Προς το περιεχόμενο

προτάσεις για Ιδιωτική ασφάλεια Ζωής /ΥΓΕΙΑΣ


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου πω τι συμβόλαιο έχω κάνει εγώ :

 

Έχω κάνει ένα συμβόλαιο για νοσηλεία με όριο ευθύνης της εταιρείας κατά νοσηλεία 500.000 ευρώ και απαλλαγή 1000 με 1500 ευρώ αναλόγως θέσης δωματίου χωρίς να γίνεται διάκριση σε συμβεβλημένα και σε μη συμβεβλημένα νοσοκομεία. Δηλαδή ξέρω ότι σε όποιο ιδιωτικό νοσοκομείο και να πάω , θα πληρώσω maximum 1500 ευρώ ( - ό,τι μου δώσει ο κρατικός φορέας). Έτσι μου βγαίνουν και οικονομικά τα ασφάλιστρα και ξέρω τι πληρώνω σε κάθε περίπτωση.

 

Έχω κάνει επίσης ένα ξεχωριστό συμβόλαιο για διαγνωστικές με όριο 3000 κάθε χρόνο σε συμβεβλημένο διαγνωστικό κέντρο, που πληρώνω το 10 % των εξετάσεων εγώ και 20 ευρώ συμμετοχή στο δίκτυο ιατρών της. Αυτό το συμβόλαιο λογικά θα το κρατήσω μέχρι να βάλω ΤΕΒΕ ( ΟΑΕΕ).

 

Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή δηλαδή, είναι ανάλογα τι θες.

Πλεονεκτικό με 3.000€ ετήσιες εξετάσεις με ένα Check-up δώρο (και πολλά εξτραδούμπια εκτός συμβολαίου). Σχεδόν ότι καλύτερο μπορούσες να επιλέξεις money & statistic wise. (:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεονεκτικό με 3.000€ ετήσιες εξετάσεις με ένα Check-up δώρο (και πολλά εξτραδούμπια εκτός συμβολαίου). Σχεδόν ότι καλύτερο μπορούσες να επιλέξεις money & statistic wise. (:

και ενδεικτικά πόσο βγαίνει το χρόνο αυτό το πρόγραμμα αφού είναι money & statistic wise??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παμε παιδια κοιτατε για ισοβια προγραμματαλιγες εχουν μεινει...
@κοριτσιγιαpc της εθνικης ειναι καλο πακετο αλλα δεν εγραψες οτι εχει και απαλλαγη 1000-1500ε .τα εξτρα εκτος συμβολαιου τι ειναι παλι?
http://asfalisi-ygeias.gr/kostos-asfalisis-ygeias/kostos-asfalisis-ygeias-pleonektiko-ethniki#axzz2k4c9vgc6 οι τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Θα ξεκινήσω τα PM απ' ότι βλέπω να σας κάνω τα κονέ, για όλη την αμαρτία που έχω σπείρει. :P Έχω έναν από τους πιο αγαπημένους μου ανθρώπους ο οποίος τιμάει το παντελόνι του και είναι υπέροχος επαγγελματίας, 25 ετών, με 4 έτη σε ένα από τα μεγαλύτερα γραφεία της Εθνικής (~4/200) ο οποίος έχει βλέψεις και βάσεις για καριέρα, με αποζημιώσεις, πτυχίο και φυσικά άδεια.

Πάει και δίνει για πλάκα δώρο κάρτες σαν αυτή της "Δανδουλάκη" που λέμε.. έτσι για να καλοκαρδίσει.

 

Με δική του άδεια (έτυχε και ήταν παρών όταν αποφάσισα για ακόμη μια φορά να τον γράψω στο μ**νί μου και να σερφάρω στο Μπλά Μπλά), μου στέλνει όποιος ενδιαφερόμενος για το οτιδήποτε μπορεί να στείλει PM και να τον κατατοπίσω.

Υποστηρίζει, και εγκρίνω, πως μπορεί να σας εγγυηθεί 2 πράγματα που δεν μπορούν να τα εγγυηθούν πολλοί, σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις δεν μπορει να εγγυηθει τι θα γινει στο μελλον ή τι αντιμετωπιση θα εχεις οταν χρειαστει.δεν ειναι λιγες οι φορες που ακους για παρατραγουδα...

οτι ειναι μονο στην εθνικη ειναι απο μονο του μειον.γιατι δεν εχει να προσφερει αλλες προσφορες εταιρειων.

υ.γ. δεν ειμαι ασφαλιστης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που μου απάντησε είναι πως είχε πολλές δυνατότητες καριέρας στη ζωή του. Την Εθνική την επέλεξε, δεν τον επέλεξε. Είναι λέει σύμφωνα με τα περιθώρια φερεγγυότητας, το καλύτερο χαρτί όχι μόνο για τα συμβόλαιά του αλλά για όλη του τη καριέρα.

Δικά του λόγια γιατί μιλάμε στο τηλ: Όπως είπες πολύ σωστά, συμφωνεί πως δεν μπορούμε να προβλέψουμε το μέλλον, κανείς. Για να κρίνουμε όμως λέει, κοιτάμε το παρελθόν ενός επαγγελματία και μιας εταιρίας.. και η Εθνική πέρασε ήδη 2 πολέμους και 120 έτη τώρα κρατάει στην πρώτη θέση ανεπηρέαστη και από ομόλογα, και από διαχειρίσεις και από οργάνωση προγραμμάτων έχει βγάλει τους πάντες ασπροπρόσωπους.

Και αν εξαγοραστεί
λέει, ακόμα καλύτερα θα πάνε τα πράγματα. Σύμφωνα με την ιστορία της, όχι χειρότερα.

Τώρα δεν θα κάτσω να κάνω το χαλασμένο τηλέφωνο, όποιος επιθυμεί, μου κάνει PM και σας γνωρίζω.

Υ.Γ: Απλά αν είναι γκόμενα, να κρατήσει τα χέρια της κοντά γιατί έχει σχέση. Και όχι με εμένα, για τους περίεργους.  :P

Επεξ/σία από Koritsi_Gia_PC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεονεκτικό με 3.000€ ετήσιες εξετάσεις με ένα Check-up δώρο (και πολλά εξτραδούμπια εκτός συμβολαίου). Σχεδόν ότι καλύτερο μπορούσες να επιλέξεις money & statistic wise. (:

Ναι αυτά πρέπει να είχα τότε( το ένα πρόγραμμα ήταν το Πλεονεκτικό για νοσηλεία και το άλλο ένα ξεχωριστό που είχε τότε η Εθνική μόνο για διαγνωστικές- ναι είχε και check-up εννοείται). Πλήρωνες όμως για τις διαγνωστικές ένα 10% επί της τιμής των εξετάσεων- κάτι τέτοιο- και γενικά υπήρχε θέμα με την έγκριση των διαγνωστικών , πολλές τις κόβανε από τα κεντρικά της Εθνικής...

 

 

Έχω ένα της Interamerican από το 2011 και μετά...Καλά δεν τις εμπιστεύομαι τις ασφαλιστικές ( διαγνωστικές και ιατρικό δίκτυο έχω χρησιμοποιήσει μόνο , δεν έχει τύχει να νοσηλευτώ ) αλλά από το τίποτα!

 

Το τραγικό είναι ότι δίνω εισφορές 45% στο ΙΚΑ ( σύμβαση μισθωτού μέσω ΕΣΠΑ αλλά στην ουσία είναι σύμβαση έργου,δηλαδή ο εργοδότης δεν πληρώνει ούτε καν εισφορές, τσαμπέ προσωπικό για 2 έτη ) και όχι απλά δεν μπορώ να το αποφύγω αυτό αλλά πρέπει τώρα να υποστώ και γενόσημα φάρμακα...Ελλαδάρα!

 

Δηλαδή πληρώνω ΙΚΑ γύρω στα 300 το μήνα + το ασφαλιστήριο της Interamerican ,εάν δεν μου κάτσουν καλά τα γενόσημα ( που παίζει σαν σενάριο ) κάτι από αυτά τα δύο θα πρέπει να κόψω και όπως καταλαβαίνουμε το ΙΚΑ δεν κόβεται... Από αυτό δε σε σώζει καμία ασφαλιστική!

^ Θα ξεκινήσω τα PM απ' ότι βλέπω να σας κάνω τα κονέ, για όλη την αμαρτία που έχω σπείρει. :P Έχω έναν από τους πιο αγαπημένους μου ανθρώπους ο οποίος τιμάει το παντελόνι του και είναι υπέροχος επαγγελματίας, 25 ετών, με 4 έτη σε ένα από τα μεγαλύτερα γραφεία της Εθνικής (~4/200) ο οποίος έχει βλέψεις και βάσεις για καριέρα, με αποζημιώσεις, πτυχίο και φυσικά άδεια.

Πάει και δίνει για πλάκα δώρο κάρτες σαν αυτή της "Δανδουλάκη" που λέμε.. έτσι για να καλοκαρδίσει.

 

Με δική του άδεια (έτυχε και ήταν παρών όταν αποφάσισα για ακόμη μια φορά να τον γράψω στο μ**νί μου και να σερφάρω στο Μπλά Μπλά), μου στέλνει όποιος ενδιαφερόμενος για το οτιδήποτε μπορεί να στείλει PM και να τον κατατοπίσω.

 

 

Πανεύκολο να του φάνε το πελατολόγιο οι managers του ( λόγω καταχρηστικότατης σύμβασης και γενικά οικογενειοκρατίας στο upper level management ), αν θέλει όντως να ασχοληθεί με το επάγγελμα να γίνει ανεξάρτητος. Αν έχει αποκτήσει ένα καλό πελατολόγιο ήρθε η ώρα να αρχίσει να φοβάται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Θα μπορούσε να πηγαίνει κάθε απόγευμα στο πάρκινγκ των manager και να τους γράφει με ένα μαχαίρι στα αμάξια "Να προσέχετε το πελατολόγιο μου";

Για να βάζεις στο ίδιο μπολ το ΙΚΑ με την Ιδιοτική, δεν μου δείχνεις να τα ξέρεις και όλα. Συμβουλευτικά όμως, αν μιλούσες με την μητέρα σου και μου έστελνες σε PM αν είναι απαραίτητο να του "τη κάνουν" επειδή είναι σε ομάδα.. θα ήθελα να μάθω πότε γίνεται αυτό και αν υπάρχουν άνθρωποι εξαιρέσεις που απλά επιζητούν καλή συνεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.εχω και γω γνωστους εκει μεσα και οποτε ακουω να μεταφερουν παπαριες που τους λενε(σαν το παραπανω κειμενακι με τους πολεμους κτλ.)  σε meetings κτλ. αηδιαζω...και παντα μου ρχετε στο νου η πλυση εγκεφαλου που κανουν και στα αλλα θυματα των world adventures,avon ktl..

2.και γω δεν καταλαβαινω πως μπορουν να του φανε τους κωδικους.αφου θα ειναι στον κωδικο του οι πελατες.

@κοριτσι δεν καταλαβες καν τι σου πε για το ικα.Οπως και δεν ξερω αν του κανεις καλο με το να γραφεις τα εξτρα πραγματα γι αυτον

@widow πως να γινει ανεξαρτητος ρε συ.αφου κυνηγανε τις χρηματοδοτησεις και κανα εταιρικο αυτοκ.για να τα βγαλουν περα οσοι μπηκαν εν καιρω κρισης.

αυξηση και αυξηση πωλησεων λενε καθε μηνα στις ασφαλειες ζωης αλλα δεν λενε ποσοι τις εκοψαν+κοβουν...

εδω δεν πληρωνουν οαεε,ικα,τσμεδε... θα πληρωσουν ιδιωτικες?

Τελος ερχονται και οι λαμογιες που τους αναγκαζουν παρανομα με τις τρελες προσαυξησεις για να τις κοψουν...

 

 

Ο τομέας της ιδιωτικής ασφάλισης, όπως αναφέρεται παραπάνω, συγκέντρωσε το 66% του συνόλου των καταγγελιών που διαχειρίστηκε η ΕΚΠΟΙΖΩ Αθήνας από τον Ιούλιο του 2012 έως σήμερα στα πλαίσια του προγράμματος «Νομική Υποστήριξη Καταναλωτών σχετικά με Τηλεπικοινωνίες και Ιδιωτική Ασφάλιση», εντός του Νομού Αττικής.

Τα προβλήματα που μας καταγγέλθηκαν αφορούν σε ποσοστά (πίν. 2):

- 60% αυθαίρετες και ανεξέλεγκτες αυξήσεις των ασφάλιστρων στα συμβόλαιο Νοσοκομειακής Περίθαλψης,

- 12% άρνηση καταβολής αποζημίωσης

- 11% καταχρηστική και παράνομη ακύρωση συμβολαίων

- 7% εξαγορά/λήξη συμβολαίων ζωής

- 6% ασφαλισμένοι σε εταιρείες που έκλεισαν (ΑΣΠΙΣ &Commercial Value)

- 4% διάφορα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Τα παραπάνω στατιστικά θα ήθελα να ήξερα με τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ νούμερα έχουν να κάνουν. Υπάρχουν και ασφαλιστικές του κώλου. Ποιο ελεύθερο επάγγελμα δεν έχει τα αρνητικά ποσοστά του; Ο φανοποιός, ο γιατρός, ή ο λογιστής;

Όσον αφορά το ότι θα έπρεπε να σταματήσω.. αυτό τονίσα ήδη. :P
Και φυσικά αστειεύομαι. Απλά δεν με έχεις ξαναπετύχει online για να δεις μέχρι που μπορώ, κιόλας, να φτάσω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια , ειμαι ασφαλιστικος συμβουλος στην εθνικη ασφαλιστικη , θα μπορουσα να σας λυσω τις αποριες σας πανω στο θεμα υγειιας που ρωτατε , οπως και να σας ενημερωσω σε οποιδηποτε θεμα η προγραμμα επιθυμειτε.
μπορειτε να μου στειλετε μυνημα εδω ή στο [email protected]
θα χαρω να σας εξυπηρετισω.
Nα τονισω οτι σημασια δεν εχει μονο αν ειναι φθηνη η ασφαλεια , αλλα το τι παρεχει.. ισχυει το οτι πληρωνεις περνεις , παιζει πολυ σημαντικο ρολο το brand name τη καθε εταιρειας γιατι απο οσο βλεπετε και εσεις καποιες κλεινουν σιγα σιγα , επισης παιζει πολυ σημαντικο ρολο αν ειναι ισοβιο το προγραμμα ή ετησιως ανανεουμενο. Σαφως καλυτερα ειναι τα ισοβια γιατι εχουν μια σταθερη κλιμακα τιμων και δεν αλλαζουν αν ποτε υπαρξει νοσηλεια . ( Πχ αν πληρωνω 500 ευρω το χρονο και νοσηλευτω , του χρονου η εταιρεια ΔΕΝ θα μου ζητησει 600 ή 700 κ.ο.κ. ευρω για να κανει αποσβεση της νοσηλειας μου ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Θα μπορούσε να πηγαίνει κάθε απόγευμα στο πάρκινγκ των manager και να τους γράφει με ένα μαχαίρι στα αμάξια "Να προσέχετε το πελατολόγιο μου";

 

Για να βάζεις στο ίδιο μπολ το ΙΚΑ με την Ιδιοτική, δεν μου δείχνεις να τα ξέρεις και όλα. Συμβουλευτικά όμως, αν μιλούσες με την μητέρα σου και μου έστελνες σε PM αν είναι απαραίτητο να του "τη κάνουν" επειδή είναι σε ομάδα.. θα ήθελα να μάθω πότε γίνεται αυτό και αν υπάρχουν άνθρωποι εξαιρέσεις που απλά επιζητούν καλή συνεργασία.

 

Νωρίς το θυμήθηκα να απαντήσω...

 

Η υπόθεση προχωρά δικαστικά  οπότε δεν μπορώ να πω περισσότερα ( το δικαστήριο δεν έχει να κάνει μόνο με οικονομικά θέματα ) ούτε με P.M....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Έχει κάνει κανείς τα προγράμματα που αναφέρει η τράπεζα Πειραιώς στο SITE της να μας πεί καμία εμπειρία?

 

Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για αυτό (νοσοκομειακό, ισόβιο) http://www.piraeusba...s-hospital-care  περίπου 688€/χρόνο (για ισόβια ασφάλιση)

 

(Γενικά τα προγράμματα που έχει είναι αυτά: http://www.piraeusba...asfaleia-ygeias )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...