Προς το περιεχόμενο

Διακοπή συμβολαίου για ενοίκιο σπιτιού


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ topic starter

 

εαν το ποσο του ενοικιου ειναι σχετικα μικρο (<500) φυγε οπως εισαι δεν τον συμφερει να το κυνηγήσει δικαστικά, προσωπικα εχω νοικιασει σπιτι και εφυγα απο αυτο σε 48 ωρες, δεν μπα να ελεγε οτι ηθελε το συμβόλαιο την πρωτη μερα που κοιμηθηκα γεμισα καντιλες και ετρεχα στο νοσοκομειο (το ιδιο και την δευτερη μερα) ο ιδιοκτητης βεβαια αρνηθηκε να μου δωσει την προκαταλοβολη αλλα πηρε τα κλειδια μετα απο 1 μηνα παροτι το ειχα αδειάσει πολυ καιρο πριν, εν κατακλείδι εαν όντως ειναι κατι σοβαρο και δεν μπορεις μην χαλιεσε σηκω φυγε (βρες πρωτα αλλο σπιτι ομως wink.gif ). Απλά φρόντισε να εισαι οκ σε αλλα πραγματα λογαριασμούς νερου, κοινόχρηστα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Π

Μου κάνει εντύπωση πάντως.Υπο αυτό το πρίσμα, όλοι οι ιδιοκτήτες ακινήτων (προς ενοικίαση) θα έπρεπε να είναι βρωμερά πλούσιοι και μία οικονομική "τάξη" απο μόνοι τους.Και φυσικά προβληματίζομαι που δέν ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί με τέτοιο πλεόνασμα ελεύθερων διαμερισμάτων ή (α) έχουν μεγάλη καρδιά και αποφασίζουν να μήν κυνηγήσουν τον νοικάρη τους, ή (β) δέν μπορούν,γιατί ξέρουν πολύ καλά οτι δέν θα πάρουν μία.Δέν είναι όλα νεόδμητα και σίγουρα κάποιος έμενε εκεί πρίν μπει η αγγελία πρός ενοικίαση.

 

 

Ειναι υπερβολικα χρονοβορο να κυνηγησεις καποιον ενοικιαστη, οποτε οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται.

Οταν φερνεις τον ιδιοκτητη στο αμην και του χρωστας 5-6 νοικια, το μονο που θελει ειναι να φυγεις αμεσα για να βρει αλλον.

Και υπαρχουν πολλοι που το εκμεταλευονται αυτο. Πληρωνουν 1-2 μηνες στην αρχη και μετα ποτε ξανα. Μεχρι να κινηθουν οι νομιμες διαδικασιες για εξωση, φευγουν μονοι τους και κανουν παλι το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι στα μισθωτήρια συμβόλαια δεν αναγράφεται όρος (συνηθως) που να αναφέρει ότι αν ο ενοικιαστής αποχωρήσει πριν τη λήξη του συμβολαίου πρέπει να καταβάλλει τα υπόλοιπα ενοίκια.

Όμως τα συμβόλαια τα διέπει ένα ευρύτερο νομικό πλαίσιο. Για παράδειγμα ως ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης θεωρείται η τριετία, ανεξάρτητα αν στο συμφωνητικό αναφερόταν ξέρω γω 6μηνο.

 

Έτσι λοιπόν, αν ο ενοικιαστής αποχωρήσει πρόωρα, το συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο δίνει στον ιδιοκτήτη το δικαίωμα να κάνει αγωγή και να διεκδικήσει τα υπόλοιπα ενοίκια. Όμως και εκεί συντρέχουν αρκετές προϋποθέσεις.

Αν στο ενδιάμεσο βρεθεί άλλος ενοικιαστής, ή χρησιμοποιεί το διαμέρισμα ο ίδιος ο ιδιοκτήτης τότε προφανώς η ζημία του είναι μικρότερη...άρα θα διεκδικήσει λιγότερα ενοίκια. Οπότε αν χρωστούσε 12 μήνες ο ενοικιαστής αλλά μετά απο 2 μήνες βρεθεί άλλος, τότε ο ιδιοκτήτης μπορεί να διεκδικήσει μόνο 2 ενοίκια!

 

Οπότε συνήθως δεν αξίζει το κόπο να το κυνηγήσεις δικαστικά, ιδιαίτερα αν είναι μικρό το ενοίκιο. Απλώς δεν επιστρέφουν τη προκαταβολή (που είναι δικαίωμά τους) και μέσα στους 2 μήνες που καλύπτει συνήθως η προκαταβολή όλο και κάποιον θα βρουν.

 

Τώρα, αν πρόκειται για κατάστημα με 5.000 ενοίκιο και αποφασίσει ο ενοικιαστής μια ωραία πρωία να τη κάνει με ελαφρά...σαφώς και θα τον κυνηγήσει ο ιδιοκτήτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν παρερμήνευσα τίποτα,νομίζω οτι ήμουν ιδιαίτερα σαφής στα επιχειρήματά μου μου.

Διασκεδαστικό το παράδειγμά σου,σίγουρα δέν θα συναντήσεις μια τέτοια περίπτωση όπως είπες, νομίζω όμως οτι δέν έχει θέση σε μια σοβαρή ζήτηση.Σε κάτι πιο προσγειωμένο όμως και όντας στο παρελθόν φοιτητής 4 έτη στην Πάτρα,έφευγα Πάσχα-Καλοκαίρι-Χριστούγενα και επέστρεφα Αθήνα.Μαζεύτηκαν αρκετοί μήνες που το σπίτι ουσιαστικά δέν κατοικείτο.Αν τα πλήρωσα;Σαφώς και τα πλήρωσα,όπως και όλοι.

Μου κάνει εντύπωση πάντως.Υπο αυτό το πρίσμα, όλοι οι ιδιοκτήτες ακινήτων (προς ενοικίαση) θα έπρεπε να είναι βρωμερά πλούσιοι και μία οικονομική "τάξη" απο μόνοι τους.Και φυσικά προβληματίζομαι που δέν ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί με τέτοιο πλεόνασμα ελεύθερων διαμερισμάτων ή (α) έχουν μεγάλη καρδιά και αποφασίζουν να μήν κυνηγήσουν τον νοικάρη τους, ή (β) δέν μπορούν,γιατί ξέρουν πολύ καλά οτι δέν θα πάρουν μία.Δέν είναι όλα νεόδμητα και σίγουρα κάποιος έμενε εκεί πρίν μπει η αγγελία πρός ενοικίαση.

 

Θυμάμαι οτι υπήρχαν ανάλογα νήματα.Δέν ξέρω αν απάντησε ο paredwse,θα ήθελα πάντως μια πιο εμπεριστατωμένη γνώμη.

 

Μαλιστα. Κι επειδη απο την συζητηση περασαμε στην ειρωνεια και πριν παρεκτραπουμε περαιτερω:

 

ποστς #5, #10, #13, end of story. Kαι ελπιζω αυτα να μη σου φανουν και τοσο "διασκεδαστικα", ουτε οτι "σιγουρα δε θα συναντησεις τετοια περιπτωση", ουτε "δεν εχουν θεση στη συζητηση τετοια παραδειγματα":

 

http://www.insomnia.gr/topic/296434-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B7/

 

Καλη συνεχεια και προσοχη τι υπογραφετε. Αλλα να υπογραφετε και μετα να ζητατε και τα ρεστα κι απο πανω ακυρωνοντας νομους "επειδη δεν υπαρχει διευκρινηση μεσα στο συμβολαιο για την ΙΣΧΥ του συμβολαιου (!!)", ε ειναι καπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apologies,απο την στιγμή που παραθέτεις ακριβώς αυτό που ήθελα.Όπως ανέφερε ο paredwse,θεωρητικά θα έπρεπε να γνωρίζω την διάταξη του νόμου απο την στιγμή που έγκειται στα πλαίσια του αστικού κώδικα.Πρακτικά αμφιβάλλω αν ακόμα και μεταξύ νομικών υπάρχει γνώση της συγκεκριμένης διάταξης πρίν ξεκινήσουν μελέτη,πόσο μάλλον για τον μέσο Έλληνα που απλά θέλει να νοικιάσει ένα σπίτι.

Οτι νόμιμο δέν είναι και ηθικό λένε...

 

 

όσο για τις κούφιες απειλές...δέν πτοούμαι αγαπητέ...

 

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

όσο για τις κούφιες απειλές...δέν πτοούμαι αγαπητέ...

 

 

 

Μπαρδον?

Αν μιλας για την τελευταια παραγραφο, συμβουλη αποτελει προς φιλους η μη, που διακρινονται στο να τα ξερουν ολα και κατ'επεκταση να βιαζονται να κρινουν ως γραφικο και διασκεδαστικο καποιον που προσπαθει με υπομονη, επιχειρηματα και παραδειγματα να τους εξηγησει πως εχουν παρερμηνευσει αυτα που διαβαζουν.

 

Αλλα κι αυτη παρερμηνευθηκε ως απειλη (wtf?), αναμεσα στις παρερμηνειες νομων/συμβολαιων κλπ.

 

 

Πρακτικά αμφιβάλλω αν ακόμα και μεταξύ νομικών υπάρχει γνώση της συγκεκριμένης διάταξης πρίν ξεκινήσουν μελέτη,πόσο μάλλον για τον μέσο Έλληνα που απλά θέλει να νοικιάσει ένα σπίτι.

Oσο γιαυτο δεν χρειαζεται να αμφιβαλεις καθολου. Μετρα απλως ποσα δεδικασμενα παραθετει ο paredwse στο 1ο του ποστ, για να βεβαιωθεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση ενας επαγγελματιας νομικος να μη γνωριζει τη διαταξη.

 

Κι εγω που δεν ειμαι νομικος πρωτου διαβασω τα ποστ του paredwse ειχα ψαξει κι ηξερα πως ισχυει οτι ακριβως εξηγω στο τοπικ αυτο. Και το εψαξα απο περιεργεια, (παροτι ευτυχως ημουν και ειμαι σε θεση να κατανοησω τι σημαινει συμβολαιο με χρονικη διαρκεια και ορους), επειδη προσπαθουσαν σε συζητησεις να με πεισουν γιαυτο που προσπαθεις κι εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

νοικιάζω ένα σπίτι και στο συμφωνητικό που είχαμε κάνει, η διάρκεια για την ενοικίαση του σπιτιού ήταν στα 2 χρόνια.

 

Είμαι στο σπίτι 1 χρόνο και 1 μήνα αλλά έχω σκοπό να φύγω για διάφορους λόγους που οι περισσότεροι αφορούν την κάκιστη συμπεριφόρα τους προς εμένα.

 

Εάν πάμε και τους πω ότι θέλω να φύγω από το σπίτι υπάρχουν 2 περιπτώσεις:

Α) Να το δεχτούν.

Β) Δεν το δεχτούν και μου πούνε ότι έχουμε συμβόλαιο για έναν σχεδόν χρόνο ακόμα.

 

Και στις 2 περιπτώσεις, τι ενέργειες πρέπει να κάνω;

 

Ποσα λεφτα εχεις δωσει εγγυηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά τώρα βρήκα ευκαιρία να μπω.

 

Εντέλει, μίλησα με τον σπιτονοικοκύρη και το αποτέλεσμα είναι φύγω μέχρι τέλος του μήνα και εάν δει ότι δεν υπάρχουν ζημιές στο σπίτι θα επιστραφεί ολόκληρωση η αποζημίωση (350 ευρά).

 

Βέβαια από την μεριά μου πρέπει να πληρώσω κοινόχρηστα, δεή, νερό και το πετρέλαιο που χρωστάω και είμαστε μια χαρά.

 

Επομένως, αφού όλα είναι μια χαρά, πρέπει να πάει στην εφορία να διακόψει το συμβόλαιο; Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εντελώς off-topic:

 

 

Εντέλει, μίλησα με τον σπιτονοικοκύρη και το αποτέλεσμα είναι φύγω μέχρι τέλος του μήνα και εάν δει ότι δεν υπάρχουν ζημιές στο σπίτι θα επιστραφεί ολόκληρωση η αποζημίωση (350 ευρά).

 

 

Τώρα καταλαβαίνω τι εννοούσες "κάκιστη συμπεριφορά".

 

 

/off-topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ντε...Απτη μια παραπονιεσαι για κακιστη συμπεριφορα του ιδιοκτητη προς εσενα, απτην αλλη λες οτι θα σου επιστρεψει ολη την προκαταβολη (σε τετοιους καιρους) ενας τετοιος ιδιοκτητης. Δεν κολλαει..Κατι αλλο. Οταν λες χρωστας νερο/ρευμα/πετρελαιο?

 

Μαλλον τα αισθηματα ιδιοκτητη-ενοικιαστη ειναι αμοιβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά τώρα βρήκα ευκαιρία να μπω.

 

Εντέλει, μίλησα με τον σπιτονοικοκύρη και το αποτέλεσμα είναι φύγω μέχρι τέλος του μήνα και εάν δει ότι δεν υπάρχουν ζημιές στο σπίτι θα επιστραφεί ολόκληρωση η αποζημίωση (350 ευρά).

 

Βέβαια από την μεριά μου πρέπει να πληρώσω κοινόχρηστα, δεή, νερό και το πετρέλαιο που χρωστάω και είμαστε μια χαρά.

 

Επομένως, αφού όλα είναι μια χαρά, πρέπει να πάει στην εφορία να διακόψει το συμβόλαιο; Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Γιατι το αναφερεις; Ειχες σκοπο να μην το κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εντέλει, μίλησα με τον σπιτονοικοκύρη και το αποτέλεσμα είναι φύγω μέχρι τέλος του μήνα και εάν δει ότι δεν υπάρχουν ζημιές στο σπίτι θα επιστραφεί ολόκληρωση η αποζημίωση (350 ευρά).

 

Οι ζημιές περιλαμβάνουν και τους απλήρωτους λογαριασμούς...οπότε φαντάζομαι ότι θα πάρεις ελάχιστα πίσω (αν πάρεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο ZAKKWYLDE στο post http://www.insomnia.gr/topic/433685-%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%ba%ce%bf%cf%80%ce%ae-%cf%83%cf%85%ce%bc%ce%b2%ce%bf%ce%bb%ce%b1%ce%af%ce%bf%cf%85-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%b5%ce%bd%ce%bf%ce%af%ce%ba%ce%b9%ce%bf-%cf%83%cf%80%ce%b9%cf%84%ce%b9%ce%bf%cf%8d/page__view__findpost__p__4515704

 

Επιπλέον αυτό που θα έκανα (ειδικά αν ο ενοικιαστής ήταν λιγότερο από χρόνο και είχε κάνει 2 ή 3 χρόνια συμβόλαιο) θα ήταν αν εκχωρήσω τα ενοίκια στην εφορία (εφόσον έχω συμβόλαιο κατατεθειμένο). Τόσα ενοίκια όσα το διαμέρισμα θα έμενε άδειο. Έτσι ναι μεν εγώ θα έχανα τα ενοίκια αλλά από την άλλη θα υποχρέωνα τον ενοικιαστή να καταβάλει στην εφορία τη ζημία που προκάλεσε σε μένα. Να είστε σίγουροι ότι η εφορία θα τα εισπράξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος, εάν γνωρίζει, να μου πει τι ενέργειες πρέπει να γίνουν όταν διακόπτεται ένα συμβόλαιο στην μέση για να είναι καλλυμένος και ο ενοικιαστής αλλά και ο σπτιτονοικοκύρης;

 

Όσον αφορά τα προηγούμενα σχόλια, ποτέ δεν είπα ότι έχω σκοπό να μην πληρώσω κάτι και δεν θα ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες για την συμπεριφορά τους μιας και αφορά διάφορα οικογενειακά προβλήματα που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...