Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρόκειται να ταξιδέψω με ryanair στο Λονδίνο και έχω την εξής απορία:

 

Αναφέρει οτι δικαιούμε χειραποσκεύης(βαλίτσα καμπίνας) ως εξής: "Strictly one item of cabin baggage per passenger (excluding infants) weighing up to 10kg with maximum dimensions of 55cm x 40cm x 20cm is permitted. (handbag, briefcase, laptop, shop purchases, camera etc.) must be carried in your 1 permitted piece of cabin baggage"

 

Το θέμα είναι οτι οι περισσότερες βαλίτσες καμπίνας ειναι κ λίγο πιο πάνω απο 20cm στο πάχος(20-25 κυμαίνονται

Άπλα θέλω να πω πόσο αυστηροί είναι σε αυτό το θέμα; κινδινεύω αν είναι 21cm;

Έχω καταλήξει με μια μεζούρα να μετράω βαλίτσες σε μαγάζια :P

 

Ειδικά για όποιον έχει ταξιδέψει με ryan θα είναι πολύτιμη η βοήθεια του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τύχει και τους πιάσουν οι στραβές τους είναι ΠΟΛΥ αυστηροί σε αυτό το θέμα. Συνήθως δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά αν πέσεις στην περίπτωση, με λίγα λόγια την έκατσες. Και ο λόγος είναι απλούστατος, όταν πας να κλείσεις το εισιτήριο σου βγάζει επιλογή ν΄αγοράσεις βαλίτσα από αυτούς, εξ ου και τα 20 εκατοστά.

 

Εγώ θα το διακινδύνευα, εσύ πράξε όπως νομίζεις, αλλά αν διαθέτεις ν'αγοράσεις βαλίτσα και αν νομίζεις ότι θα ταξιδεύεις συχνά με αυτούς, αγόρασέ την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταξίδεψα, είχα μια αποσκευή σκληρή που επειδή είχε και τα ροδάκια έβγαινε 56 και 21 σε διαστάσεις. Η μεγάλη διάσταση (έστω μήκος, δε πειράζει).

Σε πειράζουν οι 40x20.

Εγώ πήρα μια μικρότερη γιατί χωρούσαν και εκεί, αλλά είδα να περνάνε άτομα με ίδια με τη δική μου που άφησα σπίτι και την χώρεσαν στο καλάθι που το βάζεις.

 

Δεν είχα μεζούρα μαζί μου, αλλά είμαι σίγουρος πως εκείνο δεν είχε 40x20, είχε τουλάχιστον 2cm περιθώριο. Αυτή που είχα, ελεύθερη (χωρίς να τη πατάω) ήταν 24-25cm στη μικρή της διάσταση, και την πήρα επειδή συμπιεζόταν πολύ. Αλλά την έβαλα εκεί μέσα και χώρεσε χωρίς να πατηθεί σχεδόν καθόλου. Υποθέτω πως το καλάθι έχει διαστάσεις 43x23 ή και παραπάνω. Η μεγάλη διάσταση δεν έχει πολύ σημασία δεν την μετράνε αυτοί με μεζούρα, ενώ το καλάθι είναι ανοιχτό απο πάνω και μόνο με το μάτι. Άρα εκεί πάλι έχεις περιθώριο.

 

Αν με μεζούρα το μετράς 21cm είμαι σίγουρος οτι θα περάσεις.

Όπως είπα εσύ πρέπει να βάλεις τη βαλίτσα σε ένα μεταλλικό καλάθι, αυτοί αυτό θέλουν να δουν. Και τις μικρές βαλίτσες δεν σου ζητάν να τις βάλεις καν. Επίσης δεν είδα σε κανέναν να τις ζυγίζουν, ούτε στο αεροδρόμιο μακεδονία ούτε στη Ρώμη. Ζύγιζαν μόνο τις μεγάλες αποσκευές που είναι μέχρι 15kg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι ελάχιστες βαλίτσες καμπίνας έχουν όντως μέγεθος καμπίνας 20cm σε πάχος κ ας το γράφουν στο καρτελάκι στις διαστάσεις τους(έχουν τσεπάκια μπροστά κλπ που τους δίνουν 1-2 cm)

1 βρήκα απο samsonite που είχε όντως 20cm κ μια delsey που εγραφε στο καρτελάκι της 21cm, αλλα εγώ παίζει να την μέτραγα και 20cm.(δυστυχως την samsonite δεν την βρισκω εύκολα διαθεσιμη τωρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως, κι εμένα η δικιά μου είναι 56x36(37)x21.

Ξαναλέω, αν τη μετράς 21cm δεν θα έχεις πρόβλημα με τίποτα. Θα μπει στο κουτί τους εφαπτόμενη.

Το τι στρίμωγμα έπεσε βέβαια με άλλα μεγάλα σακίδια δε παίζετε. Συνήθως τα στρίμωχναν τόσο ώστε να μη μπορεί να βγει μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ταξιδεψα με ενα τετοιο http://www.sportsdir...-holdall-702027 . Χωραει πολλα περισσοτερα απο τις βαλιτσες, ζουλιεται στις διαστασεις που θες κ εχει κ ροδακια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, εμένα ήταν 22 όταν ταξίδεψα και στον γυρισμό μου είπαν οτι δεν χρειαζόταν να την βάλω στο μεταλικό κουτί. Έμπαινε άνετα πάντως και την είχα και 12 κιλά τέζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ταξιδεψα με ενα τετοιο http://www.sportsdir...-holdall-702027 . Χωραει πολλα περισσοτερα απο τις βαλιτσες, ζουλιεται στις διαστασεις που θες κ εχει κ ροδακια!!!

 

H38 x W70 x D34cm , Πρέπει να ζουλιέται όντως πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μπαίνει με άνεση μέσα στο "καλάθι" τους. Αν αρχίσεις τα ζουλίσματα και ψιλοζοριστείς να βάλεις τη βαλίτσα μέσα, έστω και αν στο τέλος χωρέσει, θα σε χρεώσουν. Οπότε είτε θα αναγκαστείς να πληρώσεις και να την δώσεις στο check in, είτε να αφαιρέσεις πράγματα και βασικά να τα πετάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μπαίνει με άνεση μέσα στο "καλάθι" τους. Αν αρχίσεις τα ζουλίσματα και ψιλοζοριστείς να βάλεις τη βαλίτσα μέσα, έστω και αν στο τέλος χωρέσει, θα σε χρεώσουν. Οπότε είτε θα αναγκαστείς να πληρώσεις και να την δώσεις στο check in, είτε να αφαιρέσεις πράγματα και βασικά να τα πετάξεις.

 

Δεν νομίζω, εγώ απο Πάφο που γύρισα ήταν μια κοπέλα μπροστά που σχεδόν έκατσε απάνω για να μπεί και μετά δυσκολεύτηκε να την βγάλει αλλα δεν την χρέωσαν. Πάντως όσες φορές πέταξα εγώ και πιο πολλές ο πατέρας μου που την χρησιμοποιεί συχνά ποτέ δεν έδωσαν ιδιαίτερη σημασία στις αποσκευές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω, εγώ απο Πάφο που γύρισα ήταν μια κοπέλα μπροστά που σχεδόν έκατσε απάνω για να μπεί και μετά δυσκολεύτηκε να την βγάλει αλλα δεν την χρέωσαν. Πάντως όσες φορές πέταξα εγώ και πιο πολλές ο πατέρας μου που την χρησιμοποιεί συχνά ποτέ δεν έδωσαν ιδιαίτερη σημασία στις αποσκευές....

 

Έτυχε. Γιατί εγώ έχω δει ακριβώς το αντίθετο. Αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας, να βγάζει λεφτά από όπου μπορεί για να μπορεί να προσφέρει φτηνά αεροπορικά εισιτήρια. Κάθε φορά που εσύ ή εγώ ή οποιοσδήποτε κλείνει εισιτήριο και πηγαινοέρχεται με 40 ευρώ από την μία άκρη της Ευρώπης στην άλλη, κάποιος άλλος έχει πληρώσει το εισιτήριό για εμάς από τα εξτρατζίδικά τους που θα τον χρεώσουν.

Θα σε έχουν να πας μερικές φορές χωρίς έλεγχο, θα ξεθαρρέσεις, και κάποια στιγμή θα πέσει σύρμα και θα τους ελέγξουν όλους και θα αναγκαστείς να πληρώσεις.

 

Πετάει χρόνια εδώ στο Σαρλερουά και έχω ακούσει απίθανες περιπτώσεις. Βγάζουν λεφτά μέχρι και για το εισιτήριο του λεωφορείου από Σαρλερουά για Βρυξέλλες. Και πάνω στην τιμή, που είναι αυξημένη, αλλά και με καθυστερήσεις, πχ για να έχεις θέση είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις από πριν το εισιτήριο μέσω ίντερνετ, όπως και για να σου βγει πιο φθηνό. Μία ψιλοκαθυστέρηση να γίνει το έχασες και πρέπει να περιμένεις το επόμενο λεωφορείο (και αν ήταν το τελευταίο την έκατσες, διανυκτέρευση στο αεροδρόμιο μέχρι την επόμενη) και πληρώνεις και άλλο εισιτήριο.

 

Βασικά για να είσαι πάντα καλυμμένος και να μην πληρώσεις ΠΟΤΕ εξτρατζίδικα, πρέπει να είσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΣ όταν κλείνεις το εισιτήριο, και ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟΣ σε ό,τι σου ζητούν. Ούτε γραμμάριο παραπάνω στα κιλά, η βαλίτσα να χωράει ανετότατα στο καλάθι τους, να είσαι σίγουρος ότι θα σου επιτρέψουν έξτρα σακούλα από αγορές πριν την αποβίβαση, να έχεις κάνει check in και να έχεις τυπώσει το εισιτήριό τους, μέχρι και τις διαφημίσεις που έχουν επάνω, έχω ακούσει περίπτωση να πρέπει να πληρώσει γιατί είχε τυπώσει ασπρόμαυρα ή δεν είχε τυπώσει τις διαφημίσεις τους, και να είναι σε καλή κατάσταση το εισιτήριο που έχεις τυπώσει, όχι σκισμένο ή τσαλακωμένο πολύ ή μουτζούρες.

Επεξ/σία από gigisoni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε. Γιατί εγώ έχω δει ακριβώς το αντίθετο. Αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας, να βγάζει λεφτά από όπου μπορεί για να μπορεί να προσφέρει φτηνά αεροπορικά εισιτήρια. Κάθε φορά που εσύ ή εγώ ή οποιοσδήποτε κλείνει εισιτήριο και πηγαινοέρχεται με 40 ευρώ από την μία άκρη της Ευρώπης στην άλλη, κάποιος άλλος έχει πληρώσει το εισιτήριό για εμάς από τα εξτρατζίδικά τους που θα τον χρεώσουν.

Θα σε έχουν να πας μερικές φορές χωρίς έλεγχο, θα ξεθαρρέσεις, και κάποια στιγμή θα πέσει σύρμα και θα τους ελέγξουν όλους και θα αναγκαστείς να πληρώσεις.

 

Πετάει χρόνια εδώ στο Σαρλερουά και έχω ακούσει απίθανες περιπτώσεις. Βγάζουν λεφτά μέχρι και για το εισιτήριο του λεωφορείου από Σαρλερουά για Βρυξέλλες. Και πάνω στην τιμή, που είναι αυξημένη, αλλά και με καθυστερήσεις, πχ για να έχεις θέση είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις από πριν το εισιτήριο μέσω ίντερνετ, όπως και για να σου βγει πιο φθηνό. Μία ψιλοκαθυστέρηση να γίνει το έχασες και πρέπει να περιμένεις το επόμενο λεωφορείο (και αν ήταν το τελευταίο την έκατσες, διανυκτέρευση στο αεροδρόμιο μέχρι την επόμενη) και πληρώνεις και άλλο εισιτήριο.

 

Βασικά για να είσαι πάντα καλυμμένος και να μην πληρώσεις ΠΟΤΕ εξτρατζίδικα, πρέπει να είσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΣ όταν κλείνεις το εισιτήριο, και ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟΣ σε ό,τι σου ζητούν. Ούτε γραμμάριο παραπάνω στα κιλά, η βαλίτσα να χωράει ανετότατα στο καλάθι τους, να είσαι σίγουρος ότι θα σου επιτρέψουν έξτρα σακούλα από αγορές πριν την αποβίβαση, να έχεις κάνει check in και να έχεις τυπώσει το εισιτήριό τους, μέχρι και τις διαφημίσεις που έχουν επάνω, έχω ακούσει περίπτωση να πρέπει να πληρώσει γιατί είχε τυπώσει ασπρόμαυρα ή δεν είχε τυπώσει τις διαφημίσεις τους, και να είναι σε καλή κατάσταση το εισιτήριο που έχεις τυπώσει, όχι σκισμένο ή τσαλακωμένο πολύ ή μουτζούρες.

Έτυχε. Γιατί εγώ έχω δει ακριβώς το αντίθετο. Αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας, να βγάζει λεφτά από όπου μπορεί για να μπορεί να προσφέρει φτηνά αεροπορικά εισιτήρια. Κάθε φορά που εσύ ή εγώ ή οποιοσδήποτε κλείνει εισιτήριο και πηγαινοέρχεται με 40 ευρώ από την μία άκρη της Ευρώπης στην άλλη, κάποιος άλλος έχει πληρώσει το εισιτήριό για εμάς από τα εξτρατζίδικά τους που θα τον χρεώσουν.

Θα σε έχουν να πας μερικές φορές χωρίς έλεγχο, θα ξεθαρρέσεις, και κάποια στιγμή θα πέσει σύρμα και θα τους ελέγξουν όλους και θα αναγκαστείς να πληρώσεις.

 

Πετάει χρόνια εδώ στο Σαρλερουά και έχω ακούσει απίθανες περιπτώσεις. Βγάζουν λεφτά μέχρι και για το εισιτήριο του λεωφορείου από Σαρλερουά για Βρυξέλλες. Και πάνω στην τιμή, που είναι αυξημένη, αλλά και με καθυστερήσεις, πχ για να έχεις θέση είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις από πριν το εισιτήριο μέσω ίντερνετ, όπως και για να σου βγει πιο φθηνό. Μία ψιλοκαθυστέρηση να γίνει το έχασες και πρέπει να περιμένεις το επόμενο λεωφορείο (και αν ήταν το τελευταίο την έκατσες, διανυκτέρευση στο αεροδρόμιο μέχρι την επόμενη) και πληρώνεις και άλλο εισιτήριο.

 

Βασικά για να είσαι πάντα καλυμμένος και να μην πληρώσεις ΠΟΤΕ εξτρατζίδικα, πρέπει να είσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΣ όταν κλείνεις το εισιτήριο, και ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟΣ σε ό,τι σου ζητούν. Ούτε γραμμάριο παραπάνω στα κιλά, η βαλίτσα να χωράει ανετότατα στο καλάθι τους, να είσαι σίγουρος ότι θα σου επιτρέψουν έξτρα σακούλα από αγορές πριν την αποβίβαση, να έχεις κάνει check in και να έχεις τυπώσει το εισιτήριό τους, μέχρι και τις διαφημίσεις που έχουν επάνω, έχω ακούσει περίπτωση να πρέπει να πληρώσει γιατί είχε τυπώσει ασπρόμαυρα ή δεν είχε τυπώσει τις διαφημίσεις τους, και να είναι σε καλή κατάσταση το εισιτήριο που έχεις τυπώσει, όχι σκισμένο ή τσαλακωμένο πολύ ή μουτζούρες.

 

Αρα αν ξεφεύγει μισο με ενα εκατοστό στο πάχος τι να κάνω?μιλαω για την βαλίτσα καμπίνας πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αν ξεφεύγει μισο με ενα εκατοστό στο πάχος τι να κάνω?μιλαω για την βαλίτσα καμπίνας πάντα

 

Σου είπα, εγώ θα το διακινδύνευα, αλλά να ξέρεις ότι αν πέσεις στην περίπτωση και έχει πέσει σύρμα για γενικό έλεγχο, την έκατσες. Νομίζω χρεώνουν 20 ευρώ το κιλό, αν είσαι 10 κιλά θα πρέπει να πληρώσεις 200 ευρώ, ή πετάς τη βαλίτσα, αγοράζεις κάτι πρόχειρο από το αεροδρόμιο όπως σακούλα και βάζεις εκεί τα πράγματά σου, ίσως πετώντας κάποια όμως.

Σε γενικές γραμμές για μισό, ένα εκατοστό δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός κι αν πέσεις στον έλεγχο, ή σε υπάλληλο που στραβοκοιμήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...