Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαστής χωρίς συμβόλαιο...


SavvinDiesel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσικά και μπορείς να μισθώνεις ακίνητο χωρίς συμβόλαιο.

 

Και η προφορική μίσθωση μια χαρά ισχύει.

 

στην ελλαδα; και φορολογικη δηλωση μπορεις να μην κανεις. και το αμαξι χωρις κτεο, ασφαλεια, τελη κυκλοφοριας, καρτα καυσαεριων μπορεις να κυκλοφορεις. και μαυρα να δουλευεις. και...και...και...και...να συνεχισω; ομως λεμε τι λεει ο νομος, οχι τι μπορεις να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

στην ελλαδα; και φορολογικη δηλωση μπορεις να μην κανεις. και το αμαξι χωρις κτεο, ασφαλεια, τελη κυκλοφοριας, καρτα καυσαεριων μπορεις να κυκλοφορεις. και μαυρα να δουλευεις. και...και...και...και...να συνεχισω; ομως λεμε τι λεει ο νομος, οχι τι μπορεις να κανεις.

 

 

Οκ, θα στο θέσω διαφορετικά γιατί μάλλον κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

 

Νομικά, ΔΕΝ απαιτείται μισθωτήριο συμβόλαιο για τη δήλωση μισθωμάτων στην εκάστοτε ΔΟΥ. Κοινώς, αν χρησιμοποιήσει ο OP την μη ύπαρξη συμβολαίου ως εκβιαστικό μέσο θα του κλάσει μια μάντρα.

 

Τώρα είναι πιο κατανοητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malthador προσπαθεις να βγαλεις ακρη με ανθρωπο που του παραθετεις 3 ποστ δικηγορου για το θεμα και επιμενει στο δικο του...Ειπαμε, ειδικοι επι παντος επιστητου υπαρχουν πολλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς συμβόλαιο παύω των δικαιωμάτων μου ως ενοικιαστής;;; Τις υποχρεώσεις μου φρόντισαν κάποιοι να μου τις υπενθυμίσουν, έστω και με άκομψο τρόπο, αλλά δεν πειράζει! Η προφορική μίσθωση, με δεδομένο ότι το συμβόλαιο είναι προαιρετικό, έχει την ίδια ισχύ; Εννοώ την χρονική διάρκεια, την εγγύηση κλπ κλπ.. Αν αποφασίσει για τον οποιοδήποτε λόγο να με βγάλει, εκτός φυσικά της δυστροπίας, μπορεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, όχι δεν τα χάνεις τα δικαιώματά σου. Το θέμα όμως είναι, όπως έχουν πει και άλλοι, ότι και εσύ από την πλευρά σου δεν είσαι σωστός. Βρήκες ένα σπίτι που σου αρέσει πολύ, έκανες παζάρια για να σου κατεβάσει την τιμή, συμφώνησες σ'αυτήν και τώρα θέλεις να τον εκβιάσεις να στην κατεβάσει κι άλλο, ενώ βασικά δεν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα μαζί του.

 

Είδα πχ κάποιον να λέει ότι χωρίς να σου έχει συμβόλαιο δεν μπορεί να επικαλεστεί ιδιοκατοίκηση και να σε διώξει, να σου πω και το άλλο τι θα έκανα εγώ στη θέση του αν είχα ενοικιαστή και μου έσπαγε τα νεύρα και με το έτσι θέλω με εκβίαζε να του κατεβάσω το ενοίκιο. Υπομονή μέχρι να χειμωνιάσει, θα πήγαινα στη ΔΕΗ και στο νερό και θα τα έκοβα, και τα ρολόγια θα έβγαζα και θα σε άφηνα μέσα στον χειμώνα χωρίς νερό και ρεύμα.

Ποια δικαιολογητικά χρειάζονται για την υπογραφή νέου συμβολαίου με ΔΕΗ ;

 

Πρόσφατος λογαριασμός, αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο, αποδεικτικό ΑΦΜ, αντίγραφο ενοικιαστηρίου θεωρημένο από ΔΟΥ, αποδεικτικό εξόφλησης του συνόλου των δόσεων του τέλους ακινήτου με τους όποιους έχω χρεωθεί ως σήμερα. Εφόσον το νέο συμβόλαιο παραμείνει στο ίδιο όνομα, δεν απαιτείται έλεγχος ηλεκτρολόγου (εξοικονομείται δαπάνη από 90-150 ευρώ).

Χωρίς συμβόλαιο στα χέρια σου, πάπαλα φίλε. Στο κόβει και σε αφήνει να ζεις στον μεσαίωνα.

 

Και αν ακόμη δεν έφευγες, μια μέρα που θα έλειπες θα άνοιγα το σπίτι και θα αφαιρούσα όλες τις μπαλκονόπορτες. Τράβα και κάνε μου μήνυση μετά και απέδειξε ότι εγώ τις έβγαλα και όχι εσύ για να τις κλέψεις. Θα πλήρωνα κάποιον να μπει να κάνει μερικές ζημιές και να τις σπάσει. Να δω μετά αν θα έφευγες και πόσο σύντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χωρίς συμβόλαιο παύω των δικαιωμάτων μου ως ενοικιαστής;;; Τις υποχρεώσεις μου φρόντισαν κάποιοι να μου τις υπενθυμίσουν, έστω και με άκομψο τρόπο, αλλά δεν πειράζει! Η προφορική μίσθωση, με δεδομένο ότι το συμβόλαιο είναι προαιρετικό, έχει την ίδια ισχύ; Εννοώ την χρονική διάρκεια, την εγγύηση κλπ κλπ.. Αν αποφασίσει για τον οποιοδήποτε λόγο να με βγάλει, εκτός φυσικά της δυστροπίας, μπορεί;

 

 

Πρέπει να περάσουν τουλάχιστον τρία χρόνια για να μπορέσει να σε βγάλει εκτός σπιτιού, ακόμα κι αν δεν έχεις συμβόλαιο. Εννοείται, ότι η μη πληρωμή ενοικίων αποτελεί εξαίρεση και μπορεί να σε βγάλει με συνοπτικές δικαστικές διαδικασίες, ακόμα και αν δεν έχει παρέλθει η τριετία.

 

Η πληρωμή ως τώρα πως γινόταν; Του έδινες τα λεφτά στο χέρι ή στην τράπεζα;

 

Πάντως, ρε φίλε, για μένα εσύ είσαι λάθος. Από την αρχή φαινόταν (από όσα λες) ότι δεν θα τα πηγαίνατε καλά με τον ιδιοκτήτη. Γιατί το νοίκιασες και δεν έψαχνες για άλλο διαμέρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ρε φίλε, για μένα εσύ είσαι λάθος. Από την αρχή φαινόταν (από όσα λες) ότι δεν θα τα πηγαίνατε καλά με τον ιδιοκτήτη. Γιατί το νοίκιασες και δεν έψαχνες για άλλο διαμέρισμα;

Εγώ πάντως αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ήταν προμελετημμένο το έγκλημα. Παζαρεύτηκαν και ζορίστηκαν στην τιμή, και στο πρώτο ποστάρισμα γράφει ότι βρίσκεται σε απόγνωση εδώ και μισό χρόνο, ενώ βασικά νοικιάζει εδώ και μισό χρόνο. Δηλαδή από την πρώτη στιγμή δυσκολευόταν στο ενοίκιο, αλλά συμφώνησε σ'αυτό θεωρώντας ότι θα τον αναγκάσει να το μειώσει έπειτα και άλλο.

 

Αν έχει ανάγκη ο ιδιοκτήτης και δεν είναι και γαιδούρι να πεισμώνει, τον βλέπω να υποχωρεί. Αν όχι, θα έχουν παρατράγουδα οι δυο τους, και ποτέ δεν ξέρεις τι τρέλα κουβαλάει ο άλλος μέσα του, όσο "πολιτισμένος" και αν σου φαίνεται, ιδίως στις εποχές που ζούμε τώρα με την κρίση που μας δέρνει όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ήταν προμελετημμένο το έγκλημα. Παζαρεύτηκαν και ζορίστηκαν στην τιμή, και στο πρώτο ποστάρισμα γράφει ότι βρίσκεται σε απόγνωση εδώ και μισό χρόνο, ενώ βασικά νοικιάζει εδώ και μισό χρόνο. Δηλαδή από την πρώτη στιγμή δυσκολευόταν στο ενοίκιο, αλλά συμφώνησε σ'αυτό θεωρώντας ότι θα τον αναγκάσει να το μειώσει έπειτα και άλλο.

 

Αυτό που δεν μπορεί κανείς να καταλάβει και είναι εντελώς άσχετο με το θέμα είναι ότι συγκεκριμένες κατηγορίες συμπολιτών σας αντιμετωπίζουν πολύ μεγάλο πρόβλημα εύρεσης κατοικίας εκτός των δύο μεγάλων αστικών κέντρων!!! Μακάρι να μην βρεθείτε σε αυτή την θέση... Ρωτήστε οικείους σας δάσκαλους-στρατιωτικούς κλπ για το τι συμβαίνει στην επαρχία, όσων αφορά τη στέγαση και κατόπιν ελάτε να το ξανασυζητήσουμε... Βαρέθηκα να κρίνομαι από άτομα που έχουν άγνοια των καταστάσεων! Τα προμελετημένα εγκλήματα, οι αθώοι-τα θύματα-το σύστημα, οι slangόγλωσσοι, οι δήθεν και οι βολεμένοι ας αγνοήσουν όσες βλακείες έχω γράψει εξαρχής και ας διαφωτίσουν κάποιον άλλο. Τους ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό που δεν μπορεί κανείς να καταλάβει και είναι εντελώς άσχετο με το θέμα είναι ότι συγκεκριμένες κατηγορίες συμπολιτών σας αντιμετωπίζουν πολύ μεγάλο πρόβλημα εύρεσης κατοικίας εκτός των δύο μεγάλων αστικών κέντρων!!! Μακάρι να μην βρεθείτε σε αυτή την θέση... Ρωτήστε οικείους σας δάσκαλους-στρατιωτικούς κλπ για το τι συμβαίνει στην επαρχία, όσων αφορά τη στέγαση και κατόπιν ελάτε να το ξανασυζητήσουμε... Βαρέθηκα να κρίνομαι από άτομα που έχουν άγνοια των καταστάσεων! Τα προμελετημένα εγκλήματα, οι αθώοι-τα θύματα-το σύστημα, οι slangόγλωσσοι, οι δήθεν και οι βολεμένοι ας αγνοήσουν όσες βλακείες έχω γράψει εξαρχής και ας διαφωτίσουν κάποιον άλλο. Τους ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω...

 

 

Πώς αυτό δικαιολογεί το ότι νοίκιασες ένα σπίτι που δεν έπρεπε εξαρχής να νοικιάσεις;

 

Επίσης, κι εγώ από επαρχία είμαι, αν και μένω Αθήνα. Στη δική μου επαρχία είναι πεσμένα τα ενοίκια σε σχέση με πριν από 2 χρόνια ξέρω 'γω. Όχι τόσο όσο στα αστικά κέντρα, αλλά είναι πεσμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μπορεί κανείς να καταλάβει και είναι εντελώς άσχετο με το θέμα είναι ότι συγκεκριμένες κατηγορίες συμπολιτών σας αντιμετωπίζουν πολύ μεγάλο πρόβλημα εύρεσης κατοικίας εκτός των δύο μεγάλων αστικών κέντρων!!! Μακάρι να μην βρεθείτε σε αυτή την θέση... Ρωτήστε οικείους σας δάσκαλους-στρατιωτικούς κλπ για το τι συμβαίνει στην επαρχία, όσων αφορά τη στέγαση και κατόπιν ελάτε να το ξανασυζητήσουμε... Βαρέθηκα να κρίνομαι από άτομα που έχουν άγνοια των καταστάσεων! Τα προμελετημένα εγκλήματα, οι αθώοι-τα θύματα-το σύστημα, οι slangόγλωσσοι, οι δήθεν και οι βολεμένοι ας αγνοήσουν όσες βλακείες έχω γράψει εξαρχής και ας διαφωτίσουν κάποιον άλλο. Τους ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω...

Τι να σου πω ρε φίλε, νοικιάζεις ένα σπίτι που σύμφωνα με τα λεγόμενά σου από την πρώτη στιγμή γνώριζες ότι δεν μπορείς ν'ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις σου, και έρχεσαι και ανοίγεις θέμα βασικά ψάχνοντας τρόπους να μαμήσεις τον ιδιοκτήτη σου και να τον αναγκάσεις με το έτσι θέλω να στο μειώσει και άλλο. Τη στιγμή που ήδη στο μείωσε, αφού και πάλι σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, παζαρευτήκατε και πολύ για να το νοικιάσεις. Και θέλεις να σου δείξω συμπαράσταση; Να το είχες καιρό και να του ζητούσες τώρα να στο κατεβάσει και να ήταν ανένδοτος, να σε καταλάβω, τώρα δυστυχώς δεν μπορώ. Αυτό που καταλαβαίνω πάντα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, είναι ότι δυσκολεύτηκες να βρεις ένα σπίτι που να σου αρέσει, και όταν το βρήκες προσπαθείς να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τον ιδιοκτήτη και να βρεις τρόπους να τον εκβιάσεις.

 

Όπως σου είπα, να μην πέσεις στο στραβάδι. Γιατί όπως καταλαβαίνω η ΔΕΗ είναι στο όνομά του και άνετα πάει και αφαιρεί το ρολόι και να σε δω πώς θα κάνεις καινούργιο συμβόλαιο με τη ΔΕΗ χωρίς να έχεις το συμβόλαιο της εκμίσθωσης στα χέρια σου. Να δω μετά πόσο θα σου αρέσει το ωραίο σπίτι που βρήκες όταν θα τριγυρνάς με γκαζόλαμπες και λαμπάδες της αναστάσεως.

 

Και όπως εσύ έχεις ανάγκες και δεν βγαίνεις, το ίδιο συμβαίνει και στον ιδιοκτήτη. Όπως εσύ δεν μπορείς να πληρώνεις τα 50 ευρώ παραπάνω τον μήνα, και ο ιδιοκτήτης μπορεί να χρησιμοποιεί αυτά τα 50 ευρώ για να πληρώσει τα φάρμακά του κάθε μήνα και να μην του περισσεύουν άλλα.

 

Αφού δεν τα βρίσκεις μαζί του, σήκω και άδειασέ του τη γωνιά και βρες άλλο σπίτι, να ησυχάσεις και εσύ και αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το ότι ο ιδιοκτήτης κλέβει την εφορία δηλώνοντας λιγότερα από όσα παίρνει, το έχουμε αφήσει εε;;

επειδή το δέχτηκε ο ενοικιαστής εε;;

 

 

Γι' αυτό ρώτησα με ποιόν τρόπο καταβάλονται τα ενοίκια.

 

Αν είναι μέσω τραπέζης, τότε το αποδεικτικό της κατάθεσης μπορεί να χρησιμοποιείται σαν απόδειξη ενοικίου. Το δηλώνει ο ενοικιαστής κανονικά στην εφορία πλέον και δεν χρειάζεται να κόβει αποδείξεις ο ιδιοκτήτης. Του παίρνουν το νόμιμο φόρο έτσι.

 

Εγώ πάντως το ενοίκιό μου στην τράπεζα το καταθέτω για να είμαι σίγουρος. Μη γυρίσει ο ιδιοκτήτης να μου πει «δεν μου έβαλες το ενοίκιο του τάδε μήνα». Να είμαι καλυμμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά του τα δίνει στο χέρι..

 

οπότε, μπορεί από εδώ και πέρα να αρχίσει να τον πληρώνει μέσω τραπέζης, το ποσό στο οποίου του έκοβε τόσο καιρό τις αποδείξεις...

και δεν τον νοιάζει και καθόλου αν κόβει αποδείξεις ή όχι. έχει τις προηγούμενες αποδείξεις που αναγράφουν το ποσό του ενοικίου, συμφωνητικό δεν υπάρχει, πώς θα μπορέσει ο ιδιοκτήτης να διεκδικήσει τα παραπάνω χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι ο ιδιοκτήτης κλέβει την εφορία δηλώνοντας λιγότερα από όσα παίρνει, το έχουμε αφήσει εε;;

επειδή το δέχτηκε ο ενοικιαστής εε;;

Και τι πάει να πει αυτό; Τι σχέση έχει με τον ενοικιαστή; Αν τον εκβιάσει, το πολύ πολύ να δηλώσει το πραγματικό ενοίκιο στην εφορία ο ιδιοκτήτης, άντε να φάει και κανά πρόστιμο. Ο ενοικιαστής το μόνο που θα καταφέρει είναι να παίρνει το ελληνικό δημόσιο τον φόρο που του αναλογεί, τι κέρδος θα έχει ο ενοικιαστής από αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Υπάρχει κανένα bonus από την εφορία αν καταγγέλλουμε φοροδιαφυγάδες και δεν το ξέρω; Αν ναι, να το έχω υπόψιν μου, πείτε μου κι εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...