Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ ευχαριστώ ξανά. Είναι κεφαλή ενισχυτή κιθάρας δεν ξέρω τι θεωρείται ογκώδες, αλλά σίγουρα δεν είναι και κάτι μικρό και ελαφρύ. Αν είναι να πληρώσω τα 12 δεν έγινε και τπτ αλλά αν προκαλέσει τον έλεγχο που λες, τι άλλο μπορεί να χρειαστεί να πληρώσω; Ο δασμός που είπες; Επίσης, υπάρχει κάποιο τηλ που μπορώ να πάρω να ρωτήσω; Σ ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για παραγγελία από ebay συνολικής αξίας 23.50 ευρώ (με δωρεάν μεταφορικά) όπου ο πωλητής είναι "μαγαζί" από Αυστραλία και το προϊόν αγοράς είναι αρκετά μικρό σαν δέμα (παιχνίδι για κονσόλα συγκεκριμένα), ενδέχεται να επιβληθεί επιπλέον ΦΠΑ 23% όταν έρθει Ελλάδα?

 

Ο τρόπος αποστολής που αναφέρεται είναι:

FREE Standard Int'l Postage

 

Επίσης, επιπλέον δασμός λογικά δεν θα επιβληθεί αφού το ποσό είναι κάτω από 150 ευρώ.. σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ ξανά. Είναι κεφαλή ενισχυτή κιθάρας δεν ξέρω τι θεωρείται ογκώδες, αλλά σίγουρα δεν είναι και κάτι μικρό και ελαφρύ. Αν είναι να πληρώσω τα 12 δεν έγινε και τπτ αλλά αν προκαλέσει τον έλεγχο που λες, τι άλλο μπορεί να χρειαστεί να πληρώσω; Ο δασμός που είπες; Επίσης, υπάρχει κάποιο τηλ που μπορώ να πάρω να ρωτήσω; Σ ευχαριστώ πολύ.

 

 

Δεν γνωρίζω αυτό που περιγράφεις και δεν μπορώ να υπολογίσω τις διαστάσεις του δέματος και το βάρος του. Εν πάση περιπτώσει, μην αγχώνεσαι, αφού το αγόρασες και το θέλεις.

Για παραγγελία από ebay συνολικής αξίας 23.50 ευρώ (με δωρεάν μεταφορικά) όπου ο πωλητής είναι "μαγαζί" από Αυστραλία και το προϊόν αγοράς είναι αρκετά μικρό σαν δέμα (παιχνίδι για κονσόλα συγκεκριμένα), ενδέχεται να επιβληθεί επιπλέον ΦΠΑ 23% όταν έρθει Ελλάδα?

 

Ο τρόπος αποστολής που αναφέρεται είναι:

FREE Standard Int'l Postage

 

Επίσης, επιπλέον δασμός λογικά δεν θα επιβληθεί αφού το ποσό είναι κάτω από 150 ευρώ.. σωστά?

 

 

Είναι αρκετά μικρό το ποσό και περιλαμβάνεται στην ατέλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά μικρό το ποσό και περιλαμβάνεται στην ατέλεια.

 

Ωραία, ευτυχώς γιατί δεν το σκέφτηκα οτι είναι εκτός Ε.Ε πριν το παραγγείλω και το 'χα άγχος..

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω αυτό που περιγράφεις και δεν μπορώ να υπολογίσω τις διαστάσεις του δέματος και το βάρος του. Εν πάση περιπτώσει, μην αγχώνεσαι, αφού το αγόρασες και το θέλεις.

 

Είναι περίπου 20 κιλά και οι διαστάσεις 55 πλάτος, 25.4 ύψος και 28 μήκος. Εντω μεταξύ έγινε ένα μπέρδεμα με το paypal οποτε δεν το έχω αγοράσει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραγγελια απο ebay και συγκεκριμενα απο Κορεα κοντα στα 200 ευρω παιζει τιποτα με τελωνειο ή ειναι οπως οταν κανουμε αγορα απο Κινα που δεν εχει τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραγγελια απο ebay και συγκεκριμενα απο Κορεα κοντα στα 200 ευρω παιζει τιποτα με τελωνειο ή ειναι οπως οταν κανουμε αγορα απο Κινα που δεν εχει τιποτα?

Προσωπικά μέχρι 250 ευρώ από Κορέα και Κίνα μέσω EMS δεν πλήρωσα ουτε cent παραπάνω!

Δεν μπορείς να το βρεις από ευρωπαική αγορά;

Είναι λίγο δύσκολο... Μπορώ να πάρω κάπου τηλ να ρωτήσω; Πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω αυτό το πρόγραμμα και δεν ξέρω αν τελικά συμφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακουστεί χαζή η ερώτηση αλλά παρέλαβα την πρώτη παραγγελία από ebay. Όλα καλά, έκανα και θετικό feedback στον πωλητή. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο από τη μεριά μου?

Γνωρίζει κανείς για το παραπάνω?

Επειδή ακόμα μου βγάζει estimated delivery ενώ έχω παραλάβει ήδη. Πρέπει να κάνω κάτι για να φανεί ότι ολοκληρώθηκε η αποστολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μέχρι 250 ευρώ από Κορέα και Κίνα μέσω EMS δεν πλήρωσα ουτε cent παραπάνω!

Απο Κινα ουτε κι εγω απλα απο Κορεα δεν εχω ξαναπαρει και δεν ηξερα αν ισχυει το ιδιο.

Ευχαριστω πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς για το παραπάνω?

Επειδή ακόμα μου βγάζει estimated delivery ενώ έχω παραλάβει ήδη. Πρέπει να κάνω κάτι για να φανεί ότι ολοκληρώθηκε η αποστολή?

 

Όχι, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο..

Εσύ πήρες το δέμα σου, αυτός πήρε τα λεφτά του, αν θέλετε ανταλλάζετε και αξιολογήσεις και τέλος..

Το estimated delivary παραμένει εκεί πάντα, δεν σημαίνει οτι πρέπει να κάνεις και κάτι άλλο για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...