Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη βάλεις, τζάμπα λεφτά...Οχι δεν ειναι υποχρεωτικό.

 

Διαβασε με προσοχή το τοπικ για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων περί αποσκευώς,εισητηρίων κτλ κτλ κτλ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οχι μονο δεν ειναι υποχρεωτικο αλλα απο ελλαδα αν θυμαμαι καλα δεν μπορεις καν, αρα θα βαλεις την επιλογη ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ (ειναι στην μπαρα επιλογων με τις χωρες)

 

Περι βαλιτσων: μια χειραποσκευη δωρεαν. Οταν ειναι αυστηροι την ζυγιζουνε και αν ξεπερναει τα 10 κιλα ή τις στανταρ διαστασεις σου ζητανε να την βαλεις κατω στο αμπαρι (δηλαδη θα την παρεις απο τον ιμαντα μετα την προσγειωση, αρα αν θες βαζεις υγρα B) ) με χρεωση καμια 40 ευρω στο chekin επιλεον.

 

Με ryan/easy παντα φροντιζω να ταξιδευω με χειραποσκευη μονο, οπως και να κανω check-in απο το σπιτι και να πηγαινω με εκτυπωμενο το boarding pass αρα κατευθειαν στο gate. Δεν μου εχει τυχει να κανω στα γκισε αλλα νομιζω οτι και αυτη η υπηρεσια χρεωνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμη. Άν έχω βάλει και μία αποσκευή (π.χ. των 15 κιλών) στις επιλογές του εισητηρίου μπορώ να έχω και την χειραποσκευή φαντάζομαι ε; Check in από το σπίτι κάνω με το που παραγγέλνω το εισιτήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 10κιλη carry-on χειραποσκευη ειναι ας πουμε μπονους. Ανεξαρτητως αποσκευης που θα δωσεις ως checked (που η τιμη της βγαινει αναλογα τα κιλα).

Το online check-in, αρα και εκτυπωση του boarding pass στη ryanair ξεκιναει 15 μερες πριν την πτηση και κλεινει 4 ωρες πριν. Μετα υποχρεωτικα τσεκιν στο αεροδρομιο (εως 40' πριν).

Οποτε αν το αγορασεις το εισιτηριο απο καιρο πριν, πρεπει να κανεις login στα περιθωρια που ανεφερα. Κρατα το email ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ωστε να εχεις το booking reference.

Το συστημα θα σου προτεινει και ειδοποιηση του reference στο κινητο σου (sms) με χρεωση 1ευρω, προσωπικα το βρισκω πολυ αχρηστο!

 

EDIT: Και μην ξεχνας. Μια χειραποσκευη σημαινει μια χειραποσκευη αρα αν εχεις πχ ΚΑΙ τσαντα λαπτοπ θα πρεπει η μια να μπει μεσα στην αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως την χειραποσκευή δεν την ζυγίζουν και εφόσον είναι στις προτεινόμενες διαστάσεις την αφήνουν να περάσει.

 

Την επιπλέον αποσκευή όμως την ζυγίζουν και αν περνάει το όριο σου ζητάνε να γίνει επιπλέον χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Ναι πάλι τα ίδια λες και είσαι πολύ γενικός στο τι ζητάς και πού έχεις μπερδευτεί.

Σου είπα, μόνο με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα μπορείς να κλείσεις ή εκτός αν έχεις γερμανικό τραπεζικό λογαριασμό. Για ελληνικό, δεν υπάρχει επιλογή όσο θυμάμαι.

 

Αν μπερδεύεσαι σε κάτι άλλο, πες τι είναι αυτό, δεν μπορώ να σου πω βήμα προς βήμα τα βήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις γερμανικό λογαριασμό θα επιλέξεις την επιλογή ELV και θα βάλεις τα στοιχεία του λογαριασμού και τον κωδικό της τράπεζας και θα χρεωθεί ο γερμανικός τραπεζικός λογαριασμός. Λεπτομέρεις άλλες μη ρωτάς, δεν έχω γερμανικό λογαριασμό να το έχω ξανακάνει.

 

Οι άλλες επιλογές που σου δίνει είναι για visa, mastercard και χρεωστικές κάρτες. Δεν έχει σημασία αν είναι γερμανικές ή ελληνικές ή ταυλανδέζικες. Φτάνει να γνωρίζεις τα στοιχεία της κάρτας να τα συμπληρώσεις. Αν η κάρτα δεν είναι δική σου, θα πρέπει να σου πει τα στοιχεία το άτομο στο οποίο ανήκει η κάρτα. Αν δεν θέλει να στα πει, θα πρέπει να σου κλείσει αυτός το εισιτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά στο check in που κανεις ειναι και για την επιστροφή με την μια? Έκλεισα σε έναν φίλο και κάναμε το ckeck in εκτύπωσε το boarding card, αλλα γράφει μόνο την ημερομηνία που φεύγει. Πρέπει να ξανακάνει πριν γυρίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά στο check in που κανεις ειναι και για την επιστροφή με την μια? Έκλεισα σε έναν φίλο και κάναμε το ckeck in εκτύπωσε το boarding card, αλλα γράφει μόνο την ημερομηνία που φεύγει. Πρέπει να ξανακάνει πριν γυρίσει?

Ναι, υπάρχει ένα χρονικό όριο, νομίζω 2 βδομάδες πριν μάξιμουμ μπορείς να κάνεις check-in. Αν η επιστροφή δεν είναι μέσα στο χρονικό περιθώριο, θα πρέπει να ξανακάνει check-in την επιστροφή και να ξανατυπώσει το εισιτήριο της επιστροφής.

 

Όπως επίσης μπορεί να αλλάξει και κάποιες επιλογές, πχ αν θέλει έξτρα βαλίτσα στην επιστροφή, όταν θα πάει να κάνει check-in για επιστροφή μπορεί πριν να αλλάξει στοιχεία (αυτό ήταν έξτρα tip).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, υπάρχει ένα χρονικό όριο, νομίζω 2 βδομάδες πριν μάξιμουμ μπορείς να κάνεις check-in. Αν η επιστροφή δεν είναι μέσα στο χρονικό περιθώριο, θα πρέπει να ξανακάνει check-in την επιστροφή και να ξανατυπώσει το εισιτήριο της επιστροφής.

 

Όπως επίσης μπορεί να αλλάξει και κάποιες επιλογές, πχ αν θέλει έξτρα βαλίτσα στην επιστροφή, όταν θα πάει να κάνει check-in για επιστροφή μπορεί πριν να αλλάξει στοιχεία (αυτό ήταν έξτρα tip).

 

το τελευταιο λιγο με μπερδεψε..αλλα δεν πειραζει θα το ψαξω στο google ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κλείνεις το εισιτήριο με την εταιρία, βάζεις ταυτόχρονα και τις επιλογές σου, σωστά; Πχ καθόλου βαλίτσες, όχι ασφάλεια, κτλ.

 

Κάποια στιγμή όταν πλησιάσει η αναχώρηση πρέπει να κάνεις το check-in . Παρόλο που έχεις ήδη κλείσει το εισιτήριο, μπορείς πχ να προσθέσεις βαλίτσα και να πληρώσεις τη διαφορά. Και μετά κάνεις check-in. Αν η επιστροφή είναι αρκετά μακρυά χρονικά (νομίζω πάνω από 2 βδομάδες) δεν μπορείς να κάνεις check in για επιστροφή. Θα πρέπει να το ξανακάνεις. Ε και πάλι, όταν με το καλό θα έρθει η ώρα της επιστροφής, πχ δεν είχες κλείσει εισιτήριο με βαλίτσες. Αλλά εκεί που πήγες αγόρασες πράγματα. Όταν θα πας να κάνεις check-in για επιστροφή, πάλι μπορείς ν'αλλάξεις τις επιλογές και να προσθέσεις βαλίτσα και να χρεωθείς τη διαφορά. Και μετά κανονικά check-in και εκτύπωση του εισιτηρίου.

Αυτό είπα, το οποίο βασικά δεν το χρειάζεσαι και ήταν άσχετο με την ερώτησή σου, απλά πληροφοριακά το είπα.

Όσον αφορά την ερώτησή σου, από τη στιγμή που εκτύπωσες το εισιτήριο και δεν γράφει την επιστροφή, αυτό σημαίνει ότι η επιστροφή είναι πάνω από το χρονικό περιθώριο, οπότε θα πρέπει να ξανακάνει check-in και εκτύπωση του εισιτηρίου της επιστροφής όταν έρθει με το καλό η ώρα να γυρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση.

 

Εγώ γενικά έχω ταξιδέψει με την Ryanair και χωρίς κανένα πρόβλημα και σε όσα εισητήρια έχω κλείσει πέρα απο το προβλεπόμενο για κάθε εισητήριο πλήρωνα και το web check-in(6ε ανά εισητήριο) και πλήρωνα με πιστωτική της Εθνικής.

 

Όμως τώρα πρόσφατα σε συνομιλία με γνωστό μου είπε οτι αυτός με την κάρτα που έβγαλε τα εισητήρια δεν χρεώθηκε το web ckeck in.

 

Μήπως ξέρει κανένας με ποιές κάρτες(mastercard,visa,debit) και απο ποιά τράπεζα γλυτώνω το fee αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...