτι ενημερώνονται.Το καλό είναι οτι βγάζουν ένα σωστό συμπέρασμα.Οτι τα παράγωγα της καύσης οργανικών υλών κάνουν κακό.Όταν διάβασα τη λέξη "Σκανκ" το μυαλό μου πήγε στους ασβούς αλλά δεν το κοίταξα στα αγγλικά το άρθρο.Λίγο παρακάτω το έλεγε οτι το έβγαλαν έτσι επειδή βρωμάει.Πάντως εγώ όσες φορές έχω δεί από κοντά χόρτο μοσχοβολάει.

 

Ύστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελλάδα δεν παίζουν και πολλές σκανκιες και ότι κυκλοφορεί για skank είναι πρεζοφουντα(κόλπα τον εμπόρων για κατρακυλα ktlp) που είναι πραγματικά επικίνδυνο

 

δεν ξέρω πως φτιαχνόταν στην αρχή της ύπαρξης του το skank , και ίσως τότε να βρώμαγε.

αλλα πλέον η γενετικά τροποποιημένη φούντα (αυτό είναι το skank) μυρίζει μια χαρά.

στο Amsterdam τα αρώματα σε πλημμυρίζουν :P

 

όπως επίσης για την περιεκτικότητα THC που λέει

το hash που σκάγαν οι παππούδες μας είναι πολλές φορες πιο δυνατό από οποιοδήποτε skank κυκλοφορεί σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελλάδα δεν παίζουν και πολλές σκανκιες και ότι κυκλοφορεί για skank είναι πρεζοφουντα(κόλπα τον εμπόρων για κατρακυλα ktlp) που είναι πραγματικά επικίνδυνο

 

δεν ξέρω πως φτιαχνόταν στην αρχή της ύπαρξης του το skank , και ίσως τότε να βρώμαγε.

αλλα πλέον η γενετικά τροποποιημένη φούντα (αυτό είναι το skank) μυρίζει μια χαρά.

στο Amsterdam τα αρώματα σε πλημμυρίζουν :P

 

όπως επίσης για την περιεκτικότητα THC που λέει

το hash που σκάγαν οι παππούδες μας είναι πολλές φορες πιο δυνατό από οποιοδήποτε skank κυκλοφορεί σήμερα

 

Δηλαδή σου είπε ο παππούς σου, "δοκίμασα ένα σκανκ και δεν έλεγε τίποτα μπροστά στο charas που πίναμε στα χρόνια μου?

 

Για σοβαρευτείτε και πιείτε κανα red bull :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σου είπε ο παππούς σου, "δοκίμασα ένα σκανκ και δεν έλεγε τίποτα μπροστά στο charas που πίναμε στα χρόνια μου?

 

Για σοβαρευτείτε και πιείτε κανα red bull :lol::lol:

 

αν έχτος να λιώνεις τα δαχτυλάκια σου στο charas έκανες και λίγο ψάξιμο θα έβρισκες πολλούς παππούδες να σου πουν την άποψη τους ;) προτίμησε πειραιά μεριά και όχι χωριά μια και εκεί πάντα είχαν τα δικά τους

 

πιάσε τώρα τις ταβρινες για τσίτες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν ασχολούμαι. Ούτε με το πιοτό, ούτε με τους πότες του. Απλά δε μ' αρέσει η υποκουλτούρα με τα ντραγκζ και άμα βλέπω κανένα πιτσιρικά να λέει τέτοια μ' αρέσει να του χώνομαι.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχτος να λιώνεις τα δαχτυλάκια σου στο charas έκανες και λίγο ψάξιμο θα έβρισκες πολλούς παππούδες να σου πουν την άποψη τους ;) προτίμησε πειραιά μεριά και όχι χωριά μια και εκεί πάντα είχαν τα δικά τους

 

πιάσε τώρα τις ταβρινες για τσίτες :P

 

Δηλαδή είναι λογικό για σένα να πάμε στον πειραιά και να ρωτάμε κάθε παππού αν την πίνει, αν έχει πιει σκανκ και αν την άκουσε τόσο όσο την άκουγε με την σοκολάτα του 30?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς βλέπεις πολλά αποτελέσματα από πολλά στρώματα και συλλέγεις πληροφορίες

 

φυσικά μπορείς και απλά να κάτσεις και να βλέπεις τα αποτελέσματα από τον κάθε ευαγγελάτο και να χάβεις απλά τις πληροφορίες που σου δίνει η TV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...