Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η επιστήμη προτάσσει τις ανταπαντήσεις σε επιστημονικό επίπεδο. Ο κάθε επιστημονικός χώρος το έχει αυτό, εξού και το πλήθος των βιβλιογραφικών αναφορών -μελετών που υπάρχουν.

Όταν δεν έχει αναφερθεί η σύνθεση στης διεπιστημονικής ομάδας είναι άστοχο να μιλάμε περί εξειδίκευσης και μη. 
Το κοσκίνισμα και τη στρωματογραφική μελέτη θα το κάνει το μεγάλο πλήθος εργατών; 

Ήταν γνωστό τοις πάσι εξ αρχής η σύληση του τάφου αλλά και πάλι καλύφθηκε...

Δυστυχώς, όταν πολιτικοποιείται μια ανασκαφή σε εξέλιξη υπάρχουν λάθη.
Όπως κρίνεις τον Νακάση με αρνητική χρειά να κρίνεις και τον εαυτό σου και των υπολοίπων όπου έχουν αποφανθεί για ταυτότητες, μυθοπλασίες, σκηνικά παρασκήνια κτλ
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι, η δική του η άποψη έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική μας. Απείρως μεγαλύτερη.

Nop. Μικρότερη από την δική μας. Σαν ανίδεος μοιάζει. Θα είχε βαρύτητα αν η άποψη του δεν είναι σαν να "την είπε" η κυρα Κατίνα η περιπτερού στην Σούλα την Ψιλικατζού.

 

Αυτό που βγαίνει από την ανασκαφή είναι πως δεν υπάρχουν επιστήμονες αρχαιολόγοι στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τον cossotius. Επίσης μόνο δυο τρεις αρχαιολόγοι έχουν αναφέρει ότι δεν γίνεται σωστά η ανασκαφή.

Σχετικά με την στρωματογραφία από που προκύπτει ότι δεν γίνεται; Επειδή είπε ο Νακασης ότι η ανασκαφή θυμίζει εκσκαφή ή από το 2 λεπτά βίντεο που είδαμε;

 

 

Και πάλι, η δική του η άποψη έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική μας. Απείρως μεγαλύτερη.

από την δική μας ναι, από τους υπόλοιπους αρχαιολόγους που δεν συμφωνούν μαζί του;

 

Δυστυχώς, όταν πολιτικοποιείται μια ανασκαφή σε εξέλιξη υπάρχουν λάθη.

 

τελικά από ποιον πολιτικοποιείται η ανασκαφή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι, η δική του η άποψη έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική μας. Απείρως μεγαλύτερη.

Απ τη δική μας σιγουρα. Αλλά δε χαρακτηρίζει εμένα και εσένα ανίδεο...την ανασκαφική ομάδα χαρακτηρίζει έτσι :)

E δε νομίζω οτι με τέτοιες ατάκες κερδίζει τον σεβασμό σου, ούτε βλεπω κάποιο τρομερό επιχείρημα σε αυτά που λέει για να διαφωνήσω και εγω με την ανασκαφική ομάδα. Πολύ μεγάλο φάουλ στο τρόπο που χαρακτηρίζει...

 

Όταν δεν έχει αναφερθεί η σύνθεση στης διεπιστημονικής ομάδας είναι άστοχο να μιλάμε περί εξειδίκευσης και μη.

 

Η Μενδωνη ειχε πει οτι στην ανασκαφή εργαζονται οι πλέον εξειδικευμένοι οι οποίοι έχουν μάλιστα βοήθεια ακόμα και απο κοινοπραξίες τύπου Εγνατία. Να πιστέψω εσένα, τον Νακάση ή την επίσημη πηγή? Αν πιστέψω τον Νακάση μετά θα έρθεις εσυ και 2-3 ακομα και θα λες οτι συζητάμε για θεωρίες συνωμοσίας, κατά του κράτους κτλ κτλ...Πως το βλέπεις?

 

Ήταν γνωστό τοις πάσι εξ αρχής η σύληση του τάφου αλλά και πάλι καλύφθηκε...

 

Ξέρω πολλούς αρχαιολόγους που διαφωνούν με αυτή την άποψη ή απλά δεν τάσσονται υπέρ ή κατά και περιμένουν να τελειώσει η όλη ανασκαφή.

Μάλιστα η εμπειρία κάποιων ειναι και μεγαλυτερη του συγκεκριμένου αρχιτέκτονα. Είμαι σίγουρος οτι και εσυ θα ξέρεις.

 

Όπως κρίνεις τον Νακάση με αρνητική χρειά να κρίνεις και τον εαυτό σου και των υπολοίπων όπου έχουν αποφανθεί για ταυτότητες, μυθοπλασίες, σκηνικά παρασκήνια κτλ

 

Δεν κρίνω κανέναν. Κρίνω την πράξη του ως αντισυναδελφική. Όσο για τη δική μου αυτοκριτική? Εγω ειμαι απλά ένας ανωνυμος χρήστης σε ένα φόρουμ που απλά εικάζω και συζητώ. Ακόμα και έτσι δεν βγαίνω να κράξω κάποιον με διαφορετικές απόψεις.

 

τελικά από ποιον πολιτικοποιείται η ανασκαφή;

 

Από όποιον δε βολεύετε με το αποτέλεσμα των ανασκαφών :P

 

Φαντάσου να έλεγα εγω οτι η ανασκαφή χρησιμοποιείται για πολιτικούς λόγους....χεχεχε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

attachicon.gifkb.jpg

 

Σα μεγάλο να το έκαναν το κιβώτιο  ... 

Βλέπω και σακκουλάκια από δίπλα ... για τα ευρύματα  ... :ph34r:

 

 

Αυτό πια το θεωρώ αισχρό σπάσιμο νεύρων. Μία φωτό βάλανε λίγο πιο πανοραμική και της κάνανε resize για διαβατήριο μην δούμε τι παίζει στο δωμάτιο και πάθουνε τίποτα

Arkas_diaolos.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 πρέπει να συμβιβαστούν με την ιδέα οτι η ξανθιά κυρία εκεί στην Αμφίπολη, έφερε στο φως το μεγαλύτερο αρχαιολογικό εύρημα της τελευταίας 20ετίας τουλάχιστον (δε θυμάμαι να έχουμε ξαναβρει τόσα γλυπτά και τέτοιο ψηφιδωτό πρόσφατα).

 

 

 

σορυ φίλε, αλλά στον ταφο του φιλιππου μπορεί να μη βρήκαν καρυάτιδές αλλά  η UNESCO δεν ανακοίνωσε την ένταξη του  στον κατάλογο των Μνημείων Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς τυχαία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από όποιον δε βολεύετε με το αποτέλεσμα των ανασκαφών :P

 

Φαντάσου να έλεγα εγω οτι η ανασκαφή χρησιμοποιείται για πολιτικούς λόγους....χεχεχε

εσύ το πήγες στο άλλο άκρο. Εγώ θα έλεγα ότι πολιτικοποιείται από αυτούς που θέλουν να πολιτικοποιήσουν ένα άσχετο με την πολιτική ζήτημα.

 

σορυ φίλε, αλλά στον ταφο του φιλιππου μπορεί να μη βρήκαν καρυάτιδές αλλά  η UNESCO δεν ανακοίνωσε την ένταξη του  στον κατάλογο των Μνημείων Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς τυχαία...

1977 η Βεργινα. Όντως η Αμφίπολη πρέπει να είναι το μεγαλύτερο σύγχρονο εύρημα.

Κατά την γνώμη μου η Βεργίνα πολύ πιο σημαντική από την Αμφίπολη (εκτός και αν βρουν το άρμα και τον μεγάλο μέσα και πάθει και εγκεφαλικό ο swimmer :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν καλεις εναν πρωθυπουργο αμεσως αποκτα πολιτικη χρεια.

οταν τα δελτια γινονται απο το υπουργειο και οχι απο την κατα τοπους, πλεον, αρχαιολογικη υπηρεσια, παρομοιως.

 

εσεις, εκει, Κασσανδρος ή Ρωξανη κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορυ φίλε, αλλά στον ταφο του φιλιππου μπορεί να μη βρήκαν καρυάτιδές αλλά  η UNESCO δεν ανακοίνωσε την ένταξη του  στον κατάλογο των Μνημείων Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς τυχαία...

 

Αυτό δεν λέει κάτι. Αίτηση κάναμε σαν κράτος για την αναγνώριση του τάφου της Βεργίνας; Έγινε δεκτή ή απορρίφθηκε; Δεν ξέρω αλλά ρωτάω. Επίσης καλό είναι να μάθουμε και τα κριτήρια για την ένταξη κάποιου αρχαιολογικού μνημείου σε διάφορους καταλόγους παγκόσμιων μνημείων, πολιτιστικής κληρονομίας από οργανώσεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 3 ωρες ενδεικτικος αριθμος ειναι.... Μην κολλατε εκει βρε boys.

 

Για τον απλο πολιτη ομως αλλιως ακούγεται 1.5 μετρο ακομα και αλλιως 4-5 μετρα.

 

Εκει θελω να εστιασω.....

 

Επισης καλο θα ηταν να αποφευγονταν οι χαρακτηρισμοι πιστευω... Ειδικα οταν δεν ξερεις ποιος ειναι στην αλλη πλευρα της οθονης. (Δεν παει σε σενα Βασιλης23) :)

 

 

Σίγουρα ξέρουνε περισσότερα αυτοί που εργάζονται εκεί γιατί το σκάψιμο των 2-3-4-5 μέτρων μπορεί να πάρει 20 μέρες και όχι 4-5 ώρες.  (τυχαία νούμερα)

 

Ανασκαφή κάνουνε οι άνθρωποι, δεν περνάνε σωλήνες αποχέτευσης ούτε κανουνε ανακαίνιση χώρου.

 

Επίσης νέα μόδα με το παραμικρό που γίνεται κάτι αμέσως να μηδενίζουμε ότι είναι στημένο γιατί θέλουνε να μας αποπροσανατολίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, αδειάζω την γωνιά γιατί για μένα πλέον το θέμα έχει εκφυλιστεί απίστευτα. 

Ραντεβού στο ΑΕΜΘ του 2015

 

Τι είναι το ΑΕΜΘ? Κανένα συνέδριο αρχαιολόγων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...