Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος πάντων, αδειάζω την γωνιά γιατί για μένα πλέον το θέμα έχει εκφυλιστεί απίστευτα. 

Ραντεβού στο ΑΕΜΘ του 2015

 

Bye bye και καλές ανασκαφές με πολλά και σημαντικά ευρήματα.

Αν βρεις κάποιο άλλο φόρουμ για το θέμα πληρέστερο, αξιοπρεπέστερο και πολυπληθέστερο από το παρόν, πες το μας. Ψάχνω μέρες και δεν το βρίσκω.

Τι είναι το ΑΕΜΘ? Κανένα συνέδριο αρχαιολόγων?

 

Πάει, τώρα την αποτελείωσες τη Δήμητρα, Βασίλη. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό δεν λέει κάτι. Αίτηση κάναμε σαν κράτος για την αναγνώριση του τάφου της Βεργίνας; Έγινε δεκτή ή απορρίφθηκε; Δεν ξέρω αλλά ρωτάω. Επίσης καλό είναι να μάθουμε και τα κριτήρια για την ένταξη κάποιου αρχαιολογικού μνημείου σε διάφορους καταλόγους παγκόσμιων μνημείων, πολιτιστικής κληρονομίας από οργανώσεις κτλ.

http://whc.unesco.org/en/criteria/

 

Ψάξε λιγάκι το σάιτ και θα βρεις τα πάντα...κριτήρια, αιτήσεις, υποψηφιότητες, πώς και πότε επιλέγονται, ποια είναι τα μνημεία σε όλον τον κόσμο, ποια έχει αναλυτικά η κάθε χώρα, μέχρι και interactive map θα βρεις.

 

 

Κάποιοι πρέπει να συμβιβαστούν με την ιδέα οτι η ξανθιά κυρία εκεί στην Αμφίπολη, έφερε στο φως το μεγαλύτερο αρχαιολογικό εύρημα της τελευταίας 20ετίας τουλάχιστον (δε θυμάμαι να έχουμε ξαναβρει τόσα γλυπτά και τέτοιο ψηφιδωτό πρόσφατα).

Και όσο η ανασκαφή συνεχίζεται αντί να χαρούν, στάζουν φαρμάκι.

 

Γκούχου

http://archaeology.org/issues/116-1401/features/1573-richard-iii-homo-erectus-angkor-wat-jamestown

http://www.discovery.com/tv-shows/curiosity/topics/10-archaeological-finds-21st-century.htm

 

Διευκρίνισε, Ελλάδα.

Επίσης ξεχνάς Μετρό Αθήνας, και έργα για Μετρό Θεσσαλονίκης, που εξαιτίας των λόγων που γίνονται, το αρχαιολογικό κομμάτι της υπόθεσης έχει ακριβώς την τελευταία τρύπα του ζουρνά.

Και επίσης το ακόμα πιο σημαντικό που ξεχνάς, είναι πως αν η δεκαοχτούρα εμμέσως πλην σαφώς δεν έταζε λαγούς με πετραχείλια για ασύλλητους τάφους, οστά τυμβωρύχων, να φωνάζει κανάλια και πρωθυπουργούς, να χρησιμοποιεί το όνομα του Μέγα Αλέξανδρου και να δηλώνει βεβαιότητα για Δεινοκράτη χωρίς βασικά να έχει ακλόνιστα στοιχεία παρά μόνο ενδείξεις στα χέρια της κτλ κτλ μια τρύπα στο νερό θα είχε κάνει.

 

Αν πρέπει να ζηλέψουν κάτι από αυτήν οι αρχαιολόγοι, είναι την πονηριά της που κατάφερε έστω και με αυτόν τον τρόπο να χρηματοδοτηθεί η ανασκαφή της, να μαθευτεί το όνομά της από το κάθε 8χρονο μέχρι τον κάθε 80χρονο της χώρας, και να αναφερθούν σε αυτήν και στην δουλειά της τα μεγαλύτερα ειδησεογραφικά πρακτορεία του κόσμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν πιστεύω οτι είναι αρνητικό η τόση δημοσιότητα που έχει πάρει το θέμα.. Ίσα ισα.. Αν το εκμεταλλεύονται μερικοί είναι άλλο θέμα..

 

Καλά έκανε η Περιστέρη και κάλεσε τον Πρωθυπουργό, και για να προβληθεί και αυτός έδωσε χρηματοδότηση και ευχαριστημένοι όλοι..

 

Μην ξεχνάμε όμως πως μεγαλο μερίδιο στη δημοσιότητα έχει και το facebook με την μεγάλη έκρηξη των blog, sites, like pages τυπου lifo.gr κλπ ειδικα μετα το 2011.

 

Πριν απο το 2006, δεν υπήρχε το facebook, ώστε παρόμοιες μεγάλες ανακαλύψεις να το εκμεταλλευτούν.. Όπως και μετα το 2008-2009 (Σε συνδιασμό με την οικονομική κρίση) απο οτι ξέρω δεν έχει βρεθεί κάτι μεγαλο ώστε να προβληθεί.. Κάτι ακούστηκε πρόσφατα και για αλλους τάφους στις Αίγες και για τον Φίλιππο αλλά το κάλυψε η Αμφιπολη.

 

Ας κερδίσει λοιπον η Κυβέρνηση κάτι απο αυτό, ας κερδίσει η Περιστέρη χρηματοδότηση και φήμη, ας κερδίσουμε και εμείς μια ωραία εμπειρία με φωτογραφίες και συζητήσεις..

 

Μυαλό έχουμε, μπορούμε να κρίνουμε ποιος εκμεταλλεύεται καταστάσεις και ποιος όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρόν νήμα απευθύνεται σε ονειροπόλους και ρομαντικούς. Αυτούς που προσεγγίζουν την αρχαιολογία σαν ένα υπέροχο παραμύθι και όχι σαν ένα μόνιμο πεδίο αντιπαραθέσεων ανάμεσα σε ξερόλες και καρεκλοκένταυρους, όπως τα περισσότερα πράγματα σε αυτή τη χώρα. Αυτούς που φαντάζονται ότι κάτω από το όρυγμα κρύβεται ένας, αμύθητης αρχαιολογικής αξίας, θησαυρός, μία συνέχεια σε αυτή την παραμυθένια διαδρομή, ένας λαβύρινθος ιστορίας που αγγίζει τα όρια της μυθολογίας και οχι αυτούς που κάτω από το χώμα βλέπουν αδιέξοδα. Ανάμεσα στον Νακάση και στον Εμπεδότιμο, προτιμώ τον τρελό και όχι τον στριφνό. Σέβομαι τις γνώσεις του, απεχθάνομαι την υπόσταση του. Κάθε φορά που επιχειρεί να επιχειρηματολογήσει ενάντια στο μνημείο, έρχεται η ανασκαφική σκαπάνη να τον διαψεύσει. Τελευταία του δήλωση: Δεν έχει ξαναβρεθεί υπόγεια αίθουσα σε καμαροσκεπή τάφο... συνεπώς αποκλείεται η ύπαρξη υπογείου θαλάμου. Τη συνύπαρξη Καρυατίδων με Σφίγγες και την Περσεφόνη στο ψηφιδωτό, συνδυασμός μοναδικός για μακεδονικό και γενικότερα ελληνικό τάφο,την παρατήρησε ή στου Κουφού τον τάφο βάλανε κουδούνι; Οι ιστορικές αναφορές του κου Νακάση τι λένε για τον τάφο; Εκθέτει κόσμο η κα Περιστέρη και όπως είπε και η ίδια, οφείλουμε να πιστευούμε ότι θα βρούμε όμορφα πράγματα.

May it be!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και καλά έκανε, καλό για τον εαυτό της και για τη δουλειά της και για τους εργαζόμενους εκεί, όχι γενικό καλό.

Γενικό καλό θα έκανε αν έβρισκαν τον τάφο που βρήκαν στην Βεργίνα, αυτά που βρήκαν είτε τα βρίσκαν τώρα είτε μετά από 20 χρόνια το ίδιο θα έκανε. Εκτός και αν έχεις την εντύπωση ότι την χρηματοδότησε ο Σαμαράς και όχι η δική σου και η δική μου η τσέπη. Να κερδίσω εμπειρίες, να κερδίσει και η κυβέρνηση διαφήμιση και η δεκαοχτούρα φήμη, αλλά όχι εις βάρος της δικής μου τσέπης.

 

Γιατί με την διαφήμιση που έλαβε και με αυτά που έταζε ότι θα βρεθούν εγώ που την χρηματοδότησα όχι δεν είμαι ευχαριστημένος. Με δούλεψε κανονικότατα. Αν εσύ είσαι, όταν θα μας έρθει νέος φόρος, δώσε διεύθυνση και ονοματεπώνυμο να σου τον στείλω να μου τον πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και καλά έκανε, καλό για τον εαυτό της και για τη δουλειά της και για τους εργαζόμενους εκεί, όχι γενικό καλό.

Γενικό καλό θα έκανε αν έβρισκαν τον τάφο που βρήκαν στην Βεργίνα, αυτά που βρήκαν είτε τα βρίσκαν τώρα είτε μετά από 20 χρόνια το ίδιο θα έκανε. Εκτός και αν έχεις την εντύπωση ότι την χρηματοδότησε ο Σαμαράς και όχι η δική σου και η δική μου η τσέπη. Να κερδίσω εμπειρίες, να κερδίσει και η κυβέρνηση διαφήμιση και η δεκαοχτούρα φήμη, αλλά όχι εις βάρος της δικής μου τσέπης.

 

Γιατί με την διαφήμιση που έλαβε και με αυτά που έταζε ότι θα βρεθούν εγώ που την χρηματοδότησα όχι δεν είμαι ευχαριστημένος. Με δούλεψε κανονικότατα. Αν εσύ είσαι, όταν θα μας έρθει νέος φόρος, δώσε διεύθυνση και ονοματεπώνυμο να σου τον στείλω να μου τον πληρώσεις.

Νταξει είσαι λίγο υπερβολικός.. Αν βάλεις τα λεφτά που δώθηκαν δια των αριθμο των φορολογουμένων το ποσο είναι αμελητέο.. Μονο την προβολή της χώρας και της περιοχης να σκεφτείς, τα έβγαλε τα λεφτά της..

 

Ας κόψουν πρωτα το χαράτσι της ΝΕΡΙΤ κλπ και μετα βλέπουμε για τις χρηματοδοτήσεις των ανασκαφών..

 

Αυτό που ζούμε σαν χώρα τους τελευταίους μηνες εμένα μου αρκεί.. Το δέος που ενιωσα εγώ προσωπικα εκείνο το πρωι που είδα τις Καρυατιδες είναι ανεκτίμητο, και ακόμα δεν έχει τελειώσει η ανασκαφή, μας περιμένουν εκπλήξεις..

 

Είμαι ρομαντικός τι να κάνουμε.. Το μονο που λέω είναι οτι έχουμε πολλα σημαντικότερα προβλήματα να λύσουμε και παρανομιες που γίνονται, απο το να σκεφτόμαστε οτι η χρηματοδότηση της ανασκαφης θα την πληρωσουμε σε χαρατσι.. Ας μην είμαστε μιζεροι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε όχι και καλά έκανε, καλό για τον εαυτό της και για τη δουλειά της και για τους εργαζόμενους εκεί, όχι γενικό καλό.

Γενικό καλό θα έκανε αν έβρισκαν τον τάφο που βρήκαν στην Βεργίνα, αυτά που βρήκαν είτε τα βρίσκαν τώρα είτε μετά από 20 χρόνια το ίδιο θα έκανε. Εκτός και αν έχεις την εντύπωση ότι την χρηματοδότησε ο Σαμαράς και όχι η δική σου και η δική μου η τσέπη. Να κερδίσω εμπειρίες, να κερδίσει και η κυβέρνηση διαφήμιση και η δεκαοχτούρα φήμη, αλλά όχι εις βάρος της δικής μου τσέπης.

 

Γιατί με την διαφήμιση που έλαβε και με αυτά που έταζε ότι θα βρεθούν εγώ που την χρηματοδότησα όχι δεν είμαι ευχαριστημένος. Με δούλεψε κανονικότατα. Αν εσύ είσαι, όταν θα μας έρθει νέος φόρος, δώσε διεύθυνση και ονοματεπώνυμο να σου τον στείλω να μου τον πληρώσεις.

 

Διαφωνώ κάθετα με το παραπάνω σκεπτικό. Το μερίδιο που πληρώνουμε από τους φὀρους μας για τις ανασκαφές αρχαιολογικών μνημείων - αντικειμένων και την συντήρησή τους είναι άσχετο με το τι θα σου τάξει ο αρχαιολόγος και τι διαφήμιση θα λάβει από τους δημοσιογράφους και τα ΜΜΕ η ανασκαφή ενός μνημείου. Πιστεύω περισσότερο πως το πρόβλημα οτι πιστέψαμε εύκολα πως θα βρεθεί κάτι μεγάλο που θα μας θαμπώσει είναι περισσότερο δικό μας και όχι τόσο της Περιστέρη, τα φαινόμενα πολλές φορές απατούν και έπρεπε να το λάβουμε υπόψη μας, να κρατήσουμε μικρό καλάθι, να αρκεστούμε οτι ήδη αυτό το αρχαίο οικοδόμημα είναι κάτι εξαιρετικό και να μην απαιτούμε Μ. Αλέξανδρους με χρυσά άρματα ελεφαντοστεϊνα σπαθιά και χαμένες ατλαντίδες.

Η Περιστέρη λοιπόν καλά έκανε και ήθελε να κάνει την δουλειά της. Και ναί εκτός από αυτό θα κάνει καλό και στην χώρα οτι αναδεικνύουμε τα αρχαία μνημεία μας. Αν δεν είμαστε σε θέση να το κάνουμε καλά ή δεν μπορεί να αποκομίσει η χώρα αυτά που θα περιμέναμε από την τουριστική αξιοποίηση των μνημείων δεν μας φταίνε τα μνημεία ούτε οι αρχαιολόγοι.

Για μένα κάθε χώρα πρέπει να φροντίζει να χρησιμοποιεί ένα ποσοστό από τα χρήματα που πληρώνουμε σε φόρους για την ανασκαφή οποιουδήποτε αρχαίου μνημείου και την μελλοντική συντήρησή του, ασχέτως αν αυτό θα είναι κάτι ασήμαντο ή θα είναι κάτι εξαιρετικά σημαντικό που θα μας αφήσει με ανοιχτό το στόμα. Σιγά μην σου πληρώσει ο άλλος τον φόρο για την ανασκαφή επειδή ο άλλος θεωρεί καλό που έκαναν ανασκαφές και εσύ ήθελες ντε και καλά να βρεθεί αυτό που "έταξαν/είπαν" κάποιοι ενώ τελικά αυτό δεν βρέθηκε, LOL δηλαδή. Ας κοιτάξει το κράτος να καταπολεμήσει την γραφειοκρατία που μας στοιχίζει δις ευρω πεταμένα λεφτά κάθε έτος και ας αφήσουμε τα αρχαιολογικά μνημεία τις ανασκαφές και τους αρχαιολόγους να κάνουν την δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψή μου είναι ότι η δημοσιοποίηση μιας τέτοιας  ανασκαφής μόνο καλό έκανε στον κόσμο. Έβαλε αρκετούς στο τρυπάκι να ανακαλύψουν την επιστήμη της αρχαιολογίας και πολλούς νέους να μαγευτούν από αυτή και ενδεχομένως να την ακολουθήσουν στις σπουδές τους. Όμως το βασικότερο κατ΄ εμέ είναι πως μέσω αυτής της ανασκαφής  μάθαμε πράγματα που δε γνωρίζαμε, μπήκαμε στη διαδικασία να διαβάσουμε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποκτήσουμε άποψη. Τι πιο ωραίο από έναν λαό που δεν είναι πλέον άσχετος σε ένα σημαντικό κομμάτι της καθημερινότητάς του? Τι πιο ωραίο για τους ίδιους τους αρχαιολόγους να αναγνωρίζεται η επιστήμη τους από τον κόσμο με ότι θετικό αντίκτυπο μπορεί να έχει αυτό?

 

Δυστυχώς όμως, στα πλαίσια του εγωισμού και του ανταγωνισμού, βλέπουμε ουκ ολίγες φορές καταστάσεις ζηλοτυπίας με επιστήμονες να κατηγορούν ο ένας τον άλλο, να ειρωνεύονται, και γενικά να κάνουν προσπάθειες να μειώσουν το εύρημα του συναδέλφου τους. Για όποιον δεν είχε μέχρι τώρα ιδιαίτερη σχέση με την αρχαιολογία θα αποτελεί έκπληξη. Για άλλους αποτελεί μια καθημερινότητα.

 

Το να προτρέπεται έμμεσα ένας μέσος χρήστης να μην ακούει τα δελτία τύπου λόγου χάρη αλλά να πιστεύει τον εκάστοτε καθηγητή που είναι εκτός ανασκαφής και κατηγορεί τους αρμόδιούς της, το βλέπω ως μια κλασική περίπτωση ζηλοτυπίας και θεωρίας συνωμοσίας. Πιο αθώο είναι να γράψει ο άλλος πως θα ήθελε να βρεθεί το χρυσό άρμα του μεγάλου μέσα :P

 

Στο επόμενο δελτίο τυπου μπορει να φανεί οτι το όρυγμα αυτό δεν ηταν τιποτε, ότι δεν οδηγούσε πουθενά, ότι ήταν απλά μια τρύπα που έσκαψαν τυμβωρύχοι. Καμία απογοήτευση. Ταξιδέψαμε μαζί με την ανασκαφή για πόσο καιρό τώρα. Είδαμε πρωινά Κυριακής φωτογραφίες από Καρυάτιδες, είδαμε ψηφιδωτά (κατηγορούν κάποιοι τον κολυμβητή που έλεγε οτι μπορει να ειναι πίσω απ τον γενειοφόρο  ο μικρός Αλέξανδρος αλλά το γεγονός οτι οι ίδιοι επέμεναν πως δε πρόκειται για αρπαγή της Περσεφόνης επειδή το άρμα δεν ηταν τέθριππο το εξαφανίζουμε στην άκρη :P Οι πατάτες των άλλων δηλαδή, είναι οι σημαντικές...Οι δικές μας ειναι αποτέλεσμα μεγάλης μελέτης άρα δε τρέχει τιποτα :P :P) και γενικά γουστάραμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τη δική μας σιγουρα. Αλλά δε χαρακτηρίζει εμένα και εσένα ανίδεο...την ανασκαφική ομάδα χαρακτηρίζει έτσι :)

E δε νομίζω οτι με τέτοιες ατάκες κερδίζει τον σεβασμό σου, ούτε βλεπω κάποιο τρομερό επιχείρημα σε αυτά που λέει για να διαφωνήσω και εγω με την ανασκαφική ομάδα. Πολύ μεγάλο φάουλ στο τρόπο που χαρακτηρίζει...

Δε κρίνουμε τον χαρακτήρα του, δε θα τον παντρευτούμε. Οι επιστήμονες του χώρου, ακόμα και αν πέφτουν έξω, το κάνουν επιχειρηματολογώντας στη βάση της επιστήμης τους. Αντίθετα, στα φόρα, οι wannabe αρχαιολόγοι μπουρδολογούν σερφάροντας και ακόμα και αν πέσουν μέσα, δε διαφέρουν σε τίποτα από τον Αλέφαντο που πέφτει μέσα σε πρόβλεψη για τις πολιτικοοικονομικές εξελίξεις στην ευρωζώνη και μετά δηλώνει στον Γεωργίου "να τον ακούτε τον άρχοντα", λίγο πριν αναλύσει τα λάθη του Μουρίνιο.

 

Nop. Μικρότερη από την δική μας. Σαν ανίδεος μοιάζει. Θα είχε βαρύτητα αν η άποψη του δεν είναι σαν να "την είπε" η κυρα Κατίνα η περιπτερού στην Σούλα την Ψιλικατζού.

 

Αυτό που βγαίνει από την ανασκαφή είναι πως δεν υπάρχουν επιστήμονες αρχαιολόγοι στην Ελλάδα.

Γιατί το λες αυτό; Τόσους έχουμε εδώ...

 

Τέλος πάντων, αδειάζω την γωνιά γιατί για μένα πλέον το θέμα έχει εκφυλιστεί απίστευτα. 

Ραντεβού στο ΑΕΜΘ του 2015

Κάτσε, έχει και άλλο μέχρι να βρούμε πάτο (φήμες λένε ότι βρέθηκε τεράστιος υπόγειος χώρος στο "τόπικ").

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης το ακόμα πιο σημαντικό που ξεχνάς, είναι πως αν η δεκαοχτούρα εμμέσως πλην σαφώς δεν έταζε λαγούς με πετραχείλια για ασύλλητους τάφους, οστά τυμβωρύχων, να φωνάζει κανάλια και πρωθυπουργούς, να χρησιμοποιεί το όνομα του Μέγα Αλέξανδρου και να δηλώνει βεβαιότητα για Δεινοκράτη χωρίς βασικά να έχει ακλόνιστα στοιχεία παρά μόνο ενδείξεις στα χέρια της κτλ κτλ μια τρύπα στο νερό θα είχε κάνει.

 

Αν πρέπει να ζηλέψουν κάτι από αυτήν οι αρχαιολόγοι, είναι την πονηριά της που κατάφερε έστω και με αυτόν τον τρόπο να χρηματοδοτηθεί η ανασκαφή της, να μαθευτεί το όνομά της από το κάθε 8χρονο μέχρι τον κάθε 80χρονο της χώρας, και να αναφερθούν σε αυτήν και στην δουλειά της τα μεγαλύτερα ειδησεογραφικά πρακτορεία του κόσμου.

πριν τους πρωθυπουργούς και τους μεγαλέξανδρους χωρίς δημοσιότητα και με μικρό budget έφερε στην επιφάνεια τον περίβολο. Τότε βρήκαν την είσοδο με τις σφίγγες. Υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει ότι θα σταματούσε η ανασκαφή εκεί, στην ανακάλυψη μιας σφραγισμένης εισόδου με δύο σφίγγες και δεν θα προχωρούσαν ; Δηλαδή έπρεπε δήθεν να πει η Περιστέρη ότι είναι ασύλητος ο τάφος και είναι ο μα μέσα γιατί αλλιώς θα άφηναν την είσοδο όπως την βρήκαν και θα έφευγαν. Ήμαρτον.

 

Ε όχι και καλά έκανε, καλό για τον εαυτό της και για τη δουλειά της και για τους εργαζόμενους εκεί, όχι γενικό καλό.

Γενικό καλό θα έκανε αν έβρισκαν τον τάφο που βρήκαν στην Βεργίνα, αυτά που βρήκαν είτε τα βρίσκαν τώρα είτε μετά από 20 χρόνια το ίδιο θα έκανε. Εκτός και αν έχεις την εντύπωση ότι την χρηματοδότησε ο Σαμαράς και όχι η δική σου και η δική μου η τσέπη. Να κερδίσω εμπειρίες, να κερδίσει και η κυβέρνηση διαφήμιση και η δεκαοχτούρα φήμη, αλλά όχι εις βάρος της δικής μου τσέπης.

 

Γιατί με την διαφήμιση που έλαβε και με αυτά που έταζε ότι θα βρεθούν εγώ που την χρηματοδότησα όχι δεν είμαι ευχαριστημένος. Με δούλεψε κανονικότατα. Αν εσύ είσαι, όταν θα μας έρθει νέος φόρος, δώσε διεύθυνση και ονοματεπώνυμο να σου τον στείλω να μου τον πληρώσεις.

Μάλιστα. Αφού δεν βρήκαν χρυσή λάρνακα είναι άνευ σημασίας.

Και φυσικά πριν μπουν μέσα θα έπρεπε να έχουν μαντικές ικανότητας και να γνωρίζουν από πριν τι  θα βρουν.

Πεταμένα λεφτά η αυτή η ανασκαφή λοιπόν, ούτε ευρήματα είχαμε ούτε έγινε τζάμπα διαφήμιση της Ελλάδας σε όλον τον κόσμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεντεσέ και ροδάκι στην άκρη.

 

Μεντεσέ από τί μέταλο? Το ροδάκι σημαίνει ότι υπήρχε και ράγα?

Παίζει κάποια φώτο-σχήματική αναπαράσταση από Αμφίπολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...