Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαστής χωρίς συμβόλαιο...


SavvinDiesel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα το πολυ πολυ αυτη να βαλει ενοικιαστηριο και αν εχει κλειδια να το δειχνει στους υποψηφιους..

 

Εσενα θα σε γραψει στα @@ της.

 

Απο την μια αυτο που σου κεει εχει μια βαση. Ελα στην θεση της.

 

Τωρα να σε πεταξει με το ετσι θελω λιγο χλωμο το κοβω γιατι θα ταλαιπωρηθειτε ολοι, εσυ, ο ιδιοκτητης και ο νεος ενοικιαστης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοιτα το πολυ πολυ αυτη να βαλει ενοικιαστηριο και αν εχει κλειδια να το δειχνει στους υποψηφιους..

 

Εσενα θα σε γραψει στα @@ της.

 

Απο την μια αυτο που σου κεει εχει μια βαση. Ελα στην θεση της.

 

Τωρα να σε πεταξει με το ετσι θελω λιγο χλωμο το κοβω γιατι θα ταλαιπωρηθειτε ολοι, εσυ, ο ιδιοκτητης και ο νεος ενοικιαστης..

συμφωνω οτι εχει δικιο απο τη μερια της αλλα ειμαι επι πτυχιο ειναι η τελευταια μου ή προτελευταια μου εξεταστικη και θα τρεχω ενα μηνα πριν απο την εξεταστικη να βρισκω σπιτι να κανω μετακομιση και να προσαρμοζομαι σε καινουργιο περιβαλλον?ελα και συ στη θεση μου!!!το θεμα ειναι αυτο μπορει να με βγαλει?γιατι δεν εχω  κανενα σκοπο να φυγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας ειμαι νεος στο φορουμ και θελω να παρουσιασω και γω το  προβλημα μου να μου πειτε την γνωμη σας.ειμαι φοιτητης στη θεσσαλονικη και νοικιαζω ενα διαμερισμα στο οποιο διαμενω για 2ο χρονο ομως εχω υπογραψει συμβολαιο για ενα χρονο!λεω λοιπον στην ιδιοκτητρια οτι θα ξενικιασω σε 2 μηνες απο τωρα και αυτη επιμενει και οριεται να φυγω τωρα για να μην χασει τους φοιτητες που ερχονται τωρα και μεχρι το σεπτεμβρη!μπορει να με βγαλει εξω η απλα να αδιαφορισω? γιατι σε μια κουβεντα μου το πεταξε δεν εχεις και συμβολαιο!!!ειναι φρεσκο το θεμα δεν εχουν εκτροχιαστει τα πραγματα ακομη αλλα καλο ειναι να ξερω πως θα συμπεριφερθω!!!

Ένα-ένα: ποια ημερομηνία υπέγραψες συμβόλαιο; Ιδιωτικό συμφωνητικό από το περίπτερο να φανταστώ; Δεν το έχεις στα χέρια σου; Κατατέθηκε στην εφορία μέσα σε ένα μήνα από την υπογραφή;

 

Καταρχάς, οι μισθώσεις κύριας κατοικίας έχουν ελάχιστη διάρκεια 3 ετών από το νόμο, ασχέτως του τι γράφει μέσα το μισθωτήριο. Πες κι αλλα στοιχεία για να δούμε τι ισχύει ακριβώς στην περίπτωσή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

γεια σας ειμαι νεος στο φορουμ και θελω να παρουσιασω και γω το  προβλημα μου να μου πειτε την γνωμη σας.ειμαι φοιτητης στη θεσσαλονικη και νοικιαζω ενα διαμερισμα στο οποιο διαμενω για 2ο χρονο ομως εχω υπογραψει συμβολαιο για ενα χρονο!λεω λοιπον στην ιδιοκτητρια οτι θα ξενικιασω σε 2 μηνες απο τωρα και αυτη επιμενει και οριεται να φυγω τωρα για να μην χασει τους φοιτητες που ερχονται τωρα και μεχρι το σεπτεμβρη!μπορει να με βγαλει εξω η απλα να αδιαφορισω? γιατι σε μια κουβεντα μου το πεταξε δεν εχεις και συμβολαιο!!!ειναι φρεσκο το θεμα δεν εχουν εκτροχιαστει τα πραγματα ακομη αλλα καλο ειναι να ξερω πως θα συμπεριφερθω!!!

 

Τα συμβόλαια έχουν ισχύ για τρία χρόνια, άσχετα με το τι λέει μέσα το συμβόλαιο.

 

Το θέμα είναι ότι αν το επικαλεστείς αυτό προκειμένου να μείνεις, μπορεί να το επικαλεστεί κι αυτή και να σου ζητήσει τα ενοίκια του τρίτου χρόνου. Ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα-ένα: ποια ημερομηνία υπέγραψες συμβόλαιο; Ιδιωτικό συμφωνητικό από το περίπτερο να φανταστώ; Δεν το έχεις στα χέρια σου; Κατατέθηκε στην εφορία μέσα σε ένα μήνα από την υπογραφή;

 

Καταρχάς, οι μισθώσεις κύριας κατοικίας έχουν ελάχιστη διάρκεια 3 ετών από το νόμο, ασχέτως του τι γράφει μέσα το μισθωτήριο. Πες κι αλλα στοιχεία για να δούμε τι ισχύει ακριβώς στην περίπτωσή σου

λοιπον το συμβολαιο τωρα που το ξανακοιταξα ληγει στις 31/08 αυτου του μηνα.ειχαμε κανει μειωση του ενοικιου περισυ προφορικα ομως χωρις ομως να αλλαξουμε το συμβολαιο.το ερωτημα ειναι απλο αν ξερει καποιος μου απανταει μπορει να με βγαλει κατευθειαν ή οχι.εγω θελω να μεινω μεχρι αρχες οκτωβρη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

γεια σας παιδια θα ηθελα την συμβουλη σας για ενα σχεδον παρομοιο θεμα..ειχα ενοικιαση ενα σπιτι για το οποιο ειχα συμβολαιο για 2 χρονια...μετα το τελος του συμβολαιου εμεινα για αλλους 10 μηνες χωρις συμβολαιο..απο αυτους τους μηνες του οφειλω 4 ενοικια γιατι δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να τα πληρωσω.το ενοικιο ηταν 350ε και η πληρωμη γινοταν μεσω τραπεζης..απο τοτε που εχω φυγει εχουν περασει 4 χρονια και τωρα ηρθε ενα χαρτι στον πατερα μου απο την εφορια να πληρωσει καποιο ποσο που χρωσταει αυτος που ειχε το σπιτι..τι γινεται τωρα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορει να απιδειξει οτι μεναμε στο σπιτι γιατι δεν ειχαμε συμβιλαιο αυτους τους μηνες..δεν ξερω τι να κανω..

Όπως έχουν πει τα παιδιά τόσες φορές, η διάρκεια ενοικίασης είναι 3 χρόνια, ανεξάρτητα του τι λέει το καταστατικό. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να είτε να πληρώσεις στο άνθρωπο τα ενοίκια που του χρωστάς + ένα ποσό για την καθυστέρηση και να μιλήσετε ώστε να πληρώσει αυτός την εφορία, είτε να πληρώσεις αυτά που ζητάει η εφορία και να πεις κι ευχαριστώ που δεν σας πήγε δικαστικά ο άνθρωπος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Συμβόλαιο 2ετίας σύμφωνα με τον νόμο ΔΕΝ υπάρχει, ό,τι και να γράφει οι ενοικιάσεις είναι τριετείς τουλάχιστον.

2) Την στιγμή που φεύγεις από το σπίτι και λήγει η σύμβαση, υπογράφεται κάποιο χαρτί. Δεν έχεις. Και πάλι, σύμφωνα με τον νόμο, όταν λήγει κάποιο συμβόλαιο ενοικίασης δεν χρειάζεται να υπογραφτεί κάποιο νέο, συνεχίζεται το παλιό. Οπότε αφού ούτε υπογράψατε καινούργιο, ούτε υπογράψατε λήξη μίσθωσης, σημαίνει ότι συνεχίζατε να μένετε στο σπίτι. Εξάλλου μετά το πέρας της διετίας συνέχισες να δίνεις ενοίκιο στην τράπεζα για κάποιους μήνες.

 

Ο τύπος προφανώς τα παραχώρησε στο κράτος και πολύ καλά έκανε. Τώρα χρωστάτε στο κράτος, οπότε "πλερώ" που είπαν και πιο πάνω. Δεν μπορείς να πας στον πρώην ιδιοκτήτη, δεν χρωστάτε πια σ'αυτόν αλλά στην εφορία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας,

Είμαι ενοικιάστρια σ' ένα διαμέρισμα απ' το 2012. Ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος έβαλε κάποιον τρίτο για λογαριασμό του να το διαχειρίζεται, χωρίς να είναι ο νόμιμος διαχειριστής.Τότε το ενοίκιο του σπιτιού το έδινα σ' αυτόν στο χέρι και μου έδινε μη νόμιμες αποδείξεις, απλώς για τη μεταξύ μας συνεννόηση. Ποτέ δεν υπήρξε κάποιο συμβόλαιο, καθώς ο διαχειριστής δεν είχε τα απαραίτητα έγγραφα. Μου είπε ότι ο ιδιοκτήτης κατοικούσε στο εξωτερικό και το συμβόλαιο θα υπογραφόταν όταν θα ερχόταν στην Ελλάδα, πράγμα που δεν έχει γίνει έως τώρα. Επίσης, τον Οκτώβριο του 2014 ο ''διαχειριστής'' , που ειναι και  ισχυριζόμενος συγγενής του ιδιοκτήτη,άλλαξε. Δεν είχαμε ποτέ κατ' ιδίαν συνάντηση, καθώς ο διαχειριστής κατοικεί στην Καλαμάτα.Από τότε ,το ενοίκιο του σπιτιου το καταθέτω στην τράπεζα στο λογαριασμό της συζύγου του. Έχω κάνει πολλές προσπάθειες να έρθω σε επαφή με τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος μέσω αυτών, χωρίς αποτέλεσμα. Χρειάζομαι να δηλώσω την κατοικία μου για να λάβω στεγαστικό επίδομα, γιατί η οικονομική μου κατάσταση είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Ακόμη, χρωστάω το ενοίκιο του τρέχοντος μήνα και ο διαχειριστής με πιέζει λόγω παραπόνων του ιδιοκτήτη φάντασμα.Σε αυτές τις περιπτώσεις, τι συμβαίνει ; Μπορώ να ασκήσω κάποια δίωξη εναντίον του ιδιοκτήτη; Εκείνοι μπορούν να κινηθούν δικαστικά εναντίον μου; Tέλος, ο λόγος που δεν έχω φύγει ακόμα απ' το διαμέρισμα ειναι το φτηνό ενοίκιο, αν και είναι υπερτιμημένο λόγω της κάκης κατάστασής του και της μη συντήρησής του. Οι επιλογές μου είναι περιορισμένες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Είμαι ενοικιάστρια σ' ένα διαμέρισμα απ' το 2012. Ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος έβαλε κάποιον τρίτο για λογαριασμό του να το διαχειρίζεται, χωρίς να είναι ο νόμιμος διαχειριστής.Τότε το ενοίκιο του σπιτιού το έδινα σ' αυτόν στο χέρι και μου έδινε μη νόμιμες αποδείξεις, απλώς για τη μεταξύ μας συνεννόηση. Ποτέ δεν υπήρξε κάποιο συμβόλαιο, καθώς ο διαχειριστής δεν είχε τα απαραίτητα έγγραφα. Μου είπε ότι ο ιδιοκτήτης κατοικούσε στο εξωτερικό και το συμβόλαιο θα υπογραφόταν όταν θα ερχόταν στην Ελλάδα, πράγμα που δεν έχει γίνει έως τώρα. Επίσης, τον Οκτώβριο του 2014 ο ''διαχειριστής'' , που ειναι και  ισχυριζόμενος συγγενής του ιδιοκτήτη,άλλαξε. Δεν είχαμε ποτέ κατ' ιδίαν συνάντηση, καθώς ο διαχειριστής κατοικεί στην Καλαμάτα.Από τότε ,το ενοίκιο του σπιτιου το καταθέτω στην τράπεζα στο λογαριασμό της συζύγου του. Έχω κάνει πολλές προσπάθειες να έρθω σε επαφή με τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος μέσω αυτών, χωρίς αποτέλεσμα. Χρειάζομαι να δηλώσω την κατοικία μου για να λάβω στεγαστικό επίδομα, γιατί η οικονομική μου κατάσταση είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Ακόμη, χρωστάω το ενοίκιο του τρέχοντος μήνα και ο διαχειριστής με πιέζει λόγω παραπόνων του ιδιοκτήτη φάντασμα.Σε αυτές τις περιπτώσεις, τι συμβαίνει ; Μπορώ να ασκήσω κάποια δίωξη εναντίον του ιδιοκτήτη; Εκείνοι μπορούν να κινηθούν δικαστικά εναντίον μου; Tέλος, ο λόγος που δεν έχω φύγει ακόμα απ' το διαμέρισμα ειναι το φτηνό ενοίκιο, αν και είναι υπερτιμημένο λόγω της κάκης κατάστασής του και της μη συντήρησής του. Οι επιλογές μου είναι περιορισμένες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

 

ε δε νομιζω να περιμένεις χωρίς συμβολαιο και χωρίς αποδείξεις να εχεις κάποια ελπίδα... συμβολαιο γινεται αναδρομικά αλλα μεχρι ενος διαστηματος κπαποιων μηνών, οχι απο το 2012... για εμενα φύγε, βρωμαει απατη η υποθεση και οι τυποι σε καθε περίπτωση ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο προβλημα ειχε ο αδερφος μου πριν κανα μηνα....χωρις αποδειξεις δεν εχεις ελπιδα...αυτο που εκανε ο αδερφος μου ηταν να τον αφησει απληρωτο ενα 3μηνο και εφυγε νυχτα....τον παρακαλουσε 1 χρονο για συμβολαιο κι αυτος εκανε την παλαβη...του αφησε κι ενα μεγαλο φεσι στο πετρελαιο και τωρα παρακαλαει για λεφτα(χρωσταει στην εφορια κι αυτος ηταν ο λογος που δεν εκανε συμβολαιο)αλλα δεν ηταν ξεκαθαρος απ την αρχη οποτε την πατησε!!!απ οσο εμαθα μετα το ιδιο εκανε και ο προηγουμενος που εμενε στο διαμερισμα...το λαθος του αδερφου μου ειναι οτι τον εμπιστευτηκε απ την αρχη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Επαναφερω το θεμα με την δικια μου ιστορια.

Δινω νοικι καθε μηνα 1η του μηνος, ουτε μια μερα καθυστερηση. Ειχα υπογραψει 2ετες συμβολαιο το ‘14 που κατατεθηκε εφορια κ υπεγραψα κσινουργιο το ‘16 παλι διετες.

Εμαθα οτι ο ιδιοκτητης δεν εχει καταθεσει το 2ο συμβολαιο στην εφορια απο το 2016.

Δεν μου ειπε τιποτα δεν μειωθηκε νοικι πληρωνα μονο μετρητα κ επαιρνα αποδειξη το συμφωνηθεν ποσο.

Για να καταλαβω καλυτερα δυο χρονια δεν πληρωσε τπτ εφορια και το μηνιατικο ολο τσεπη;

ενω εγω κανονικα; Κοροιδια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...