Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...η "ανάκτηση" δεδομένων είναι πιασέκωλο ό,που και να πας, ειδικά από τη στιγμή που δεν κάνουν κάτι που μπορείς και μόνος σου με προγράμματα που μπρείς και εσύ να κατεβάσεις (είναι λίγο σα να πληρώνεις 50άρικο σε γιατρό να σου πει ότι έχεις γρίππη και να σου γράψει αντιισταμινικά για συμπτωματική "θεραπεία", τα οποία μπορείς να πάρεις από φαρμακείο = κάποιο σκεύασμα με ψευδοεφεδρίνη με 3-4-5 Ευρώ).

 

Μιλάμε πάντα για περίπτωση που (ειδικά σε εξωτερικό δίσκο), απλά θα κάνουν σοφτγουερική ανάκτηση, συνήθως απλά βγάζοντας τον περιεχόμενο σκληρό και συνδέοντάς τον εσωτερικά.

Αν πάλι έχει "φυσική ζημιά" ο σκληρός, μιλάμε μόνο για επέμβαση από εξειδικευμένες εταιρίες (και σε καμμία "μαγαζιά υπολογιστών" της γειτονιάς ή έστω Πλαίσια κτλ), που είναι μετρημένες στα δάχτυλα (και που ενδέχεται να στείλουν τον δίσκο εξωτερικό σε εταιρίες με σχετικά εργαστήρια, ως "μεσάζοντες" και να σου χρεώσουν και την....."μεσιτεία"). Ανάλογα πάντα τον τύπο/μέγεθος ζημιάς/σοβαρότητα κατάστασης. Και σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για εκατοντάδες Ευρώ (χαλαρά μισό χιλιάρικο και...βλέπουμε - ανάλογα ξαναλέω την σοβαρότητα ζημιάς).

 

ΑΝ ισχύει ότι έπαθε ζημιά ο σκληρός (ρώτα τους αν τον βγάλανε από την θήκη και το διαπιστώσανε ή βγάλανε έμμεσο συμπέρασμα), τότε σκούρα τα πράγματα, και φυσικά αξίζει μόνο αν μιλάμε για ΠΟΛΥ σημαντικά για εσένα δεδομένα. Αν πάλι μιλάμε για πράγματα που ξαναβρίσκονται/δεν σε πολυκαίνε (...για τα οποία θα όφειλες να διατηρούσες αντίγραφα αλλού, από την πρώτη στιγμή...), απλά ξέχνα το και πάνε παρακάτω...

 

Υπ' όψιν ότι το άνοιγμα εξωτερικού δίσκου, συνήθως ακυρώνει την πιθανή ύπαρξη εγγύησης (συνήθως διετούς διάρκειας). Έχε το κατά νου, μήπως σε συμφέρει η δωρεάν αντικατάστασή του και να ξεχάσεις τα περιεχόμενα.

Κοίτα ςκει που τον πήγα να τον δουνε μου τον εβγαλε αυτος απο την θήκη και συνδεσε και ςτσι αλλά και πάλι δεν εγινε κατι και μου είπε πως δεν γίνεται κατι.

Κοιτα εγω καθε χρονο φώτο και βιντεο τα περνάω σε σκληρό, οποτε δυστυχως μονο τις φετινές φώτο και αρχεία δεμ τα εχω...απλά έεγα μηπως υπήρχε καποια φθηνη λυση για να μην τα έχανα...

Οπότε τώρα τον πετάω δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

......αν υπάρχουν "μοναδικά" και "ανεκτίμητης" (συναισθηματικά) αξίας φωτό και βιντς, ε μην τον πετάς, μπας και καμμιά μέρα τον δώσεις (στις ακριβές) για ανάκτηση...

Μια στάλα χώρο πιάνει άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pc εχω 2 δίσκους (1 ssd, 1 σκληρό) σαν boot έχω τον ssd αν μια στις 100 πάθει κάτι θα μπορέσω να ανοίξω κανονικά το pc σαν να μην έγινε τίποτα από τον σκληρο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Αν ακόμα δεν έχεις βρει λύση,το μήνυμα αυτό σημαίνει οτι υπάρχει προβλημα στην επικοινωνια του δισκου με την μητρική.Συνεπώς σαν πρώτο βήμα αλλαξε καλώδιο δεδομένων.

Οχι δεν εχω βρει λυση, τον εχω δοκιμασει σε 2 pc και σε εξωτερικο κουτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω βρει λυση, τον εχω δοκιμασει σε 2 pc και σε εξωτερικο κουτι

Τι εννοείς ακριβώς δεν έχεις βρει λύση;

αν εννοείς οτι δεν εξαφανίζεται το μήνυμα ακόμα και με αλλαγή καλωδίου είναι απόλυτα λογικό μιας και έχει καταγραφεί στον δίσκο και δεν φεύγει πλέον,είναι κάτι το οποιο θα τον συνοδεύει μέχρι να χαλάσει.

απο εκει και πέρα,εαν συνεχίζεις να έχεις προβλήματα με τον δισκο ακομα και με αλλο καλώδιο αλλα και σε αλλα Pc και κολλάει,ο δισκος ειναι στα τελευταια του και σε χαιρετά.

κατέβασε το WD diagnostics και δες τι θα σου βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς ακριβώς δεν έχεις βρει λύση;

αν εννοείς οτι δεν εξαφανίζεται το μήνυμα ακόμα και με αλλαγή καλωδίου είναι απόλυτα λογικό μιας και έχει καταγραφεί στον δίσκο και δεν φεύγει πλέον,είναι κάτι το οποιο θα τον συνοδεύει μέχρι να χαλάσει.

απο εκει και πέρα,εαν συνεχίζεις να έχεις προβλήματα με τον δισκο ακομα και με αλλο καλώδιο αλλα και σε αλλα Pc και κολλάει,ο δισκος ειναι στα τελευταια του και σε χαιρετά.

κατέβασε το WD diagnostics και δες τι θα σου βγάλει.

 

 

Μου λεει για διαμιρφωση και σκεφτομαι μηπως μπορω να σωσω τα αρχεια του μιας και διαβαζω εδω οτι ειναι αναστρεψιμο εχω τρεξει δεν εχει βγαλει κατι νομιζω οτι εχει γινει raw αλλα δεν ξερω πως να το επαναφερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λεει για διαμιρφωση και σκεφτομαι μηπως μπορω να σωσω τα αρχεια του μιας και διαβαζω εδω οτι ειναι αναστρεψιμο εχω τρεξει δεν εχει βγαλει κατι νομιζω οτι εχει γινει raw αλλα δεν ξερω πως να το επαναφερω

για να το επαναφέρεις,δύσκολο.

για τα αρχεία δοκίμασε με το ΜΗ δωρεάν active file recovery.

Τα αρχεία που θα βρει τα αποθηκεύεις σε ΑΛΛΟ ΔΙΣΚΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εμ δεν είπες πριν, ότι έχει γίνει "raw"...

 

Το περί "host", υπάρχει και πιθανότητα να είναι "μούφα ένδειξη", αλλά όντως το πιθανότερο είναι να έχει κάποιο θέμα ο δίσκος (αφού έχει γίνει και raw).

Τεσπα πρώτα δοκιμάζεις με TD, και αν δεν σου ανακτήσει το partition (να ξαναγίνει "όπως ήταν" δηλαδή ο δίσκος), τότε περνάς σε AFR που είπε ο Χρηστάρας (το βρίσκεις σπασμένο) για να ανακτήσεις τα αρχεία καθ' εαυτά και όχι το partition (θα χρειαστείς άλλο ισόποσο στο συνολικό μέγεθος των αρχείων, ελεύθερο χώρο σε άλλο δίσκο, όπως επίσης σου τόνισε).

Με την καμμία να μην κάνεις διαμόρφωση, αν τα αρχεία είναι που θες και όχι απλά τον δίσκο : δεν θα σε βοηθήσει κάπου ούτως ώστε να ανακτήσεις τ' αρχεία : τα προγράμματα που είπαμε είναι για χρήση ακριβώς όταν οι δίσκοι δεν είναι πλέον αναγνώσιμοι από τα Win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.5TB εσωτερικος ξαφνικα "σπιναρει" χωρις να καταφερει να ξεκινησει και μετα απο 4-5 προσπαθειες σταματαει.

 

Δεν επεσε ή χτυπηθηκε.

 

Φυσικα δεν φαινεται σε BIOS ωστε να δοκιμασω κατι με software, τον μετεφερα και σε εξωτερικο dock καμμια αλλαγη στη συμπεριφορα, υπαρχει καμμια ελπιδα να σωσω αρχεια που βρισκονται εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...