Προς το περιεχόμενο

Ποια διαιτα που κανατε σας βοηθησε πραγματικα?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε μου ποσο σου κοστιζουν τα συμπληρωματα διατροφης?ετσι πληροφοριακα.

 

Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν και σκιτζιδες οπως σε ολα τα επαγγελματα.Για αυτο και ισως δεν απεδωσε.

 

Προσωπικα απο τον Σεπτεμβρη εχασα 12 κιλα,με ενα κοστος 40 € ανα μηνα της διαιτολογου,τρεξιμο τρεις φορες την βδομαδα,και το κυριο χωρις να πεινασω.(νταξ τον πρωτο μηνα πεινασα)

Και χωρις να κανω απαραιτητα τα 5 γευματα που μου προτεινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
φιλε μου ποσο σου κοστιζουν τα συμπληρωματα διατροφης?ετσι πληροφοριακα.

 

Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν και σκιτζιδες οπως σε ολα τα επαγγελματα.Για αυτο και ισως δεν απεδωσε.

 

Προσωπικα απο τον Σεπτεμβρη εχασα 12 κιλα,με ενα κοστος 40 € ανα μηνα της διαιτολογου,τρεξιμο τρεις φορες την βδομαδα,και το κυριο χωρις να πεινασω.(νταξ τον πρωτο μηνα πεινασα)

Και χωρις να κανω απαραιτητα τα 5 γευματα που μου προτεινε.

Ναι αλλά αν το προφίλ σου είναι σωστό, είσαι και 20 χρόνια νεώτερος.

Φίλε Benign καλύτερα να αναζητήσεις ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ βοήθεια από κάποιο διατροφολόγο-διαιτολόγο.Βλέπεις και μόνο σου ότι τα σκευάσματα και το bodybuilding δεν έχουν αποτέλεσμα! Είναι καιρός πιστεύω πλέον να αναθεωρήσεις τους στόχους σου και να στοχεύσεις σε μια καλή φυσική κατάσταση,χωρίς περιττά κιλά κι ας μην είσαι τούμπανο.

Γενικότερα να ξέρεις ότι οι πρωτεΐνες που παίρνεις με μια πρώτη ματιά είναι υπερβολικά πολλές, και εκτός αυτού για να τις μεταβολίσει το σώμα τα νεφρά δουλεύουν υπερωρίες.Αυτό οδηγεί σε νευρική ανεπάρκεια και πιστεύω δε θα το ήθελες.Στον γιατρό που θα πας φρόντισε να του πείς ότι έχεις πάρει(συμπληρώματα,σκευάσματα,σοκοφρέτες, κτλ) και τι πρόγραμμα έχεις,καθώς και τα ψυχολογικά που σε απασχολούν.Μπορεί να μη σου κάτσει στον πρώτο γιατρό αλλά θα το βρείς . Ναι ξέρω μπορεί να σου κοστίσει,αλλά χρωστάς μια υγιή ζωή. Στον εαυτό σου.

 

Παράτα τα φόρουμς, τις πυθίες , και τις κωλοιστοσελίδες που τα ξέρουν όλα (ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ) για τη υγεία.Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε tzotzo.

 

Δεν παω γιατι δεν πιστευω οτι εχουν να προσφερουν τιποτε.Ειχα παει το 2006 πριν γραφτω στο γυμναστηριο και δεν με βοηθησε καποιος που μου εχαν συστησει.Ασε που σε χρεωνουν παρα πολλα και τελικα αυτα που εκανα μπορουσα και μονος μου.Δεν ηταν τιποτε μαγικο.Μια προσεγμενη διαιτα με λιγοτερες θερμιδες ηταν και τιποτε αλλο.Εγω απο μονος μου τωρα τρωω πιο σωστα απο οτι μου ειχε πει ο διαιτολογος και μαλιστα καταφερα να χασω απο τοτε που γραφτηκα στο γυμναστηριο πολλα κιλα και να βελτιωσω σημαντικα την υγεια μου και την εμφανιση μου.

 

Μην νομιζεις οτι ειμαι κανενας πλαδαρος τυπος,ειμαι 110 κιλα αλλα δεν μου φαινεται καθολου.

 

Απλα θελω να χασω 15-20 κιλα και εδω και 2 χρονια εχω βαλτωσει.

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

 

Αρχηγέ λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά με τα κιλά που έχει για το ύψος σου θεωρείσαι παχύσαρκος και αυτό μόνο καλό δεν κάνει στη υγεία σου ειδικά αφού είσαι πλέον μεσήλικας. Ο τρόπος για να χάσεις κιλά ήταν είναι και θα είναι ο εξής ένας : σωστή διατροφή( όχι συμπληρώματα) και έντονη αεροβική άσκηση. Για τη διατροφή σου καλό θα ήταν να επισκεφτείς έναν επαγγελματία μιας και το να πέσεις από τα 117 στα 110 δεν είναι και τόσο δύσκολο και αν η διατροφή σου ήταν τόσο σωστή όσο πιστεύεις δε θα είχες κολλήσει τόσα χρόνια στο ίδιο βάρος.

 

Γνώμη μου είναι να κόψεις τα συμπληρώματα και τα χρήματα που ξοδεύεις σε αυτά να τα διοχετεύσεις σε έναν καλό διαιτολόγο. Ακολούθησε το πρόγραμμα που θα σου δώσει ώστε να χάσεις τουλάχιστον 20 κιλά που πρέπει να χάσεις σε έναν ορίζοντα 12-18 μηνών. Παράλληλα ελάττωσε τις ασκήσεις μυικής ενδυνάμωσης και αύξησε τις αερόβιες ασκήσεις για αυτό το διάστημα.

 

Είπες ότι δε σου αρέσει η αερόβια άσκηση. Υπάρχουν τόσες πολλές μορφές που σίγουρα μία θα σε καλύπτει( διάδρομος ποδήλατο τζόγκινγκ κολύμβηση μπάσκετ ποδόσφαιρο μέχρι και τα προγράμματα αεροβικής των γυμναστηρίων).

 

Όταν χάσεις τα απαραίτητα κιλά τότε αν θες μπορείς να ξαναξεκινήσεις πιο εντατικο πρόγραμμα μυικης ενδυνάμωσης που θα σου δώσει και καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα μιας και οι μύες που και τώρα έχεις δεν θα θάβονται κάτω από στοιβάδες λίπους.

 

Δυστυχώς αυτή είναι η μόνη λύση στο πρόβλημά σου. Όλα τα άλλα (warrior diet συμπληρώματα ) είναι ημίμετρα, αναποτελεσματικά και ενδεχομένως επιζήμια για την υγεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαιτολογος δεν ειμαι, απλα εχω παρακολουθησει το ολο θεμα και μεχρι τωρα δεν εγραψα τιποτα γιατι δεν ειμαι ξερολας. Απλα αυτο που γυρνα στο μυαλο μου και μενα ειναι οτι 7 κιλα δεν ειναι τιποτα που εχασες. Συγνωμη που το λεω, ξερω οτι η ψυχολογια παιζει σημαντικο ρολο στις διαιτες και στη γυμναστικη, βλεπω οτι δεν εχεις προβλημα στο να ακολουθεις μια διαιτα ή να κανεις εντατικη γυμναστικη. Θα επιμεινω κι εγω λοιπον σε διατροφη σωστη (οχι της πεινας), σε αεροβια ασκηση (οπωσδηποτε) και στο να παψεις το bodybuilding και να μπεις σε πιο fit λογικη με λιγοτερες μυικες ασκησεις και αποφυγη των σκευασματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω ολους για τον χρονο που διαθεσατε ,το εκτιμω ιδαιτερα.

 

Διαβαζω ολες τις αποψεις και τις λαμβανω σοβαρα υποψη μου.Να ειστε καλα ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To bodybuilding δεν είναι κακό. Σίγουρα δεν είναι η πιο ωφέλιμη μορφή γυμναστικής για αδυνάτισμα, όμως: α. καταναλώνεις άμεσα ενέργεια β. αυξάνεται ο μεταβολισμός ηρεμίας δηλαδή το ποσό της ενέργειας που καταναλώνει ο οργανισμός όταν κανείς κάθεται γ. (η άσκηση γενικότερα) μειώνει την απώλεια μυικής μάζας και αυξάνει το ποσοστό συμμετοχής του λίπους στο σωματικό βάρος που χάνεται.

 

Από εκεί και πέρα σίγουρα η αερόβια άσκηση έχει πιο θεαματικά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xpapias

 

Ετσι ειναι ακριβως οπως τα λες.Εχω διαβασει εδω και 3 χρονια τα καλυτερα βιβλια γυρω απο διατροφη και γυμναστικη.Εχω μαθει παρα πολλα αλλα ηθελα να ακουσω και τις εμπειριες αλλων ανθρωπων.

 

Για ολα υπαρχουν υπερ και κατα.Εγω με την δικη μου κριση ειμαι υπερ του bodybuilding και καθετα κατα της αεροβικης.Γιατι?

 

Περα απο την ανυποφορη βαρεμαρα της αεροβικης ασκησης,εχω δει με τα ματια μου τι κανει σε οσους την εφαρμοζουν.Απολυτως τιποτε.

 

Παρατηρω με τρομερη προσοχη ολους τους μηνες εδω και 3 χρονια τα ατομα που κανουν πιο πολυ αεροβικη.Εχουν τα ιδια σωματα που ειχαν και πριν 3 χρονια.Οσοι καταφεραν να αδυνατησουν δεν εχουν τιποτε περα απο το χασιμο βαρος να επιδειξουν.Δηλαδη αν εκαναν αυστηρη διαιτα και καθολου γυμναστηριο θα ηταν ακριβως οι ιδιοι.Η αεροβικη δεν σε βοηθαει ενα φτιαξεις ενα σφριγηλο,μυωδες σωμα.Ειναι καταχρηστικη ασκηση και απλα δαπανας θερμιδες.

 

Μονο με τα βαρη κτιζεις σωμα,και διαμορφωνεις μυικοτητα με τα ωφελη που ανεφερες και εσυ παραπανω.Οπως λεει ενας Αμερικανος bodybuilder που μου αρεσουν οι αποψεις του ,αν κανεις μονο διαιτα και αεροβικη μετατρεπεσαι απο ενα χοντρο αχλαδι σε λεπτο αχλαδι.Ασε που εχω δει δεκαδες περιπτωσεις ατομων που εκαναν κυριως αεροβικη που μεσα σε 4 μηνες που σταματησαν το γυμαστηριο τα ξαναπηραν και με το παραπανω και εδειχναν χαλια μαυρα.

 

Εγω ειμαι μεν 110 κιλα αλλα φαινομαι 90.Κανεις δεν το πιστευει οταν του λεω το βαρος μου και ειναι ενας σιγουρος τροπος να βγαλω χρηματα με στοιχημα να πω σε καποιον να μαντεψει το βαρος μου.Εχω ισιο στομαχι,πλατυ στηθος ,τονισμενους μυες αλλα θελω να γινω ''κομματια'' που λενε ,να διαγραφονται οι κοιλιακοι κτ.λ.την γραμμωση επιζητω κυριως και δυσκολευομαι να καταφερω,και ολες οι εξετασεις αιματος που κανω καθε εξαμηνο,ειναι αριστες,εφηβου οπως μου λεει χαρακτηριστικα η μικροβιολογος ,η οποια νομιζε οτι θα επιβαρυνθουν τα νεφρα μου απο την πρωτεινη,αλλα εδω και 3 χρονια ολες οι εξετασεις τα βρισκουν πεντακαθαρα.Προφανως ηταν ασχετη.

 

Η διεθνης ιατρικη κοινοτητα εχει την επισημη θεση οτι καθε ανθρωπος πρεπει να παιρνει 1,5 χ καθε κιλο μυικου σωματικου βαρους σε πρωτεινη.Με λιπομετρηση που εκανα προχτες σε εναν φιλο μου γιατρο ,εχω 15% λιπος αν υποθεσουμε οτι το μηχανημα του ειναι επαρκες για αυτες τις μετρησεις.

 

Υπαρχουν φιλοι στη γυμναστηριο που ειναι γυρω στα 90 κιλα και δειχνουν πιο παχεις απο μενα γιατι δεν εχουν καλη μυικοτητα.

 

Ο Jeff Willet εδω ειναι 115 κιλα.Καλος ο υπερβαρος ετσι?Ας γινω τετοιος υπερβαρος και να τους βρασω τους αδυνατους με τα γυναικεια χερια.Υπαρχουν τετοια ατομα στο γυμαστηριο που πηγαινω,οχι ακριβως τοσο καλοι αλλα πολυ κοντα.

 

Willet1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xpapias

 

Ετσι ειναι ακριβως οπως τα λες.Εχω διαβασει εδω και 3 χρονια τα καλυτερα βιβλια γυρω απο διατροφη και γυμναστικη.Εχω μαθει παρα πολλα αλλα ηθελα να ακουσω και τις εμπειριες αλλων ανθρωπων.

 

Για ολα υπαρχουν υπερ και κατα.Εγω με την δικη μου κριση ειμαι υπερ του bodybuilding και καθετα κατα της αεροβικης.Γιατι?

 

Περα απο την ανυποφορη βαρεμαρα της αεροβικης ασκησης,εχω δει με τα ματια μου τι κανει σε οσους την εφαρμοζουν.Απολυτως τιποτε.

 

Παρατηρω με τρομερη προσοχη ολους τους μηνες εδω και 3 χρονια τα ατομα που κανουν πιο πολυ αεροβικη.Εχουν τα ιδια σωματα που ειχαν και πριν 3 χρονια.Οσοι καταφεραν να αδυνατησουν δεν εχουν τιποτε περα απο το χασιμο βαρος να επιδειξουν.Δηλαδη αν εκαναν αυστηρη διαιτα και καθολου γυμναστηριο θα ηταν ακριβως οι ιδιοι.Η αεροβικη δεν σε βοηθαει ενα φτιαξεις ενα σφριγηλο,μυωδες σωμα.Ειναι καταχρηστικη ασκηση και απλα δαπανας θερμιδες.

 

Μονο με τα βαρη κτιζεις σωμα,και διαμορφωνεις μυικοτητα με τα ωφελη που ανεφερες και εσυ παραπανω.Οπως λεει ενας Αμερικανος bodybuilder που μου αρεσουν οι αποψεις του ,αν κανεις μονο διαιτα και αεροβικη μετατρεπεσαι απο ενα χοντρο αχλαδι σε λεπτο αχλαδι.Ασε που εχω δει δεκαδες περιπτωσεις ατομων που εκαναν κυριως αεροβικη που μεσα σε 4 μηνες που σταματησαν το γυμαστηριο τα ξαναπηραν και με το παραπανω και εδειχναν χαλια μαυρα.

 

Δηλαδη η πισινα δεν σε κανει να διαμορφωσεις σφριγηλο μυωδες σωμα? Το μπασκετ?

 

Φιλε μου θεωρω πως τα πραγματα ειναι λιγακι μπερδεμενα στο μυαλο σου. Μπορεις να κανεις οτι θελεις, δεν σε υποχρεωνει κανεις να μας ακουσεις, ομως οι αποψεις που εχεις ειναι περα ως περα λανθασμενες.

 

Εγω προσωπικα παω γυμν/πισινα/μπασκετ.

 

Αν κανω μονο γυμναστηριο, δε νιωθω οτι γυμναστηκα. Δε νιωθω κουραση. Απλα καψιμο σε συγκεκριμενες μυικες ομαδες.

 

Και last but not least σκεψου πως χωρις την αεροβια ασκηση δεν αποκομιζει οφελη το καρδιαγγειακο σου συστημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πισινα?Δεν νομιζω ,οι περισοτεροι κολυμβητες εχουν ασχημα σωματα αισθητικα.Συγκεκριμενα εχουν δυσαναλογα ανεπτυγμενες πλατες και ποδια και μοιαζουν σαν βατραχοι.Για τους αθλητες που τους εχω δει απο κοντα.Εξαιρεση αποτελουν οι καταδυτες που ειναι πολυ καλοι σωματικα.

 

Οσο για τους μπασκετμπωλιστες αυτοι και αν ειναι αισχος.Αντιαισθητικοτατοι.Καθολου καλη μυικοτητα στα χερια και τα ποδια τους ειναι πλαδαρα.Οι πλατες τους δεν ειναι πολυ μυωδεις και εχουν δυσαναλογα μακρια ποδια και χερια.

 

Αν νοιωθεις οτι κανοντας βαρη δεν γυμναστηκες,προφανως κανεις λιγα σετ και πολυ μικρα βαρη.

 

Με ολον το σεβασμο παντα,εξαλλου αποψεις ανταλλασουμε και κανενας δεν προσπαθει να πεισει οτι μονο αυτος εχει δικιο.Εγω παντως το τελειο σωμα ,για τα δικα μου κριτηρια θεωρω το απο πανω που ποσταρα στην εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα επειδη πιστευω πως εχεις πολυ συγκεκριμενη εικονα για το τι σου αρεσει αισθητικα(δικαιωμα σου), και επειδη αυτο ειναι πλεον (στην εποχη μας) ξεπερασμενο και δεν αποτελει το προτυπο πολλων συνανθρωπων μας, δεν ειναι και πολυ πιθανο να βρεις απαντησεις απο ενα τετοιο φορουμ. Ισως θα σε βοηθουσε περισσοτερο να ρωτησεις σε φορουμ που ασχολειται αποκλειστικα με το body building.

 

Οσο για την πισινα και για το μπασκετ, οι παραπανω τουμπανιασμενοι ''αθλητες'' που ειναι το προτυπο στο οποιο κινεισαι, υπολειπονται ετη φωτος σε οτι αφορα την ταχυτητα, την εκρηκτικότητά, την ευλυγισια, τις ανασες, το αλμα, την αντοχη, κτλ κτλ κτλ.. απο εναν επαγγελματια μπασκετμπολιστα/κολυμβητη. Στο μονο που υπολειπονται οι 2οι, ειναι στο να ''σπρωχνουν'' συγκεκριμενα κιλα με συγκεκριμενο τροπο χρησιμοποιωντας συγκεκριμενες μυικες ομαδες και φυσικα στα αναβολικα..

 

Επομενως ειναι εντελως αστοχο να τους λες ''πλαδαρους'', αγυμναστους κτλ, επειδη απλα και μονο δεν ανταποκρινονται στο ''πρησμενο'' σωμα που σου αρεσει..

 

Αυτα και μονο τα γραφω επειδη με την αρχικη σου τοποθετηση νομιζα πως ρωτουσες κατα βαση πως μπορεις να αδυνατισεις, αλλα απ οτι βλεπω ειναι πολυ πιο εξειδικευμενες οι πληροφοριες που αναζητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ειναι αγυμναστοι οι μπασκετμπωλιστες,απλα ειναι πλαδαροι σε μερικα σημεια του σωματος τους γιατι πολυ απλα ,οι αναγκες του σπορ που κανουν τους γυμναζουν δυσαναλογα οπως και ολα τα αθληματα κατ' επεκταση.Γιατι καθε αθλημα βλεπει τον ανθρωπο πολυ ειδικα,και καθε αθλημα επιζητει συγκεκριμενο σωματοτυπο που σε αναγκαζει να παραμελησεις καποια μερη του σωματος σου για να εχεις τις επιδοσεις που απαιτει.

 

Εκρηκτικοτητα,αλμα, και λοιπες επιδεξιοτητες που οντως ειναι πιο αυξημενες σε εναν απο τους αθλητες των σπορ που αναφεραμε δεν τις χρειαζεται ενας μεσος ανθρωπος στην καθημερινη ζωη του.Εχοντας καλη μυικοτητα και τρωγωντας καθαρη τροφη μπορεις να εχεις ενα δυνατο και καλο σωμα με αρκετα καλη καρδια.Εξαλλου το 60% ειναι η διατροφη και το bodybuilding καιει λιπος τρομερα και κανει καλο στους μυες και τα κοκκαλα.

 

Οσο για αναβολικα στο ποδοσφαιρο,μπασκετ,κολυμβηση ειναι τιγκα στα αναβολικα να εισαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νοιωθεις οτι κανοντας βαρη δεν γυμναστηκες,προφανως κανεις λιγα σετ και πολυ μικρα βαρη.

 

Με ολον το σεβασμο παντα,εξαλλου αποψεις ανταλλασουμε και κανενας δεν προσπαθει να πεισει οτι μονο αυτος εχει δικιο.Εγω παντως το τελειο σωμα ,για τα δικα μου κριτηρια θεωρω το απο πανω που ποσταρα στην εικονα.

 

Εννοειται, καμια αντιρρηση. Αυτο ελειπε, ο καθενας εχει την αποψη του.

 

Απλα σου λεω οτι αυτο που ψαχνεις ειναι κατι εξεζητημενο και δεν νομιζω να μπορεσεις να παρεις χρησιμες πληροφοριες απο ενα μη εξειδικευμενο σ αυτον τον τομεα, φορουμ..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chris ποτε δεν ξερεις ,παντα κατι κερδιζω απο ολες τις αποψεις που διαβαζω.Ολοι εχουμε να μαθουμε απο ολους,εστω και αν σε καποια πραγματα εχουμε διαφορετικες αποψεις. :0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ειναι αγυμναστοι οι μπασκετμπωλιστες,απλα ειναι πλαδαροι σε μερικα σημεια του σωματος τους γιατι πολυ απλα ,οι αναγκες του σπορ που κανουν τους γυμναζουν δυσαναλογα οπως και ολα τα αθληματα κατ' επεκταση.Γιατι καθε αθλημα βλεπει τον ανθρωπο πολυ ειδικα,και καθε αθλημα επιζητει συγκεκριμενο σωματοτυπο που σε αναγκαζει να παραμελησεις καποια μερη του σωματος σου για να εχεις τις επιδοσεις που απαιτει.

 

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Τι δεν χρειαζεται ενας μπασκετμπολιστας? Πες μου συγκεκριμενα. Χερια? Ποδια? Κορμο? Μεση?

 

Ισα ισα επειδη οι αναγκες τετοιων αθληματων σε επαγγελματικο επιπεδο ειναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΕΣ, γι αυτο ειναι απαραιτητη η αρμονικη εκγυμναση ΟΛΟΥ του σωματος.

 

Και για να μπορεις να αποδοσεις, αλλα και για την αποφυγη τραυματισμων

 

Απλα τα σωματα που βλεπεις ειναι λεπτα και γραμμωμενα, και αποκλινουν απο το προτυπο που σου αρεσει..

 

Εκρηκτικοτητα,αλμα, και λοιπες επιδεξιοτητες που οντως ειναι πιο αυξημενες σε εναν απο τους αθλητες των σπορ που αναφεραμε δεν τις χρειαζεται ενας μεσος ανθρωπος στην καθημερινη ζωη του.Εχοντας καλη μυικοτητα και τρωγωντας καθαρη τροφη μπορεις να εχεις ενα δυνατο και καλο σωμα με αρκετα καλη καρδια.Εξαλλου το 60% ειναι η διατροφη και το bodybuilding καιει λιπος τρομερα και κανει καλο στους μυες και τα κοκκαλα.

Ναι βεβαια και δεν τις χρειαζεται ο μεσος ανθρωπος, αλλα αλλη ηταν η κουβεντα μας:-)

Οσο για αναβολικα στο ποδοσφαιρο,μπασκετ,κολυμβηση ειναι τιγκα στα αναβολικα να εισαι σιγουρος.
Προσωπικα και εγω και ατομα που παιζουν μπασκετ σε υψηλοτερες κατηγοριες, δεν εχουμε δοκιμασει ποτε αναβολικα..

 

Θεωρεις εσυ οτι τα σωματα των body builders ειναι ''προιον'' καθαρα γυμναστηριου, ή πως εχει παιξει το ρολο της και η χημεια, με κρεατινες κτλ?

 

Στο λεω αυτο, γιατι ειχα δει παλια εκπομπη με εναν bb που εκοψε τα αναβολικα ενω συνεχισε να γυμναζεται στους ιδιους ρυθμους (αλλα προφανως λιγοτερα κιλα) και ξαφνου...ξεφουσκωσε!

 

---------- Προσθήκη στις 02:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:12 ----------

 

Kαι για να μην νομιζεις οτι εχω προθεση απλα να ανοιξω μια ανουσια προσωπικη αντιπαραθεση, βρηκα αυτο το φορουμ http://www.bodybuilders.gr/ που ισως να σε βοηθησει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chris ευχαριστω για το λινκ.Ειμαι εγγραμμενος σε αυτο to site εδω και καιρο.

 

Εχω διαβασει πολλες φορες σκανδαλα σε ολα τα αθληματα με αναβολικα και στο μπασκετ ,ειδικα στο εξωτερικο.Μπορω να σου βρω δεκαδες λινκς.

 

Η κρεατινη δεν αποτελει αναβολικο,ειναι φυσικη ουσια που περιεχεται σε τροφες ουτε ο ΕΟΦ αλλα και κανεις αντιστοιχος οργανισμος υγειας η ελεγχου τροφιμων δεν την κατατασσει στα αναβολικα.Και ειναι φυσικο για καποιον που ασκει του μυες του πολυ εντονα να εχει μεγαλυτερες απαιτησεις σε κρεατινη.

 

Τελος δεν τιθεται θεμα αντιπαραθεσης,απλα υποστηριζω τις θεσεις στις οποιες εχω ερθει μετα απο χρονια διαβασματος και πρακτικης εμπεριας με παθος και ενθουσιασμο αυτο δεν σημαινει αντιπαραθεση στο δικο μου λεξιλογιο.Απλα δεν συμφωνουμε σε αρκετα πραγματα αυτο δεν ειναι μεμπτο.Το να μην προσχωρει καποιος σε μια αντιθετη αποψη δεν ειναι κακο για μια συζητηση αντιθετα ειναι επικοδομητικο.

 

Παντως επιμενω οτι τα περισσοτερο αθληματα σε γυμναζουν επιμερους και οχι συνολικα.

 

Για το μπασκετ που ρωτησες ,πχ. ο αθλητης δεν χρειαζεται πολυ μυωδη χερια η ποδια αλλα χρειαζεται ταχυτητα,υψος ,αλτικοτητα και εκρηκτικοτητα.

 

Για να δειξω το επιχειρημα μου αλλιως.Αλλο σωματοπυπο χρειαζεται ο δρομεας αντοχης η μαραθωνιου και αλλον ο 400αρης.Τον πρωτο τυπο εγω τον θεωρω ασχημο.Του 400αρη τον θεωρω κατα πολυ καλυτερο.

 

Το καθε αθλημα απαιτει ενα μερος του σωματος σου να μην το γυμνασεις το ιδιο οπως τα αλλα για να μπορεις να κανεις συγκεκριμενα πραγματα.Το bodybuilding γυμναζει τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...