Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ebay κρατάει προμήθεια 10% για ότι πουλάμε σωστά;Υπολογίζει και τα έξοδα αποστολής όμως;Δηλαδή πούλησα κάτι που είχε πχ 4 δολλάρια + 6 δολλάρια έξοδα αποστολής. Οπότε θα με χρεώσει προμήθεια 40 λεπτά ή 1 ευρώ;Γιατί αν ισχύει το δεύτερο είναι λίγο μπαρούφα.

 

Τα έξοδα αποστολής ειναι εκτός προμήθειας εβαυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ebay κρατάει προμήθεια 10% για ότι πουλάμε σωστά;Υπολογίζει και τα έξοδα αποστολής όμως;Δηλαδή πούλησα κάτι που είχε πχ 4 δολλάρια + 6 δολλάρια έξοδα αποστολής. Οπότε θα με χρεώσει προμήθεια 40 λεπτά ή 1 ευρώ;Γιατί αν ισχύει το δεύτερο είναι λίγο μπαρούφα.

 

Πρεπει να υπολογισεις οτι περα απο το εβαυ υπαρχει και η προμηθεια του paypal .

 

Στο εβαυ εαν πας στο myEbay>seller account και πατησεις να δεις ολες τις χρεωσεις, θα δεις τι ποσο κραταει και απο που και γιατι.

Στο παυπαλ εαν πας στο all activities και πατησεις να δεις με φιλτρο θα δεις οτι αλλο ποσο σου στελνει ο αγοραστης και αλλο ποσο σου μενει καθαρο μεσα στο λογοριασμο σου.

 

Συνολο στο περιπου  να υπολογιζεις οτι οι  κρατησεις εβαυ και παυπαλ φτανουν σε ενα ποσο (χοντρα-χοντρα) του 15-17% επι του συνολικου ποσου.

Σε αυτο το ποσο ΔΕΝ περιλαμβανει το ποσο αναρτησης του αντικειμενου.

 

Ελπιζω να βοηθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα αλανια.

εχω ενα θεματακι με εναν πωλητη,μου εστειλε δυο φορες ελλατωματικο προιον και τωρα πρεπει να τα στειλω πισω για να μου στειλει ενα καινουργιο.

ποια υπηρεσια πρεπει να χρησιμοποιησω για την επιστροφη,που να μη μου κοστισει οσο το προιον και να μην κανει κανα μηνα να παει?

λονδινο παει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρόντισε να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία επιστροφής ταχυδρομικών του paypal:

https://www.paypal.eu/returns/

 

Σου πληρώνει τα ταχυδρομικά έξοδα για επιστροφές προϊόντων. Ισχύει μία φορά για κάθε προϊόν και το πολύ για 12 συνολικά επιστροφές ως το τέλος του 2015. Μόνο διάβασε τους όρους να ξέρεις από πριν τι πρέπει να κάνεις, κάπου διάβασα ότι για να σου αναγνωρίσει το έξοδο πρέπει να έχεις κάνει claim.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παρατήρησα κατι ανέλπιστα ευχάριστο

 

Απο αυτο τον μηνα και μετά οι συναλλαγές που κάνω απο το ebay.com, παυπαλ, και πειραιως, δεν εχουν την κλασικη χρεώσεις 2% για την μετατροπή συναλλάγματος, για δείτε και εσείς τι παίζει

 

ΠΡΙΝ

post-165560-0-09754200-1432499498_thumb.png

 

ΜΕΤΑ

post-165560-0-40341100-1432499761_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο τηλ. επικοινωνιας για να ρωτήσω αν θα χρειαστεί να πληρώσω κάτι παραπάνω μέσω του προγράμματος ebay global shipping? Ευχαριστώ.

Επίσης γενικά αν υπάρχει ένα τηλ. να ρωτήσω για κάτι βαρύ και ογκώδες που θέλω να φέρω με usps από αμερική. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παρατήρησα κατι ανέλπιστα ευχάριστο

 

Απο αυτο τον μηνα και μετά οι συναλλαγές που κάνω απο το ebay.com, παυπαλ, και πειραιως, δεν εχουν την κλασικη χρεώσεις 2% για την μετατροπή συναλλάγματος, για δείτε και εσείς τι παίζει

 

ΠΡΙΝ

attachicon.gifprin.png

 

ΜΕΤΑ

attachicon.gifmeta.png

Χμμ, μήπως άλλαξες τίποτα κ στα βγάζει αλλιώς? Εμένα δεν άλλαξε, όπως είναι το πριν σου μου τα βγάζει κ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης γενικά αν υπάρχει ένα τηλ. να ρωτήσω για κάτι βαρύ και ογκώδες που θέλω να φέρω με usps από αμερική. Ευχαριστώ

 

Αφού θέλεις να χρησιμοποιήσεις την usps, δηλαδή τα αμερικάνικα ταχυδρομεία, μπες στο site τους και αναζήτησε σχετικές πληροφορίες.

 

Πάντως, πρέπει να γνωρίζεις ότι τα καταστήματα και οι ιδιώτες πωλητές είτε δεν στέλνουν υποχρεωτικά με usps, είτε δεν ακολουθούν το τιμολόγιό της και χρεώνουν μεταφορικά, κατά την κρίση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θέλεις να χρησιμοποιήσεις την usps, δηλαδή τα αμερικάνικα ταχυδρομεία, μπες στο site τους και αναζήτησε σχετικές πληροφορίες.

 

Πάντως, πρέπει να γνωρίζεις ότι τα καταστήματα και οι ιδιώτες πωλητές είτε δεν στέλνουν υποχρεωτικά με usps, είτε δεν ακολουθούν το τιμολόγιό της και χρεώνουν μεταφορικά, κατά την κρίση τους.

 Σ ευχαριστω για την απαντηση, αλλα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσο θα είναι τα τέλη και ο φορος που θα πληρωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ζήτησες αυτό στο προηγούμενο post.

Εάν το δέμα έρθει με ταχυδρομείο, θα περάσει από τη διαδικασία των ΕΛΤΑ και μπορεί να περάσει χωρίς έξοδα αλλά μπορεί και να χρεώσουν ΦΠΑ και δασμό, εκτός από τα τέλη υπέρ ΕΛΤΑ που είναι 12 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ζήτησες αυτό στο προηγούμενο post.

Εάν το δέμα έρθει με ταχυδρομείο, θα περάσει από τη διαδικασία των ΕΛΤΑ και μπορεί να περάσει χωρίς έξοδα αλλά μπορεί και να χρεώσουν ΦΠΑ και δασμό, εκτός από τα τέλη υπέρ ΕΛΤΑ που είναι 12 €.

Σ ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παρατήρησα κατι ανέλπιστα ευχάριστο

 

Απο αυτο τον μηνα και μετά οι συναλλαγές που κάνω απο το ebay.com, παυπαλ, και πειραιως, δεν εχουν την κλασικη χρεώσεις 2% για την μετατροπή συναλλάγματος, για δείτε και εσείς τι παίζει

 

ΠΡΙΝ

attachicon.gifprin.png

 

ΜΕΤΑ

attachicon.gifmeta.png

 

σημερα μου ηρθαν καποια εμαιλ alert για μια αγορα που ειχα κανει σε au$ στις 19/5.

επιβεβαιώνω και εγω οτι δεν μου χρέωσε προμηθεια.

αρχικα νομισα οτι θα εγινε καποια αλλαγή στη <<χωρα συναλλαγής>> και θα ειναι καποια εντως ευρω, αλλα κοιταξα το εμαιλ της δέσμευσης του ποσου και ειναι το Ην. Βασίλειο οπως παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρόντισε να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία επιστροφής ταχυδρομικών του paypal:

https://www.paypal.eu/returns/

 

Σου πληρώνει τα ταχυδρομικά έξοδα για επιστροφές προϊόντων. Ισχύει μία φορά για κάθε προϊόν και το πολύ για 12 συνολικά επιστροφές ως το τέλος του 2015. Μόνο διάβασε τους όρους να ξέρεις από πριν τι πρέπει να κάνεις, κάπου διάβασα ότι για να σου αναγνωρίσει το έξοδο πρέπει να έχεις κάνει claim.

το διαβασα κ εγω αυτο,οταν ειχε βγει,χρησιμο σε τετοιες περιπτωσεις,αλλα δεν το εχω ψαξει.

η ερωτηση μου ομως ειναι αλλη,με ποια υπηρεσια θα το στειλω?

με απλο ελτα?

εχουμε ιδεα ποσο καιρο θα κανει να παει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παρατήρησα κατι ανέλπιστα ευχάριστο

 

Απο αυτο τον μηνα και μετά οι συναλλαγές που κάνω απο το ebay.com, παυπαλ, και πειραιως, δεν εχουν την κλασικη χρεώσεις 2% για την μετατροπή συναλλάγματος, για δείτε και εσείς τι παίζει

 

ΠΡΙΝ

attachicon.gifprin.png

 

ΜΕΤΑ

attachicon.gifmeta.png

Αν άλλαξε κάτι θα άλλαξε αυτές τις μέρες γιατί μέχρι και τις 18 του μήνα που έκανα την πιο πρόσφατη παραγγελία μου η Πειραιώς κράτησε προμήθεια 2% όπως πάντα.

 

το διαβασα κ εγω αυτο,οταν ειχε βγει,χρησιμο σε τετοιες περιπτωσεις,αλλα δεν το εχω ψαξει.

η ερωτηση μου ομως ειναι αλλη,με ποια υπηρεσια θα το στειλω?

με απλο ελτα?

εχουμε ιδεα ποσο καιρο θα κανει να παει ?

Σε ποια χώρα θα το στείλεις? Αν είναι για Κίνα για να μην κάνει κάνα μήνα πρέπει να σταλεί με κούριερ το οποίο θα κοστίσει ακριβά και ίσως μπλέξει και με έξοδα εκτελωνισμού στο τελωνείο της άλλης χώρας. Καλύτερα στείλτο με ΕΛΤΑ ως συστημένη επιστολή. Υπολογίζεις το κόστος από εδώ:

http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%CF%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx

0-200 γραμμάρια συστημένο είναι  5,40 €

201-500 γραμμάρια είναι 9,20 €

501-1000 γραμμάρια  είναι 15,00€

Οταν πας στα ΕΛΤΑ θα σου δωσουν ενα πρασινο χαρτακι που το συμπληρωνεις και μετα το κολλας πανω στο φακελο ,εκει θα γραψεις στην περιγραφη "defective item - return " και εκει που λεει αξια θα βαλεις κάτι μικρό πχ 10$.

Ζήτα απο τα ΕΛΤΑ αναφορα παραδοσης του δεματος, μερικες φορες δεν φαινεται στο τρακινγκ οτι το δεμα παραδοθηκε,ο πωλητης κανει τον χαζο και ετσι το Paypal δεν δινει ποτε τα χρηματα πισω. Αυτο κοστιζει καπου 1 ευρω παραπάνω αλλα αξιζει τον κοπο.

 

ΥΓ: Τα παραπάνω είναι οδηγίες/συμβουλές που βρήκα σε άλλο φόρουμ. Ίσως κάποια πράγματα (πχ κόστος) να έχουν αλλάξει. Πάντως στο περίπου κάπου τόσο θα είναι. Πριν το στείλεις καλού κακού βγάλε και μια φωτό το δέμα με το πράσινο χαρτάκι κολλημένο πάνω να φαίνεται το τράκινγκ νάμπερ σε περίπτωση που χρειαστεί να αποδείξεις στο paypal ότι όντως το έστειλες το δέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...