Προς το περιεχόμενο

Κατσαριδοκτόνο... αμέσως!!!


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ήξερα πού ακριβώς να τα γράψω.Αλλά μήπως υπάρχει ένα πρόβλημα με τα κουνούπια στην Θεσσαλονίκη;Τέτοια εποχή και έχει κουνούπια;Σε 10 μέρες που είμαι εδώ έχω σκοτώσει μέσα στο σπίτι μου(κάτω από την γραμματεία Θράκης) 5..

Ρωτάω,γιατί δεν μου έχει ξανατύχει..Είναι άκρως εκνευριστικά,μες τα αυτιά να πετάνε όσο κοιμάμαι..και τσιμπάνε ..Φαίνονται και καλοθρεμμένα..Εμένα βρήκανε να φάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οντως ειναι πολυ παραξενο το γεγονος αυτο γιατι και στην αθηνα υπαρχουν κουνουπια και μαλιστα σπιτι μου εχουν τσιμπησει μια φιλη μου τουλαχιστον 7φορες απο χτες :o

...αναρωτιεμαι αν εχει ξεσπασει καποια επιδημια ή προκληθηκε κλιματικη αλλαγη που ευνοει την αναπτυξη τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ειναι πολυ παραξενο το γεγονος αυτο γιατι και στην αθηνα υπαρχουν κουνουπια και μαλιστα σπιτι μου εχουν τσιμπησει μια φιλη μου τουλαχιστον 7φορες απο χτες :o

...αναρωτιεμαι αν εχει ξεσπασει καποια επιδημια ή προκληθηκε κλιματικη αλλαγη που ευνοει την αναπτυξη τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ ναι..Λιμνάζοντα νερά δεν,έχει,αν και με τν βροχή..Δεν μένουν στατικά κάπου για να πεισ ότι βγαίνουν από κει..

Κάτι λέγανε το καλοκαίρι,για το κουνούπι του νείλου..Αλλά είχανε πει ότι θα πάρουν μέτρα(ψέκασμα). Κοίτα,αφού δεν έχω παρουσιάσει κάτι,από τα τσιμπήματα τους,είναι ένα καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ ναι..Λιμνάζοντα νερά δεν,έχει,αν και με τν βροχή..Δεν μένουν στατικά κάπου για να πεισ ότι βγαίνουν από κει..

Κάτι λέγανε το καλοκαίρι,για το κουνούπι του νείλου..Αλλά είχανε πει ότι θα πάρουν μέτρα(ψέκασμα). Κοίτα,αφού δεν έχω παρουσιάσει κάτι,από τα τσιμπήματα τους,είναι ένα καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κουνουπια του Νειλου ειναι απλα προπαγανδα για να ψεκασουν εμας και οχι αυτα ;) δεν υπαρχει περιπτωση να παθεις κατι απο ψεμματα :) οσο για τα παρον κουνουπια θα ελεγα οτι ειναι πολυ λαιμαργα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κουνουπια του Νειλου ειναι απλα προπαγανδα για να ψεκασουν εμας και οχι αυτα ;) δεν υπαρχει περιπτωση να παθεις κατι απο ψεμματα :) οσο για τα παρον κουνουπια θα ελεγα οτι ειναι πολυ λαιμαργα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

οι εταιριες κατα κυριο λογο χρησιμοποιουν

 

ACTELLIC

DIACAP

FENDONA

IMPERATOR

SOLFAC

K-OTHRINE

TENOPA

 

και απο τα gel

 

Goliath Gel

Maxforce

faslane (το συγκεκριμενο νομιζω οτι εχει καταργηθει)

 

Ολα τα παραπανω μπορεις να τα βρεις σε φυτωρια και μαγαζια με γεωργικα φαρμακα

 

Πριν χρονια ειχα προβλημα με κατσαριδες και βαζοντας FASLANE ειδα τεραστιο αποτελεσμα για παρα πολλα χρονια

ΔΥΣΤΥΧΩΣ

παλι εμφανιστηκε το προβλημα και ετρεξα για το ιδιο προιον και παντου μου ειπαν οτι εχει πλεον σταματησει να κυκλοφορει....καθε φαρμακειο και δικα σκευασματα λοιπον πηρα αρχικα ενα που λεγεται DOBOL .....κανενα αποτελεσμα....οι κατσαριδες ειχαν στησει χορο πηγαινω σε αλλο φαρμακειο και μου ειπε οτι η BAYER εβγαζε αρχικα το faslane και οτι τωρα το εχει βγαλει με αλλη ονομασια(MAXFORCE)....το παιρνω και παλι ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...ευτυχως ειχα φυλαξει το κουτι του fastlane και βλεπω οτι το εβγαζε BASF CORPORATION...ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ...ΓΕΜΙΣΕ Ο ΤΟΠΟΣ αχρηστα τζελ και το καλυτερο το σταματησαν...δεν ξερω τι να κανω....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές, εξαιρετικά προϊόντα εξαφανίζονται απ' την αγορά, και τα υποκατάστατά τους δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο αποτελεσματικά. Ποιος ξέρει γιατί συμβαίνει αυτό.

Ίσως για να αγοράζουμε σε μεγαλύτερες ποσότητες τα νεώτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το maxforce πάντως έχω 5 χρόνια να δω κατσαρίδα στο σπίτι μου. Και υποτίθεται ότι κάθε 6 μήνες πρέπει να ξαναβάζεις, εγώ ζήτημα 1-2 φορές να ξαναέβαλα σε 5 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το maxforce πάντως έχω 5 χρόνια να δω κατσαρίδα στο σπίτι μου. Και υποτίθεται ότι κάθε 6 μήνες πρέπει να ξαναβάζεις, εγώ ζήτημα 1-2 φορές να ξαναέβαλα σε 5 χρόνια...

Ρε Λεφτέρ, απ'όσο βλέπω, είναι τζελ; Θυμάσαι σε τι τιμή το είχες πάρει; Τέλος, απλά το βάζουμε σε διάφορες γωνίες στο σπίτι; Πρέπει κάτι να κάνω γιατί πέρσι είχα καταντήσει να βλέπω κάθε βράδυ από μία και φέτος έως τώρα έχω δύο καμία 4ρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να σας πω κι εγώ την ιστορία/πόνο μου.

 

Γενικά τις αντιπαθώ πολύ τις κατσαρίδες, δεν τις φοβάμαι ιδιαίτερα, αλλά τις σιχαίνομαι απίστευτα και με εκνευρίζουν, σε σημείο να φορτώνω άσχημα όταν τις συναντώ στο σπίτι μου ή στο πατρικό μου όταν το επισκέπτομαι. Ωστόσο, δεν υπάρχει περίπτωση να τις πλησιάσω. Συνήθως όταν τις βρίσκω ξεκινάμε διαγωνισμό βλέμματος, ποιος θα κουνηθεί πρώτος...

Το πρόσφατο περιστατικό που θα σας διηγηθώ και επανέφερε αυτά τα σιχαμερά πλάσματα στο μυαλό μου, συνέβη χτες το βράδυ, αφού γύρισα σπίτι μετά τον αγώνα την εθνικής. Καθώς παίζει τρομερή ζέστη και λεφτά για air condition δεν υπάρχουν, μπαίνοντας σπίτι έβγαλα μπλούζα και παντελόνι, τα άφησα στο πάτωμα του υπνοδωματίου και άνοιξα παράλληλα και λίγο την μπαλκονόπορτα, γιατί παίζει μέσα στο σπίτι να είχε 10 βαθμούς υψηλότερη θερμοκρασία απ' ότι απέξω. Μετά από περίπου 10 λεπτά έπρεπε να ξαναφύγω. Βάζω μια μπλούζα και το τζιν που πριν 10 λεπτά είχα πετάξει στο πάτωμα και φεύγω. Οδηγούσα με το μηχανάκι για κανά 5λεπτο, και ένιωσα ξαφνικά κάτι να με γαργαλάει στην γάμπα, από την εσωτερική πλευρά του παντελονιού, και να αρχίζει να ανεβαίνει προς τα πάνω. Πήγε το μυαλό μου κατευθείαν εκεί, στο χειρότερο δυνατό σενάριο, αλλά προσπάθησα να σκέφτομαι ψύχραιμα, ότι μπορεί κάλλιστα να είναι πεταλούδα ή σκόρος ή οποιοδήποτε άλλο ζωύφιο. Το έπιασα, λοιπόν, πάνω από το τζιν και το ζούμπηξα για να το σκοτώσω και να πέσει, γνωρίζοντας ότι οτιδήποτε άλλο θα ψόφαγε μετά από ένα ικανοποιητικό ζούμπηγμα.

Μόλις το άφησα το ένιωσα να πηγαίνει προς τα πάνω ακόμα πιο γρήγορα. Τότε επιβεβαίωσα τι ήταν. Δεν θυμάμαι με απόλυτη σιγουριά τι ακριβώς έγινε μετά. Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι, ευτυχώς, ήμουν κοντά στην άκρη του δρόμου. Σε δύο δευτερόλεπτα είχα σταματήσει, είχα ρίξει κάτω το μηχανάκι και αφού την τίναζα πάνω από το τζιν για να πέσει και δεν έπεφτε, άρχισα να χοροπηδάω και να χτυπάω το πόδι μου με δύναμη κάτω (παλεύοντας με την παρόρμηση να βγάλλω το παντελόνι κι ας βρισκόμουν μπροστά από πολυσύχναστο μαγαζί τίγκα στον κόσμο εκείνη την στιγμή). Ευτυχώς, από τα πολλά χτυπήματα έπεσε κάτω ανάσκελα, μια ελαφρώς στραπατσαρισμένη, καφέ, μεγέθους μετρίου προς μεγάλο, κατσαρίδα, πάνω στην οποία άρχισα να βγάζω όλο το μίσος και το άγχος που μου είχε προκαλέσει και την πάτησα και 3 φορές με το μηχανάκι, παρ' ότι προσπάθησε σθεναρά η καρ**** να σκαρφαλώσει την ρόδα.

 

Και το ερώτημα μου είναι το εξής:

 

Εντάξει, έστω ότι από το σπίτι και την πολυκατοικία, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο τις ξεφορτωνόμαστε, υπάρχει κάποιος τρόπος να τις εμποδίσουμε να μπαίνουν από τις μπαλκονόπορτες (παρεμπιπτόντως σκαρφάλωσε μέχρι τον 3ο όροφο), που αν δεν τις αφήσουμε έστω και μια ώρα ανοιχτές το βράδυ, θα σκάσουμε σαν τα ποντίκια μες στο κατακαλόκαιρο;

Παρεμπιπτόντως πριν 2 μέρες είχα ψεκάσει με κατσαριδοκτόνο του εμπορίου τους τοίχους και το δάπεδο εξωτερικά και περιμετρικά των μπαλκονόπορτων, σκεφτόμενος ότι η παρουσία και η μυρωδιά του τις απωθεί και δεν θα έμπαιναν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είμαι φοιτητής και μένω σε νοίκι, με τέτοια κρίση κι όλας, δεν παίζει να καταφέρω να πείσω την ιδιοκτήτρια να βάλλει και πατζούρια με σίτες. Είχα ψάξει και για αποσπώμενες, αλλά δεν έβγαλα άκρη για κάτι αποτελεσματικό και εύχρηστο (μην κάνω κολλήσεις-αποκολλήσεις όποτε θέλω να βγω έξω για να απλώσω τα ρούχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Λεφτέρ, απ'όσο βλέπω, είναι τζελ; Θυμάσαι σε τι τιμή το είχες πάρει; Τέλος, απλά το βάζουμε σε διάφορες γωνίες στο σπίτι; Πρέπει κάτι να κάνω γιατί πέρσι είχα καταντήσει να βλέπω κάθε βράδυ από μία και φέτος έως τώρα έχω δύο καμία 4ρα.

 

 

γιαπ, τζελ είναι, δεν μυρίζει καθόλου, είναι ασφαλές αν έχεις παιδιά ή κατοικίδια (θα βάλεις εκεί που δεν φτάνουν). Τιμή ήταν λίγο κάτω από δεκάρικο, 8 και κάτι, αλλά πάνε και χρόνια που το πήρα.

 

Βάζεις μικρες σταγόνες (σε μέγεθος φακής ασπούμε) στα σημεία που αγαπάνε οι κατσαρίδες (κοντά σε σωληνώσεις, σκοτεινά σημεία κλπ). Εγώ είχα βάλει κοντά στις σωληνώσεις των καλοριφέρ, πάνω από τα ντουλάπια της κουζίνας, κάτω από τα ντουλάπια της κουζίνας, μέσα στο ντουλάπι κάτω από τον νεροχύτη κλπ. 3-4 μέρες μετά, θα βλέπεις κατσαρίδα αραιά και πού. Θα τις μαζεύεις με το φτυάρι. Άμα περάσει κανα δεκαήμερο, δεν θα ξαναδεις ντιπ. Υποτίθεται ότι ξαναβάζεις κάθε 6 μήνες. Έβαλα καναδυό φορές, μετά δεν ξαναέβαλα, αλλά κατσαρίδα δεν ξαναφάνηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...