Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tasman εδω δεν μας έχουν πληρώσει όλο το ποσο εμάς από το voucher 25-29 που έχουμε ολοκληρώσει το πρόγραμμα εδώ και δύο μήνες. Χρονολογικά πρώτα θα ολοκληρώσουν τις πληρωμές στο δικό μας και μετά σε εσάς. Όμως με την οικονομική κατάσταση της χώρας προβλέπω να μας τα καθυστερούν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Voucher 18-24 ετών

 

«Ευκαιρίες κατάρτισης και πιστοποίησης για ανέργους νέους του ΟΑΕΔ, ηλικίας 18-24 ετών, σε επιχειρήσεις του Ιδιωτικού τομέα σε κλάδους αιχμής της ελληνικής οικονομίας».

 

Στο πρόγραμμα επιδοτούμενης κατάρτισης και πρακτικής άσκησης θα συμμετέχουν επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στους τομείς: · Εφοδιαστική Αλυσίδα (Logistics) · Λιανικό Εμπόριο · Εξωστρέφεια και Διεθνές Εμπόριο (Έμφαση στον πρωτογενή τομέα) · Τεχνολογιών των Πληροφοριών και των Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.) Οι εγγεγραμμένοι στα μητρώα του ΟΑΕΔ άνεργοι θα μπορούν να καταθέσουν ηλεκτρονικά και μόνο, αίτηση συμμέτοχής, ανάλογα με την ειδικότητα τους, στις ειδικά διαμορφωμένες ηλεκτρονικές πλατφόρμες: www.logistics-eede.gr www.esee-emporio.gr www.exagogiko-eede.gr http://edu.sepe.gr

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!

 

Διάβασα εδώ ότι ξεκινάει voucher για 29+ αλλά μπαίνοντας στο voucher.gov.gr μου βγάζει μήνημα "Λυπούμαστε, αλλά η προθεσμία υποβολής αίτησης έληξε στις 05/11/2014 11:59 μ.μ.." :-( 

 

Από που κάνουμε αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!

 

Διάβασα εδώ ότι ξεκινάει voucher για 29+ αλλά μπαίνοντας στο voucher.gov.gr μου βγάζει μήνημα "Λυπούμαστε, αλλά η προθεσμία υποβολής αίτησης έληξε στις 05/11/2014 11:59 μ.μ.." :-(

 

Από που κάνουμε αίτηση;

Ξεκινάει, κάποια στιγμή, στο εγγύς μέλλον, δεν ξεκίνησε. Κλασσικές αρλούμπες βασισμένες σε ανεπίσημες πληροφορίες.

 

Update: Σε άλλο άρθρο που διάβασα τώρα, λέει ότι αναμένεται ως τα μέσα Μαρτίου να ανακοινωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

@politechnon να σας ρωτήσω κάτι? Συμμετείχα πέρισυ στο voucher 25-29. Θα μετρήσει σαν προυπηρεσία η πρακτική άσκηση που κάναμε, στο καινούργιο voucher 29-64 ή αν μετρούσε παλιά που είχαν ανοίξει οι αιτήσεις. Γιατί δεν είχαμε ένσημα και σκέφτομαι μήπως μπορούμε να το αποδείξουμε από την βεβαίωση παρακολούθησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή, είναι κάποιοι που παίρνουν και λένε ότι είναι από ΚΕΚ, αλλά παίζει να μην είναι. Το τηλέφωνο είναι καταχωρημένο στα σπαμ sites. Εμένα με πήραν προχθές και μου είπαν ότι είναι από ΚΕΚ της Καλλιθέας και μόλις είπα ότι δε με βολεύει, μου λέει, δηλαδή δεν ενδιαφέρεστε. Λέω όχι και έκλεισε. Γενικά περίεργη συμπεριφορά για ΚΕΚ, αλλά δε μου ζήτησαν στοιχεία, μόνο ηλικία ρώτησαν.

 

Ωστόσο σήμερα δέχθηκα άλλες δύο κλήσεις, χτύπησε δύο φορές, αλλά δεν το σήκωσα. Το έψαξα και είναι στα σπαμ. Ξεκινάει από 217...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε το Voucher τουρισμού έως 29 ετών.

2ο πρόγραμμα ΕΣΠΑ που δίνεται προς υλοποίηση μεμονωμένα και φωτογραφικά σε μεγάλα ΚΕΚ από αυτήν την κυβέρνηση αποκλείοντας μικρούς φορείς και τοπικούς φορείς επαρχίας.

Πιστεύω ότι αν οι άνεργοι δεν οργανωθούν όπως έχουν κάνει κατά καιρούς με τις black list των μεγάλων ΚΕΚ κατά κύριο λόγο, σε λίγο θα υπάρχουν μόνο τα μεγάλα ΚΕΚ που όλοι γνωρίζουμε πως υλοποιούν και πως προστατεύουν τους ανέργους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίσημη σελίδα για τα voucher είναι η voucher.gov.gr; Ρωτάω γιατί έχει πάρει το μάτι μου κάτι σελίδες, από διάφορα ΚΕΚ μάλλον, που ζητάνε τα στοιχεία μου, και μάλιστα τα ζητάνε πάρα πολύ αναλυτικά (μόνο DNA δεν ζητάνε να τους στείλω), και δεν θέλω να δείνω τα στοιχεία μου από δω και από κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίσημη σελίδα για τα voucher είναι η voucher.gov.gr; Ρωτάω γιατί έχει πάρει το μάτι μου κάτι σελίδες, από διάφορα ΚΕΚ μάλλον, που ζητάνε τα στοιχεία μου, και μάλιστα τα ζητάνε πάρα πολύ αναλυτικά (μόνο DNA δεν ζητάνε να τους στείλω), και δεν θέλω να δείνω τα στοιχεία μου από δω και από κει.

Ναι. Μην δινεις στοιχεια σε κεκ. Να σε "δεσμευσουν" θελουν, κανοντας σε να νομιζεις οτι δεν μπορεις να αλλάξεις κεκ. Ασε που θα σου σπαμαρουν τηλ και email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φοιτητής 8ου εξαμήνου και είχα σκοπό να αρχίσω την υποχρεωτική πρακτική άσκηση, μέσω ΟΑΕΔ, αμέσως μετά την εξεταστική του Ιουνίου.

Τώρα διαβάζω για το voucher τουρισμού, το οποίο με ενδιαφέρει. Αυτό τι διάρκεια αναμένεται να έχει και πότε αναμένεται να τελειώσουν τα σεμινάρια και η πρακτική; Γενικά αν κάποιος, από προηγούμενη εμπειρία, μπορεί να δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά με ημερομηνίες και διάρκεια του προγράμματος. Ώστε να δω αν θα μπορέσω να τα συνδυάσω και να μην μου καθυστερήσει το πτυχίο από την σχολή.

 

 

Για να αποφύγουμε τα σχόλια του τύπου φοιτητής δεν επιτρέπεται κτλ.
Η «εκπαίδευση» και η «κατάρτιση» αντιμετωπίζονται από τον κοινοτικό νομοθέτη ως μέσα βελτίωσης της απασχολησιμότητας και όχι ως μέθοδος αναζήτησης εργασίας επομένως οι φοιτητές δεν μπορούν να θεωρηθούν άνεργοι εκτός και εάν απασχολούνται ήδη στην αγορά εργασίας και στη συνέχεια βρεθούν εκτός εργασίας οπότε θεωρούνται «διαθέσιμοι για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδες. το 2015 ολοκληρωσα το προγραμμα voucher 18-24 και εχω πληρωθει κανονικα. Οι βεβαιωσεις παρακρατουμενου φορου δεν εχουν εκδοθει ακόμα. Θα ήθελα μια διευκρινιση. Ειμαι 22 ετων. Δεν εχω κανει ποτε φορολογικη δηλωση καθως με δηλωνε ο πατερας μου στην δικη του και ειμαι ανεργος του οαεδ. εδω και πολυ καιρο. Στην περσινη δηλωση με δηλωσε παλι στην δικη του ως προστατευομενο οπως και τα προηγουμενα χρονια.  Θα ηθελα να ρωτήσω το εξής. Τα λεφτά απο το voucher την επιστροφή πρέπει υποχρεωτικά να κάνω δήλωση και εγώ ? Και πριν παω να κανω πρεπει να παω πρωτα στην εφορια να κανω υπευθυνη δηλωση και να δωσω αφμ ταυτοτητα και ΙΒΑΝ ?? και μετα κανω δηλωση κανονικα και μου ερχεται η επιστροφη στο ΙΒΑΝ που θα βαλω στην δηλωση την φορολογικη ? Επεισης αν κανω δηλωση αφου ειμαι ανεργος του οαεδ και κατω απο 25 αν κανω δικη μου δηλωση θα σταματησω να ειμαι προστατευομενο τεκνο ? Επειδη θελω να ειμαι προστατευομενο επειδη πιανουν μορια στην καρτα αλληλεγγυης και το ελαχιστο εγγυημενο εισοδημα. Αν κανω δηλωση θα σταματησω να ειμαι ? Και αν κανω ο πατερας μου πως θα με δηλωσει ? Φιλοξενουμενο ή προστατευόμενο τεκνο οπως και της προηγουμενες χρονιες ? Έχω μπρεδευτει πολυ με αυτο το θεμα και θελω να τα κανω σωστα τα πραγματα για να παρω την επιστροφη φορου απο το voucher εγκαιρως. Οποιος ξερει ας μου απαντησει. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε το Voucher τουρισμού έως 29 ετών.

2ο πρόγραμμα ΕΣΠΑ που δίνεται προς υλοποίηση μεμονωμένα και φωτογραφικά σε μεγάλα ΚΕΚ από αυτήν την κυβέρνηση αποκλείοντας μικρούς φορείς και τοπικούς φορείς επαρχίας.

Πιστεύω ότι αν οι άνεργοι δεν οργανωθούν όπως έχουν κάνει κατά καιρούς με τις black list των μεγάλων ΚΕΚ κατά κύριο λόγο, σε λίγο θα υπάρχουν μόνο τα μεγάλα ΚΕΚ που όλοι γνωρίζουμε πως υλοποιούν και πως προστατεύουν τους ανέργους.

τουρισμου θα ειναι η για να εχουν τζαμπα προσωπικο οι καφετεριες και οι ταβερνες? ενσημα θα δινονται? αμα δεν κολλαει το ιδιο το κρατος ενσημα τοτε ποιος θα κολλησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους φίλους.

Μία ερώτηση, μου ζητάνε (ΚΕΚ ΑΚΜΩΝ) φορολογική ενημερότητα δική μου ή των γονιών μου, δεν είναι κάπως επικίνδυνο (?) να τους την δώσω; όπως επίσης με την κάρτα ανεργίας-κωδικοί για την εφαρμογή για να μπουν αυτοί και να εκτυπώσουν κάποια χαρτιά. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marilena_gr

Μετρά σαν προϋπηρεσία απλά δεν έχει ένσημα σε αυτά τα προγράμματα. Θα σου δώσουν βεβαίωση πρακτικής – συστατική επιστολή η επιχείρηση που έκανες πρακτική.

 

Par1s*

80 ώρες θεωρητική εκπαίδευση (15 ημέρες περίπου) και 450 ώρες πρακτική άσκηση (75 ημέρες με 6 ώρες την ημέρα)

 

eidikos33

Ένσημα κανονικά δεν έχει σε κανένα πρόγραμμα voucher. Μόνο ασφάλιση ιατροφαρμακευτική κατά την διάρκεια του προγράμματος.

 

lipson_giskon

Το να δώσεις το εκκαθαριστικό και κάρτα ανεργίας πρέπει σε όλα τα προγράμματα να δοθούν. Το να δώσεις τους κωδικούς σου για την εφορία ή τον ΟΑΕΔ για ποιο λόγο;

Τύπωσέ τους ένα εκκαθαριστικό και την κάρτα ανεργίας σου σαν δικαιολογητικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...