Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8


kostas^^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

poulinos, on 04 Aug 2014 - 10:09 PM, said:

δοκιμασε να αλλαξεις καναλι για το ασυρματο η να βαλεις wpa αντι για wpa2.αν παλι τιποτα τοτε περασε ολα τα updates για τα xp και το βασικοτερο δες για πιο νεους drivers για την ασυρματη καρτα εκτος αν ειναι καμια turbo x οποτε πεταμα :P.

τον εκτυπωτη θα τον συνδεσεις ασυρματα με τον ρουτερ οχι με την ασυρματη καρτα.δηλαδη να παιξει σαν infrastructure οχι σαν adhoc.δηλαδη να ειναι ασυρματα με το ρουτερ και τα Pc Ολα να εκτυπωνουν διαμεσω του ρουτερ.αν μπορεις βεβαια να τον εχεις με καλωδιο ethernet τοτε ακομα καλυτερα.

το καναλι που εγραψα μην το βαλεις 12 ή 13 το ειπα επειδη μερικες συσκευες απο αμερικη δεν βρισκουν το καναλι 12 και 13 γιατι χρησιμοποιειται μονο στην ευρωπη.οποτε αποφευγουμε το auto ή το 12,13 

μια tenda είναι (tenda w311u+) και ο εκτυπωτής δυστυχώς πρέπει να είναι στα τελευταίο pc (XP) με usb. Δοκίμασα μέσα σπ το δίκτυο να το κάνω  (sharing printer) δε τα καταφέρνω ζητάνε τα pc κάτι σε αρχείο εγκατάστασης .ini κάτι τέτοιο και δε μ πολύ κάνει κλίκ στο μάτι.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μια tenda είναι (tenda w311u+) και ο εκτυπωτής δυστυχώς πρέπει να είναι στα τελευταίο pc (XP) με usb. Δοκίμασα μέσα σπ το δίκτυο να το κάνω  (sharing printer) δε τα καταφέρνω ζητάνε τα pc κάτι σε αρχείο εγκατάστασης .ini κάτι τέτοιο και δε μ πολύ κάνει κλίκ στο μάτι.... 

Η καρτα πολυ κακη επιλογη.

τωρα εφοσον ο εκτυπωτης δεν ειναι ουτε wifi ουτε ethernet τοτε παιζεις με sharing.η λογικη λεει οτι τον κανεις share και μετα πας να τον περασεις απο το αλλο Pc σαν δικτυακο.επισης πιο γρηγορη λυση για να μην τον κανεις add ειναι να τον βρεις απο το network και να τον κανεις διπλο κλικ.εκει παει και στον κανει install στο pc.αν το αλλο Pc εχει xp τοτε θα τραβηξει αυτοματα τα αρχεια απο το ιδιο Pc.αν δεν ειναι xp τοτε θα πρεπει να του περασεις εσυ τους drivers ειτε απο το cd ειτε απο το ιντερνετ.σε καποιες  περιπτωσεις αν σε δυσκολευει κανεις εγκατασταση τον εκτυπωτη τοπικα στο Pc που θες με Usb και μετα απλα σβηνεις τον εκτυπωτη χωρις να σβησεις τον driver και μετα τον περνας δικτυακα οποτε θα βρεις τους drivers μεσα ετοιμους.

για την καρτα δες για drivers στο site της tenda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα, στο ισόγειο κατάστημα του αδερφού μου, έχω τοποθετήσει το router στην βιτρίνα για να έχω καλύτερη λήψη στον τέταρτο όροφο που μένω ακριβώς απο πάνω. Το router είναι το zte 108 χωρίς εξωτερική κεραία που δίνει η hol. Για λήψη χρησιμοποιώ αυτό το κεραιάκι, το οποίο έχω τοποθετήσει έξω στο μπαλκόνι, επάνω στο κάγκελο όταν δεν βρέχει:

http://www.ebay.com/itm/300Mbps-USB-WiFi-Wireless-Adapter-300M-Network-Card-802-11-n-g-b-with-2-Antenna-/190606409140?pt=US_USB_Wi_Fi_Adapters_Dongles&hash=item2c6106fdb4

 

Σήμερα το έχω μέσα στο σπίτι και επισυνάπτω screenshot με τα στοιχεία της κάρτας. Περιμένω και αυτό:

http://www.aliexpress.com/item/Tenda-Wireless-N-router-home-networking-WIFI-repeater-Access-Point-300Mbps-4-Ports-802-11-g/1408950472.html

 

Να δοκιμάσω και το Thompson TG585 να δω πως πάει γιατί το ZTE ούτε κεραιάκι έχει και αποσυνδέσεις κάνει.

Βέβαια το Thompson ήταν της Forthnet, θα δω διαφορές;

post-70928-0-45250400-1421609183_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια προσπαθησα σε αυτο το ρουτερ να ανοιξω port για να βλεπω απο το κινητο μου τη ip camera.

Εκανα καποιες ενεργειες , ετρεξα τεστακια και μου λενε οτι η port80 ειναι ανοιχτη. Παρολαυτα δεν μπορω να συνδεθω με την καμερα απο το κινητο.

Η τεχνικη υποατηριξη της fothenet μου ειπε οτι το ρουτερ αυτο εχει προβλημα σε αυτο το θεμα και πολυ πιθανο να χρειαστω αλλο ρουτερ.

Ποιο ρουτερ θα ανοιξει ευκολα και σιγουρα το πορτ?

Στο εγχειριδιο της καμερας εχει σαν παραδειγμα το tp link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια προσπαθησα σε αυτο το ρουτερ να ανοιξω port για να βλεπω απο το κινητο μου τη ip camera.

Εκανα καποιες ενεργειες , ετρεξα τεστακια και μου λενε οτι η port80 ειναι ανοιχτη. Παρολαυτα δεν μπορω να συνδεθω με την καμερα απο το κινητο.

Η τεχνικη υποατηριξη της fothenet μου ειπε οτι το ρουτερ αυτο εχει προβλημα σε αυτο το θεμα και πολυ πιθανο να χρειαστω αλλο ρουτερ.

Ποιο ρουτερ θα ανοιξει ευκολα και σιγουρα το πορτ?

Στο εγχειριδιο της καμερας εχει σαν παραδειγμα το tp link

εχω κανει απειρα Port forward σε thomson και παντα μια χαρα.

α.δοκιμασε αλλο Port αντι για το 80.

β.στο καταγραφικο δωσε καρφωτα Ip καρφωτα dns και καρφωτα gateway.Προσεχε μην βαλεις λαθος gateway.γ.firmware Update για το καταγραφικο.

δ.μην προσπαθησεις να μπεις απο το δικο σου δικτυο στις καμερες με την Wan ip αλλα μπες απο ενα φιλου αλλιως αν μπεις απο το δικο σου βαλε Proxy.forthnet.gr για να μην φαινεται οτι βγαινεις απο το δικο σου δικτυο διοτι το thomson θα μπερδευτει .οσο ξερω δεν υποστηριζει Nat loopback.Και δοκιμασε απο Pc οχι κινητο για αρχη.και δοκιμασε με την ip και οχι με καποιο dyndns μηπως για καποιο λογο δεν το εχεις σεταρει το dyndns.ενα πραγμα καθε φορα για να βγαλεις ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα..Εκανα update το τομσον tg585 v7 που εχω και ενώ πρωτα ανοιγα κι εκλεινα το wifi από το μπροστινο κουμπι τωρα δεν γινετε τπτ .Μονο αναβοσβηνει σε κοκκινο και πορτοκαλι..Ξερει καποιος πως μπορω να το ανοιγω-κλεινω παλι με το κουμπι και όχι μεσα από το http://192.168.1.254/??

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..Εκανα update το τομσον tg585 v7 που εχω και ενώ πρωτα ανοιγα κι εκλεινα το wifi από το μπροστινο κουμπι τωρα δεν γινετε τπτ .Μονο αναβοσβηνει σε κοκκινο και πορτοκαλι..Ξερει καποιος πως μπορω να το ανοιγω-κλεινω παλι με το κουμπι και όχι μεσα από το http://192.168.1.254/??

Ευχαριστω

 

εχουμε και λεμε.το v7 απο την στιγμη που κανεις αναβαθμιση απο το firmware 7.x.x.x σε 8.χ.χ.χ το κουμπακι μπροστα αντι για το wireless να το ανοιγοκλεινει παιζει σαν wps.θα πρεπει να το κλεισεις μεσα απο cli interface δυστυχως το wps.

δηλαδη πρεπει να γινει telnet 192.186.1.254

μετα username Administrator

password  κενο εκτος αν τα εχεις αλλαξει

μετα γραφεις

wireless wps config state=disabled και enter

και μετα saveall και enter.δεν μπορω να σου πω σιγουρα αν ειναι ετσι η εντολη διοτι εχω technicolor και τις εχουν αλλαξει

μπορει να ειναι και σκετο wps config state=disabled

αν δεν το καταφερεις να βρεις πως ειναι η εντολη ή θα πρεπει να πας με την εντολη menu και μετα με τα βελακια και με tab ή αλλιως μας βλεπω με κανα team viewer

λογικα πρεπει να σου πιασει η εντολη με βαση το manual του cli του 585

https://blog.bandinelli.net/public/E-DOC-CTC-20071119-0014_v2.0_public.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου αλλα που θα βρω το τελνετ??

Εχω windows10

 

To βρηκα τελικα το τελνετ αλλα  δεν ξερω πως το χρησιμοποιώ...καποια βοηθεια?

 

Εβαλα στη γραμμη εντολων  "telnet 192.168.1.254" γραφει από κατω  Συνδεση με...

αλλα μετα γραφει "δεν ειναι δυνατο το ανοιγμα συνδεσης με τον κεντρικο υπολογιστη στη θυρα 23"

Επεξ/σία από johnstef34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση σου αλλα που θα βρω το τελνετ??

Εχω windows10

 

To βρηκα τελικα το τελνετ αλλα  δεν ξερω πως το χρησιμοποιώ...καποια βοηθεια?

 

Εβαλα στη γραμμη εντολων  "telnet 192.168.1.254" γραφει από κατω  Συνδεση με...

αλλα μετα γραφει "δεν ειναι δυνατο το ανοιγμα συνδεσης με τον κεντρικο υπολογιστη στη θυρα 23"

για το Telnet το βρηκες που ειπες.στην ουσια δεν το εχουν απο default περασμενο αλλα το περνας εσυ απο τα components των windows ή περνας ενα third party program οπως πχ το putty ή το secure crt που κανει την ιδια δουλεια.

σωστα το εγραψες το telnet 192.168.1.254.αλλα μου λες οτι δεν μπηκε οποτε να ρωτησω δυο ερωτησεις.

α.στο μενου του ρουτερ μπαινεις με 192.168.1.254 ?

β.εχεις περασει firmware της forthnet ή καποιο αλλο?δηλαδη μεσα βγαινει το σημα της forthnet?

γ.επισης σιγουρα μιλαμε για το v7 και οχι για το v8?ποιο firmware περασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι φιλε μου στο ρουτερ μπαινω με 192.168.1.254

το firmware το κατεβασα από forthnet αλλα μεσα στο ρουτερ δεν βγαινει καποιο σημα της

και μου βγαζει αυτά

Thomson Gateway   spacer.gifbull__md.gifInformation     spacer.gif   Product Name:   TG585 v7 spacer.gif   Software Release:  

8.2.7.7

 

 

Thomson TG585 v7 192.168.1.254   spacer.gifspacer.gifddesacmd.gifjohnstefpc   192.168.1.67

 

Λοιπον φιλε...μπηκα τελικα στο τελνετ και μπαινω στο μενου με τα βελακια....μετα ενώ την εχω <disabled> δεν τη κραταει την επιλογή και δεν κανει τπτ...καμια βοηθεια?

Επεξ/σία από johnstef34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Firmware Σωστο ειναι.η Forthnet εχει 8.2.7.7.το generic ειναι 8.2.6.5.βεβαια και καποιοι αλλοι νομιζω εχουν Firmware 8.2.7.7 αλλα αφου ειναι απο το Site της forthnet τοτε μια χαρα.

ωραια μπηκες στο telnet>πριν πας με τα βελακια σου εγραψα καποια εντολη να γραψεις χωρις να μπεις στο Menou.αν δεν πετυχει η εντολη τοτε σου ειπα ναμπεις με τα βελακια.αν μπεις με τα βελακια μετα πρεπει με tab να ξαναβγεις στην αρχικη οθονη πριν το menu που γραφεις τις εντολες και εκει να γραψεις saveall  και enter.αν δεν το κανεις αυτο δεν θα σωσει την αλλαγη.επισης μεσα στο μενου αφου το κανεις Disable πρεπει να πας στο Ok με το tab και οχι στο cancel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εκανα ακριβως αυτά που λες...μπηκα στο τελνετ...εγραψα πωρα την εντολη wireless wps config state=disabled αλλα μου γραφει "unable to configure wps while enabled"

μετα πηγα μεσα στο μενου με τα βελακια  πηγα στο wireless και μετα στο wps και μετα config.Αλλαζω σε disabled και μετα φυσικα ΟΚ αλλα βγαινοντας ΕΝΑ μολις βημα πισω ξαναμπαινω για να τσεκαρω αν την κρατησε αλλα η ρυθμιση είναι ΚΕΝΗ.....

Αυτά τα ωραια συμβαινουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο Web interface.

Κανε backup το user.ini τοπικά.

Ανοιξε το με ένα text editor κανε την αλλαγη στο wps και μετα ξανα απο το web interface  καντο restore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου κι αυτό το εχω κανει...αλλα αυτό που λες είναι σαν να κανεις uncheck το Interface Enabled από το μενου του ρουτερ...Δυστυχως δεν γινετε γιατι μολις το ξετσεκαρεις και πας να με το μπροστινο κουμπι (όπως καναμε παλια) να το ενεργοποιήσεις παλι πρεπει να ξαναμπεις στο μενου και ξανα-ξανα τα ιδια..........

Εγω γι αυτό δοκιμαζω με τελνετ μηπως και κανει κατι διαφορετικο και ξαναλειτουργει όπως παλια το κουμπι σαν on off

Τελος παντων...μαλλον θα παραγγειλω ένα ζευαγρι powerline για να το καταργησω μια και καλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εκανα ακριβως αυτά που λες...μπηκα στο τελνετ...εγραψα πωρα την εντολη wireless wps config state=disabled αλλα μου γραφει "unable to configure wps while enabled"

μετα πηγα μεσα στο μενου με τα βελακια  πηγα στο wireless και μετα στο wps και μετα config.Αλλαζω σε disabled και μετα φυσικα ΟΚ αλλα βγαινοντας ΕΝΑ μολις βημα πισω ξαναμπαινω για να τσεκαρω αν την κρατησε αλλα η ρυθμιση είναι ΚΕΝΗ.....

Αυτά τα ωραια συμβαινουν!!!

οτι ειναι κενη δεν ειναι προβλημα παντα.πολλες φορες οταν βαζεις ρυθμιση σε κατι μετα οταν ξαναμπεις το βγαζει κενο.μπορει να στο βγαζει και κενο και πιο πριν.θελει να κανεις List μετα για να δεις αν εχει κλεισει ΄΄η οχι.στην δικια σου περιπτωση αφου κανεις το saveall δοκιμαζεις να το κρατησεις πατημενο για x seconds για να δεις αν θα κλεισει το ασυρματο.για να δεις μπορει να θελει την εντολη

wps iflist ή wireless wps lflist. Καπως πρεπει να μπορεις να δεις τι ρυθμισεις εχει.

Φιλε μου κι αυτό το εχω κανει...αλλα αυτό που λες είναι σαν να κανεις uncheck το Interface Enabled από το μενου του ρουτερ...Δυστυχως δεν γινετε γιατι μολις το ξετσεκαρεις και πας να με το μπροστινο κουμπι (όπως καναμε παλια) να το ενεργοποιήσεις παλι πρεπει να ξαναμπεις στο μενου και ξανα-ξανα τα ιδια..........

Εγω γι αυτό δοκιμαζω με τελνετ μηπως και κανει κατι διαφορετικο και ξαναλειτουργει όπως παλια το κουμπι σαν on off

Τελος παντων...μαλλον θα παραγγειλω ένα ζευαγρι powerline για να το καταργησω μια και καλη

α.ποιος ο λογος να το κλεινεις το wireless και νατο ανοιγεις συνεχεια?

β.γιατι δεν το κλεινεις/ανοιγεις μεσα απο το Interface?

γ.το πατας το κουμπι για καμποσα Secs Μεσα?αλλο το wps αλλο το να κλεισει καποιος το interface.το wps το κλεινεις ωστε το μπροστινο κουμπι να γυρισει στην παλια του λειτουργεια δηλαδη σαν On/off του wireless.σου κλεινει δηλαδη το Interface σαν να το εκανες μεσα απο το μενου και στο ανοιγει αντιστοιχα

και αυτο που σου ειπε ο Mad professor παιζει.δεν θα το κανεις καθε φορα.το κανεις μια φορα απλα για να κλεισει το wps ωστε το κουμπι να παιξει οπως πριν.αυτα που σου λεμε δεν ειναι για να ανοιγοκλεινεις το wifi.ειναι μια ενεργεια που πρεπει να γινει ωστε το κουμπι απο εκει που κανει το wps να ξαναγυρισει στο On/off wireless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...