Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...υπάρχουν διάφορα που μπορείς να δοκιμάσει κανείς, αλλά δες πρώτα με τη θήκη τί γίνεται, μιας και την πήρες.

Αν και μάλλον έχει φάει "σοφτγουερικό" σκάλωμα ο δίσκος (αφού τελικά το HDS πράγματι τον δείχνει τζιτζί) και θα σκαλώνει το ίδιο και στη θήκη.

Στη συνέχεια, δοκίμασε κατ' αρχάς ανάκτηση partition με το Test Disk και βλέπουμε (εγώ πάντως πρώτα θα δοκίμαζα διόρθωση σφαλμάτων μέσα από την "recovery console" των ΧΡ - δεν ξέρω αν την έχουν πχ και τα 7άρια), και όχι μέσα από το κανονικό λειτουργικό. Τεσπα είναι πολλά και "μπερδεμένα" αυτά που μπορεί κανείς να κάνει, και εξαρτάται από λειτουργικά, εκδόσεις προγραμμάτων...Είναι λίγο ιστορία η όλη φάση έτσι όπως την "βλέπω" όμως. Αλλά θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιστρέφω να πω πως απλά κατάφερα και τον διόρθωσα τον δίσκο και πήρα τα δεδομένα μου..  :-D  :-D

Ευχαριστώ και πάλι @washcloud για το ενδιαφέρον.. Δυστυχώς με το testdisk δεν μπορούσα να κάνω τίποτα.

Αυτό που έκανα είναι πως τον έβαλα με χίλια ζόρια σε recovery, και έχοντας φτιάξει bootable usb με τα windows 8.1 που θυμόμουν πως του είχα, δοκίμασα να κάνω διορθώσεις. Με τα πολλά πέτυχε (λογικά έγραψε πάνω από τα σφάλματα που είχε), και άνοιξε στην αρχική.

Τώρα του κάνω ένα format και λογικά θα του βάλω τα 10άρια, αφού έγινε ότι έγινε..  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα, έχω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο τον οποίο τον βλέπει κανονικά ο υπολογιστής και στη χωρητικότητα δείχνει δεσμευμένα περίπου 30 gb(όσα έχει δηλαδή) αλλά όταν μπαίνω μέσα στο δίσκο δεν μου εμφανίζει αρχεία. Ως κρυφοί φάκελοι υπάρχουν δύο της μορφής found0001 που περιέχουν αρχεία chk. Υπάρχει τρόπος να εμφανίσω/ανακτήσω τα αρχεία μου και με τα κανονικά τους ονόματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο χλωμή η "ανάκτηση με τα κανονικά τους ονόματα", καθώς ο δίσκος σου έπαθε ζημιά τουλάχιστον στο file system του (αλλά κατά πάσα πιθανότητα και σε "φυσικό επιπεδο" - το πόσο χοντρή ή όχι, παίζει από ελάχιστη έως και μεγάλη) με αποτέλεσμα τα windows να προσπαθήσουν να σώσουν ό,τι μπορούσαν από σακατεμένα αρχεία που βρήκανε και να τα μετατρέψουν σε chk αρχεία.

Το οποίο σημαίνει ότι αρκεί και μόνο την κατάληξή τους ν' αλλάξεις, πχ σε avi, jpg, txt, pdf κτλ, αλλά, το ερώτημα είναι "ποιά είναι τί;".

Πρακτικά μπορείς να δοκιμάσεις με drag and drop να τ' ανοίξεις με διάφορα προγράμματα και να δεις αν τρέχουν με αυτά.

Αν πχ πεταξεις ένα chk σε κάποιον media player (θα συνιστούσα τον VLC, καθ' ότι αρκετά "ισχυρός") και τυχαίνει να είναι στην πράξη αρχείο εικόνας/ήχου/βίντεο κτλ, θα τρέξει. Αν όχι, τουλάχιστον θα ξέρεις ότι χρειάζεται να δοκιμάσεις με άλλο πρόγραμμα (πχ κάποιον text viewer, όπως το word).

 

Προφανώς το αποπάνω είναι μανούρα, και το πόσο εξαρτάται από τον αριθμό των chk αρχείων. Με λίγη "λογική" βέβαια, θα την βρεις πιο γρήγορα την άκρη, πχ τα τυχόν αρχεία video θα είναι ευμεγέθη.

 

Εναλλακτικά, υπάρχουν προγράμματα που τσεκάρουν τα chk αρχεία και αναγνωρίζουν για τί ακριβώς στην ουσία πρόκειται (αναφορικά με τον τύπο τους και όχι με την "αρχική τους ονομασία" - αυτήν την ξεχνάς...). Ένα που θυμάμαι από παλιά, είναι το chkm8 (λογοπαίγνιο του "check mate"). Το σκανάρισμά τους πάντως, έπαιρνε αρκετή ώρα.

 

Επίσης ένα θέμα είναι πόσα από τα 30 GB χώρου ήταν χρησιμοποιούμενα αρχεία και πόσα GB περιέχουν οι δύο "found" φάκελοι.

Αν πχ είχες αρχεία 25-30 GB και στους φακέλους υπάρχουν μερικά megabyte έως  μερικά gigabyte, τότε υπάρχουν ακόμη σε raw μορφή αρχεία που καν δεν έχουν μετατραπεί σε chk, αλλά δεν τα βλέπουν και τα windows, οπότε θα πρέπει να δοκιμάσεις κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης raw αρχείων, όπως το Active File Recovery πχ (δεν είναι freeware, αλλά...βρίσκεται) μπας και βρεθούν και άλλα από τα εξαφανισμένα αρχεία (και μάλιστα, αυτά πιθανότατα θα έχουν την αρχική τους ονομασία).

Υπ' όψιν ότι η ανάκτηση πρέπει να γίνει σε άλλο (από τον 30άρη εξωτερικό), δίσκο.

Όσο δε λιγότερο τον χρησιμοποιείς, τόσο καλύτερα, γιατί ενδέχεται να είναι υπό κατάρρευση ο 30άρης (να προλάβεις τουλάχιστον να πάρεις τ΄αρχεία που θες).

 

 

Γενικά έχεις "δουλειά" μπροστά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δοκίμασα ένα προγραμματακι για chk και όντως τα μετέτρεψε όλα! Χωρίς όνομα βέβαια που είναι προβλημα αλλά μικρό το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..τον νου σου τώρα μη τυχόν κλατάρει ο δίσκος και μετά πάπαλα αρχεία. Βάλε το Hard Disk Sentinel και μόνο αν σου λέει "100% υγιής" να "χαλαρώσεις" λίγο (αλλά και έτσι ακόμη, πάρε άμεσα αντίγραφα των αρχείων, διότι ποτέ δεν ξέρεις πότε θ' αποφασίσει να τα κακαρώσει ένας δίσκος, ακόμη κι αν δείχνει υγιέστατος).

Θα στοιχημάτιζα ότι έχει πέσει "αρκετά" η υγεία του (τουλάχιστον στο 80%), χωρίς να σημαίνει ότι θα δικαιωθώ κι όλας.

Αν λοιπόν είναι έτσι, μην αργείς και κάνε αντίγραφα μη τυχόν και κλατάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να επανέλθω με μια ακόμα ερώτηση...τουλάχιστον φακέλους και υποφακέλους μπορώ να σώσω κάπως? να έχω τουλάχιστον την ταξινόμηση μπας και βρίσκω πιο εύκολα το αρχικό όνομα τους. γιατί τώρα μιλάμε για 30000+ αρχεία χύμα σε ένα φάκελο...

Y.Γ. 100% η υγεία του δίσκου...

Επεξ/σία από l_kostas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. εχω προβλημα με εναν δισκο ο οποιος στο sentinel μου βγαζει το παρακατω προβλημα δοκιμασα το testdisk και μου βγαζει το παρακατω μηνυμα (ακομα δεν εχει ολοκληρωση) ηθελα να βγαλω ξεχωριστο screeshot αλλα μολις πηγα να μετακινησω το παραθυρο του testdisk μαυρισε και βγαζει μονο ποσοστοgallery_248717_633_83092.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σασ! ε΄χω τον εξωτερικό σκληρό δίσκο wd my passport 1 gb

δεν ξέρω πως μάλλον έπεσε από οτι κατάλαβα, τον έβαλα εκανε θόρυβο αλλά δεν μου τον αναγνωρίζει στο λάπτοπ

τον πήγα να τον δούνε και μου είπε οτι δουλεύει η πλακέτα αλλά όχι ο σκληρός

και μόνο ανάκτηση αν τον παω κάπου να μου τον κάνουν

ξέρετε κάπου φθηνά να κανουν ανακτηση των δεδομένων/?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η "ανάκτηση" δεδομένων είναι πιασέκωλο ό,που και να πας, ειδικά από τη στιγμή που δεν κάνουν κάτι που μπορείς και μόνος σου με προγράμματα που μπρείς και εσύ να κατεβάσεις (είναι λίγο σα να πληρώνεις 50άρικο σε γιατρό να σου πει ότι έχεις γρίππη και να σου γράψει αντιισταμινικά για συμπτωματική "θεραπεία", τα οποία μπορείς να πάρεις από φαρμακείο = κάποιο σκεύασμα με ψευδοεφεδρίνη με 3-4-5 Ευρώ).

 

Μιλάμε πάντα για περίπτωση που (ειδικά σε εξωτερικό δίσκο), απλά θα κάνουν σοφτγουερική ανάκτηση, συνήθως απλά βγάζοντας τον περιεχόμενο σκληρό και συνδέοντάς τον εσωτερικά.

Αν πάλι έχει "φυσική ζημιά" ο σκληρός, μιλάμε μόνο για επέμβαση από εξειδικευμένες εταιρίες (και σε καμμία "μαγαζιά υπολογιστών" της γειτονιάς ή έστω Πλαίσια κτλ), που είναι μετρημένες στα δάχτυλα (και που ενδέχεται να στείλουν τον δίσκο εξωτερικό σε εταιρίες με σχετικά εργαστήρια, ως "μεσάζοντες" και να σου χρεώσουν και την....."μεσιτεία"). Ανάλογα πάντα τον τύπο/μέγεθος ζημιάς/σοβαρότητα κατάστασης. Και σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για εκατοντάδες Ευρώ (χαλαρά μισό χιλιάρικο και...βλέπουμε - ανάλογα ξαναλέω την σοβαρότητα ζημιάς).

 

ΑΝ ισχύει ότι έπαθε ζημιά ο σκληρός (ρώτα τους αν τον βγάλανε από την θήκη και το διαπιστώσανε ή βγάλανε έμμεσο συμπέρασμα), τότε σκούρα τα πράγματα, και φυσικά αξίζει μόνο αν μιλάμε για ΠΟΛΥ σημαντικά για εσένα δεδομένα. Αν πάλι μιλάμε για πράγματα που ξαναβρίσκονται/δεν σε πολυκαίνε (...για τα οποία θα όφειλες να διατηρούσες αντίγραφα αλλού, από την πρώτη στιγμή...), απλά ξέχνα το και πάνε παρακάτω...

 

Υπ' όψιν ότι το άνοιγμα εξωτερικού δίσκου, συνήθως ακυρώνει την πιθανή ύπαρξη εγγύησης (συνήθως διετούς διάρκειας). Έχε το κατά νου, μήπως σε συμφέρει η δωρεάν αντικατάστασή του και να ξεχάσεις τα περιεχόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. εχω προβλημα με εναν δισκο ο οποιος στο sentinel μου βγαζει το παρακατω προβλημα δοκιμασα το testdisk και μου βγαζει το παρακατω μηνυμα (ακομα δεν εχει ολοκληρωση) ηθελα να βγαλω ξεχωριστο screeshot αλλα μολις πηγα να μετακινησω το παραθυρο του testdisk μαυρισε και βγαζει μονο ποσοστο

 

gallery_248717_633_83092.jpg

 

 

 

Αν ακόμα δεν έχεις βρει λύση,το μήνυμα αυτό σημαίνει οτι υπάρχει προβλημα στην επικοινωνια του δισκου με την μητρική.Συνεπώς σαν πρώτο βήμα αλλαξε καλώδιο δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...