Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση.

 

Εγώ γενικά έχω ταξιδέψει με την Ryanair και χωρίς κανένα πρόβλημα και σε όσα εισητήρια έχω κλείσει πέρα απο το προβλεπόμενο για κάθε εισητήριο πλήρωνα και το web check-in(6ε ανά εισιτήριο) και πλήρωνα με πιστωτική της Εθνικής.

 

Όμως τώρα πρόσφατα σε συνομιλία με γνωστό μου είπε οτι αυτός με την κάρτα που έβγαλε τα εισητήρια δεν χρεώθηκε το web ckeck in.

 

Μήπως ξέρει κανένας με ποιές κάρτες(mastercard,visa,debit) και απο ποιά τράπεζα γλυτώνω το fee αυτο?

 

EDIT: Βλ παρακάτω

Το check in είναι δωρεάν ΕΚΤΟΣ αν διαλέξεις θέσεις. Μήπως ΔΕΝ εννοείς check in αλλά εννοείς έκδοση εισιτηρίων;

 

Διόρθωση λόγω terminology. Το κερατιάτικο web check in δεν το γλυτώνεις ανεξάρτητα της κάρτας. Αυτό που μπορείς να επηρεάσεις είναι το administration fee για την χρέωση της κάρτας το οποίο είναι δωρεάν ΜΟΝΟ αν επιλέξεις ως τρόπο πληρωμής το Ryanair Cash Passport (edit) ή mastercard prepaid. Με οποιοδήποτε άλλο τρόπο (visa, mastercard, solo, κλπ) θα πληρώσεις το extra (εκτός του web check in) κερατιάτικο.

 

Σε άλλες εταιρείες (flybe, jet2, κ.α.) το administration fee είναι δωρεάν αν πληρώσεις με visa electron. Άρα ο φίλος σου μιλούσε για άλλη εταιρεία.

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε πληρωνεις administration fee οταν πλερωνεις με mastercard debit. Ή ανοιγεις λογαριασμο στην πειραιως και μεσω winbank βγαζεις μια WEBUY [κοστος 5ευρω εφαπαξ για το winbank + 1ευρω αν δε κανω λαθος η καθε φορτιση της webuy] ή ψαχνεις για τραπεζα που να εχει χρεωστικη mastercard. Σιγουρα βγαζει η marfin , λογικα με κοστος 1-2 ευρω στη φορτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πληρωνεις administration fee οταν πλερωνεις με mastercard debit. Ή ανοιγεις λογαριασμο στην πειραιως και μεσω winbank βγαζεις μια WEBUY [κοστος 5ευρω εφαπαξ για το winbank + 1ευρω αν δε κανω λαθος η καθε φορτιση της webuy] ή ψαχνεις για τραπεζα που να εχει χρεωστικη mastercard. Σιγουρα βγαζει η marfin , λογικα με κοστος 1-2 ευρω στη φορτιση.

indeed. Η rayanair την ονομάζει mastercard prepaid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα που θα γίνει η αγορά πρέπει να είναι τύπου prepaid?δλδ άμα κάνω την αγορά με την κάρτα ανάληψης της Πειραιώς,που είναι και χρεωστική, θα χρεωθώ το administration fee??

 

Γιατί λογικά άμα βγάζει prepaid τύπου mastercard τότε και η ανάληψης της μαστερκαρντ θα είναι.

 

Γενικά οποιαδήποτε mastercard γλυτώνεις το fee αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 2 λεξεις διπλα διπλα . ΜΑΣΤΕΡΚΑΡΝΤ ΠΡΙΠΕΙΝΤ. Οποτε οχι πιστωτικη μαστερκαρντ όχι βιζα. Ή θα ψαξεις τις τραπεζες μια μια και θα ρωτας πια μπορει να σου εκδοσει μαστερκαρντ "χρεωστικη" ή θα πας κατευθειαν στην μαρφιν. Αν εχεις λογαριασμο στην πειραιως και χρησιμοποιεις το winbank μπορεις να εκδοσεις μονος σου την WEBUY(mastercard prepaid) η οποια την πρωτη φορα ειναι δωρεαν και στην ουσια την τυπωνεις εσυ σε μια κολλα Α4 οπου εχει ολους τους κωδικους.

 

 

*** η αναληψης της πειραιώς είναι visa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα πληρώσαμε πέναλτι 60 ευρωεπειδη δεν είχαμε μαζί μας εκτυπωμενο το εισιτήριο. Αυτή ειναι η πολιτική της εταιρείας αχαχαχαχα.20 ευρώ το εισιτήριο,40 η βαλίτσα, 60 το πέναλτι.έτσι απο 20 ευρω το εισιτήριο βρεθήκαμε να πληρώνουμε 120!!!! Χαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πληρώσαμε πέναλτι 60 ευρωεπειδη δεν είχαμε μαζί μας εκτυπωμενο το εισιτήριο. Αυτή ειναι η πολιτική της εταιρείας αχαχαχαχα.20 ευρώ το εισιτήριο,40 η βαλίτσα, 60 το πέναλτι.έτσι απο 20 ευρω το εισιτήριο βρεθήκαμε να πληρώνουμε 120!!!! Χαχαχα.

Αν εσύ τικάρεις ότι έχεις διαβάσει τους όρους χωρίς να τους έχεις διαβάσει, αν σου στέλνουν email που σου λένε ότι πρέπει να τυπώσεις το εισιτήριο και δεν το ανοίγεις καν, αν 2 μέρες πριν την πτήση σου ξαναστέλνουν πάλι 2 email που σου υπενθυμίζουν ότι πρέπει να κάνεις μόνος σου web check in και πρέπει να τυπώσεις τα εισιτήριά σου αλλιώς θα πληρώσεις στο αεροδρόμιο και δεν τα διάβασες, δεν φταίει η εταιρία και η πολιτική της, αλλά η δική σου ανευθυνότητα.

 

Δεν λέω ότι συμφωνώ με τις βλακείες της ryanair που για να κλείσεις ένα εισιτήριο σου βγαίνει η ψυχή να ξετικάρεις και να ψάχνεις να μην έχεις έξτρα χρεώσεις, αλλά τουλάχιστον όσον αφορά την εκτύπωση του εισιτηρίου το διευκρινίζουν πάρα πολύ καλά και στο υπενθυμίζουν πολλές φορές.

 

Αν έχεις επιστροφή με την ίδια εταιρία, φρόντισε να τυπώσεις την επιστροφή, αλλιώς θα φας κι άλλο 60άρι.

 

Και το εισιτήριο δεν ήταν 20 ευρώ, ήταν 60. Από την στιγμή που θέλεις και έξτρα βαλίτσα, η τιμή της είναι 40 ευρώ. Τα έξτρα 60 που πλήρωσες ήταν γιατί δεν διαβάζεις την αλληλογραφία σου αλλά την αγνοείς, όπως και δεν διαβάζεις τους όρους χρήσης ενώ συμφωνείς ότι τους έχεις διαβάσει και τους αποδέχεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γες μιστερ,το εισιτήριο το έκλεισε η ξαδερφη μου που ειναι 19 κ τα αγγλικά της χάλια.με έβαλε χτες τελευταία στιγμή να της κάνω Τσέκιν δεν είδα πουθενά για χρέωση.τελικά τα γαμησιατικα τα πλήρωσε η μάνα μου. Και ναι όταν παίζει τέτοια χρέωση δεν το γράφεις με ψιλά γράμματα,αλλα με τεράστια να το βλέπουν κ οι άσχετοι.αλλα ειναι προφανές ότι το κάνουν για να βγάζουν λεφτΑ η κατα τα αλλα φτηνή εταιρεία.απλά έλεος.

 

Επίσης το εισιτήριο ήταν 20'κι αλά 40 η βαλίτσα των 20 κιλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενός,φταίς γιατί άφησες να κλείσει τα εισιτήρια άτομο που δεν έχει ιδέα απο αγγλικά.

 

Αφετέρου, πάλι φταίς επειδή δεν διάβασες καν τους όρους χρήσης.

 

ryanair.png

 

Δε τα λες και τεράστια τα γράμματα, αλλά είναι αρκετά μεγάλα για να τα δεις πριν αποδεχτείς νομίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πως σκατά έκλεισε η άλλη εισιτήριο χωρίς να ξέρει αγγλικά. Και μια χαρά σε ειδοποιεί το σύστημα και για την βαλίτσα και για το check in.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε κλεισει κ οαδερφος της κ δεν μας ειπε τιποτα. μονο στο τσεκ ιν ισχυει αυτο? η και στο εισιτηριο το κανονικο?

εγω την αφησα , τι λετε μωρε? αυτη εκανε οτι εκανε εγω δεν ειχα ιδεα και χτες μου τα επρηζε να της κανω τσεκιν ,αν δεν της εκανα τι θα πειραζε τελικα? δεν σου κανουν εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+60€ αν δεν έχεις κάνει τις διαδικασίες απ το σπίτι.

 

Όπως έχει πει και ο ιδιοκτήτης της ryanair, η εταιρία είναι φτηνή αν ξέρεις πώς θα τη χρησιμοποιήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά με ελεγε ενας θειος μου:

Οι βλακείες πληρώνονται.

 

 

*ξέρει κανεις αν παίρνεις τίποτα απο ραιαν αν ακυρώσεις το εισιτήριο σου εγκαίρως;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μου φαινεται περιεργο που κατι τετοιο δεν ειναι ευρεως γνωστο. μονο για την χρεωση της βαλιτσας γνωριζουν οι περισσοτεροι, γενικα παιζει αλλη χρεωση μην την ξαναπατησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...