Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ παιδία έχω να προτείνω αυτό το site για κίνητρα και συμβουλές, http://whyquit.com/whyquit/ & http://www.whyquit.com/joel/Joel_Index_03_Quitting_Smoking.html , αυτό (μαζί με φρέσκο αρακά για μασούλημα :P) με βοήθησαν πάρα πολύ να το κόψω μαχαίρι. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο μου τράβηξε την προσοχή γιατί έχει και αμπούλες με 0 νικοτίνη, αν ποτέ με πιάσει τρομερή νοσταλγία ίσως είναι μια ενδιαφέρουσα λύση :)

Αν ήμουν καπνιστής θα το δοκίμαζα για να μπορώ να καπνίζω χωρίς να βρωμίζω τον χώρο - για να το κόψεις δε νομίζω να βοηθάει και πολύ, αφού και πάλι νικοτίνη εισπνέεις, και δεν κάνεις καμιά προσπάθεια να απαλλαγείς από τη συνήθεια των κινήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα και εγώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο πριν από 3 μήνες περίπου. Μου έκανε καλό από την άποψη ότι το μείωσα.Ήμουν μανιώδης καπνιστής και κάπνιζα ακόμα και στο δωμάτιο που κοιμόμουν.Το ηλεκτρονικό τσιγάρο το χρησιμοποίησα τους 2 πρώτους μήνες.Μετά το σταμάτησα.Κατα την διάρκεια της χρήσης του έκανα έως και 7 τσιγάρα την ημέρα που σε άλλες έποχές έκανα 2+ πακέτα.Το ηλεκτρονικό τσιγάρο με βοήθησε να βάλω ένα μέτρο στο τσιγάρο.Το μείωσα αισθητά και το κράτησα εκεί.Πλέον δεν το χρησιμοποιώ αλλά με έβαλε σε μια τάξη.Με βοήθησε να καταλάβω πόσο καραγκιόζης ήμουν όταν έσβηνα το ένα τσιγάρο και άναβα το άλλο.Αυτός ήταν και ο στόχος μου.Να το μειώσω και να βάλω μια τάξη και το πέτυχα.Πλέον μπορώ να κάθομαι με τις ώρες στον υπολογιστή χωρίς τσιγάρο.Αν θέλω τσιγάρο κάνω ένα στην αυλή ή στο δρόμο (μπαλκόνι δεν έχω προς το παρόν). Με βοήθησε να αποβάλλω το αίσθημα της μανίας του καπνίσματος.Πλέον κάνω ένα τσιγάρο το πρωί και με χτυπάει όπως την πρώτη φορά και χαίρομαι για αυτό.Δεν είμαι συνέχεια μαστουρωμένος και κοιμάμαι αισθητά λιγότερο από πριν.Ξυπνάω χωρίς ξυπνητήρι στις 7:00-7:30 κάθε μέρα. Λόγω του γεγονότος ότι δεν με πήραν ακόμα τα χρόνια δεν βλέπω μεγάλη διαφορά στις αντοχές μου γενικά, αλλά πιστεύω ότι και αυτές θα έχουν βελτιωθεί σε μερικά σημεία.

Το τσιγάρο που αγόρασα εγώ κόστισε 80 ευρώ και τα φιλτράκια που χρησιμοποιούσα ένα πακέτο (5 φίλτρα) την εβδομάδα κόστιζαν 12 ευρώ.

Δυστυχώς πρέπει να αναφέρω και εγώ με την σειρά μου ότι κανένα ηλεκτρονικό τσιγάρο και καμια μαιμουδιά δεν υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει κάποιον που θέλει να κόψει ΕΝΤΕΛΩΣ το τσιγάρο.Όποιος θέλει να το κόψει να ψάξει και να βρει μέσα του την δύναμη να το καταφέρει. Συνήθως η καλύτερη μέθοδος είναι το ΜΑΧΑΙΡΙ.Τελεία και πάυλα.Μια και έξω.

Στην ζωή μου δεν είμαι φανατικός του μέτρου αλλά με την μείωση του τσιγάρου και την τοποθέτηση του σε λογικά πλαίσια (έως 10 τσιγάρα την ημέρα) κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι να έχουμε ένα μέτρο σε όλα τα πράγματα.Εκεί βρίσκεται η απόλαυση και η ικανοποίηση.Στο ΜΕΤΡΟ.

 

 

***ΜΕΤΡΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΡΟ. ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΦΕΔΑΚΙ, ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ, ΕΩΣ 2 ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΧΑΛΙΝΩΤΟ SEX, ΕΩΣ 2 ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ

(1 ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΗΜΙΧΡΟΝΟ) ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΚΑΙ 4 ΤΣΙΓΑΡΑ ΜΠΑΛΑΝΤΕΡ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΟΜΑΝΤΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ***

Επεξ/σία από jvgrjohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 1/7/09 προβλεπω ραγδαιες αυξησεις πωλησεων του ηλεκτρονικου τσιγαρου !!!

 

Απο οσους δοκιμασαν ποσο κανει ενα φιλτρο και σε ποσα τσιγαρα αντιστοιχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά το post έχει αναστηθεί 2 φορές, από spammers που γράφτηκαν, κι έκαναν 1 post για να διαφημίσουν κάποια σελίδα. μήπως να γίνονταν delete τα post αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 1/7/09 προβλεπω ραγδαιες αυξησεις πωλησεων του ηλεκτρονικου τσιγαρου !!!

 

Απο οσους δοκιμασαν ποσο κανει ενα φιλτρο και σε ποσα τσιγαρα αντιστοιχει ?

 

Γιάννη εγώ το έφερα από Κίνα για τον αδελφό μου (και μάλιστα φτηνότερα από τα ελληνικά μαγαζιά αέρος), στη θεωρία λέει οτι 1 φιλτράκι αντιστοιχεί σε 1 πακέτο, αλλά αυτό δεν μπορεί να υπολογιστεί σωστά, εξαρτάται από το πόσο ρουφάς, το αν είναι φορτισμένη η μπαταρία κτλ - και βέβαια από το αν καπνίζεις μόνο αυτό ή συμπληρωματικά με τα κανονικά τσιγάρα.

Πάντως ο αδελφός μου (που έκανε 1-1,5 πακέτα την ημέρα) έχει χαλάσει περίπου 2 φιλτράκια σε 3 μέρες, μειώνοντας ταυτόχρονα τα κανονικά τσιγάρα στο μισό πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη εγώ το έφερα από Κίνα για τον αδελφό μου (και μάλιστα φτηνότερα από τα ελληνικά μαγαζιά αέρος), στη θεωρία λέει οτι 1 φιλτράκι αντιστοιχεί σε 1 πακέτο, αλλά αυτό δεν μπορεί να υπολογιστεί σωστά, εξαρτάται από το πόσο ρουφάς, το αν είναι φορτισμένη η μπαταρία κτλ - και βέβαια από το αν καπνίζεις μόνο αυτό ή συμπληρωματικά με τα κανονικά τσιγάρα.

Πάντως ο αδελφός μου (που έκανε 1-1,5 πακέτα την ημέρα) έχει χαλάσει περίπου 2 φιλτράκια σε 3 μέρες, μειώνοντας ταυτόχρονα τα κανονικά τσιγάρα στο μισό πακέτο.

 

Ποσο σου κοστησε φιλε μου ???? Για δωσε link. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και απο εμενα!

χρησιμοποιω εδω και 2 μηνες αυτο:http://www.markidis.gr/product_info.php?products_id=32157

παιδια δουλευει.απο την δευτερη μερα δεν ξανακαπνισα κανονικο.Ευκολα.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομος 3730/2008 για το καπνισμα λεει μεταξυ των αλλων: Άρθρο 2 Ρυθμίσεις για τα προϊόντα καπνού 1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται: α) η πώληση προϊόντων καπνού σε ανηλίκους και από ανηλίκους, β) η τοποθέτηση προϊόντων καπνού σε προθήκες κα? ταστημάτων, εξαιρουμένων των καταστημάτων αφορο? λογήτων ειδών, των περιπτέρων και των καταστημάτων που πωλούν αποκλειστικά προϊόντα καπνού, γ) η κατασκευή, προβολή, εμπορία και πώληση αντι? κειμένων που έχουν την εξωτερική μορφή προϊόντων καπνού, καθώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο με την επι? φύλαξη της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου, δ) η διαφήμιση και πώληση προϊόντων καπνού σε χώ? ρους Υπηρεσιών Υγείας και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων όλων των βαθμίδων Δημοσίου και Ιδιωτικού Δικαίου, καθώς και στα κυλικεία των Ιδρυμάτων και των Υπη? ρεσιών αυτών, Αυτο σημαινει οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο απαγορευεται ?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 07:43 ----------

 

Να και ο σχετικος νομος...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 07:50 ----------

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2755451#post2755451 Συγνωμη για τα διπλα post αλλα ο firefox μου κανει προβληματα...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 07:51 ----------

 

http://rapidshare.com/files/240974866/fek_a262_291208_0.pdf.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ας ελπίσω ότι δε θα θεωρηθεί διαφήμιση αλλά πάρα πολλές πληροφορίες για το θέμα μπορείτε να βρείτε στο http://www.e-kapnisma.gr.

Πιστεύω ότι όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο θα συζητιέται το θέμα. Η επικείμενη απαγόρευση του δημόσιου καπνίσματος μάλιστα, μάλλον θα επιταχύνει τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου την έχουν στημένη κανονικά δηλαδή. :lol:

 

 

Αστα να πανε...Παρολο που εχω δικο μου γραφειο λογω θεσεως πρεπει να ειμαι το καλο παραδειγμα στην εφαρμογη του νομου.:mad::mad::mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφαίνονται τίποτα αντιδράσεις σε περίπτωση που εμφανιστείς με ηλεκτρονικό τσιγάρο; Πώς το βλέπεις;

 

Δεν ξερω σιγουρα γιατι υπαρχει νομιζω κενο νομου για το αν δεν απαγορευεται...Μαλλον συμφωνα με τον νομο νομιζω απαγορευεται...

 

 

Απαγορευεται...

 

γ) η κατασκευή, προβολή, εμπορία και πώληση αντι−

κειμένων που έχουν την εξωτερική μορφή προϊόντων

καπνού, καθώς και το ηλεκτρονικό τσιγάρο με την επι−

φύλαξη της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για "χρήση" δε λέει. :P

 

Κοίτα να δεις τι φοβεροί είναι στη σύνταξη των νόμων:

Δηλ. απαγορεύεται να πωλείται ό,τι μοιάζει με τσιγάρο, ενώ το καθεαυτού τσιγάρο επιτρέπεται; Κάτι καταλαβαίνουμε λάθος μάλλον.

 

Αν και η πεποίθησή μου γενικά για τους νόμους είναι ότι κατασκευάζονται έτσι ακριβώς για να δέχονται οποιεσδήποτε παρερμηνείες ώστε με τις κατάλληλες μίζες να εκκινεί η μηχανή των τροπολογιών που θα παρακάμπτει τις έντεχνα προμελετημένες "δυσκολίες".

 

Αυτό εστί πολιτική στην Ελλάδα: Να προβλέπεις τις διαφαινόμενες "μίζες" ώστε να κατασκευάζεις το κατάλληλο νομικό πλαίσιο για την απόκτησή τους. Έχουμε ανθρώπους που είναι εξπέρ παγκοσμίως σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...