Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

μια ερωτηση,

εδω και 1-2 εβδομαδες σε οτι πληρωμες παω να κανω στο ebay, οταν με βγαζει στη σελιδα πληρωμης του paypal βλεπω οτι παει να κανει την μετατροπη το paypal απο ευρω σε αλλο νομισμα.

 

στο paypal ειναι φυσικα ρυθμισμενο να κανει τη μετατροπη η τραπεζα, αλλα οταν κανω πληρωμη στο ebay παει να κανει το paypal τη μετατροπη και πρεπει να το αλλαζω σε καθε πληρωμη.

 

το κανει σε κανεναν αλλο αυτο?

Οχι πρώτη φορά το ακουω

 

Εχεις αλλάξει τις παραμέτρους στο "Conversion Options" ωστε να ειναι κλικαρισμενο το "Bill me in the currency listed on the seller's invoice"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συγγνώμη για το άσχετο σχόλιο αλλά μόλις έκανα λογαριασμό και δεν ξέρω πως μπορώ να δημιουργήσω μια συζήτηση θέλω να ρωτήσω την γνώμη για ένα ζήτημα και δεν ξέρω πως.

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή συγνώμη τώρα, αλλά την στιγμή που δεν ξέρεις ούτε πως να στείλεις ένα γραμμα / πακέτο μέσω ΕΛΤΑ γιατί πας και κάνεις αγορές απο ebay; 

Αγγλικά τουλάχιστον ξέρεις; Επικοινωνείς με τον πωλητή αρχικά, να δεις τι θα σου προτείνει. Οταν δεν βγάζεις άκρη κάνεις dispute είτε μέσα απο το ebay είτε μέσα απο το Paypal. 

 

 

Δηλαδή με την λογική σου, όποιος δεν ξέρει την διαδικασία αποστολής γράμμα / πακέτο  να μην κάνει αγορές στο ebay να μην κάνει αγορές γενικά  μήπως να πάει να πάρει πτυχίο στην σχολή  " αποστολή γράμμα / πακέτο   ;  "

 

Ερώτηση έκανα που με 2 λέξεις παίρνω απάντηση,  από και προς ;)  απλώς ήθελα να μου πει κάποιος που είχε κάποια εμπειρία με την διαδικασία αυτή.

 

Πάντως....Αγλικα  εγκο  ξιρι....))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με την λογική σου, όποιος δεν ξέρει την διαδικασία αποστολής γράμμα / πακέτο  να μην κάνει αγορές στο ebay να μην κάνει αγορές γενικά  μήπως να πάει να πάρει πτυχίο στην σχολή  " αποστολή γράμμα / πακέτο   ;  "

 

Ερώτηση έκανα που με 2 λέξεις παίρνω απάντηση,  από και προς ;)  απλώς ήθελα να μου πει κάποιος που είχε κάποια εμπειρία με την διαδικασία αυτή.

 

Πάντως....Αγλικα  εγκο  ξιρι....))

 

Αυτή η διαδικασία, είναι πολύ πιο πολύπλοκη απο ότι νομίζεις .Εξαρτάται απο την περίπτωση και δεν εξηγείται με δυο λέξεις. 

Ατομα έμπειρα σε αγορές και dispute και κάποιες φορές μπαίνουν εδώ και ζητούν βοήθεια. 

 

Ακριβώς επειδή δεν χρειάζεται πτυχίο για να στείλει κάποιος ένα γράμμα, αυτό που λέω είναι, πως μπαίνεις στην διαδικασία να δώσεις λεφτά με κίνδυνο αν γίνει μια στραβή, να μην μπορείς να τα πάρεις πίσω, αφου δεν έχεις ούτε τις βασικές γνώσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θες να επιστρέψεις κάτι μιλάς με τον πωλητή πρώτα.

Τα ενδεχόμενα είναι να σου πει να μην το επιστρέψεις και να σου γυρίσει τα λεφτά ή μέρος αυτών - εξαρτάται γιατί δεν το θέλεις,

Αν σου ζητήσει να το επιστρέψεις το στέλνεις σε νέα συσκευασία με τα στοιχεία που σου στέλνει ο πωλητής ή το ebay αν έχεις ανοίξει case, πάντα συστημένο με tracking number για να μπορείς να αποδείξεις ότι το έστειλες. Τα μεταφορικά τα πληρώνεις εσύ!

Το paypal από φέτος σου επιστρέφει τα μεταφορικά των επιστροφών (μέχρι 12 επιστροφές) εφόσον γραφτείς δωρεάν στην αντίστοιχη υπηρεσία (googlare το!) Εκεί σκανάρεις και τους στέλνεις την απόδειξη από το ταχυδρομείο και σου επιστρέφουν τα μεταφορικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η διαδικασία, είναι πολύ πιο πολύπλοκη απο ότι νομίζεις .Εξαρτάται απο την περίπτωση και δεν εξηγείται με δυο λέξεις. 

Ατομα έμπειρα σε αγορές και dispute και κάποιες φορές μπαίνουν εδώ και ζητούν βοήθεια. 

 

Ακριβώς επειδή δεν χρειάζεται πτυχίο για να στείλει κάποιος ένα γράμμα, αυτό που λέω είναι, πως μπαίνεις στην διαδικασία να δώσεις λεφτά με κίνδυνο αν γίνει μια στραβή, να μην μπορείς να τα πάρεις πίσω, αφου δεν έχεις ούτε τις βασικές γνώσεις; 

 

Μου λες πως από την στιγμή που δεν ξέρω να στέλνω γράμμα τι ασχολούμε με το ebay και μετά μου λες αυτή η διαδικασία είναι πολύ πολύπλοκή))....xaxaxa  με έκανες και γέλασα.

 

Δεν έχω βασικές γνώσεις και έχω κάνει αρκετές αγορές στο ebay  πως συμβαίνει αυτό μάλλον θαύμα ok  μάλλον  και οι έμπειροι χρήστες που λες έχουν απορίες άρα δεν έχουν γνώσεις))

 

 

Καλύτερα ήταν να πάρεις μερικές γνώσεις από μερικά ποστ απαντήσεων  και μετά να δίνεις απαντήσεις.  Παράδειγμα το ποστ του harris78  μου ήταν αρκετό για να καταλάβω μερικά πράγματα.

 

Τεσπα  μαθαίνεις))  Ανεβαίνουν και τα ποστ σου))

Όταν θες να επιστρέψεις κάτι μιλάς με τον πωλητή πρώτα.

Τα ενδεχόμενα είναι να σου πει να μην το επιστρέψεις και να σου γυρίσει τα λεφτά ή μέρος αυτών - εξαρτάται γιατί δεν το θέλεις,

Αν σου ζητήσει να το επιστρέψεις το στέλνεις σε νέα συσκευασία με τα στοιχεία που σου στέλνει ο πωλητής ή το ebay αν έχεις ανοίξει case, πάντα συστημένο με tracking number για να μπορείς να αποδείξεις ότι το έστειλες. Τα μεταφορικά τα πληρώνεις εσύ!

Το paypal από φέτος σου επιστρέφει τα μεταφορικά των επιστροφών (μέχρι 12 επιστροφές) εφόσον γραφτείς δωρεάν στην αντίστοιχη υπηρεσία (googlare το!) Εκεί σκανάρεις και τους στέλνεις την απόδειξη από το ταχυδρομείο και σου επιστρέφουν τα μεταφορικά.

 

Φίλε thx  μου έδωσες να καταλάβω αν μου τύχη παρόμοια περίπτωση για να πράξω αναλόγως.

 

 

Α.. ενεργοποίησα και την υπηρεσία που ανέφερες thanks again;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λες πως από την στιγμή που δεν ξέρω να στέλνω γράμμα τι ασχολούμε με το ebay και μετά μου λες αυτή η διαδικασία είναι πολύ πολύπλοκή))....xaxaxa  με έκανες και γέλασα.

 

Δεν έχω βασικές γνώσεις και έχω κάνει αρκετές αγορές στο ebay  πως συμβαίνει αυτό μάλλον θαύμα ok  μάλλον  και οι έμπειροι χρήστες που λες έχουν απορίες άρα δεν έχουν γνώσεις))

 

 

Καλύτερα ήταν να πάρεις μερικές γνώσεις από μερικά ποστ απαντήσεων  και μετά να δίνεις απαντήσεις.  Παράδειγμα το ποστ του harris78  μου ήταν αρκετό για να καταλάβω μερικά πράγματα.

 

Τεσπα  μαθαίνεις))  Ανεβαίνουν και τα ποστ σου))

 

Φίλε thx  μου έδωσες να καταλάβω αν μου τύχη παρόμοια περίπτωση για να πράξω αναλόγως.

 

 

Α.. ενεργοποίησα και την υπηρεσία που ανέφερες thanks again;)

 

Καλά, θυμήσου τι ρώτησες στο πρώτο ποστ σου και μετά γέλα. Η πολύπλοκη διαδικασία δεν πήγαινε στο πως στέλνουμε ένα γράμμα , αλλά στο πως διεκδικούμε τα χρήματα μας, όταν έχουμε προβληματική συναλλαγή, γιατί εξαρτάται απο το είδος του προβλήματος. 

Και να σου θυμίσω ότι ήδη απο προηγούμενο ποστ σου έδωσα κάποιες απαντήσεις. 

 

Ο Χαρης, πολύ θα σου απαντούσε αν δεν κάναμε τις παραθέσεις. Θα χανόταν το ποστ σου ανάμεσα σε άλλα και ξέρεις γιατί;, 

Γιατί ότι ρωτάς, υπάρχει χιλιογραμμένο στο ίντερνετ και στο φόρουμ, αλλά είναι πιο εύκολα τα έτοιμα στο πιάτο απο το να googlαρετε μερικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει ν συνδέσεις το πειπαλ με λογαριασμό της τράπεζας. Απο εκεί θα πέρνει το πειπαλ λεφτα για ν πληρώνονται οι αγορές σου

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει αυτό το πολύ οικονομικό πληκτρολόγιο για DELL laptop που έχω. Οι κωδικοί είναι εντάξει, και είναι αυτό που ταιριάζει.

 

Το μόνο που με διστάζει είναι ότι πρόκειται για "New other" και όχι για "New". Στην περιγραφή κατω λέει ότι είναι ολοκαίνουριο, αλλά επάνω λέει new other.

 

Τα έχετε δοκιμάσει τα new other προϊόντα; (και αν κάποιος είχε πάρει new other keyboard να μας βοηθήσει θα ήταν και μίας εμπειρίας).

 

Τί λέτε; Να το πάρω αν και new other ή σε ένα μήνα θα είναι off?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην περιγραφη γραφει αυτο New other (see details): A new, unused item with absolutely no signs of wear. The item may be missing its original packaging, or the original packaging has been opened or is no longer sealed. The item may be a factory second, or a new and unused item with minor defects. See the seller’s listing for full details and description of any imperfections

 

 

πιστευω δεν εχεις να φοβηθεις κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά συγγνωμη μόλις πήρα ενα iphone 5c απο ebay απο εναν κινέζο και θα μου το στείελει απο hong kong με free intl postage. Yπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια βοηθεια...αγορασα ενα ρούχο απο ebay uk seller αλλα στελνει κ Ελλάδα.Μου έστειλε money request στο paypal το συνολικο ποσο με τα εξοδα αποστολής, μπαίνω στο  paypal και δεν βλεπω πουθενα κάτι(αλλά μου ηρθε email απο paypal οτι μου εστειλε αιτημα).

Το request το εστειλε απο κινητό όπως ειδα, εχει σημασια; Εστειλα και στο paypal αλλά μεχρι να απαντησουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...