Προς το περιεχόμενο

Κατσαριδοκτόνο... αμέσως!!!


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσωπικα εχω την εντυπωση οτι ειναι και πολυ αγενεις, τις προαλλες πετυχα απο εξω ενα βραδυ τρεις και εκει που πηγα να τους δειξω πως σκοτωνεις με μια σκουπα τρεχανε πανικοβλητες. Το χειροτερο ειναι οτι εχω την εντυπωση οτι κανανε συζητηση (φαντασου φαση) ετσι οπως καθονταν και τους την χαλασα.

 

Οι νυχτοβιες κατσαριδες αυτο το καλοκαιρι μου φαινεται οτι αυξηθηκανε αρκετα.. μην φοβαστε ομως φιλοι μου, η δημοκρατια νοιαζεται για εσας.. γιατι νομιζετε οτι βαζουνε τις φωτιες ? αντε θα σας καψουνε λιγο το σπιτακι σιγα μωρε, το θεμα ειναι οι κατσαριδες οχι η λιγοστη ζημια (οπως ειπε ο χοντρος αυτοθυσια) του σπιτιου σας.

 

Τις προαλλες πετυχα ενα Gecko κρυμμενο.. κανενα Tip να του βρω παρεα εντος δωματιου ? Περαν της καλης δουλειας που θα κανουνε για εμενα γουσταρω να εχω σαυρες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά εγώ αγόρασα το Maxforce White IC. Αλλά ακόμα δεν το έχω βάλει. Είναι επικίνδυνο να το βάλεις μόνος σου? Και που πρέπει να το τοποθετήσω? Αν το αναπνέω θα πάθουμε τίποτα? Γιατί εμένα οι κατσαρίδες εμφανίζονται μόνο στα 2 υπνοδωμάτια. Και όχι σε κουζίνες, μπάνια κλπ. Παίζει να είναι οι φωλιές τους στα υπνοδωμάτια? Και που μπορεί να είναι? σε ντουλάπια, κάτω από το πάτωμα? Που?

 

Αν βάλω Maxforce σε καμιά γωνία του υπνοδωματίου μου θα είναι κακό για τον οργανισμό μας? Δεν πάει άλλο η κατάσταση! Βλέπω μεγάλες, μικρές, μωρά κλπ!!!

 

Πρέπει να φοράω μάσκα,γυαλιά προστατευτικά, γάντια κλπ για να βάλω το τζελ αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι δυσκολο ούτε επικίνδυνο. Είναι αποτελεσματικότατο, έχω να δω κατσαρίδα 2 χρόνια.

Δεν μυρίζει καθόλου.

Περίεργο πάντως που σου έρχονται στην κρεβατοκάμαρα μόνο.

Βάλε σε σημεία που μπορεί να έχουν φωλιά, σε σκοτεινά "κρυφά" σημεία, πχ κάτω από το κρεβάτι, κοντά στις τρύπες των σωληνώσεων του καλοριφέρ, κλπ. Βάλε σε σημεία που δεν θα μαζέψεις το φάρμακο σκουπίζοντας ή σφουγγαρίζοντας, γιατί αυτό θα πρέπει να μείνει εκεί αρκετό καιρό.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:16 ----------

 

δεν είναι δυσκολο ούτε επικίνδυνο. Είναι αποτελεσματικότατο, έχω να δω κατσαρίδα 2 χρόνια.

Δεν μυρίζει καθόλου.

Περίεργο πάντως που σου έρχονται στην κρεβατοκάμαρα μόνο.

Βάλε σε σημεία που μπορεί να έχουν φωλιά, σε σκοτεινά "κρυφά" σημεία, πχ κάτω από το κρεβάτι, κοντά στις τρύπες των σωληνώσεων του καλοριφέρ, κλπ. Βάλε σε σημεία που δεν θα μαζέψεις το φάρμακο σκουπίζοντας ή σφουγγαρίζοντας, γιατί αυτό θα πρέπει να μείνει εκεί αρκετό καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις πρώτες μέρες θα μαζεύεις ψοφίμια.

μετά από καμιά βδομάδα, και για καναδυό μήνες, θα βρίσκεις από καμιά ψόφια, και πολύ σπάνια και καμιά ζωντανή.

Κάθε λίγους μήνες θα πρέπει να ξαναβάζεις μερικές σταγόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην βαζεται τιποτα υγρο. και ακομα χειροτερα spray. δεν κανουν τιποτα. ακομα και αοσμο εχει αναθυμιασεις εστω και αν δεν το καταλαβαινεις. στα καλα φαρμακεια εχει ειδικα gel-τροφη για τις γωνιες τα οποια κανουν θαυματα πραγματικα και ειναι απο διαφορες εταιριες(μου τα συστησε χωρις να μου πει μαρκα μετα απο υποσχεση λαδωματος ανθρωπος εταιριας απολυμανσεων που με διαβεβαιωσε για την αναποτελεσματικοτητα σε βαθος χρονου και τις επιπτωσεις στο αναπνευστικο των περισσοτερων φαρμακων που χρησιμοποιουν). ειδικα σε συνδυασμο με φωλιες το αποτελεσμα ειναι εγγυημενο. απλα πρεπει να βρω την συσκευασια για να αναφερω και την μαρκα του gel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 μήνες θα εξαφανιστούν πλήρως? Αυτό με νοιάζει...

 

έχω πάνω από χρόνο να δω κατσαρίδα στο σπίτι μου...

Όχι ότι πρίν είχα πολλές. Είχα όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους!ειναι τωρα καμια βδομαδα που εντοπιζω κυριως στην κουζινα κατι εντομα καφε περιπου 1 χιλιοστο,οχι πολλα,1 την ημερα βρισκω!στα ντουλαπια,στον παγκο...τα ντουλαπια δεν ειναι ξυλινα,ειναι νοβοπαν και mdf,εφερα τον μαραγκο να μου πει αν ειναι σαρακι και μου ειπε οτι αυτα τα υλικα δεν πιανουν τετοια παρασιτα!η καταληξη?αδειασα ολα τα ντουλαπια,τα γεμισα τεzα(το ασημι που ειναι μεχρι και για ψιλους)καθως και ολο το σπιτι και κοντευω να ψοφησω εγω!εχει ξαναδει καποιος κατι αναλογο?απο που να προερχονται?please help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατσαρίδα είναι έντομο που ανήκει στην τάξη των Blattodea. Υπάρχουν περίπου 3.500 διαφορετικά είδη κατσαρίδας που ταξινομούνται σε 6 βασικές οικογένειες ανά τον κόσμο.

 

Περιγραφή

 

Έχει μαύρο γυαλιστερό χρώμα και φτερά, ανεπτυγμένα σε μερικά είδη. Λέγεται επιστημονικά βλάττη, ενώ άλλες ονομασίες της είναι βρομομαμούνα και μαυρομαμούνα. Πολλές φορές αρκετά είδη έχουν παραλλαγές στο μέγεθος αλλά και στο χρώμα από ελαφρύ ερυθρό έως μαύρο ενώ σε μερικά είδη υπάρχει περίπτωση να εντοπιστούν λευκές κηλίδες.

 

Γεωγραφική εξάπλωση

 

Η γεωγραφική της εξάπλωση είναι παγκόσμια με εξαίρεση τις περιοχές των πόλων και των υψομέτρων πάνω από τα 2.000 μέτρα.

 

Καταπολέμηση

Η καταπολέμηση της από τον άνθρωπο γίνεται συνήθως με τη χρήση εντομοκτόνων, ωστόσο συχνά αναπτύσσουν ανοσία ενάντια στα χημικά.

 

Συμπεριφορά

 

Η κατσαρίδα δεν είναι γενικά κοινωνικό έντομο. Ωστόσο, ρομποτικές κατσαρίδες που συμπεριφέρονται και μυρίζουν όπως οι αληθινές εντάχθηκαν αρμονικά σε μια κοινότητα εντόμων σε εργαστήριο στο Βέλγιο όπως ανακοινώθηκε από επιστήμονες το Νοέμβριο του 2007.

 

Επίσης, το 2008 Ρώσοι επιστήμονες ανακοίνωσαν ότι τα έντομα αυτά έχουν την ιδιότητα να είναι πιο ανθεκτικά όταν έχουν συλληφθεί σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας

 

αναλυτικά

 

Μεθοδολογία Κατσαριδοκτονίας

By publhealth

Μεθοδολογία Κατσαριδοκτονίας

 

Τα φάρμακα τα οποία χρησιμοποιούνται για την καταπολέμηση των εντόμων ανήκουν στην κατηγορία των συνθετικών πυρεθρινών. Είναι εντομοκτόνα επαφής – στομάχου και έχουν άμεση και ακαριαία δράση επί του νευρικού συστήματος των εντόμων, το οποίο παραλύει όταν έρθει σε επαφή με το φάρμακο. Η υπολειμματική τους δράση εξαρτάται από τον τακτικό καθαρισμό των χώρων (για εσωτερικούς χώρους) και από τις περιβαλλοντικές συνθήκες (για εξωτερικούς χώρους).

 

Είναι σκευάσματα, τα οποία δεν λεκιάζουν την ψεκασμένη επιφάνεια, η οποία όταν στεγνώσει δεν μυρίζει. Είναι αρκετά αποτελεσματικά εναντίον όλων των εντόμων υγειονομικής σημασίας, με υψηλό βαθμό ασφάλειας για τον άνθρωπο και τα άλλα θερμόαιμα εάν εφαρμόζεται σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης. Για τον λόγο αυτό, μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε κατοικημένους χώρους (σπίτια, γραφεία, αποθήκες, εργοστάσια τροφίμων κ.ά.).

 

Τα φάρμακα τα οποία χρησιμοποιούνται για την καταπολέμηση της μικρής, ξανθιάς κατσαρίδας, είναι άοσμα, ετοιμόχρηστα, τροφοελκυστικά δολώματα υγειονομικής σημασίας σε μορφή ζελατίνης. Η δραστική ουσία του σκευάσματος ανήκει στην ομάδα των εντομοκτόνων – τις φαινυλοπυραζόλες – η οποία δρα στο νευρικό σύστημα των εντόμων.

 

Έχουν υψηλή αποτελεσματικότητα, μεγάλη διάρκεια δράσης (έως και 4 μήνες) και κάνουν δυνατή την απεντόμωση μέσα στο χώρο κατοικίας ή εργασίας, χωρίς να απαιτείται προετοιμασία του χώρου ή διακοπή της λειτουργίας του. Επιπλέον σκοτώνει τις κατσαρίδες στη φωλιά τους, ώστε να μην απαιτείται ο καθαρισμός του χώρου (η δραστική ουσία του σκευάσματος μεταφέρεται σταδιακά σε όλο τον πληθυσμό των εντόμων εφόσον οι κατσαρίδες είναι έντομα καννιβαλιστικά και κοπροφάγα). Με τη χρήση αυτών των φαρμάκων επιτυγχάνουμε γρήγορη καταπολέμηση των εντόμων (νεκρές κατσαρίδες εμφανίζονται μέσα σε 24 ώρες). Είναι απόλυτα ασφαλή για τον άνθρωπο και τα κατοικίδια ζώα και για το λόγο αυτό η χρήση τους ενδείκνυται σε ευαίσθητους χώρους όπου η χρήση των συνηθισμένων μορφών εντομοκτόνων είναι περιορισμένη, πχ. σε χώρους παρασκευής και επεξεργασίας τροφίμων, κοντά σε ηλεκτρικές συσκευές καθώς και σε οικιακούς χώρους.

 

το βρήκα εδώ έχει αρκετά πράγματα για τις κατσαρίδες και οχι μόνο.

http://ipestcontrol.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...