Προς το περιεχόμενο

Amazon: Περισσότερες οι πωλήσεις των ebook έναντι των παραδοσιακών βιβλίων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μείωση του κόστους παραγωγής και αποστολής είναι ο στόχος.

Δοκιμασμένο και στην μουσική.

Μετά μας βομβαρδίζουν με σπασ@Χ/$μ@ “μην διαμοιράζετε παράνομα τα e-book”

 

Είχα την εντύπωση ότι ο κόσμος άλλαξε, άρχισε να διαβάζει περισσότερο, όμως δεν.

 

Περισσότερα βιβλία γράφονται, βιβλία χωρίς περιεχόμενο.

Περισσότερα βιβλία πωλούνται, για να νιώθουν κάποιοι την ευχαρίστηση ότι τα κατέχουν.

Περισσότερα βιβλία όμως δεν διαβάζονται, απλά μένουν αποθηκευμένα σε συσκευές ή ράφια

για να τα καμαρώνουν οι ιδιοκτήτες τους.

 

Περισσότερες ταινίες

Περισσότερη μουσική

Περισσότερα βιβλία

 

Ο διαθέσιμος χρόνος όμως για να τα απολαύσουμε δεν γίνεται περισσότερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περισσότερα βιβλία γράφονται, βιβλία χωρίς περιεχόμενο.

Περισσότερα βιβλία πωλούνται, για να νιώθουν κάποιοι την ευχαρίστηση ότι τα κατέχουν.

Περισσότερα βιβλία όμως δεν διαβάζονται, απλά μένουν αποθηκευμένα σε συσκευές ή ράφια

για να τα καμαρώνουν οι ιδιοκτήτες τους.

 

Περισσότερες ταινίες

Περισσότερη μουσική

Περισσότερα βιβλία

 

Ο διαθέσιμος χρόνος όμως για να τα απολαύσουμε δεν γίνεται περισσότερος.

 

Είσαι μεσ' την καρδιά μου.

Χρόνος, μπορεί κανείς να πουλήσει χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Kindle πάντως με τη δερμάτινη θήκη του μια χαρά μυρωδιά έχει...

 

Συμφωνώ απόλυτα. Το e-book μου με τη δερμάτινη θήκη μυρίζει πολύ πιο όμορφα από τα περισσότερα paperback που έχω. Επιπλέον είναι πολύ πιο βολικό να διαβάσεις στο κρεβάτι σε σχέση με τα ογκώδη κοινά βιβλία που πασχίζεις να μη χάσεις τη σελίδα όταν το κρατάς στο ένα χέρι! Συμβατικά βιβλία είχα, έχω και θα έχω, δε νομίζω ότι θα αλλάξει αυτό για τη γενιά μας τουλάχιστον. Ωστόσο, επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των βιβλίων είναι μυθιστορήματα που δεν είναι δα και τόσο σημαντικό να τα μοστράρεις στη βιβλιοθήκη, εφόσον δε διαβάζεις ένα βιβλίο το χρόνο, σύντομα αρχίζει να αποτελεί πρόβλημα η αποθήκευσή τους (και ακόμα χειρότερο η μεταφορά τους σε περίπτωση μετακόμισης!). Το ένα πλεονέκτημα λοιπόν είναι αυτό, της σημαντικής εξοικονόμησης χώρου, το δεύτερο η οικονομία (καθώς είναι συνήθως φθηνότερα από τα απλά βιβλία), το τρίτο είναι ότι οι οθόνες e-ink είναι σχεδόν εφάμιλλες στην απεικόνισή τους με το κοινό χαρτί και αναγνώσιμες κάτω από έντονο ηλιακό φως και το πιο σημαντικό για μένα ότι πλέον μπορώ να διαβάζω πολύ περισσότερη ξένη λογοτεχνία αμετάφραστη, καθώς ακόμα και αν δε γνωρίζω μία λέξη μπορώ να τη βρω πανεύκολα από τα ενσωματωμένα λεξικά με ένα πάτημα της οθόνης. Και εδώ η εξοικονόμηση χρημάτων είναι τεράστια (συνήθως το 1/3 όσων θα πλήρωνες για την ελληνική μετάφραση ή και λιγότερο).

Μοναδικό μειονέκτημα που δεν μπορώ να λύσω είναι ότι δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στην παραλία! Εκεί θα παραμείνουμε παραδοσιακοί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν αλλάζω το kindle με τίποτα και περιμένω να δω αν η amazon θα δοκιμάσει να το συνδυάσει με tablet με κάποιο μαγικό τρόπο.

 

Θα αργήσει φοβάμαι. Νομίζω παραμένουν σταθεροί στο "δεν βάζουμε τίποτα μπροστά από την οθόνη για να μην μειώσουμε το contrast".

Αν και έχω καιρό να δω τι λένε γύρω από το θέμα, αλλάξαν στάση?

 

Πάντως το Kindle3 δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα βιβλία, και τώρα δεν χρειάζεται να ψάχνω που θα χωρέσει το επόμενο βιβλίο γιατί το ράφι με τα sci-fi γέμισε!

Ειδικά για τα computer books είναι η πιο σωστή αγορά που έχω κάνει. Αφενός γιατί πολλά τα βρίσκω στο θείο αφετέρου γιατί, ολλές φορές, από τις 500 σελίδες της 4th edition μόνο οι 150 έχουν αξιόλογα πράγματα και τις άλλες τις διαβάζω στα γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά ακόμα δεν με πείθει να αγοράσω ebook reader. Προτιμώ το χαρτί και την μυρωδιά του. :) Συν του ότι θέλω να έχω κάτι χειροπιαστό.

 

 

http://smellofbooks.com/ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kindle ftw. Αν και κλασικός υπέρμαχος των χάρτινων βιβλίων, από τότε που αγόρασα το Kindle3 δεν έχω ξαναπιάσει παραδοσιακό βιβλίο στα χέρια μου. Ίσως επειδή τόσα χρόνια δεν υπήρχαν οι οθόνες e-ink και το ηλεκτρονικό βιβλίο έπρεπε να διαβαστεί με κόπο σε οθόνη LCD. Τώρα όμως...

 

Οι ευκολίες που προσφέρει είναι πάμπολλες και δεν έχει σχεδόν τίποτα να ζηλέψει από ένα χάρτινο βιβλίο (εκτός ίσως από τη... μυρωδιά).

 

  • Είναι το ίδιο ξεκούραστο στο διάβασμα,
  • πιάνει απείρως λιγότερο χώρο,
  • μεταφέρεται εύκολα παντού, ακόμα και σε εσωτερική τσέπη μπουφάν,
  • πλέον δεν χρειάζεται να κουβαλάω ογκώδη βιβλία όταν πάω διακοπές,
  • απαιτεί φόρτιση καναδυο φορές το μήνα, με βύσμα το πανταχού παρών mini-USB,
  • έχει Internet (χωρίς flash και βίντεο),
  • υποστηρίζει bookmarks με ψηφιακό "τσάκισμα" της σελίδας (άρα δεν φθείρεις το βιβλίο όπως με το... αναλογικό τσάκισμα),
  • λόγω του qwerty πληκτρολογίου κρατάς σημειώσεις απλά και γρήγορα (κάτι που ισχύει σε μικρότερο βαθμό στα touch ebook readers). Γενικά οι σημειώσεις είναι μια εξαιρετική δυνατότητα των ebook readers και έχουν αλλάξει τις συνήθειες διαβάσματός μου. Μέχρι πρότινος δεν κρατούσα σχεδόν ποτέ σημειώσεις πάνω στο βιβλίο, πρώτον γιατί το γράψε-σβήσε έφθειρε το βιβλίο και κυρίως γιατί στα μικρά βιβλία (πχ. pocket books) δεν υπάρχει καν χώρος για να γράψεις το οτιδήποτε στο περιθώριο.
  • μπορείς να υπογραμμίσεις κείμενο ή να κάνεις copy/paste ένα εδάφιο και share με ένα κλικ σε facebook/twitter
  • έχει ενσωματωμένα λεξικά, με απίστευτη ευκολία στη χρήση τους. Απλώς τοποθετείς τον κέρσορα δίπλα στην άγνωστη λέξη και αμέσως έχεις τη μετάφρασή της.
  • είτε κατεβάσω, είτε αγοράσω βιβλίο μπορώ να το έχω άμεσα στα χέρια μου και όχι να περιμένω 1-4 βδομάδες για... χάρτινες παραγγελίες από amazon/alibris κλπ.
  • προς το παρόν αυτά τα ολίγα, όμως είμαι σίγουρος ότι μπορείτε να σκεφτείτε άλλα τόσα πλεονεκτήματα...

Το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν όλα τα χάρτινα βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή, όμως σε μερικά χρόνια η κατάσταση θα έχει βελτιωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αργήσει φοβάμαι. Νομίζω παραμένουν σταθεροί στο "δεν βάζουμε τίποτα μπροστά από την οθόνη για να μην μειώσουμε το contrast".

Αν και έχω καιρό να δω τι λένε γύρω από το θέμα, αλλάξαν στάση?

Όλα δείχνουν ότι θα βγάλουν και tablet PC με οθόνη LCD, χωρίς να εγκαταλείψουν όμως τα Kindle. Αυτό επιβεβαίωσε και ο Jeff Bezos σε πρόσφατη συνέντευξή του.

 

σκοπευουν εκει στην amazon να βγαλουν κανενα ελληνικο βιβλιο?

 

Δε νόμιζω να γίνει σύντομα. Το Amazon ξεκίνησε πρόσφατα τα γερμανικά βιβλία και τις πωλήσεις Kindle από το Amazon.de. Ήδη πέρα από το αμερικάνικο, είχε e-books και Kindle στο βρετανικό Amazon. Αν αποφασίσει να επεκταθεί κι άλλο στα e-books στην Ευρώπη, λογικά προηγούνται Γαλλία και Ιταλία, που έχουν ήδη Amazon.

 

@nzeppos: well said all the way! (οι Αμερικανοί πάντως παίρνουν τα Kindle και στην παραλία...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Οι ευκολίες που προσφέρει είναι πάμπολλες και δεν έχει σχεδόν τίποτα να ζηλέψει από ένα χάρτινο βιβλίο (εκτός ίσως από τη... μυρωδιά)...

 

 

http://smellofbooks.com/ sorry αλλα δεν αντεξα να μην ξαναποστάρω! :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://smellofbooks.com/ sorry αλλα δεν αντεξα να μην ξαναποστάρω! :mrgreen: :mrgreen:

 

τι να πω και εγώ που το kindle μου μυρίζει neoprene από τη θήκη... ωραία θήκη, πάμφθηνη αλλά αυτή η μυρωδιά δεν λέει να φύγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...