Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8


kostas^^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καταφερα να μπω τελικα αλλα ζηταει username και password δεν βαζω τιποτα αλλα δεν το δεχεται

 

edit:τελικα βρηκα το προβλημα επρεπε να ορισω ενα password και μετα μπηκε κανονικα. να ρωτησω μπορω να αλλαξω απο interleaved σε fast path μεσω telnet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όχι δεν μπορείς να το κάνεις αυτό...Δεν γίνεται με καμία εντολή κάτι τέτοιο.

 

Αν θέλεις fast path, στέλνεις το συγκεκριμένο αίτημα σου στο [email protected] η τους παίρνεις τηλέφωνο και τους το ζητάς. Μόνο εκείνοι μπορούν να σε αλλάξουν σε fast path. (UPDATE: κάπου διάβασα εδώ στο φόρουμ, πως ίσως είσαι σε ΑΡΥΣ. Σε αυτή την περίπτωση, αν ισχύει, αυτό το αίτημα πρέπει να το κάνεις στον ΟΤΕ.)

 

Και μια συμβουλή...

 

Θα πρέπει να έχεις καλή, ποιοτική γραμμή για να κάνεις αυτή την αλλαγή. Σε κακές γραμμές, δεν συνιστάται, θα έχεις προβλήματα...

Επεξ/σία από DaveMurray
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταφερα να μπω τελικα αλλα ζηταει username και password δεν βαζω τιποτα αλλα δεν το δεχεται edit:τελικα βρηκα το προβλημα επρεπε να ορισω ενα password και μετα μπηκε κανονικα. να ρωτησω μπορω να αλλαξω απο interleaved σε fast path μεσω telnet?

α.το fast se interleave οπως ειπαν γινεται απο τον Isp.Μετα το ρουτερ σου θα γυρισει μονο του υποχρεωτικα οταν κανει το Training.

β.απο default το Username ειναι Administrator Με α κεφαλαιο και password τιποτα.βεβαια εσυ αφου μπηκες μεσα και ορισες στοιχεια αυτοματ αλλαζει σε αυτα οποτε το ιδιο πραγμα εγινε.

 

όχι δεν μπορείς να το κάνεις αυτό...Δεν γίνεται με καμία εντολή κάτι τέτοιο. Αν θέλεις fast path, στέλνεις το συγκεκριμένο αίτημα σου στο [email protected] η τους παίρνεις τηλέφωνο και τους το ζητάς. Μόνο εκείνοι μπορούν να σε αλλάξουν σε fast path. (UPDATE: κάπου διάβασα εδώ στο φόρουμ, πως ίσως είσαι σε ΑΡΥΣ. Σε αυτή την περίπτωση, αν ισχύει, αυτό το αίτημα πρέπει να το κάνεις στον ΟΤΕ.) Και μια συμβουλή... Θα πρέπει να έχεις καλή, ποιοτική γραμμή για να κάνεις αυτή την αλλαγή. Σε κακές γραμμές, δεν συνιστάται, θα έχεις προβλήματα...

βεβαια να προσθεσουμε οτι σε fasth path θα χασει καποια ταχυτητα υποχρεωτικα απο την γραμμη του.κοινως συνηθως μειωνεται ο συγχρονισμος κανα Megabit αναλογα την γραμμη.αν εχει ασταθη γραμμη πραγματι θα γινει χειροτερα.απο την αλλη βεβαια το δοκιμαζει και βλεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέμε κάτι διαφορετικό και δεν το κατάλαβα; Ακριβώς το ίδιο είπα και εγώ πριν... :)

 

By the way, το fast path, δεν μειώνει τον συγχρονισμό, δεν είναι... Annex M. (σε καλή γραμμή δεν είχα παρατηρήσει μείωση, ίσως να έχω και λάθος βέβαια) Απλά δεν έχεις τόσους ελέγχους στα πακέτα δεδομένων, με αποτέλεσμα γρηγορότερους χρόνους απόκρισης (καλύτερο ping). Βέβαια αυτό έχει το κόστος του, σε άσχημη γραμμή, μιας και δεν υπάρχουν διορθώσεις σε σφάλματα με αποτέλεσμα να είναι δύσκολο να κρατηθεί η γραμμή, η να κατεβάζεις/ανεβάζεις με άσχημη ταχύτητα εξαιτίας των πολλαπλάσιων λαθών...(πχ να συγχρονίζεις με 12mbps και να κατεβάζεις σαν 2,3 mbps)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέμε κάτι διαφορετικό και δεν το κατάλαβα; Ακριβώς το ίδιο είπα και εγώ πριν...

 

By the way, το fast path, δεν μειώνει τον συγχρονισμό, δεν είναι... Annex M. (σε καλή γραμμή δεν είχα παρατηρήσει μείωση, ίσως να έχω και λάθος βέβαια) Απλά δεν έχεις τόσους ελέγχους στα πακέτα δεδομένων, με αποτέλεσμα γρηγορότερους χρόνους απόκρισης (καλύτερο ping). Βέβαια αυτό έχει το κόστος του, σε άσχημη γραμμή, μιας και δεν υπάρχουν διορθώσεις σε σφάλματα με αποτέλεσμα να είναι δύσκολο να κρατηθεί η γραμμή, η να κατεβάζεις/ανεβάζεις με άσχημη ταχύτητα εξαιτίας των πολλαπλάσιων λαθών...(πχ να συγχρονίζεις με 12mbps και να κατεβάζεις σαν 2,3 mbps)

οσους εχω δει να γυρνανε ειτε annex m ειτε fast path εχασαν απο λιγο μεχρι σε καλες γραμμες 1,5 mbit.ισως λογω του μικροτερου ελεγχου που σωστα λες να γινεται και κατι αλλο πανω στο training που να κανει την γραμμη να χανει λιγακι.τελευταια φορα ειδα fast path σε forthnet και ειχε καλη γραμμη κοντα στα 18 Mbit και εχασε κανα Mbit και κατι ψηλα.επισης σε ενα φιλο παλι σε fast path εχασε 1 mbit.κοντα στα 16-17 επαιζε και εχασε 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σήμερα μετακόμισα στην forthnet για (άλλη μια φορά).

Τι ρυθμίσεις να βάλλω στο Thomson TG585 για μεγαλύτερη ασφάλεια στο ασύρματο;Αυτή την στιγμή έχω βάλει WPA-PSK και έχω αλλάξει τον κωδικό.

Επίσης πιο firmware παίζει πιο σταθερά σε εσάς από ότι έχετε δοκιμάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μετακόμισα στην forthnet για (άλλη μια φορά). Τι ρυθμίσεις να βάλλω στο Thomson TG585 για μεγαλύτερη ασφάλεια στο ασύρματο;Αυτή την στιγμή έχω βάλει WPA-PSK και έχω αλλάξει τον κωδικό. Επίσης πιο firmware παίζει πιο σταθερά σε εσάς από ότι έχετε δοκιμάσει;

apla αν εχεις θεματα να μην παιζει καποια συσκευη με wpa2 τοτε δες για πιο νεους drivers για την καρτα.επισης για firmware στο v8 ειναι το 8.2.7.8 το οποιο κυκλοφορει σε εκδοση forthnet και generic.

http://leoforeia.gr/thomson/

 

WPA2-PSK μόνο, με AES... το wpa σκέτο, σπάει... :)

στο Thomson τουλαχιστον απο το Web interface δεν σε αφηνει να διαλεξεις aes ή tkip.sto telnet μου βγαζει Παλι μονο wpa η wpa2 .δεν εχω δει κατι παραπανω.δεν ξερω αν εχεις δει εσυ τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thomson 585v8 ; Όταν βάλεις WPA2-PSK είναι με AES εξορισμού, δεν στο βάζει με TKIP.... :)

 

---

Mην επαναλαμβάνουμε τα ίδια, καταντάει κουραστικό... (περί θεμάτων με το wpa2 κτλ κτλ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν υπάρχει επιλογή για aes και tkip τουλάχιστον στο βασικό μενού του thomson που κοιτάζω.(edit: άκυρο τώρα είδα την παραπάνω απάντηση).

Στο WPA-PSK version τι να επιλέξω;

 

Άσχετο με το θέμα αλλά επειδή απαντάς και εδώ φίλε poulinos το downstream από 10.2 πήγε 11.8 σχετικά με το θέμα που συζητάγαμε εδώ.Ίσως να ήταν και θέμα router όπως έλεγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thomson 585v8 ; Όταν βάλεις WPA2-PSK είναι με AES εξορισμού, δεν στο βάζει με TKIP.... :) --- Mην επαναλαμβάνουμε τα ίδια, καταντάει κουραστικό... (περί θεμάτων με το wpa2 κτλ κτλ....)

το α ηταν ερωτηση.το β ηταν εναλλακτικη αμα εχει θεμα.αν δεν σου αρεσουν οι εναλλακτικες δεν φταιω εγω.

 

Όντως δεν υπάρχει επιλογή για aes και tkip τουλάχιστον στο βασικό μενού του thomson που κοιτάζω.Στο WPA-PSK version τι να επιλέξω; Άσχετο με το θέμα αλλά επειδή απαντάς και εδώ φίλε poulinos το downstream από 10.2 πήγε 11.8 σχετικά με το θέμα που συζητάγαμε εδώ.Ίσως να ήταν και θέμα router όπως έλεγες.
ουτε στο Telnet βρηκα κατι παραπανω.version wpa2 θα βαεις οπως σου ειπε ο DAVE απο πανω.απο ρουτερ σε ρουτερ θα δεις διαφορες οποτε με το αλλορουτερ που δοκιμασεις σου εδωσε παραπανω sync>μια χαρα.κερδισες 1,5 mbit .οχι ασχημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, δεν διαφωνώ, καλό είναι να λέγονται και οι εναλλακτικές :) Το θέμα είναι πως οι εναλλακτικές θα πρέπει να ανταποκρίνονται στον σημερινό καιρό, όχι στον "χθεσινό" δλδ παλιότερο καιρό που ίσχυαν... Τώρα, δεν ισχύουν οι συγκεκριμένες εναλλακτικές πλέον (λίγες εως μηδαμινές είναι οι φορές που το συγκεκριμένο πράγμα της "εναλλακτικής" που έδωσες ισχύει...). Η κασέτα θα πρέπει να σταματήσει να παίζει, ας βάλουμε CD/DVD, καιρός είναι...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εξαιρεση φτιαχνει τον κανονα.οπως ειπες μονος σου

(λίγες εως μηδαμινές είναι οι φορές που το συγκεκριμένο πράγμα της "εναλλακτικής" που έδωσες ισχύει...).

για μενα και το λιγες φορες ειναι ενας λογος για να το πω σαν εναλλακτικη εκτος αν νομιζεις οτι ολοι εχουν νεες καρτες στο Pc η οτι ολοι Πχ εχουν windows xp,7,vista Κτλ.

αλλιως αμα πας με τον κανονα ολα παιζουν μπορεις να πεις και στις αντιπροσωπειες να βαζουν μονο wpa2 ουτε Wep ουτε ξεκλειδωτο αφου ολαπαιζουν μια χαρα και το wpa και wep σπαει.μην μαλωσουμε για αυτο.το βλεπεις αλλιως το βλεπω αλλιως.μια γραμμη παραπανω να πεις και μια εναλλακτικη δεν ειναι θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...