Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8


kostas^^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες,

έχω ξεχάσει τους κωδικούς, που είχα βάλει στο router..

υπάρχει τρόπος έστω να κάνω retrieve το username πολύ πιθανόν μετά να θυμηθώ ποιον συνδυασμό password είχα χρησιμοποιήσει..

ή πρέπει να κάνω πάλι hard reset?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω πρόβλημα με wireless. Βασικά δεν μπορώ να συνδεθώ με το smartphone μου στο wireless του σπιτιού μου.

Πριν απο λίγες ώρες μπορούσα μια χαρά αλλά τώρα όχι. Δεν μπορεί να το βρει (γράφει not in range), μετά απο λίγα λεπτά καταφέρνει και το βρίσκει αλλά μετά απο λίγα δευτερόλεπτα με πετάει και ξαναγράφει not in range). Δοκίμασα και με ένα άλλο κινητό και όντως δεν βρίσκει wireless.

Υ.Γ. Έχω βάλει τον κωδικό του router μου στο smartphone.

α.δοκιμη αλλο καναλι.το ρουτερ μακρια απο γωνιες τοιχων κτλ.μακρια απο εμποδια.οχι θαμμενο πισω απο επιπλα.οχι μεσα σε επιπλα.επισης πηγαινε πιο κοντα και δες αν παιζει.αν παιζει τοτε απλα το σημα φτανει οριακα οποτε για αυτο σε αποσυνδεει.εκτος αν εχει παθει κατι το κινητο οπου αυτο θα το καταλαβεις αν με ολες τις αλλες συσκευες πχ λαπτοπ,αλλο κινητο εισαι οκ.το να αλλαξεις κλειδωμα στο ρουτερ μπορεις να το δοκιμασεις αλλα δεν νομιζω να καταφερεις κατι.επισης στο ρουτερ πιο νεο firmware τυπικα.αν τωρα λες οτι και με αλλο κινητο δεν βρισκει wireless τοτε και με τα 2 κινητα μαζι πλησιασε τον ρουτερ να δεις.αν βρουν τοτε απλα εισαι πολυ μακρια η πολλα εμποδια η κακο σημειο τοποθετησης του ρουτερ.πχ αν το σπιτι ειναι διωροφο και εισαι σε αλλον οροφο ειδικα με κινητο που παιζει χειροτερα απο το λαπτοπ μην περιμενεις πολλα.

Ευνοητο ειναι, στο σημειο που προσπαθεις δεν μπορουν τα κινητα να πιασουν το wifi.

Αν τωρα στο κανει διπλα απο το ρουτερ, τοτε στειλτο για RMA.

Aν στο ιδιο σημειο ησουν μια χαρα πριν ωρες και τωρα οχι, τοτε καποιο εμποδιο παρεμβληθηκε στο μεταξυ. Ειτε ορατο (επιπλο πχ) ειτε αορατο (παρεμβολες απο αλλα ασυρματα δικτυα ή δραστηριοτητες).

Θεωρω αυτονοητο οτι ασυρματα τηλεφωνα, φουρνοι μικροκυματων, κινητα τηλεφωνα κλπ δεν βρισκονται διπλα απτο ρουτερ.

Απο κει και περα καλο ειναι να μας πεις σε τι καναλι ειναι το δικτυο σου και σε τι καναλια εκπεμπουν τα υπολοιπα ασυρματα δικτυα που πιανεις στο σπιτι (ειτε κλειδωμενα ειτε ανοιχτα).

εκτος αν πραγματι εχει κατι το κινητο του.επισης στο ρουτερ οχι καναλι 12 οχι καναλι 13,απο 1 εως 11 παντα.

Παίδες,

έχω ξεχάσει τους κωδικούς, που είχα βάλει στο router..

υπάρχει τρόπος έστω να κάνω retrieve το username πολύ πιθανόν μετά να θυμηθώ ποιον συνδυασμό password είχα χρησιμοποιήσει..

ή πρέπει να κάνω πάλι hard reset?

αν εχεις ξεχασει τον κωδικο για να μπεις στο Interface ειναι δυσκολο να γινει retrieve.αν εννοεις τον κωδικο για την συνδεση ειναι πιο ευκολο.Το user name συνηθως στο Thomson οταν αλλαξεις τον κωδικο ειναι Administrator με α κεφαλαιο.

τελικά δεν γλίτωσα το reset.. :S

δεν πειραζει ευκολο ειναι το reset>ριξτου και κανα firmware update του ρουτερ αν υπαρχει πιο νεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.δοκιμη αλλο καναλι.το ρουτερ μακρια απο γωνιες τοιχων κτλ.μακρια απο εμποδια.οχι θαμμενο πισω απο επιπλα.οχι μεσα σε επιπλα.επισης πηγαινε πιο κοντα και δες αν παιζει.αν παιζει τοτε απλα το σημα φτανει οριακα οποτε για αυτο σε αποσυνδεει.εκτος αν εχει παθει κατι το κινητο οπου αυτο θα το καταλαβεις αν με ολες τις αλλες συσκευες πχ λαπτοπ,αλλο κινητο εισαι οκ.το να αλλαξεις κλειδωμα στο ρουτερ μπορεις να το δοκιμασεις αλλα δεν νομιζω να καταφερεις κατι.επισης στο ρουτερ πιο νεο firmware τυπικα.αν τωρα λες οτι και με αλλο κινητο δεν βρισκει wireless τοτε και με τα 2 κινητα μαζι πλησιασε τον ρουτερ να δεις.αν βρουν τοτε απλα εισαι πολυ μακρια η πολλα εμποδια η κακο σημειο τοποθετησης του ρουτερ.πχ αν το σπιτι ειναι διωροφο και εισαι σε αλλον οροφο ειδικα με κινητο που παιζει χειροτερα απο το λαπτοπ μην περιμενεις πολλα.

Τωρα καπως δουλευει. Το router βρισκετε σε καλη τοποθεσια μπορω να πω, δεν ειναι αυτο το προβλημα σιγουρα.

Ακομα πιο παραξενο τωρα. Το μεσημερι πιανω wireless (full σήμα), ακόμα και στην τουαλέτα και στο μπαλκόνι αμα παω μπορω να πιασω σημα αλλα εδω και 2 βραδια δεν πιανω καθολου. Τι μπορει να φταιει? Π.χ. σημερα καθως ημουν συνδεδεμενος μια χαρα, ακριβως στις 20:48 χαθηκε το σημα. Και χθες δουλευε το wireless το πρωι-μεσημερι αλλα το βραδυ που δοκιμασα στις 22:00 περιπου δεν εβρισκε. Εγραφε και καλα Not in range κτλ ενω ημουν στην ιδια τοποθεσια (στην καρεκλα του γραφιου).

 

Υ.Γ. ΟΤΑΝ ΠΙΑΝΕΙ wireless το σημα ειναι full.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αλλαξες καναλι και δενεπιασε δοκιμασε και αλλο κλειδωμα.αν οχι δοκιμασε να βαλεις το ρουτερ σε b Mode αντι για g Να δουμε τι θα κανει και δοκιμασε αλλο firmware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

αν εχεις windows 7 η windows xp πρεπει να περασεις την εντολη telnet η καποιο προγραμμα πχ Putty που εχει αυτην την εντολη.

http://www.fettesps.com/windows-7-enable-telnet/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σιγουρος οτι εχεις βαλει generic firmware Και οχι custom??/γιατι αμα λεει απετυχε η σε κοβει firewall η εχεις custom firmware πχ απο forthnet η δεν ξερω ποια αλλη εταιρεια.

 

στο λεω γιατι το v8 εχω εδω και ειμαι με generic firmware απο το πιο πανω site και ολα οκ με Telnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικο ειναι απο την μια αφου δεν εχει γινει port forward η 23 καπου αλλου.απλα σιγουρεψου οτι εβαλες Generic>αλλιως ξαναπερασε το απο το site που σου εδωσα πιο πανω.εχει και το Generic μεσα.και οταν μπαινεις στο μενου 192.168.1.254 θα πρεπει να σου γραφει Thomson Και οχι κανα forthnet Κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεει thomson κανονικα το ρουτερ εχει ετοιμες telnet server τις αντιστοιχισα με το pc μου αλλα τιποτα

 

εχω και δευτερη adsl σπιτι και δοκιμασα να μπω με telnet σε ενα huawei GH530 απανταει κανονικα αλλα δεν ξερω username και password που ζηταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κανεις αντιστοιχεια τιποτα στο Port forward.ειναι για αλλα πραγματα οχι για να μπαινεις στο ρουτερ.β.δοκιμασε απο αλλο pc να κανεις Telnet.γ.δοκιμασε το firmware απο την σελιδα που σου γραψα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...