Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8


kostas^^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,εχω και εγω το συγκεκριμενο router αλλα εχω ενα προβλημα...Εχω συνδεσει 2 router σε μια γραμμη,το ενα ειναι huawei hg530 απο ΟΤΕ και τον αλλο το thomson...το προβλημα ειναι οτι το huawei κλειδωνει στα 20,880 kbps και το thomson στα 6,008 kbps...πως γινεται να υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα,υπαρχει καποιος τροπος για να το φτιαξω..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

α.θα κανεις δοκιμες στην ιδια πριζα και μονο το ενα πανω .το αλλο δεν θα ειναι καν παν .και ας ειναι κλειστο.αν παλι στην ιδια πριζα εχεις αυτην την διαφορα κανε Hard reset το Thomson.αν σου κανει παλι το ιδιο πεστο μου γιατι κατι μου λεει οτι παει και συγχρονιζει με g.dmt.αν κανει το ιδιο μπες στο 192.168.1.254 του Thomson Πηγαινε broadband connection Μετα dsl connection μετα details και πες τι γραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>poulinos ευχαριστω για την βοηθεια,τελικα βρεθηκε λυση...Πριν μου γραψεις το δοκιμασα στο πριζακι του αλλου router και κλειδωσε στα 20.600...Οποτε καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα με το πριζακι του αλλου δωματιου,το εβγαλα το καθαρισα και κλειδωσε αμεσως στα 21.300..!καμια φορα το προβλημα ειναι εκει που δεν το περιμενεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα καταλαβες γιατι και εγω σου ειπα να δοκιμασεις και τα 2 ρουτερ στην ιδια πριζα.δεν δεχομαι να παιξει καλυτερα το Huawei απο το Thomson.χεχε.thomson is the winner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το βλεπεις το περιεργο...?εννοειτε οτι οταν δουλευει το ενα το αλλο ειναι κλειστο...

 

τίποτα δεν εννοείται εδω μέσα που είμαστε :P :P :P

μια χαρα βρηκες και λυση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλες φορες μερικοι βαζουν και τα 2 ρουτερπανω και απλα κλεινουν το ενα.και αυτο καποιες φορες μπορει να κανει προβλημα εφοσον στο δευτερο ρουτερ που ειναι κλειστο το τηλεφωνικο καλωδιο ειναι επανω.οποτε καλο ειναι να βγαινει τελειως απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, ειδικοί και μη

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω έχει να κάνει με port forwarding στο TG585 v8. Έχω κάνει assign το VNC (υποτίθεται «ακούει» στην 5900 port)σε συγκεκριμένη συσκευή  (ένα Laptop, η άλλη συσκευή είναι ένα κινητό που συχνά είναι και κλειστό ).

Στο Laptop αυτό (Windows 8 x64) συνδέομαι [από το pc μου σε άλλη πόλη κοντινή και το οποίο  pc βρίσκεται πίσω από άλλο ίδιο ρούτερ TG585 v7] για κάποιες μέρες (έως περίπου  εβδομάδα και για περίπου 5-7 φορές τη μέρα εκ των οποίων συνδέσεων μόνο  η μία συνήθως διαρκεί κανά 20λεπτο, οι άλλες λιγότερο από λεπτό).Κάποια μέρα μετά την –περίπου- εβδομάδα αυτή, δεν μπορώ πλέον να συνδέομαι.

Υποπτεύθηκα αρχικά την αλλαγή της IP του ρούτερ (dynamic βλέπεται), που όμως ο χρήστης του απομακρυσμένου laptop μου τη δίνει και διαπιστώνω ότι είναι η ίδια με την οποία συνδεόμουν, άρα δε φταίει αυτό. Στο interface του ρούτερ του το VNC εξακολουθεί να είναι assigned στο συγκεκριμένο laptop αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να συνδεθώ με τον viewer του VNC. [Για να το επαναφέρω σύνδεση θα πρέπει να ξαναπάω σπίτι του , να «παλέψω» τις ρυθμίσεις στο ρούτερ του (π.χ. να αφαιρέσω και να ξαναβάλω τo VNC στη συγκεκριμένη συσκευή, να κάνω reset στο ρούτερ κλπ) . Μετά από λίγες μέρες πάλι χάνω την πρόσβαση ξαφνικά.]

Άκουσα εδώ κάτι για αλλαγή της εσωτερικής ip (του LAPTOP δλδ, στο οποίο όταν προσπαθώ να κάνω assign service βλέπω μόνο μια δνση του τύπου 100b2E45d…. ) που ακόμα δεν το έχω τσεκάρει όμως αν γίνεται (οπότε να τσέκαρα το τετραγωνάκι για σταθερή IP interface του ρούτερ?). 

Ακόμα άκουσα ότι κάποιοι ISPs περιορίζουν την πρόσβαση σε συγκεκριμένες θύρες, ισχύει κάτι τέτοιο?

-Στο http://www.ipfingerprints.com/portscan.php δείχνει (που δεν ξέρω το κόκκινο filtered τι σημαίνει): 
Host is up. PORT 5900/tcp    STATE  filtered       SERVICE  vnc                    5900/udp           OPEN/FILTERED          rfb
-Στο http://ports.my-addr.com/check-all-open-ports-online.php το αποτέλεσμα λέει Scaning Complete (no open ports found)
-Το μήνυμα λάθους του VNC είναι: CANT CONNECT TO SERVER (Check pc’s Home network)
-UnPlay extra security unchecked.
Συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος, απλώς με έχει τρελάνει το πρόβλημα. Παρακαλώ βοηθήστε με γιατί είναι ανάγκη να παρακολουθήσω για λόγους τεχνικής υποστήριξης το Laptop και επιπλέον «πεθαίνω» να μάθω, για μένα, την αιτία και τη λύση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.νεο firmware στο thomson.generic firmware κατα προτιμηση
β.αν εχεις οτενετ κλεισε την αυξημενη ασφαλεια για να μην σου κοβει Ports.
γ.στο λαπτοπ βαλε καρφωτη Ip πχ 192.168.1.10(σε αυτο που εχει το vnc).
δ.κλεισε το Ids απο το Thomson καλου κακου οπως και το firewall.
ε.οταν κανεις το rule για το port forward και μετα το κανεις assign  και σου δειχνει την mac address αν και δεν πρεπει να εχεις θεμα εντουτοις αμα πας στην επιλογη κατω κατω στο drop menu με τα Pc Που εχει βρει εκει σου βγαζει user defined.το κανεις κλικ και αν δεν εχεις θεμα θα πρεπει μετα δεξια να γραφεις την ip.αν εχεις θεμα υπαρχει και δευτερη μεθοδος αλλα ας την αφησουμε για την ωρα.
στ.βαλε teamviewer.δεν θελει port forward.:P
ζ.o ote κοβει ports δεν εχω ακουσει για καποιον αλλον.
η.για να δεις αν εχει ανοιξει το Port μπορεις να πας και στο www.canyouseeme.org αρκει να ειναι ανοιχτο το teamviewer για να χρησιμοποιητε η θυρα ωστε να σου δειξει οτι ειναι ανοιχτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.νεο firmware στο thomson.generic firmware κατα προτιμηση

β.αν εχεις οτενετ κλεισε την αυξημενη ασφαλεια για να μην σου κοβει Ports.

γ.στο λαπτοπ βαλε καρφωτη Ip πχ 192.168.1.10(σε αυτο που εχει το vnc).

δ.κλεισε το Ids απο το Thomson καλου κακου οπως και το firewall.

ε.οταν κανεις το rule για το port forward και μετα το κανεις assign  και σου δειχνει την mac address αν και δεν πρεπει να εχεις θεμα εντουτοις αμα πας στην επιλογη κατω κατω στο drop menu με τα Pc Που εχει βρει εκει σου βγαζει user defined.το κανεις κλικ και αν δεν εχεις θεμα θα πρεπει μετα δεξια να γραφεις την ip.αν εχεις θεμα υπαρχει και δευτερη μεθοδος αλλα ας την αφησουμε για την ωρα.

στ.βαλε teamviewer.δεν θελει port forward. :P

ζ.o ote κοβει ports δεν εχω ακουσει για καποιον αλλον.

η.για να δεις αν εχει ανοιξει το Port μπορεις να πας και στο www.canyouseeme.org αρκει να ειναι ανοιχτο το teamviewer για να χρησιμοποιητε η θυρα ωστε να σου δειξει οτι ειναι ανοιχτη

Καταρχάς σ'ευχαριστώ για τη συγκεκριμένη και συγκεκριμένη απάντηση.

 α) Το νέο firmware θα ήθελα προς το παρόν να το αποφύγω αλλά στην ανάγκη θα γίνει κ αυτό.

 δ) Για την IDS έχεις δίκιο :-D  , ήταν ενεργοποιημένη, απλώς δεν ξέρω πως να την απενεργοποιήσω (στη σελ. Toolbox>IntrusionDtectionStatus δεν βλέπω επιλογή παρά μόνο για να δω τα logs και να καθαρίσω στατιστικά ).

 γ) Όταν λες να βάλω καρφωτή (το γ. στην απάντησή σου) είναι το ίδιο με το ε. ? Αντι γι'αυτό πάντως τσεκάρισα την επιλογή "Always use the same address", είναι ίσως το ίδιο.

  στ) Το TeamViewer εκτός του ότι στο laptop κράσαρε για ανεξήγητο λόγο και σε τυχαίο χρόνο, δεν είναι πάντα εφικτό να είναι μπροστά στο υπολογιστή ο χρήστης για να μου δίνει pw και αριθμό την ώρα ακριβώς που συμβαίνει το υπο διερεύνηση φαινόμενο, αλλά κ όταν συχνά είναι αργεί πολύ να αντιδράσει ώστε να δω την οθόνη του πριν επανεκκινήσει το σύστημά του.

ζ) Είναι Forthnet και στους 2 μας

  Εν πάσει περιπτώσει, αφού τον επισκέφθηκα έκανα έκανα ξανά assign το VNC και τσεκάρησα το  "Always use the same address". To www.canyouseeme.org έβλεπε την 5900 και τώρα έχω ξανά πρόσβαση. Θα παρακολουθήσω τι θα γίνει τις επόμενες μέρες και θα ξαναποστάρω.   Ευχαριστώ πάντως και πάλι για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.το firmware δεν ειναι κατι.
β.telnet 192.168.1.254 και πας και το κλεινεις απο εκει.αν εχεις custom firmware δεν εχεις telnet:P
ενας λογος να το αλλαξεις.μπορεις να το ανοιξεις και στο υπαρχον αλλα δεν αξιζει.
γ.καρφωτη Ip στην καρτα δικτυου του pc για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα παρει αλλη Ip.δεν χρειαζεται να τσεκαρεις στο ρουτερ μετα την επιλογη για το use always the same ip address αν και κανονικα ουτε με αυτο τον τροπο που το κανες θα πρεπε να ειχες θεμα.,επισης οταν κανεις Port formward με mac address ακομα και να αλλαξει η Ip τοτε αλλαζει και το Port forward μονο του οποτε επρεπε παλι να εισαι καλυμμενος.ειναι σαν dynamic port forward.απλα δοκιμαστικα ειπα να τα βαλεις ολα καρφωτα.οπως και να κανεις assign την εφαρμογη με βαση την Ip και οχι την mac
δ.στο Team viewer μπορεις να βαλεις να τρεχει μονιμα το team viewer σαν service και επισης να βαλεις δικο σου κωδικο ωστε να μην χρειαζετια να στον λεει ο αλλος.επισης υπαρχει και το remote desktop αλλα θελει port forward και αυτο την 3389.το Id δεν αλλαζει ετσι και αλλιως.
στο team viewer και επανεκινηση να κανει το μηχανημα θα το φορτωσει αυτοματα και μπορεις και login ακομα να κανεις στο pc με οποιον χρηστη θες χωρις δηλαδη να ειναι εκει ο αλλος για να βαλει το password του account του αμα εχει βαλει.απλα πρεπει να τα ρυθμισεις στο team viewer που δεν ειναι κατι δυσκολο.
για το ids αν εχεις προσβαση απο Telnet(μαλλον με το νεο firmware αμα το αλλαξεις θα εχεις )το κλεινεις ως εξης
telnet 192.168.1.254
username Administrator με α κεφαλαιο.
password τιποτα εκτος αν το εχεις αλλαξει
μετα
ids config state=disabled
saveall
quit
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το χαμηλωσεις?? γιατι??

ο λόγος ειναι ο παρακάτω:

 

δεν ειναι greeklish γμτ το κέρατο μου .... 6η φορα που προσπαθω να το ποστάρω

 

 

 

 

The SNR margin on the other hand is the difference between the current SNR and the minimum SNR your line needs to run at a specific speed. The higher this margin the more resilience the line will have against sudden bursts or fluctuations of noise. The lower SNR settings (i.e. 3dbs) allow the weaker frequencies on the line to be used for data transmission thus boosting speeds, however, at the increased risk of instability due to the number of errors experienced.

So, a low SNR margin might give you faster but less stable speeds, while a high SNR margin might give you  stable but not so fast speeds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...