Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να διαβάζουμε όταν αγοράζουμε κάτι. Δεν πατάμε τυφλά next -> next και ότι βγει.

 

Υπάρχει κατάλογος με κάποιους όρους που θέτει η ryan air (και όχι μόνο ryan-air φυσικά) λίγο πριν από την αγορά εισιτηρίου. Εκεί από συνήθεια όλοι πατάνε i agree χωρίς να διαβάσουν τον τιμοκατάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά πόσο αυστηροί είναι με το μέγεθος της αποσκευής που παίρνεις μαζί σου; Έχω μια βαλιτσούλα από μαλακό ύφασμα που είναι 52x38x23 (η ryanair λέει νομίζω 55x20x20). Υπάρχει περίπτωση να μην την επιτρέψουν και αν ναι πόσο πληρώνεις επιπλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55x40x20 λέει και όχι 55x20x20 που είπες

αν είναι μαλακό το ύφασμα δε νομίζω να έχεις πρόβλημα

το πολύ πολύ να σου πουν να τη βάλεις μέσα σε ένα κουτί για να δουν τις διαστάσεις

αν χωράει (ακόμα και πιέζοντάς την), τότε είσαι οκ

 

εμένα ποτέ δε μου ζήτησαν να την βάλω στο κουτί, αλλά είδα να το κάνουν σε άλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πόσο αυστηροί είναι με το μέγεθος της αποσκευής που παίρνεις μαζί σου; Έχω μια βαλιτσούλα από μαλακό ύφασμα που είναι 52x38x23 (η ryanair λέει νομίζω 55x20x20). Υπάρχει περίπτωση να μην την επιτρέψουν και αν ναι πόσο πληρώνεις επιπλέον;

Δεν θα έχεις πρόβλημα αρκεί να μην φουσκώνει (λόγω μαλακού υφάσματος). Λίγο πριν την επιβίβαση κυκλοφορούν και κοιτάνε τις χειραποσκευές και αν κάποια ειναι «μεγαλούτσικη» ζητάνε να δοκιμάσουν το κουτί. Στο κουτί πρέπει να μπει χωρίς πίεση-σπρώξιμο.

 

Το «πρόστιμο» είναι 30 ευρώ, αλλά με τις διαστάσεις που αναφέρεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν θα ασχοληθούν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι.

σήμερα μου την ψιλοέσπασε η ryanair.

έχω πληρώσει δύο βαλίτσες , η μια 20 κιλά και η άλλη 15.

τις βάζουμε στην ζυγαριά και είναι η μια 15.6 και η άλλη 24,2.

προσέξτε τώρα καμία χειραποσκευή (δύο άτομα).

και μου κάνουνε μανούρα για τα 4 κιλά.

ευγενικά (στα γερμανικά διότι πετάξαμε από frankfurt hahn) της λέω της γκόμενας ότι

θα μπορούσαμε να έχουμε και δύο χειραποσκευές με 10 κιλά την καθεμία (τζάμπα) και να φορτώσουμε

το αεροπλάνο με άλλα 20 κιλά ....μπλα μπλα ...αφήστε τα 4 κιλά να περάσουνε ...μπλα ...μπλα...

ε, τα παίρνω στο κρανία και αγοράζω μια τσαντούλα της πλάκας και τα φορτώνω εκεί και τέλος ....

δεν ξέρω αλλά μου φάνηκε μαλακία να μου λέει 20 ευρώ το κιλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι.

σήμερα μου την ψιλοέσπασε η ryanair.

έχω πληρώσει δύο βαλίτσες , η μια 20 κιλά και η άλλη 15.

τις βάζουμε στην ζυγαριά και είναι η μια 15.6 και η άλλη 24,2.

προσέξτε τώρα καμία χειραποσκευή (δύο άτομα).

και μου κάνουνε μανούρα για τα 4 κιλά.

ευγενικά (στα γερμανικά διότι πετάξαμε από frankfurt hahn) της λέω της γκόμενας ότι

θα μπορούσαμε να έχουμε και δύο χειραποσκευές με 10 κιλά την καθεμία (τζάμπα) και να φορτώσουμε

το αεροπλάνο με άλλα 20 κιλά ....μπλα μπλα ...αφήστε τα 4 κιλά να περάσουνε ...μπλα ...μπλα...

ε, τα παίρνω στο κρανία και αγοράζω μια τσαντούλα της πλάκας και τα φορτώνω εκεί και τέλος ....

δεν ξέρω αλλά μου φάνηκε μαλακία να μου λέει 20 ευρώ το κιλό.

Αφού ξέρεις οτι πάνε by the book (πόσο μάλλον στην Γερμανία) βάλε πέντε πράγματα σε μια σακούλα σουπερμαρκετ και ξεμπερδεύεις.

 

Για επιστροφή δεν είχες κάνει κρατηση θέσης, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρία είναι γυφτοκατάσταση και συμφωνώ.

 

Το θέμα είναι οτι απευθύνεται σε πελάτες που έχουν πλήρη επίγνωση της κατάστασης. Δηλαδή που ξέρουν οτι είναι σε low fare εταιρία, ξέρουν οτι με την τιμή που πετάνε δεν θα πηγαίνανε ούτε για καφέ στην χώρα του προορισμού τους και ξέρουν οτι αν δεν θέλουν να ασχοληθούν με γύφτους, τρώνε το παγωτό και πάνε με κανονική εταιρία.

 

 

Όσον αφορά το θέμα με τις τσάντες και τα 4 παραπάνω κιλά, το θέμα είναι, όπως κι εσύ κατάλαβες, στο οτι θέλουν να είναι τυπικοί σε αυτά τα πράγματα.

Στην ουσία, από αυτά βγάζει κέρδος και λιγότερο από τα εισιτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σε όλους..Ο

 

όσο κι αν το έψαξα στο δυαδ\ίκτι και σε αυτο το φόρουμ δεν πήρα τις απαντήσεις μου ..

Πετάω στις 16 του μηνός με την εν λόγω εταιρία απο Πάφο προς Θεσσαλονίκη..Έκανα κάποιες μ@@@ίες ..

 

Λοιπον στο εισητήριο έγραψα το όνομα μου με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με λατινικούς υπάρχει πρόβλημα σε αυτό??

 

Επήσης στην ταυτότητα μου είμαι γραμμένος Ελευθέριος και στο εισητήριο έγραψα Λευτέρης σε αυτό υπάρχει πρόβλημα??

 

Κατάλαβα απο το ψάξιμο και απο το τυπωμένο εισητηριο οτι δικαιούμε να έχω μια χειροαποσκευή 55x40x20 maximum 10 κιλά ..

 

όταν έκλεισα το εισητήριο πλήρωσα 20 ευρώ για μια αποσκευή 15 κιλών ..αυτή η αποσκευή πόσων διαστάσεων πρέπει να είναι ??

 

Επήσης στο εισητήριο που τύοωσα μετα απο το check-in δέν είναι πουθενά αναγραμμένο το όνομα μόνο οι πληροφοριές της πτήσεις και ένας αριθμός που λεέι ''SEQ AP 27'' είναι λογικό??

 

συγγνωμη για τις πολλες απορίες αλλα δεν καταλαμβαίνω και πολυ αγγλικα για να μπώ στο site τους ή να τους παρω τλεφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποσκευή που φορτώνεται και δεν μπαίνει στην καμπίνα των επιβατών, δεν έχει σημασία τι διαστάσεις έχει. Τα κιλά όμως είναι σημαντικότατο, ΔΕΝ πρέπει να ξεπερνούν τα 15 κιλά με τίποτα.

 

Όσον αφορά το όνομα που έβαλες, είναι σαφείς ότι θέλουν λατινικούς χαρακτήρες και όπως εμφανίζεται το όνομα στην ταυτότητα ή στο διαβατήριο. Αν πάνε με τον νόμο τους, που είναι πολύ συνήθες στη Ryanair, θα σου αρνηθούν την επιβίβαση και θα χάσεις το εισιτήριο ή θα πληρώσεις πρόστιμο, δεν είμαι σίγουρος. Τώρα επειδή είναι πτήση εσωτερικού ίσως να την γλιτώσεις, τι να σου πω.

 

Εξαρτάται από τα κέφια του υπαλλήλου και πόσο στραβά κοιμήθηκε την προηγούμενη ή σε πόσο τρέξιμο τον έχουν. Πάντως αν πάνε με τους κανόνες τους, και είναι αυστηροί σ'αυτούς κατά κανόνα, θα έχεις πρόβλημα.

 

Για το τελευταίο που ρωτάς, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

EDIT

Το ψιλοέψαξα, λένε ότι αν τους πάρεις τηλέφωνο στα γραφεία στην Αγγλία μπορούν να σου κάνουν την αλλαγή χωρίς να σε χρεώσουν. Το θέμα είναι όμως ότι όπως καταλαβαίνω, εσύ το έχεις ήδη κάνει το check in. Αν πας στο αεροδρόμιο θα σε χρεώσουν 160 ευρώ, αν το κάνεις online και αλλάξεις το όνομα είναι στα 110 ευρώ.

Προσπάθησε να τους πάρεις τηλέφωνο να μιλήσεις μαζί τους μπας και το γλιτώσεις, βρες κάποιον που μιλάει καλά αγγλικά και είτε με voip είτε με εταιρία με δωρεάν κλήσεις στην Αγγλία επικοινώνησε μαζί τους και δες τι μπορείς να κάνεις.

 

Αν δεν γίνεται τίποτα, δες μήπως σε συμφέρει καλύτερα να κλείσεις άλλο εισιτήριο αντί να πληρώσεις το πρόστιμο, και ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ την επόμενη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι εχουν και οι γονεις μου εισητηριο με ελληνικους χαρακτηρες .. Θα θελουν ακομη 110 χ3;; Με λιγα λογια τη κατσαμε..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα επειδή είναι πτήση εσωτερικού ίσως να την γλιτώσεις, τι να σου πω.

To Παφος-Θεσσαλονικη δεν ειναι πτηση εσωτερικου.

 

Κατα τ'αλλα στο θεμα, υποψιαζομαι οτι σε συμφερει να ακυρωσεις τα εισητηρια και να κλεισεις αλλα καινουργια απο το να πληρωνεις 3 χ 110. Να στη χαρισουν ειναι απο απιθανο εως απιθανο.

Aν ηταν σοβαρη εταιρεια παντως, δε θα σε αφηνε να κλεινεις εισητηρια εχοντας δωσει μη-λατινικους χαρακτηρες (αν μιλαμε για online κρατηση). Θα σου χτυπαγε error κατα τη συμπληρωση των στοιχειων. Αλλα ξερουν τι κανουν και γιαυτο δε θα στην χαρισουν κιολας :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοούσα ότι μιλάνε ελληνικά, λάθος διατύπωσή μου.

Να πάρεις πρώτα τηλέφωνο να συνεννοηθείς μαζί τους, αν και το βλέπω χλωμό αν έχεις ήδη κάνει το check in, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...