Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8


kostas^^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μονο με το dmt αλλα οσο ξερω το v8 δεν υποστηριζεται.καποιον αλλο τροπο δεν εχω βρει ουτε ξερω αν εχει βγει καμια νεα εκδοση dmt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

απο το 6 στο 9 max 2 Mbit Λογικα θα κερδισεις αμα εχεις καλη γραμμη.αν εισαι στα 8 Mbit τωρα και το πας 5-6 μην περιμενεις πολλα.κανα mbit Λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δει κατι απο cli αλλα αν εχει custom firmware πρεπει να το αλλαξεις για να εχεις προσβαση σε cli.

θα κερδισεις λογικα κανα 1,5 mbit.κατι παραπανω δεν ξερω θασε γελασω.αυτο ειναι το καλο της forthnet .οτι εχει το 6 αρι profile ετοιμο.βλακεια να μην το δινουν και οι αλλοι.αν καποιος εχει θεμα οκ ανεβασε τον αλλα αμα παιζει σταθερα γιατι να τον εχεις με 9 αρι η και μεγαλυτερο οταν καποιος πχ εχει connex tv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειναι..θα μπορουσαν να το εριχναν λιγακι αφου αποσυνδεσεις δεν εχω! απο την αλλη σκεφτομαι να παω σε φορθνετ λογω ακριβου οτε αλλα ειναι ψυχοφθορα διαδικασια + οτι δεν ξερεις κ σε τι καλωδιο θα πεσω κ μπορει απο το πουθενα να 'χω θεματα!ειναι και λιγο ριψοκινδυνο εδω που τα λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ δεν το ριχνουν ομως.θεωρητικα παντα αμα εχεις καλο χαλκο και αλλαξεις σε αλλον Isp επειδη κρατας τον ιδιο χαλκο δεν εχεις θεμα.και πολλες φορες καποιοι εχουν κερδισει και αρκετα σε ταχυτητα.απο την αλλη ναι εστω και μια στις 100 δεν μπορει να σου εγγυηθει καποιος οτι δεν θα κατσει κατι.εγω παντως οτε δεν θα εμενα.αλλες τοσες εταιρειες υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα.
 

Έχω κι εγώ το εν λόγω ρουτερ αλλά έχω 3 προβλήματα:

1]
Με wifi έχω προβλημα συνδεσης με τα λαπτοπ.
Θα βρουνε το ρουτερ, θα συνδεθουν αλλα με κιτρινο τριγωνάκι (εικονίδιο taskbar σε windows), οπότε δεν έχω προσβαση στο ιντερνετ.
Κάποιες φορές συνδεονται κανονικά αλλά μετά από λίγη ωρα θα μου εμφανίσει πάλι το πρόβλημα.

Στο ενα λαπτοπ που εχει WIndows 7, μου δινει μια επιλογη troubleshooting. Εκεί την επιλέγω, κανει reset στην κάρτα δικτυου του λαπτοπ και μετά, 9 στις 10 φορές, λειτουργει.

Το παράδοξο ειναι ότι απο κινητό συνδέεται πάντα άμεσα!

Τι συμβαίνει;;


2]
Νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά στο port forwarding του. Το διαπίστωσα σε μια υπηρεσία p2p που απαιτειται ανοιγμα συγκεκριμενου port για να δουλεψει, ενω σε προηγουμενο router δεν ειχα πρόβλημα, εδώ δεν δουλευει.


3]
Διαβάζοντας το νήμα απ'  την αρχή, έπεσα πανω σε αυτό:

78869670.jpg

Το τσέκαρα και μου εμφανίζει κι εμένα το ίδιο.

Είδα αυτες τις οδηγίες:

 

νομιζω μπορεις χειροκινητα απο το pc..πινακας ελεγχου->κεντρο δικτυου κοινης χρησης->διαχ.συνδεσεων δικτυου->συνδεση ασυρματου(αν εισαι wireless) ή τοπικη συνδεση(αν εισαι με καλωδιο)->ιδιοτητες(δεξι κλικ)->πρωτοκολλο ιντερνετ εκδοση 4

 

Τις ακολουθησα, πήγα στα properties, εβγαλα το Obtain DNS automatically, δηλωσα 2 άλλες χειροκινητα αλλά μετα στο check του ρουτερ μου εμφανιζει πάλι τις ίδιες.
Τι δεν κάνω σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.
a1αλλαγη channel στο ρουτερ.
a2πιο νεους drivers στις καρτες.
a3.δοκιμη με αλλο κλειδωμα.
a4.firmware update

b.Δυσκολο να μην δουλευει.εχω κανει απειρα port forward σε απειρα Thomson δεν ειχα ποτε προβλημα.
c.ξεχασε το το τεστ με το ping στον dns.δενθεωρειται προβλημα.
d.αν θες να δωσεις καρφωτα dns στο pc δωστα αλλα δεν αλλαζει κατι.παλι στο τεστ θαπαιρνεις λαθος.φτιαχνει αλλα δεν εχει νοημα καν να χρειαστει να το φτιαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτόν που ρώτησε για το SNR, γιατί δεν παίρνεις απλά τηλέφωνο τον πάροχο να το ζητήσεις; Εγώ ούτε που ήξερα τι είναι και χθες που μιλούσα με τεχνική υποστήριξη HOL, μου το πρότεινε ο ίδιος ο τεχνικός να μειώσει τα dB για να αυξηθεί η ταχύτητα. Μου είπε πως αυξήθηκε από τα 10.7 στα 12.2, αλλά εγώ δεν το τεσταρα προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Hol το ριχνει απο 11 σε 9 οποτε λογικο αυτο που κερδισες.αν θες κατω απο 9 πρεπει να το κανεις με προγραμμα.με μια καλη γραμμη ανετα το ριχνεις στο 6 που ειναι πχ το default της forthnet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

 

Έχω ιατρείο με αίθουσα αναμονής και προσπαθώ να βρω τρόπο να δώσω ένα μέρος του bandwidth σε ένα ελεύθερο wifi hotspot για τους επισκέπτες. Επίσης, θέλω όταν κάποιος συνδέεται να μεταφέρεται αυτόματα στην σελίδα του ιατρείου κι από εκεί και πέρα να κάνει ότι θέλει.

Ψάχνοντας βρίσκω κάποια site με custom firmware όπως http://www.dd-wrt.com/site/index τα οποία βέβαια δεν υποστηρίζουν το 585 v8.

Μήπως ξέρει κανείς κάποιο τρόπο; Καταλαβαίνω ότι το thomson δεν έχει πολλές δυνατότητες, οπότε αν ξέρετε κάποιο άλλο router που να υποστηρίζεται και να λειτουργεί με forthnet σύνδεση πείτε μου. Ίσως κι αυτό που διάβασα παραπάνω, να κάνω bridged το 585 και να πάρω και δεύτερο router;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Έχω ιατρείο με αίθουσα αναμονής και προσπαθώ να βρω τρόπο να δώσω ένα μέρος του bandwidth σε ένα ελεύθερο wifi hotspot για τους επισκέπτες. Επίσης, θέλω όταν κάποιος συνδέεται να μεταφέρεται αυτόματα στην σελίδα του ιατρείου κι από εκεί και πέρα να κάνει ότι θέλει.

Ψάχνοντας βρίσκω κάποια site με custom firmware όπως http://www.dd-wrt.com/site/index τα οποία βέβαια δεν υποστηρίζουν το 585 v8.

Μήπως ξέρει κανείς κάποιο τρόπο; Καταλαβαίνω ότι το thomson δεν έχει πολλές δυνατότητες, οπότε αν ξέρετε κάποιο άλλο router που να υποστηρίζεται και να λειτουργεί με forthnet σύνδεση πείτε μου. Ίσως κι αυτό που διάβασα παραπάνω, να κάνω bridged το 585 και να πάρω και δεύτερο router;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

το Thomson κανει πολλα αλλα τα κανει απο Cli.τωρα για Hotspot δεν νομιζω οτι το κανει.εκει ισως  κανα Mikrotik να μπορουσε να το κανει αυτο που θες και νομιζω εχουν επιλογη και για hotspot.δυστυχως δεν ξερω κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Thomson κανει πολλα αλλα τα κανει απο Cli.τωρα για Hotspot δεν νομιζω οτι το κανει.εκει ισως  κανα Mikrotik να μπορουσε να το κανει αυτο που θες και νομιζω εχουν επιλογη και για hotspot.δυστυχως δεν ξερω κατι παραπανω.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό το Cli τι είναι; Έχει σχέση με το generic firmware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό το Cli τι είναι; Έχει σχέση με το generic firmware;

το cli ειναι σαν command prompt.γραφεις εντολες.αλλα παλι δεν νομιζω οτι μπορεις να στησεις Hot spot Με το ιδιο συν οτι ειναι αγγουρι το cli του.και ναι στα custom firmware για να ξεκλειδωσει το cli θελει λιγο ιστορια ενω στα Generic ειναι ολα χυμα.αυτο που θες ισως να μπορουσε να το κανεις με καποιο προγραμμα στο pc αλλα παλι δεν ξερω κατι παραπανω για να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...