Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Έχω έναν δίσκο 2,5 από ενα laptop τον οποίο τον έχω σε θήκη σαν εξωτερικό πλεον. Μετα απο μια μεταφορα αρχείων, που ίσως και να τερματισε σε χωρητικότητα, ο δίσκος έπαψε να είναι προσπελάσιμος. Τον βάζω πάνω και απλά αναβοσβήνει το led και φαινεται πως γυρνάει κανονικα... Αλλά το pc παγώνει και δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο. Κάποια στιγμή μετα απο πολλές ώρες είχε εμφανίσει τα δύο Partition στα Windows αλλά μέχρι εκεί. Ξέρετε τι μπορεί να έχει γίνει;

Καμένη πλακέτα - χτυπημενος δίσκος - προβλημα στα δεδομενα;

 

Σε αυτο το σημειο θελω να σας πω πως η θηκη λειτουργεί κανονικά καθως την δοκίμασα και με άλλο δίσκο...

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει λειτουργικο ο δισκος μεσα ε? Εκτος απο αυτο, απο την στιγμη που δοκιμασες στην θηκη αλλον σκληρο και λειτουργουσε οκ, αρα κατι γινεται με τον σκληρο σου. Βγαλτον απο την θηκη, συνδεσε τον σε ενα pc σταθερο και προσπαθησε να κοιταξεις την υγεια του σκληρου με το hard disk sentinel. Κατα πασα πιθανοτητα εχει χτυπησει bad sectors. Αν εγινε κατι τετοιο, δυστυχως δεν γινεται κατι. Τωρα για πλακετα pcb οπως λες, θα πρεπει να πει καποιος πιο expert αν φταιει αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας.

 

Έχω έναν δίσκο 2,5 από ενα laptop τον οποίο τον έχω σε θήκη σαν εξωτερικό πλεον. Μετα απο μια μεταφορα αρχείων, που ίσως και να τερματισε σε χωρητικότητα, ο δίσκος έπαψε να είναι προσπελάσιμος. Τον βάζω πάνω και απλά αναβοσβήνει το led και φαινεται πως γυρνάει κανονικα... Αλλά το pc παγώνει και δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο. Κάποια στιγμή μετα απο πολλές ώρες είχε εμφανίσει τα δύο Partition στα Windows αλλά μέχρι εκεί. Ξέρετε τι μπορεί να έχει γίνει;

Καμένη πλακέτα - χτυπημενος δίσκος - προβλημα στα δεδομενα;

 

Σε αυτο το σημειο θελω να σας πω πως η θηκη λειτουργεί κανονικά καθως την δοκίμασα και με άλλο δίσκο...

Ευχαριστώ.

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ.

σκληρός 2,5" απο λαπτοπ σε εξωτερική θήκη, όπου μετά από αντιγραφή μεγάλου σε όγκο δεδομένων, πλέον τον συνδέω και απλά ακούγεται να γυρίζει αλλά το πισι φριζάρει.

Τον σύνδεσα σε σταθερό όπου κι εκεί μου κάνει το ίδιο. Δοκίμασα με κάποια προγράμματα επαναφοράς αλλά και αυτά κολλάνε / φριζάρουν. τι προτείνεται να δοκιμάσω? ο σκληρός είναι  80αρης σε χωρητικότητα, hitachi. όποια συμβουλή δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ειπα και πιο πανω. Αν εχουν δημιουργηθει bad sectors δεν γινεται τιποτα απολυτως. Μονο σε καποια εταιρεια ανακτησης δεδομενων απο χαλασμενους σκληρους, που ειναι καπως, φαρμακι οι τιμες τους και θα τα δωσεις θες δεν θες αν τα αρχεια ειναι παρα παρα παρα πολυ σημαντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σε καποια εταιρεια ανακτησης δεδομενων απο χαλασμενους σκληρους, που ειναι καπως, φαρμακι οι τιμες τους και θα τα δωσεις θες δεν θες αν τα αρχεια ειναι παρα παρα παρα πολυ σημαντικα.

γνωρίζεις κάποια? έχουμε κανένα λινκ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει πριν 4 χρόνια σε ένα lightning deal έναν εξωτερικό δίσκο Seagate STBV2000200

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0084LZI5Y?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o02_s00

 

, τον οποίο είχα μόνιμα συνδεδεμένο στο PC, για αποθήκη, backup κλπ.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα εν μέσω κάποιων συχνών διακοπών του ρεύματος παρατήρησα ότι δεν άναβε καθόλου. Ευτυχώς όταν τον άνοιξα και έβγαλα τον σκληρό, τον δοκίμασα και δουλεύει κανονικά, οπότε την άρπαξε μόνο το κομμάτι της τροφοδοσίας. Τον μετασχηματιστή τον έλεγξα με πολύμετρο και στέλνει ρεύμα. Άρα υποθέτω πως κάηκε μόνο το κομμάτι τροφοδοσίας της θήκης.

 

Είναι αυτό:

post-63530-0-47846800-1455306733_thumb.jpg

 

υπάρχει περίπτωση να βρω κάπου ανταλλακτικό να σώσω την θήκη; Αλλιώς δεν αξίζει να πάρω νέα θήκη, θα κάνω μόνο τα backup μου κουμπώνοντάς του σε ένα dock που έχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβο για αγορα,αλλα το ιδιο ακριβως

http://www.ebay.com/itm/Seagate-Expansion-Desktop-Controller-Board-3TB-4TB-USB-3-0-E3215-1215A-4D-/171995032214?hash=item280bb3ea96:g:cNkAAOSwa-dWiwOH

 

Πιο φθηνο,η παλαιοτερη εκδοση αλλα απολυτα συμβατη με τον δισκο-τροφοδοσια.

http://www.ebay.com/itm/Seagate-3-5-USB3-0-94V-0-E153302-ASM1053-790CU3820A0R1-EH3U38-FALCON-3-5-REV-A-/191746873368?hash=item2ca5011818:g:qjcAAOSwKIpWEfsh

 

Το ιδιο με το προηγουμενο αλλα κατευθειαν απο τον "Κινεζο" μεσω paypal.

http://parts.com.hk/1/index.php?main_page=product_info&cPath=1_4_29&products_id=280#.VshtnPmLSUk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει πριν 4 χρόνια σε ένα lightning deal έναν εξωτερικό δίσκο Seagate STBV2000200

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0084LZI5Y?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o02_s00

 

, τον οποίο είχα μόνιμα συνδεδεμένο στο PC, για αποθήκη, backup κλπ.

 

 

Μου ξύπνησες τραυματικές αναμνήσεις... Πάρε backup το συντομότερο, πέτα τον στα σκουπίδια (ή κράτα τον για καμιά ταινία μόνο) και μην ξαναπάρεις ΠΟΤΕ Seagate. Πριν 6-7 μήνες έχασα έναν ολόιδιο. Ο 3ος ή 4ος Seagate που μου "σκάει" την τελευταία 10ετία. Βασικά κάθε φορά που μου βάρεσε δίσκος τα τελευταία χρόνια, Seagate μάρκας ήταν... Δεν ξαναπλησιάζω και τσάμπα να μου τους δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβο για αγορα,αλλα το ιδιο ακριβως

http://www.ebay.com/itm/Seagate-Expansion-Desktop-Controller-Board-3TB-4TB-USB-3-0-E3215-1215A-4D-/171995032214?hash=item280bb3ea96:g:cNkAAOSwa-dWiwOH

 

Πιο φθηνο,η παλαιοτερη εκδοση αλλα απολυτα συμβατη με τον δισκο-τροφοδοσια.

http://www.ebay.com/itm/Seagate-3-5-USB3-0-94V-0-E153302-ASM1053-790CU3820A0R1-EH3U38-FALCON-3-5-REV-A-/191746873368?hash=item2ca5011818:g:qjcAAOSwKIpWEfsh

 

Το ιδιο με το προηγουμενο αλλα κατευθειαν απο τον "Κινεζο" μεσω paypal.

http://parts.com.hk/1/index.php?main_page=product_info&cPath=1_4_29&products_id=280#.VshtnPmLSUk

Κατάλαβα.. Δεν αξίζει με την καμία... Dock και πάλι dock..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τουλάχιστον 5 φίλους - γνωστούς που εχουν πάθει ζημιά με δίσκους,σε υλικό video.

και η ερώτηση είναι εχει κανεις ανάλογη εμπειρία και καλη πρόταση για εταιρία που δραστηριοποιείται στο Recovery με ανάλογη επιτυχία ?

δεκτά και π.μ .. :)

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τουλάχιστον 5 φίλους - γνωστούς που εχουν πάθει ζημιά με δίσκους,σε υλικό video.

και η ερώτηση είναι εχει κανεις ανάλογη εμπειρία και καλη πρόταση για εταιρία που δραστηριοποιείται στο Recovery με ανάλογη επιτυχία ?

δεκτά και π.μ .. :)

 

Ευχαριστώ.

Παρεθεσα λιγο πιο πανω καποιες εταιρειες που δραστηριοποιουνται, αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο καποια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μούβι, η ΤικΤακ ξέω είναι η παλιότερη (ίσως και η "σοβαρότερη", αλλά και η πιο τσιμπημένη).

Η ΝτάταΛαμπς ξέρω επίσης να υπάρχει πολλά χρόνια (10ετία και, νομίζω) κι έχω την αίσθηση ότι είναι της προκοπής.

Η Νορθ είναι Σαλόνικα (κι έχω μια αίσθηση ότι δεν πολύ-πολύ, χωρίς να θυμάμαι "γιατί"), και την άλλη δεν την ξέρω καν (πιθανότατα είναι σχετικά νέα, με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια εχω εναν παλιο σκληρο εξωτερικο δισκο maxtor 750gb και οταν τον συνδεω στον υπολογιστη δεν μου εμφανιζει τα αρχεια...λεει οτι δεν ειναι δυνατον η προσβαση στν δισκο και οτι το αρχειο ή ο καταλογος εχει καταστραφει και δν ειναι δυνατον να αναγνωριστει....καπως ετσι κ δεν μου δειχνει τιποτα μεσα δηλαδη ειναι κενος...ενω εχω αρχεια μεσα ενα σωρο...ξερετε τι να κανω?? Ωστε να μην τα χασω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τη βοηθεια σας παρακαλω!!!! Εχω ενα εξωτερικο δισκο (seagate 1T) για backup που συνηθως λειτουργουσε με το desktop pc (win 7 64b)...ηθελα να παρω κατι αρχεια απο το laptop (win 10)και μου ζηταει format για να τον διαβασει....Σε καμια περιπτωση δε θελω να κανω format....καποια αμεση λυση,τεσταρισμενη για το πως θα ξανατρεξει κανονικα ο δισκος????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...