Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην αγχώνεσαι. Εφόσον την πιέσεις και περάσει απ'το σιδερένιο εκείνο πλαίσιο που έχουν, όλα καλά. Εξ'αλλου μέσα στη καμπίνα μπαίνει πολύ χαλαρα και μεγαλύτερη...

Εχω δεί πάμπολλες φορές μπροστά μου να την πατικώνουν, για να μπεί στο πλαίσιο αυτό. Το χω κάνει και ο ίδιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν παίζει με την ΚΑΜΙΑ όμως να πληρώσει για 1 εκατοστό παραπάνω.

Φίλε, αν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΣ τον κόσμο.

Η Ryanair είναι καινούργια εταιρία για την Ελλάδα και πολλοί δεν την γνωρίζουν και μπορεί να την πατήσουν εξαιτίας σου.

Υπάρχουν αεροδρόμια, όπως πχ της Ισπανίας, που είναι ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΟΙ σ'αυτό.

Δεν παίζει το μεταλλικό καλάθι που έχουν στα αεροδρόμια, αλλά βγάζουν ένα δικό τους που χωράει μέσα στο μεταλλικό, άρα είναι μικρότερων διαστάσεων και σε βάζουν να βάλεις τη βαλίτσα σου μέσα σ'αυτό. Χωράει ΑΚΡΙΒΩΣ τα εκατοστά που λένε στο site τους, ούτε χιλιοστό παραπάνω. Αν είναι μεγαλύτερη η βαλίτσα σου, έχεις πρόβλημα όσο και να φωνάζεις και δεν πρόκειται να βρεις το δίκιο σου.

Καταστάσεις που τις έχω ζήσει, μην μου λες ότι δεν παίζει με καμία, γιατί θα τύχει κανείς να πάρει ryanair να πάει με ανταπόκριση Ισπανία και θα τραβάει τα μαλλιά του.

 

Το ίδιο τους καλάθι, έχω ακούσει να το χρησιμοποιούν κάποιες φορές που τους πιάνει και ελέγχουν στο Σαρλερουά. Οπότε, σταμάτα την παραπληροφόρηση αφού δεν γνωρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, αν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΣ τον κόσμο.

Η Ryanair είναι καινούργια εταιρία για την Ελλάδα και πολλοί δεν την γνωρίζουν και μπορεί να την πατήσουν εξαιτίας σου.

Υπάρχουν αεροδρόμια, όπως πχ της Ισπανίας, που είναι ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΟΙ σ'αυτό.

Δεν παίζει το μεταλλικό καλάθι που έχουν στα αεροδρόμια, αλλά βγάζουν ένα δικό τους που χωράει μέσα στο μεταλλικό, άρα είναι μικρότερων διαστάσεων και σε βάζουν να βάλεις τη βαλίτσα σου μέσα σ'αυτό. Χωράει ΑΚΡΙΒΩΣ τα εκατοστά που λένε στο site τους, ούτε χιλιοστό παραπάνω. Αν είναι μεγαλύτερη η βαλίτσα σου, έχεις πρόβλημα όσο και να φωνάζεις και δεν πρόκειται να βρεις το δίκιο σου.

Καταστάσεις που τις έχω ζήσει, μην μου λες ότι δεν παίζει με καμία, γιατί θα τύχει κανείς να πάρει ryanair να πάει με ανταπόκριση Ισπανία και θα τραβάει τα μαλλιά του.

 

Το ίδιο τους καλάθι, έχω ακούσει να το χρησιμοποιούν κάποιες φορές που τους πιάνει και ελέγχουν στο Σαρλερουά. Οπότε, σταμάτα την παραπληροφόρηση αφού δεν γνωρίζεις.

 

με τρομαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H easyjet θεωρείται καλύτερη εταιρεία???

Θεωρείται λίγο καλύτερη.

Πχ, δεν σου βγαίνει η πίστη να κλείσεις το εισιτήριο χωρίς έξτρα χρεώσεις στην ιστοσελίδα τους,

μέχρι πρόπερσυ που ταξίδεψα τελευταία φορά δεν τους ενδιέφεραν τα κιλά που είχες στη βαλίτσα καμπίνας αλλά μόνο το μέγεθός της,

όταν πληρώνεις για προτεραιότητα στην επιβίβαση είναι αυτό που πληρώνεις και όχι μπαίνω πρώτος στο λεωφορείο και λογικά βγαίνω τελευταίος και όποια θέση μου τύχει,

δεν λένε ψέμματα ότι έχουν πάνω από 90% ακρίβεια στις πτήσεις όπως κάνει η Ryanair και δεν είναι αλήθεια,

νομίζω χρεώνουν λιγότερα για τα έξτρα κιλά,

και κάτι άλλα ψιλά.

 

Αλλά εμένα η στραβή με την easy jet μου κάθισε και όχι με ryanair, είχα πάει γαλλία και έτυχε να χιονίσει όταν έφευγα, αντί να πετάξω στις 8, μας έβαλαν μέσα στο αεροπλάνο από τις 6μιση και περιμέναμε να καθαρίσουν τον αεροδιάδρομο και να φύγουν πρώτα όλα τα υπόλοιπα αεροπλάνα, ακόμα και αυτά που ήταν προγραμματισμένα μετά από εμάς. Εμείς πετάξαμε τελευταίοι, το αεροδρόμιο έδωσε προτεραιότητα στις άλλες εταιρίες γιατί πληρώνουν περισσότερα σε σχέση με την Easy jet. Κάποια στιγμή αρχίσαμε να αγοράζουμε νερά και αναψυκτικά, λυσσάξαμε μέσα στο αεροπλάνο, κάποιοι και σάντουιτς να φάνε, και αφού αγοράσαμε οι περισσότεροι βγάζει ανακοίνωση ο πιλότος για δωρεάν νερά και αναψυκτικά (που δεν υπήρχαν πια γιατί τα είχαμε ήδη καταναλώσει).

Εφτασα μετά τα μεσάνυχτα Βρυξέλλες, αποτέλεσμα δεν υπήρχε ούτε λεωφορείο ούτε τρένο για την πόλη, αναγκαστικά ταξί, άλλο ένα 45άρι πήγε στον ταρίφα.

 

Όπως σου τύχει είναι με αυτές τις low cost εταιρίες.

 

 

με τρομαζεις

 

Προς το παρόν Ελλάδα δεν έχω ακούσει κάτι, αλλά το θέμα είναι ότι στην επιστροφή μπορεί να είσαι σε ξένο αεροδρόμιο και να ισχύουν άλλα. Έχω δει περίπτωση να μην μπαίνει στο καλάθι τους η βαλίτσα αλλά πριν να έχει μπει στο μεταλλικό, και δεν την έκαναν δεχτή και αναγκάστηκε ο άνθρωπος να πάει να την δώσει στο check in. Και να πληρώσει παραπάνω.

 

Φίλη μου πάλι που είχε πρόβλημα με την αποσκευή της, και αυτή για ελάχιστο, την έστειλαν στο check in, και μέχρι να πάει, να δώσει την βαλίτσα, να περάσει από την ασφάλεια, το αεροπλάνο δεν την περίμενε και είχε φύγει. Δεν θυμάμαι σε ποια χώρα της είχε τύχει αυτό.

 

Δες το όμως και από την άλλη. Χάρη σε τέτοιες περιπτώσεις μπορούμε να αγοράζουμε φθηνά εισιτήρια. Εκεί ποντάρει η εταιρία και βγάζει την διαφορά και βγάζει και κέρδος, όχι στα φτηνά της εισιτήρια. Απλά, μπορεί να τύχει η στραβή σ'εσένα κάποτε δυστυχώς. Αλλά αν τηρείς τους κανόνες τους και είσαι προσεχτικός, δεν θα την πατήσεις ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τρομαζεις

Φίλε αν σου ζητήσουν λεφτά θα σου τα δώσω εγώ. Δεν υπάρχει αυτό που λέει για 2ο μεταλικό κουτί. Αν μπεί μέσα όπως και να μπέι είσαι εντάξει λέμε. Με το αν στην Ισπανία βρεθεί μια που έχει περίοδο και βγάλει την μεζούρα και ότι να ναι.

 

 

Πάνω απο 20 πτήσεις και δεν υπήρξε πρόβλημα κανένα, με πάντα βαλίτσα στα 12-13 κιλά και με παραπάνω απο 1 εκατοστό διαφορά. Με αυτά που σου λέει θα σε αναγκάσει να δώσεις τσάμπα λεφτά για βαλίτσα και μόλις κάνεις το ταξίδι θα πείς μλκία μου έπρεπε να πάρω την δικιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν σου ζητήσουν λεφτά θα σου τα δώσω εγώ. Δεν υπάρχει αυτό που λέει για 2ο μεταλικό κουτί. Αν μπεί μέσα όπως και να μπέι είσαι εντάξει λέμε. Με το αν στην Ισπανία βρεθεί μια που έχει περίοδο και βγάλει την μεζούρα και ότι να ναι.

 

 

Πάνω απο 20 πτήσεις και δεν υπήρξε πρόβλημα κανένα, με πάντα βαλίτσα στα 12-13 κιλά και με παραπάνω απο 1 εκατοστό διαφορά. Με αυτά που σου λέει θα σε αναγκάσει να δώσεις τσάμπα λεφτά για βαλίτσα και μόλις κάνεις το ταξίδι θα πείς μλκία μου έπρεπε να πάρω την δικιά μου.

 

Κάνε μία αναζήτηση στο google να δεις τι λένε για το δεύτερο κουτί και μετά έλα να τα ξαναπούμε.

Ο κάθε άσχετος βγαίνει και μιλάει.

 

Μα σου πω, να μιλήσω με την φίλη μου να τις πληρώσεις τα χρήματα που έδωσε γιατί της έβγαλαν το κουτί και ήταν μεγαλύτερη η βαλίτσα της και έχασε το αεροπλάνο, και πλήρωσε λεφτά στο check in, διανυκτέρευση και άλλο εισιτήριο την επόμενη μέρα;

Συνολικά πρέπει να της βγήκε πάνω από 400άρι, στείλε μου πμ με τα στοιχεία σου να της τα δώσω, μια χαρά που θα κάνει!!!!!

 

Α, με την ευκαιρία, την βαλίτσα καμπίνας συνήθως δεν την ζυγίζουν. Έχει τύχει όμως φορές που σε βάζουν να την ζυγίσεις, οπότε σταμάτα και την παραπληροφόρηση ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για πάνω από 10 κιλά, γιατί θα την πατήσει κανένας επειδή σε άκουσε και θα μας βρίζει όλους, και εσένα που το έγραψες και εμάς που δεν μιλήσαμε.

Αν πέσει σύρμα για έλεγχο, ή αν πέσεις σε υπάλληλο που στραβοκοιμήθηκε ή δεν του άρεσε η φάτσα σου, θα σε βάλει να την ζυγίσεις και θα σε αναγκάσει να την δώσεις στο check in αλλιώς δεν μπαίνεις στο αεροπλάνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει τρείς πτήσεις με ryanair. ΜΟΝΟ στην Ελλάδα ήταν τυπικοί με το "κουτί". Και οταν λεμε τυπικοί, οπως τα ειπα. Με λιγο ζουπηγμα, οκ και εννοείται κατω απο 10 κιλά.

Το 2ο κουτί (πριν την επιβίβαση) είναι το ιδιο με το 1ο. Και στις 3 πτήσεις μου απ'το εξωτερικό προς θεσνικη, ποτέ δε μπήκε ΚΑΝ στο 1ο κουτί. Εβλεπαν οι υπαλληλοι πως οπτικά είναι του "κουτιου" και τέλος.

Δε θέλω να ακούω υπερβολές. Ολα τα παραπάνω, απο προσωπική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει τρείς πτήσεις με ryanair. ΜΟΝΟ στην Ελλάδα ήταν τυπικοί με το "κουτί". Και οταν λεμε τυπικοί, οπως τα ειπα. Με λιγο ζουπηγμα, οκ και εννοείται κατω απο 10 κιλά.

Το 2ο κουτί (πριν την επιβίβαση) είναι το ιδιο με το 1ο. Και στις 3 πτήσεις μου απ'το εξωτερικό προς θεσνικη, ποτέ δε μπήκε ΚΑΝ στο 1ο κουτί. Εβλεπαν οι υπαλληλοι πως οπτικά είναι του "κουτιου" και τέλος.

Δε θέλω να ακούω υπερβολές. Ολα τα παραπάνω, απο προσωπική άποψη.

 

http://www.airlinequ...rum/ryan_1a.htm

 

Άντε που θα μου πει ο κάθε άσχετος ότι λέω υπερβολές και λέω ψέμματα, πράγμα που το έχω δει εγώ ο ίδιος με τα μάτια μου.

Βγάζουν δεύτερο κουτί που μπαίνει μέσα στο μεταλλικό το μεγάλο, και σου μετράνε τη βαλίτσα με το δεύτερο, όχι με το πρώτο.

 

Αυτό που λες εσύ είναι πάλι το ίδιο με το πρώτο, δεν είναι το ειδικό τους που βγάζουν και είναι μικρότερο. Που θα με βγάλεις ψεύτη. Σε μερικά αεροδρόμια έχουν ειδικά μεταλλικά δικά τους, που είναι στις διαστάσεις που θέλουν αυτοί. Μπορεί στην Ελλάδα η βαλίτσα σου να χωράει στο μεταλλικό κουτί, και να πετάξεις σε ένα αεροδρόμιο που θα έχει μεταλλικά κουτιά με τις διαστάσεις της Ryanair και να μην χωράει η βαλίτσα σου.

Όπως είπα, στην Ελλάδα δεν είδα να το εφαρμόζουν, ούτε άκουσα κανέναν να λέει ότι το είδε, τον τελευταίο χρόνο και κάτι που πετάει η Ryanair. Στο εξωτερικό το εφαρμόζουν, άλλες φορές πάντα, άλλες φορές όταν τους καπνίσει.

 

Διάβασε τις κριτικές ανθρώπων που έχουν πετάξει, ιδίως τις αρνητικές και θα δεις ότι υπάρχει και δεύτερο κουτί και ότι δεν μιλάω από φαντασίας.

 

http://gospain.about...e-Allowance.htm

 

Πέφτει σύρμα από τα κεντρικά και αρχίζουν ελέγχους πολλές φορές. Λίγο γουγλάρισμα δεν κάνει κακό να δείτε τι λένε και άλλοι που έχουν είτε μεγαλύτερη πείρα είτε υπήρξαν άτυχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει το παλικάρι κάνει παραλίριμα. ΟΚ φίλε έχεις δίκιο είσαι super duper γνώστης της ryanair. Εμείς που έχουμε πετάξει τόσες φορές είμαστε μαλάκες μωρέ. 2ο κουτί πιο μικρό να ξέρεις οτι ΔΕΝ υπάρχει. Είναι όλα ίδια, απλά για να μην λές τόσο τρομερές μλκίες σε καναν άλλο που θα το παίζεις γνώστης.

 

Το παλικάρι ας κάνει οτι καταλαβαίνει, εγώ είπα στα ταξίδια τα δικά μου και του πατέρα μου τι συμβαίνει, είπαν και άλλα άτομα που πέταξαν τι γίνεται. Κρίνει μόνος του.

 

Εσύ φίλε δεν μας είπες πόσες φορές έχεις πετάξει με ryanair? και πόσες φορές σου μέτρησαν την τσαντα και πόσες στην ζύγισαν, για να δούμε...

 

*edit Διάβασα και τις κριτικές που απο το site που έβαλες. Πρόβλημα αντιμετώπισαν όσοι ήταν άσχετοι με την εταιρεία και πήγαιναν χωρίς να έχουν εκτυπώσει εισητήρια ή γέμιζαν τις βαλίτσες με πράματα απο το αεροδρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι γινεται στην ελλαδα αλλα το παιδι που λεει οτι ειναι πολυ αυστηροι στο εξωτερικο εχει δικιο.

 

Ισως ειναι πιο αυστηροι οταν ειναι full οι πτησεις και στην ελλαδα επειδη ειναι ψιλοαδεια τα αεροπλανα να μην ελεγχουν δεν ξερω..

 

Ή ίσως επειδη η Ελλαδα είναι καινουρια αγορα να μην θελουν να κανουν κακη εντυπωση....

 

Παντως μια χαρα με εχουν ζυγισει απειρες φορες, και στις διαστασεις οχι μονο πρεπει να μπαινει αλλα και να βγαινει με ανεση. Και αν δουν οτι δυσκολευεσαι να την βγαλεις παλι θα στην πουν. Αν ταξιδευεις συχνα εννοειται οτι πρεπει να αγορασεις μια βαλιτσα ακριβως στις διαστασεις να τελειωνεις.

 

Η easyjet ειναι απειρως καλυτερη, ουτε τικετ χρειαζεται να τυπωσεις και εχεις και απειρο βαρος στην αποσκευη.. αλλα δεν προκειται να βρεις ποτε τικετ με 1 ευρω π.χ και γενικα δεν πιανει τις τιμες της ryanair.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω μια φορα πεταξα με ryanair απο μιλανο

και το πλαισιο για να δοκιμαζεις τη βαλιτσα ηταν το ιδιο (ενα στο τσεκ ιν που το ειχαν για να δοκιμαζει οποιος θελει για να δει αν μπορει να την παρει πανω αλλιως να τη δωσει κατω και αυτη) και αλλο ενα πριν μπεις στο αεροπλανο που ηταν ομως ο ιδιο με το πρωτο.

σε αυτο οι υπαλληλοι οταν εβλεπαν οτι καποια τσαντα ηταν λιγο πιο μεγαλη ελεγαν να την βαλει για να δει το μεγεθος. στην πτηση αυτη ηταν λιγο πιο χαλαρα γιατι επαιζε πολυ στριμωγμα στις τσαντες.

 

ΥΓ: παντως θεωρω χαζο ( χωρις να το αποκλειω γιατι δεν μου εχει τυχει αρα δεν μπορω να ξερω σιγουρα)

το να εχει αλλο μεγεθος πριν και αλλο μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...