Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


hyrytama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω εαν το μάθατε αλλά τις συσκευές αυτές τις έβγαλαν καρκινογόνες....

 

Ναι! :P Σε μερικά φιλτράκια (σε 5 από τα 18 που εξετάστηκαν) και μόνο σε αυτά που περιείχαν νικοτίνη (επιλογή του χρήστη αυτό) βρέθηκαν 8 νανογραμμάρια νιτροσαμίνες καπνού (ύποπτες για καρκινογόνα) ανά γραμμάριο βάρους. Τόσα περιέχει και ένα Nicotine Inhaler ή τα αυτοκόλλητα νικοτίνης που πωλούνται (και τα δύο) στα φαρμακεία.

Για να καταλάβεις, ένα αμερικάνικο Μάρλμπορο περιέχει 11.160 (ναι, χιλιάδες είναι) νανογραμμάρια τέτοιες νιτροσαμίνες + μερικές χιλιάδες ουσίες ακόμα. Αυτό δεν το είπαν στην ανακοίνωση βέβαια. Πού 8, πού 11.160 !! Μπορείς να διαβάσεις το σχετικό άρθρο στο e-kapnisma.gr. Εκεί υπάρχει επίσης μια ολόκληρη κατηγορία του φόρουμ που ασχολείται μόνο με θέματα υγείας σχετικά με το ηλεκτρονικό κάπνισμα με δεκάδες θέματα και εκατοντάδες μηνύματα καθώς και ένα θέμα με συγκεντρωμένα τα κυριότερα άρθρα, εδώ.

 

Τελικά όμως ακόμα και ο FDA μετά από θύελλα διαμαρτυριών για την αντιμετώπιση του θέματος άλλαξε στάση και πλέον βλέπει θετικά το προϊόν. Το ίδιο και ο μεγαλύτερος πολέμιος ASH.

 

Είναι πολλά τα λεφτά και πολλά τα συμφέροντα. Καλό είναι να κοσκινίζουμε καλά τέτοιες ανακοινώσεις. Ο ελληνικός τύπος (και όχι μόνο) κράτησε τα 8 ng αλλά παρέβλεψε να κάνει και μια σύγκριση με το κανονικό τσιγάρο με τα 11.160 ng.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε την λεπτομερή κλινική/τοξικολογική μελέτη που έγινε στη Ν.Ζηλανδία για λογαριασμό της RUYAN, του εφευρέτη του ηλεκτρονικού τσιγάρου (έτος 2003).

Για οποιαδήποτε πληροφορία παρακαλώ απευνθείτε στο 2105157592

 

http://www.ruyanjazz.gr/images/stories/ekthesi-asfaleias2.pdf

 

Με εκτίμηση

Νίκος Βαμβακούσης, χημικός

 

Ruyan Hellas, disposable ηλε-τσιγάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους θέλουν να το κόψουν δεν είναι καλή λύση γιατί διαιωνίζει την συνήθεια που είναι το 90% του καπνίσματος. Κόψτε το μαχαίρι, μιζεριάστε για 1-2 μήνες και μετά θα είσαστε μια χαρά.

 

http://el-el.help-eu.com/pages/index-8.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό και με βοήθησε να κόψω το κάπνισμα. η αίσθηση είναι όντως η ίδια, μπορείτε να δείτε περρισότερες πληροφορίες και να διαβάσετε και άλλες εμπειρίες χρηστών ηλεκτρονικού τσιγάρου εδώ http://www.etsigaro.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε Λ Ε Ο Σ με τα spam σ' αυτό το threat. Γιατί δεν κλειδώνεται επιτέλους; εντάξει, το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι μια μουφάρα. ΜΗΝ το πάρει κανείς. Ή κόψτε το ή συνεχίστε. Δεν αξίζει τίποτ' άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Πωλείται ηλεκτρονικό τσιγάρο μοντέλλο Εσμοκε evoII αχρησιμοποίητο στο κουτί του.

Esmoke Evolution II Standard Pack

 

Κόστος αγοράς 84,50 πωλείται μόνον 49 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω το πηρα και ας μη καπνιζω

Με αυτο το αρχισα και μ αρεσει πολυ

Το εχω και για φακο τη νυχτα

Οχι αλλο καρβουνοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω και για φακο τη νυχτα

Οχι αλλο καρβουνοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

 

και πίστευα οτι μετά το φωτιστικο πεος δεν υπαρχει τίποτα πιο γελοιο ως πηγη φωτισμού...

 

Δεν ξέρω πάντως τι λετε εσεις που το πήρατε και πόσο μαλλον εσεις που το πουλάτε αλλα μου φαίνεται πολύ γελοιο και απατη... ειμαι μη καπνιστης - περιστασιακός καπνιστης (5-6 πακετα το χρόνο) και δηλώνω οτι τέτοια μπούρδα δεν θα εβαζα στο στόμα μου ακόμα και αν με πλήρωναν... (με κανα 2-3 μηδενικα παραπάνω το συζητάμε :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ειχα παρει και εγω αυτο, η αληθεια ειναι πως εκανε δουλεια οταν το χρησιμοποιουσα (εννοω πως ειχα ελαττωσει το κανονικο καπνισμα), αλλα το παρατησα μετα απο εναν μηνα περιπου γιατι συνειδητοποιησα πως: 1. Κανεις δεν μου ξεκαθαριζε (εννοω ιστοσελιδες με καποιο επισημο περιεχομενο) τι ακριβως γινεται στον αντιδραστηρα (ή οπως λεγεται αυτο) την ωρα που εισεπνεα,

2. δεν ειχα δει πουθενα γραμμενο τι ακριβως περιειχαν οι αμπουλες νικοτινης

3. δεν ημουν σιγουρος πως δεν θα εισεπνεα τιποτα περιεργο απο την μπαταρια.

 

Επισης η αισθηση ΔΕΝ ηταν σε καμια περιπτωση σαν του κανονικου τσιγαρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης η αισθηση ΔΕΝ ηταν σε καμια περιπτωση σαν του κανονικου τσιγαρου.

 

 

Για αυτο ακριβως δεν το χρησιμοποιω κι εγω. Μονο σε συνθηκες που απαγορευεται το καπνισμα ειναι μια ...καποια λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιδραστηρα

 

έτσι το λένε αλλα όποτε το ακούω σκέφτομαι κατι τετοιο...

HeadOfReactor.jpg

 

 

για να μην πω γι αυτούς που το χρησιμοποιούν κατι τέτοιο: :lol:

Chernobyl_Disaster.jpg

 

No offence ετσι; παντα στα όρια του χαβαλε! :-)

 

Σορρυ που γεμισα τη σελίδα! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

έτσι το λένε αλλα όποτε το ακούω σκέφτομαι κατι τετοιο...

HeadOfReactor.jpg

 

 

για να μην πω γι αυτούς που το χρησιμοποιούν κατι τέτοιο: :lol:

Chernobyl_Disaster.jpg

 

No offence ετσι; παντα στα όρια του χαβαλε! :-)

 

Σορρυ που γεμισα τη σελίδα! :rolleyes:

Lol και εμενα κατι τετοια μου ερχονται στο μυαλο για να ειμαι ειλικρινης!

 

Νοne taken, αν χασουμε και τον χαβαλε μας κλαφτα :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Εγώ κάπνιζα 20 χρόνια παραδοσιακό τσιγάρο.

Νομίζω πως από να συνεχίζω να καπνίζω αυτά η απόφαση μου να ξεκινήσω το κλεκτρονικό είναι πολύ καλύτερη.

Οι βλαβερές ουσίες του παραδοσιακού δεν συγκρίνονται.

Είμαι σχεδον 1 χρόνο χρήστης αποκλειστικά του ηλεκτρονικού

( http://www.njoyhellas.gr/) και πραγματικά πλέον βλέπω διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βρήκα ηλεκτρονικό τσιγάρο στο ouaou.gr σε καλή τιμή. Το πήρα δώρο σε μια φίλη μου που ήθελε να το κόψει και την έχει βοηθήσει πολύ... Και τώρα με το νέο νόμο για το κάπνισμα, το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν πιάνεται. Μπορείς να το καπνιζεις ελευθερα στα μαγαζιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...