Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να έληξε αποκλείεται. Τελικά τα λεφτά πρέπει να είναι το θέμα καθώς μετά αγόρασα κάτι άλλο και μου το δέχτηκε. Για να μην έχω προβλήματα στο μέλλον πείτε μου λίγο. H eurobank έχει έξοδα συναλλάγματος 1.25% επί του ποσού συναλλαγής. Εννοεί μόνο το προϊόν ή το προϊόν με τα μεταφορικά; Εγώ για να βρω ακριβώς το ποσό μετατρέπω π.χ από δολάρια σε ευρώ και μετά το αποτέλεσμα επί 1.25 ή όχι. Συγνώμη για τις απορίες αλλά είναι οι πρώτες μου αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Eurobank χρεώνει προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα και σ' αυτές περιλαμβάνονται και τα μεταφορικά αφού τα πλήρωσες σε συνάλλαγμα.

Επιπλέον, η μετατροπή γίνεται με βάση την ισοτιμία του οργανισμού που εκδίδει την κάρτα σου, δηλαδή της Visa στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη Visa μπορείς να βλέπεις την ισοτιμία της ημέρας της συναλλαγής ΕΔΩ.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να διαβάσεις στο κεφάλαιο 6 του οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum, θέλω να αγοράσω από ebay (Κίνα) 3 (ίδια) πολύμετρα για εμένα και 2 φίλους. Θέλω να έρθουν όλα σε ένα πακέτο διότι δεν έχει πρόσθετη χρέωση μεταφορικών για κάθε παραπάνω κομμάτι, η συνολική αξία θα είναι γύρω στα 80-90 ευρώ.

Το θέμα είναι αν θα θεωρηθεί ότι πρόκειται για εμπόριο λόγω αυξημένων κομματιών και μου ζητήσουν κερατιάτικα στο τελωνείο γι'αυτο το λόγο.

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι ο συγκεκριμένος πωλητής έχει 22 ευρω το πολύμετρο και 22 τα μεταφορικά, ενώ δεν χρεώνει εξτρα μεταφορικά για κάθε δέυτερο τρίτο κλπ τη στιγμή που όλοι οι άλλοι το δίνουν 40 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά....

 

Με λίγα λόγια όσα περισσότερα κομμάτια αγοράσεις από τον πρώτο πωλητή, τόσο πιο φθηνά θα βγει το κάθε κομμάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα οι ημερομηνιες π δινει το ebay οταν αγοραζεις ισως να ειναι και ενδεικτικες.Αγορασα πριν κανενα τριμηνο απο Κινα και εκανε να μ ερθει εναμιση μηνα.Στις 17 του Απριλη αγορασα κατι αλλο απο Κορεα και ηρθε χτες και νωριτερα απο το estimated(7/5-2/6).

H αληθεια ειναι οτι δεν το περιμενα τοσο νωρις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θα μπορουσαν να ειναι και τιποτα αλλο γιατι δεν κρινεται ουτε απο τον πωλητη αλλα ουτε και απο τις εταιριες κουριερ αλλα απο πολλα μαζι οπως π.χ. αν θα ειναι πρωτο σε προτεραιότητα στο κουριερ, ποσο μακρια ειναι και πολλα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει τύχει σε κανέναν να μην παραλάβει προϊόν από αγορά μέσω e-bay? 1η φορά χρησιμοποιώ e-bay κι έχω παραγγείλει κάτι για φίλο μου, οπότε καταλαβαίνετε φοβάμαι μην εκτεθώ γιατί ο άνθρωπος μου έχει ήδη δώσει τα λεφτά. 

 

Και κάτι ακόμα, σε περίπτωση που τελικά το προϊόν δεν έρθει ποτέ, παίζει αποζημίωση από paypal ή e-bay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...