Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά, όχι.

 

Αν μιλάμε για αρχεία που τα ξαναβρίσκεις εύκολα, μην ασχοληθείς άλλο.

Αν πάλι μιλάμε για "σοβαρά" αρχεία, η μόνη περίπτωση προϋποθέτει να τα σκάσεις (πολλά κατοστάρικα) σε ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ εταιρία ανάκτησης (κι όχι σε τύπου "Πλαίσιο" που κάνουν σοφτγουερικές ανακτήσεις που μπορείς να κάνει ο καθ' ένας).

 

Αν δεν είναι σοβαρά (διότι τα αρχεία σου, ΥΠΑΡΧΟΥΝ πάνω στα πλάτερ του σκληρού), ή αν δεν σε παίρνει να δώσεις τόσα πολλά, του χώνεις μερικές "διακριτικές" σφαλιάρες και ελπίζεις (μία στο εκατομμύριο ξερωγώ) να εκκινήσει μετά.

(Διαδικασία που ενδέχεται αντιθέτως να τον αποτελειώσει, έχε υπ' όψη.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά, όχι.

 

Αν μιλάμε για αρχεία που τα ξαναβρίσκεις εύκολα, μην ασχοληθείς άλλο.

Αν πάλι μιλάμε για "σοβαρά" αρχεία, η μόνη περίπτωση προϋποθέτει να τα σκάσεις (πολλά κατοστάρικα) σε ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ εταιρία ανάκτησης (κι όχι σε τύπου "Πλαίσιο" που κάνουν σοφτγουερικές ανακτήσεις που μπορείς να κάνει ο καθ' ένας).

 

Αν δεν είναι σοβαρά (διότι τα αρχεία σου, ΥΠΑΡΧΟΥΝ πάνω στα πλάτερ του σκληρού), ή αν δεν σε παίρνει να δώσεις τόσα πολλά, του χώνεις μερικές "διακριτικές" σφαλιάρες και ελπίζεις (μία στο εκατομμύριο ξερωγώ) να εκκινήσει μετά.

(Διαδικασία που ενδέχεται αντιθέτως να τον αποτελειώσει, έχε υπ' όψη.)

 

Aλλαγη πλακετας να δοκιμασω ή αυτο που περιγραφω δεν ειναι κατι που προκαλειται απο βλαβη πλακετας;

 

Δεν ξερω αν εχει σχεση αλλα εκεινες τις ημερες που εγινε η "ζημια" η ΔΕΗ μας εκανε 1-2 διακοπες, βεβαια δεν χτυπησε ακριβως εκεινη τη στιγμη ο σκληρος αλλα μερικες ωρες μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, οπότε ναι, αν σε παίρνει, δοκίμασε αλλαγή πλακέτας - δεν το ανέφερα διότι απ' τη μια ούτε είναι "εύκολο" (γενικά) να βρεις, ούτε φθηνό, κι εμπλέκονται κι άλλες ιστορίες (το τσιπάκι του firmware πιθανότατα). Αν πάλι τυχαίνει να έχεις πρόχειρο ολόιδιο δίσκο, ε καν' το και δες.

Παίζουν πάντα διάφορα, μέχρι και (στα όρια του απίθανου, αλλά) να έχουν χαλαρώσει οι βίδες της πλακέτας και να μην κάνει καλή επαφή (μου έχει πάντως τύχει...) και ενώ λες "α, αυτός πάπαλα", η λύση να είναι τόσο πρόσφορη. Αλλά δεν γίνεται κάθε φορά να καθόμαστε ν' ασχολιόμαστε (sad, but true...) με όλες τις πιθανές υποπεριπτώσεις, από απόσταση..........

 

Κι όταν το πιθανότερο είναι, με βάση συγκεκριμένα συμπτώματα (όπως τα δικά σου), να έχει απλά κακαρώσει ο δίσκος, τότε "αναγκαστικά" θα πούμε το πιθανότερο (και όχι το 100%) ότι "δεν έχει σωτηρία".

Πχ αυτό περί ΔΕΗ που λες, είναι καλή ένδειξη ότι έπαθε κάποια ζημιά κάποιο μικροηλεκτρονικό του (ή και το μοτέρ), αρκετή για να βαστάξει μόνο λίγη ώρα ακόμη, και μετά πάπαλα.

 

*(...ολ' αυτά πάντως, θα μπορούσαν να μην έχουν λόγο ύπαρξης ως κουβέντα, αν κρατούσες από πριν αντίγραφα σε άλλο μέσο...........Κράτα το λοιπόν αυτό)*

 

Τεσπα, θα επαναλάβω την συμβουλή "διακριτικές σφαλιάρες". ΑΝ είσαι τυχερός μέσα στην ατυχία σου (πιθανότητες ελάχιστες), έχει απλά ψιλοκολλήσει το μοτέρ, και ίσως έτσι επανέλθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Ένας συνάδελφος έχει τον wdbook 320gb και για καποιο λογο που δεν γνωριζει ολοι οι φακελοι του και τα αρχεια δείχνουν μηδενικη χωριτικότητα και έγιναν όλα τα αρχεια μετανομασία σε ιερογλυφικους χαρακτήρες κ.α.

Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσετε εάν γίνεται να ανακτήσουμε τα αρχεία διορθώνοντάς τα ή πάει καταστράφηκαν και δεν υπάρχει σωτηρία??

 

Ανέβασα και δύο φωτό που δείχνουν τα αποτελέσματα του check disk των windows.

 

 

Διάβασα ορισμένα προγράμματα που αναφέρετε εδώ αλλά δεν ξέρω αν κάνουν για το συγκεκριμένο θέμα και φοβάμαι μην κάνω χειρότερη ζημιά ..

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων

post-44146-0-67211100-1472384772_thumb.jpg

post-44146-0-49088200-1472384783_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων, πχ Active File Recovery.

 

Λογικά ο δίσκος είναι παλιός και εκτός εγγύησης (συνήθως 2ετής), συνεπώς για ακόμη καλύτερα βγάλτε τον σκληρό από την θήκη (πράγμα που θα ακύρωνε εγγύηση) και συνέστε τον εσωτερικά (υπάρχει βέβαια και μια περίπτωση η πλεκέτα του να είναι τέτοια που να μην μπορεί να συνδεθεί εσωτερικά, οπότε στην ουσία δεν είναι ένας κοινός 2.5άρης σκληρός μέσα σε θήκη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σορρυ αν εχει απαντηθει αλλα εχω φρικαρει τωρα και δεν μπορεσα να το βρω. Εκανα καταλαθος clean απο το diskpart στον σκληρο του λαπτοπ. Τον εβαλα στο pc για recovery με το easeus. Το προγραμμα κολλησε. Πηγα με ενα αλλο που μου διαφευγει. Κολλάει το pc (ειναι παλιο, δεν ξερω τι επαθε). Τωρα 3η φορα τι να κανω; με ποιο προγραμμα να δοκιμάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν το diskpart κάνει "clean", "γράφοντας μηδενικά" στον δίσκο, χλωμή την βλέπω την ανάκτηση πάντως. Εκτός κι αν απλά διαγράφει το partitioning του δίσκου.

Το ότι κολλάει το πισί, ίσως να μην είναι θέμα πισιού, αλλά θέμα δίσκου (να είχε πρόβλημα και να βγήκε μετά τον "καθαρισμό" στην επιφάνεια).

Θα έλεγα να βρεις άλλο πισί και να δοκιμάσεις να δεις τί κάνει εκεί το EASEUS. Είναι από τα υποτιθέμενα καλά προγράμματα.

Εναλλακτικά, αναφορικά με προγράμματα ανάκτησης, μπορείς να δοκιμάσεις και το Active File Recovery, το Easy Recovery Pro, το File Scavenger...

Kαι να και χλωμό να σου ξαναβρεί το χαμένο partitioning μετά τον "καθαρισμό", μπορείς να δοκιμάσεις και το Test Disk. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα θέμα. Πήγα να κάνω εγκατάσταση το vmware και στη μέση της εγκατάστασης πάτησα άκυρο και μετά πάω στο δεύτερο σκληρό και βλέπω πολύ λιγότερους φακέλους και έβαλα το mini tool power data recovery και τα βρήκα όλα εκτός απο ένα φάκελο που δεν το βγάζει έστω και κατεστραμενο. Ξέρει κανείς τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη βοήθεια σας! Σε κάρτα sd έγινε format και χάθηκε πάρα πολύ σημαντικό υλικό φωτογραφιών. Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτή την κάρτα μετά το format γράφτηκαν νέες φωτογραφίες. Μπορώ να ανακτήσω τις παλιές; Δοκίμασα με το Easeus όμως δε βρέθηκαν πολλές φωτογραφίες. Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω; Αν απευθυνθώ σε εταιρία ανακτήσεων θα μπορέσει να σωθεί κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πάνω-κάτω αυτό που είπε ο pal ο Φάνης.

 

Κατά τ' άλλα, δοκίμασε μερικά ακόμα προγράμματα*, δεν έχεις να χάσεις κάτι (αν και το πιθανότερο είναι να μη βρεις άλλα αρχεία), από τη στιγμή που πέρα από την νέα διαμόρφωση έγιναν και νέες εγγραφές (και γενικά τα πράγματα είναι πιο χλωμά όταν έχουμε να κάνουμε με flash μέσα).

 

*Όπως Active File Recovery, File Scavenger, Easy Recovery Pro, Get Data Back, Recover My Files.

 

Σε εταιρία ανάκτησης, αν είσαι Αττική, κάνε τον κόπο να πας (πχ Datalabs, Tic-Tac) και να τους ρωτήσεις από κοντά, διάγνωση, πρόγνωση, κόστη, γνώμες.

Πάλι δε χάνεις κάτι (πέραν του κόπου να πας).

Θεσ/νίκη πάντως θυμάμαι μόνο την Northwind (και ούτε ξέρω αν η ίδια με δικά της εξειδικευμένα, εξοπλισμό και προσωπικό κάνει δουλειά ή τα δίνει πχ σε χώρα εξωτερικού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην παρεα και μπραβο στα παιδια που ασχολουνται για να βοηθησουν εμας τους μπαχαλακηδες με τους δισκους

Λοιπον ακουστε και τον δικο μου τον πονο, εχω ενα laptop hp εδω και καιρο μου εβγαζε μηνυμα για δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας και το αμελουσα, προχθες πηρα την αποφαση να το κανω, αναθεμα την ωρα και την στιγμη.

Συνδεσα τον εξωτερικο σκληρο 1tb και ξεκινησα μεσα απο το προγραμμα της hp οπως καταλαβενετε οντας ψιλοασχετος 

οταν συνηδητοποιησα οτι δε θα δημιουργησει ενα αρχειο απλα στον εξ. σκληρο ηταν πολυ αργα.

Ο 1 tb πλεον φαινεται ως 25gb... εννοειται οτι μεσα ειχα αρχεια σημαντικα και τωρα χτυπιεμαι...

ξεκινησα τα γιατροσοφια με το test disc μετα καταλαβα οτι δε ειναι για την περιπτωση μου δλδ για ανακτηση αρχειων, το photorec δεν μου εδωσε κατι οπως και το recuva.. στη συνεχεια ασχοληθηκα πολλες ωρες με το ease το οποιο το βρηκα σπασμενο και εδω ξεκιναει το θεμα ..

βρηκε πολλα αρχεια αλλα σε αγνωστη μορφη αλλα .zip και αλλα .swm τα οποια δε μπορω να διαχειριστω με κανεναν τροπο.

εννοειται οτι θα καταπιαστω και με αλλα προγραμματα απλα θα ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ σας σχετικα με την τυφλα που με δερνει!

τα αρχεια μπορουν με καποιο τροπο να ανακτηθουν και μεσω του προγραμματος της hp ; (δε το αποπειραθηκα...)

τα αρχεια απο τη στιγμη που εμφανιστηκαν με το ease υπαρχουν ακομα μεσα αν οχι ολα καποια εξ αυτων;

υπαρχει προγραμμα να ανοιξει αρχειο swm ;

προσπαθεια ανακτησης μεσω linux θα αποδωσει η μου ειπαν εξυπναδα;

ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάκτηση μέσω ΗΡ σόφτγουερ, δε νομίζω να παίζει. Δεν είμαι και σίγουρος, αλλά συνήθως οι ανακτήσεις είναι χώρος που ρίχνουν χορό 3rd party προγράμματα.

 

Πάντως, αν δεν πρόλαβε να τρέξει για πολλή ώρα το μπακαπεράδικο πρόγραμμά της, ίσως και να σώσεις αρκετά αρχεία.

 

Το EASEUS δεν ξέρω τί σου "βρήκε" - πάντως τα "swm" αρχεία που λες, απ' ό,τι έψαξα και κατάλαβα, είναι αρχεία που δημιουργήθηκαν από τη διαδικασία του μπακάπ, που σημαίνει καμμία σχέση με τα αρχεία που είχε αρχικά ο εξωτερικός (και είναι αυτά που σε ενδιαφέρουν).

 

Τεσπα, εγώ θα έλεγα ξεκίνα μία με το Active File Recovery (προσωπικά έχω μείνει στην έκδοση για ΧΡ πάντως, με Ό,ΤΙ άλλο συνεπάγεται αυτό - πχ μη μετάβαση σε GPT disk formatting και τα ρέστα, οπότε δεν ξέρω τί ακριβώς θα βρεις αυτή τη στιγμή σε σπασμένο από το συγκεκριμένο). Και βλέποντας και κάνοντας.

(...ΑΝ πάντως σου βρει αρχεία, να ξέρεις ότι κατά πάσα πιθανότητα θα είναι στην μορφή/καταλήξεις που τα ήξερες. Και με τα αρχικά τους ονόματα, πιθανότατα. Συνήθως με τις ονομασίες φακέλων υπάρχει θέμα, όταν γίνονται τέτοιες "ζημιές". Και μπορεί ΚΑΙ αυτό να είναι "πλήγμα", και να χρειάζεται μετά να "ξεσκαρτάρεις" πολύ πράγμα μέσα από φακέλους που δεν αναγνωρίζεις - αλλά ας είναι τα αρχεία εκεί, και......)

 

Όσο περί Linux, γενικά όχι "δεν σου είπαν εξυπνάδα", καθώς είναι λειτουργικό που δεν τραβάει τα ζόρια των !!%@!$!Θ^  Windows και μπορείς να έχεις πιο εύκολα πρόσβαση σε καταστάσεις όπως "τουρλουμπούκι file system"..........αλλά το θέμα είναι ότι τα Linux είναι "άλλος κόσμος", και δεν "μπαίνεις έτσι απλά και όλα γίνονται". Πρέπει να τα γνωρίζεις (ή έστω, να τα γνωρίζει κάποιος δικός σου άνθρωπος που ν' ασχοληθεί με την προσπάθεια ανάκτησης από τον δίσκο σου). Γιατί αν πεις να κάτσεις πρώωωτα να συνηθίσεις να χειρίζεσαι Linux, καταλαβαίνεις πού θα πάει η βαλίτσα. Ακόμη κι αν πρόκειται για τις πιο "απλοϊκές" διανομές.

Θα έλεγα λοιπόν ότι η συμβουλή που σου δόθηκε, δεν είναι ότι ήταν "εξυπνάδα", αλλά κάποιου που δεν ξέρει να σου δώσει αρκετά. Όχι κακή, αλλά λίγη λοιπόν.

 

Προγράμματα ανάκτησης πάντως όπως το AFR που είπα πριν, παίζουν τον "αντι-Λίνουξ" ρόλο που χρειάζεται να παίξει κάποιο πρόγραμμα ώστε να παρακάμψει την "τύφλα" των Windows.

To θέμα λοιπόν είναι πάνω απ' όλα πόση ζημιά πρόλαβε να γίνει, από νέα εγγραφή στον δίσκο σου (το μπακαπάρισμα που ξεκίνησε το ρημάδι της ΗΡ). Αν έτρεχε μερικά λεπτά (μέχρι που το σταμάτησες), ίσως και να γλυτώσεις πράμμα. Αν έτρεχε ΠΟΛΛΗ ώρα, δύσκολο.

 

 

...το προσωπικό σου έγκλημα πάντως ξεκινάει από το να διατηρείς σε ΕΝΑ μέσο (τον εξωτερικό που είπες), ΜΟΝΑΔΙΚΑ αρχεία (χωρίς να έχεις δηλαδή αλλού αντίγραφά τους). Το τονίζω για το δικό σου καλό αυτό.

Τουλάχιστον συνειδητοποίησέ το "γερά", για να μην ξαναέρθεις σε ζόρια στο μέλλον, πιθανώς και με διαφορετικό τρόπο = όχι να φταις "εσύ και η ΗΡ μαζί", αλλά απλά να σου κλατάρει ένας δίσκος "που όλο έλεγες να κάνεις αντίγραφα και δεν έκανες". Διότι, αρχεία για τα οποία καιγόμαστε, πρέπει να τα αντιγράφουμε άμεσα μετά την δημιουργία τους. Και πάντα.

Επίσης, γενικά μακρυά από "εξωτικά" προγράμματα εταιριών που κατά βάση παρέχουν χάρντγουερ - η ΗΡ "καλή" ώρα.

Καλύτερα χρήση "κλασσικών" και δοκιμασμένων προγραμμάτων, εταιριών που δραστηριοποιούνται εξειδικευόμενες σε κάτι. Πχ προγράμματα της Acronis για "μπακάπ", που είναι και πιο φιλικά στον χρήστη/έχουν σχετικές ειδοποιήσεις πριν προχωρήσουν σε μη αναστρέψιμες διαδικασίες.

 

Σε κάθε περίπτωση, φρόντισε από εδώ και πέρα μην κάνεις κάτι εκ νέου "βιαστικό", και αποτελειώσεις την πιθανότητα εύρεσης αρχείων. Προσεκτικά ό,τι κάνεις.

Και να 'σαι καλά και για την καλή κουβέντα για όσους ασχολούνται.

Σου εύχομαι να καταφέρεις τελικά να βρεις αρκετά από τα αρχεία που σε "καίνε"...

(...τονίζω την ευχή, διότι την καταλαβαίνω την ψυχολογία σου αυτές τις ώρες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση και για τις συμβουλες σου!

το θεμα ειναι πως το προγραμμα της hp την τελειωσε την δουλεια του γιατι οσο ηταν σε εξελιξη η εργασια του δεν μπορουσα

να την διακοψω με νορμαλ τροπο δε με αφηνε ετσι κι αλλιως εκεινη τη στιγμη καταλαβα οτι παει η κατασταση σε μη αναστρεψιμο σημειο

επισης δεν ηθελα να κανω ταρζανια και να τραβηξω καλωδιο η να κλεισω τον σκληρο με τον φοβο οτι μπορει να χαθει ο σκληρος

μια και εξω..

οποτε οπως λες washcloud υπαρχει ενδεχομενο να μην υπαρχει τιποτα μεσα και μαλλον τα αρχεια που βρηκα

να μην ειναι σχετικα η τουλαχιστον ολα απο αυτα, το θεμα ειναι οτι βγαζει πολλα ζιπαρισμενα τα οποια δεν μπορω να διαχειριστω

επισης το ease μου εμφανισε αρκετα απο τα mp3 και γι αυτο αναθαρησα καπως..

οπως και να χει θα παλεψω με το afr και οσο για το linux θα το εχω και αυτο σαν μια εσχατη λυση, το ανεφερα ως εξυπναδα γιατι αυτος που μου το ανεφερε ειναι γνωστος γνωστου που βρηκα για να το παρει στα χερια του.

σε ευχαριστω και παλι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...