Προς το περιεχόμενο

Hewlett Packard : Σκοτώνει το webOS και προ των πυλών αποχώρηση από την αγορά PC


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαρωτικές εσωτερικές αλλαγές ανακοίνωσε σήμερα η Hewlett Packard μεταξύ των οποίων η εγκατάλειψη του webOS αλλά και οι σκέψεις αποχώρησης από την αγορά συναρμολόγησης προσωπικών υπολογιστών.

 

Μόλις τον Απρίλιο του 2010, η HP ανακοίνωνε την εξαγορά της Palm με το ποσό των 1.2 δις δολαρίων και βασικό στόχο την περαιτέρω ανάπτυξη της ελπιδοφόρας πλατφόρμας webOS σε smartphones και tablets που θα κατασκεύαζε η ίδια η εταιρεία ακολουθώντας το μοντέλο της Apple. Τα δύο πρώτα τα οποία είδαμε και από κοντά, το HP TouchPad tablet το οποίο κυκλοφόρησε πριν 2 μήνες καθώς και το HP Veer, δεν συνάντησαν κάποια εμπορική επιτυχία ενώ το κορυφαίο smartphone της εταιρείας HP Palm 3, αναμένονταν να κυκλοφορήσει αυτή την εβδομάδα.

 

P1040527.JPG

 

Στελέχη της Hewlett Packard δηλώνουν ότι η εταιρεία θα αναζητήσει διαφορετικούς τρόπους εξέλιξης του webOS μέσω τρίτων κατασκευαστών αφήνοντας να εννοηθεί κάποια πιθανή εξαγορά της πλατφόρμας, μια κίνηση όμως αρκετά επίφοβη για οποιαδήποτε εταιρεία ενδιαφερθεί.

 

Πιο σημαντική όμως είναι η είδηση ότι ύστερα από αρκετά χρόνια ως ο μεγαλύτερος κατασκευαστής προσωπικών υπολογιστών (κυρίως Windows), η Hewlett Packard αναζητά τρόπους αποχώρησης από τη συγκεκριμένη αγορά με πιθανότερο σενάριο την πώληση του συγκεκριμένου τμήματος όπως ακριβώς έκανε η IBM το 2005 με πώληση του τμήματος PC στην κινεζική εταιρεία Lenovo.

 

Στην απόφαση αυτή σημαντικό ρόλο ίσως έχει διαδραματίσει η μείωση του ρυθμού ετήσιων πωλήσεων προσωπικών υπολογιστών ύστερα από πολλά χρόνια καθώς και τα χαμηλά κέρδη που ίσως δεν δικαιολογούν την περαιτέρω ενασχόληση της εταιρείας η οποία θέλει να επικεντρωθεί περισσότερο σε λύσεις λογισμικού και υπηρεσιών. Για το σκοπό αυτό ανακοίνωσε την πρόταση εξαγοράς της βρετανικής εταιρείας λογισμικού Autonomy με το ποσό των 10.25 δις δολαρίων.

 

Link.png Site: Δελτίο Τύπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κρίμα για το WebOS και τα κινητά/tablets. Τα Laptops της όμως δε θα μου λείψουν καθόλου, απαράδεχτες προχειροκατασκευές, με σωρεία προβλημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WebOS το περιμέναμε σε μέσες άκρες, στο hardware ομως με τίποτα! Αν μη τι άλλο, αν κάτι έχει κάνει επιτυχημένη την HP ειναι τα PC της και δη ειδικά τα laptop που τα οποία την είχαν επι σειρά ετών νο.1 στις πωλήσεις και όχι άδικα. Άριστη σχέση τιμής/ποιότητας, πολύ καλές και ανθεκτικές κατασκευές.

 

Θα ξεπέσουν τώρα και αυτά, οπώς ξέπεσαν τα IBM όταν τα πήραν οι κινέζοι της Lenovo. Και τι θα μείνει στο τέλος; :fear:

 

Μεγάλο κρίμα πάντως με το WebOS. Αν το είχε πάρει τότε η κοιμησμένη ΝΟΚΙΑ, θα μπορούσε να το σπρώξει/προωθήσει και να είχε μια διαφορετική τύχη. Η HP δεν ήταν καθόλου πιστή σε αυτό που επένδυσε. Να δω ποιος θα αγοράσει τώρα το τεράστιο στοκ απο WebOS συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι η hp ειχε αναγκη τους κινέζους για να ξεπεσουν τα πρπιοντα της.

 

 

Οι καλυτεροι φορητοί συνολικά χρόνια τώρα. Το μαρτυρούν και οι πωλήσεις. Αν στο κάτω κάτω θεωρήσουμε πως της HP ηταν ξεπεσμένα, τι θα πρέπει να πούμε για τα σαβούρια των υπολοίπων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά πολύ εντυπωσιακή και περίεργη είδηση στον χώρο!

ας δούμε ποιος θα πάρει αυτό το κομματι γιατι αν πάει προς καμιά dell αλλάζουν πολύ οι ισοροπίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το άρθρο λέει "σκέψεις αποχώρησης από την αγορά συναρμολόγησης προσωπικών υπολογιστών"!

Δεν έχει καμιά σχέση με τα laptop. Πρώτο αυτό...

Και δεύτερων τα laptop της HP είναι σκηλιά! Οσα πέρασαν απο τα χέρια μου ή χέρια φίλων τουλάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να είναι η ποιο ηλίθια επενδυτική κίνησή της 20ετιας.. Πρώτα πήγε και αγόρασε το webos, σώζοντας την προηγούμενη εταιρία που κυριολεκτικά δεν είχε τι να το κανει, απέναντί στον ανισο ανταγωνισμό ios και android που ηδη παίζανε σε αλλο επίπεδο (πολυ μεγαλύτερη υποστήριξή, μερίδιό αγοράς κλπ), και μετα το παρατάνε... Γιατί το πουλάνε δεν παίζει εδω.. Ποιος θα το παρει και ποσο τώρα.. The game is over.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και δεύτερων τα laptop της HP είναι σκηλιά! Οσα πέρασαν απο τα χέρια μου ή χέρια φίλων τουλάχιστο.

εγω γιατι εχω ακριβως αντιθετη εμπειρια ?

 

βεβαια το δικο μου οντως μπορεις να το πεις σκυλι, αφου αυτη τη στιγμη που χαζοσερφαρω ο επεξεργαστης idle ειναι στους 63 βαθμους (δηλαδη αν δω καμια hd ταινια απο hdmi στην τηλεοραση παει και 90, παιχνιδια ουτε καν γινεται πανηγυρι..) και δεν εχει καει ακομα :P

 

ο σκληρος και το τροφοδοτικο βεβαια τα φτυσαν μια χαρα και αναγκαστηκα να βαλω το χερι στη τσεπη :rolleyes:

αρα μονο καλη δε θα λεγα τη ποιοτητα τους (αφηνω τους φιλους απέξω γιατι εκει εχω δει και χειροτερα)

η τιμη βεβαια ειναι συνηθως πολυ καλη για αυτο που παιρνεις, αλλα την επομενη φορα θα προτιμησω να τα δωσω αλλου κι ας δωσω παραπανω

 

επισης μου τη σπαει που δεν ειναι καθολου απλη υποθεση να τα ανοιξεις και να καθαρισεις σωστα και τελειως , οταν ειδα βιντεο του dv5 μου τρομαξα.. απο την αλλη καποια αλλα οπως τα vaio ανοιγουν πολυ ευκολα και εχεις αμεση προσβαση στη cpu και τη ψυκτρα της χωρις να βγαζεις πληκτρολογια και οθονες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το σκέφτονται μέχρι το υλοποιούν έχει πολύ δρόμο. Πιθανόν να πουλήσει ή να συγχωνευθεί με κάποια άλλη εταιρία του χώρου ,το τμήμα PC και να κρατήσει η ίδια τα υπόλοιπα τμήματα (εταιρικές λύσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το σκέφτονται μέχρι το υλοποιούν έχει πολύ δρόμο. Πιθανόν να πουλήσει ή να συγχωνευθεί με κάποια άλλη εταιρία του χώρου ,το τμήμα PC και να κρατήσει η ίδια τα υπόλοιπα τμήματα (εταιρικές λύσεις).

Ναι αλλα το οτι το ανακοίνωσε πριν ακόμη βρεί τι θα κάνει είναι πολύ κακό για την ίδια.

Πόσοι θα αγοράσουν τώρα hp υπολογιστές τώρα που ανακοινώθηκε η αποχώρησή της απο το hardware?

Και ναι xbyte εννοεί και τα λάπτοπ. Το λάπτοπ είναι personal computer. Και στο PSG το τμήμα που θέλει να κλείσει είναι τα λάπτοπς, πρίντερς, όλα.

Ηλίθια κίνηση είναι οτι δεν του έδωσαν παρα μόνο 6 εβδομάδες περιθώριο, πολλοί δεν ήξεραν κάν οτι κυκλοφορεί.

Αλλα πιο ηλίθια κίνηση είναι οτι το ανακοίνωσαν πριν ακόμη γνωρίζουν το μέλλον. Τώρα είναι σίγουρο οτι θα μπούν μέσα. Τι σκεφτόταν ο Leo την τρέλα μου. Γι αυτό τον έδιωξαν απο SAP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω γιατι εχω ακριβως αντιθετη εμπειρια ?

 

βεβαια το δικο μου οντως μπορεις να το πεις σκυλι, αφου αυτη τη στιγμη που χαζοσερφαρω ο επεξεργαστης idle ειναι στους 63 βαθμους (δηλαδη αν δω καμια hd ταινια απο hdmi στην τηλεοραση παει και 90, παιχνιδια ουτε καν γινεται πανηγυρι..) και δεν εχει καει ακομα :P

 

ο σκληρος και το τροφοδοτικο βεβαια τα φτυσαν μια χαρα και αναγκαστηκα να βαλω το χερι στη τσεπη :rolleyes:

αρα μονο καλη δε θα λεγα τη ποιοτητα τους (αφηνω τους φιλους απέξω γιατι εκει εχω δει και χειροτερα)

η τιμη βεβαια ειναι συνηθως πολυ καλη για αυτο που παιρνεις, αλλα την επομενη φορα θα προτιμησω να τα δωσω αλλου κι ας δωσω παραπανω

 

 

 

 

Λυπάμαι αλλά αυτά δεν είναι κριτήρια για να κρίνεις φορητό. Αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες. Οσο για τις θερμοκρασίες, ειναι παντελώς αδιάφορες. Τι σημασία έχει στους πόσους λειτουργει, εφόσον λειτουργει και δε σε εμποδίζει κάπου. Δεν πα να χει και 1000C.

 

H τιμή τους πάντως δεν ειναι ευκαιρία αλλα είναι δίκαιη. Ποιο ακριβοί απο πολλούς αλλους, αλλα δεν χρεώνουν φυκια και μεταξωτές κορδέλες ala Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...