Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε σουίμερ, πρέπει να έχεις πάθει κάποιο θέμα από τις πολλές κωλοτουμπες που έχεις κάνει ως τώρα, δεν εξηγείται αλλιώς. Ξεκίνησες με δεδομένο τον μεγαλεξανδρο, ότι το μνημείο είναι ασυλητο, μετά πήγες στις ιεροτελεστιες και διάφορα άλλα και έχεις ακόμα το θράσος και όχι απλά μιλάς αλλά το παίζεις και καμποσος, ενώ δεν ήξερες ούτε καν ποιοι είναι αυτοί που αναφερόταν εδώ πέρα. αντί να είσαι σιωπηλός ή "συνετος".

Αντε πιάσε την άκρη σου καμαρακι μου και μη ζαλιζεις με τις ονειρωξεις σου.

Αν είχες δίκιο σε κάτι, θα σου το αποδώσουμε, αν και με τόσες κωλοτουμπες, είναι κομματάκι δύσκολο, να μην πέσεις σε κάτι μέσα.

 

Ειχα πει απο την αρχη οτι θέλω να είναι ο Μέγας Αλέξανδρος και γι αυτο τον ψηφισα στην ψηφοφορια.. και αν ψηφιζα με την λογικη θα ψηφιζα Ρωξάνη. Βαριεμαι να τα ψαχνω τωρα, αυτοι που με ακουν τοσο καιρο, το ξερουν.

 

Επισης εχω ψηφισει οτι "Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.".

 

Επισπροσθετως, ολες αυτες τις μερες ολοι λετε οτι τελειωσε δεν θα βρουμε τιποτα αλλο, και εγω παρολα αυτα και τις ανακοινωσεις του υπουργειου περι ετοιμασιων για επισκεψη στο χωρο κλπ, ελεγα οτι κατι θα βρουμε παιδια, δεν τελειωσε τιποτα..

 

Δεν βλεπω που εκανα κωλοτουμπα φιλε μου, ενω εσυ συνεχιζεις να μου την λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Α ναι, ξέχασα και την ονείρωξη με τον Φίλιππο και ότι στο ψηφιδωτο κρατάει τον Αλέξανδρο σαν νίκη..

Μιλάμε για παπαριες ολκής που μόνο ένας εντελώς άσχετος και ανιστορητος θα εκστομιζε.

Ευτυχώς είμαστε όλοι Έλληνες εδώ και δεν ειν και κάνας ξένος, να μας ξεφτιλισεις εντελώς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι, ξέχασα και την ονείρωξη με τον Φίλιππο και ότι στο ψηφιδωτο κρατάει τον Αλέξανδρο σαν νίκη..

Μιλάμε για παπαριες ολκής που μόνο ένας εντελώς άσχετος και ανιστορητος θα εκστομιζε.

 

Για πλακα το ειχα πει και ειχα βαλει και μια φωτογραφια με ενα σκιτσο να κραταει τον Μεγα Αλεξανδρο και γελαγαμε.

 

Επισης, σχεδιασα πως πιστευα οτι θα ειναι η Περσεφονη και βγηκε σχεδον ετσι..

 

100+ σελίδες πρίν..
 

Εγω καπως ετσι το σκεφτομαι..

 

11jwxnd.jpg

 

Η ταχυτητα που δειχνουν τα αλογα με κανει να πιστευω πως με το αλλο χερι προς τα πισω κατι κραταει ο ηνιοχος για να δειξει δυναμη και ορμη.. Και το χερι (καρπος-παλαμι) που φαινεται, πιστευω δεν ειναι το 2ο χερι του, αλλα το χερι της Περσεφονης ή του συνεπιβατη που κραταει το αρμα..

 

Οι ροδες και τα αλογα, γενικα ολο το εργο εχει μια 3D αποψη οπως στη τοιχογραφια της Βεργινας, σαν να θελει να βγει απο μέσα..

 

http://youtu.be/W6V9PLRTB3c?t=43s

 

 

Φυσικά και θα ήθελα να είναι ο Μέγας Αλέξανδρος μέσα, αλλά δεν παίζει αυτό πια.. Ίσως κάποια στιγμή μαζί με μένα κι άλλοι να είπαν, "βρε λές?"

 

Αν θέλετε να συνεχίζετε να μου την λέτε, συνεχίστε.. δεν είμαι αυτός που κάνει κωλοτούμπες όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ φίλε swimmer. απλώς εννοούσα (συγγνώμη που δεν ήμουν αρκετά σαφής) εάν η αποκατάσταση προχωρήσει θα επανατοποθετηθούν στο μνημείο ή θα μπουν στο μουσείο. τώρα μπορεί να ρωτάω και χαζομάρα αλλά έχω την περιέργεια.το ξέρω πως επάνω στο μνημείο δε μπορούν να προστατευθούν επαρκώς από φυσικά και μη φαινόμενα αλλα΄όπως σχεδόν με τους κίονες και άλλά του παρθενώνα γίνει κάτι αναλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γελάω με αυτά που λές. ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ λεει χαχαχαα... Εσυ έλεγες ΤΕΛΟΣ.. 

 

 

 

μαλλον εχεις ανοιξει τοσα μετωπα εδω μεσα που δεν θυμασαι πια ποιος λεει τι..

 

Να αναφερω οτι καθε βδομαδα αλλαζεις την θεωρια σου και την ανασκευαζεις για να ταιριαζει (λεμε τωρα) στις εξελιξεις?!

 

Ειναι μηπως καποιο ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΟ που κανεις?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ φίλε swimmer. απλώς εννοούσα (συγγνώμη που δεν ήμουν αρκετά σαφής) εάν η αποκατάσταση προχωρήσει θα επανατοποθετηθούν στο μνημείο ή θα μπουν στο μουσείο. τώρα μπορεί να ρωτάω και χαζομάρα αλλά έχω την περιέργεια.το ξέρω πως επάνω στο μνημείο δε μπορούν να προστατευθούν επαρκώς από φυσικά και μη φαινόμενα αλλα΄όπως σχεδόν με τους κίονες και άλλά του παρθενώνα γίνει κάτι αναλογο.

 

Μπορει να βγαλουν τις Σφίγγες και τις Καρυάτιδες (αν το επιτρεπει η στατικοτητα του μνημειου) και να βαλουν ολοκληρωμενα ομοιωματα οπως εχουν κανει κι αλλου..

 

Σιγουρα θα δημιουργησουν απο την αρχη τα μερη που δεν βλεπουμε πχ το κεφαλι της Σφιγγας που δεν βρεθηκε κλπ αλλα δεν ξερω αν θα ειναι ενωμενα ολα στο ιδιο το μνημειο.. μπορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες μην το κουραζετε το θεμα, καντε με αναφορα και ignore οποιος δεν μπορει να δεκτει την τοοοοοσο τραβηγμενη αποψη μου..

 

Τιποτα τοιχος ειναι παιδια, αδειος ο ταφος, σπιτακια μας.


ευχαριστώ πολύ φίλε swimmer. απλώς εννοούσα (συγγνώμη που δεν ήμουν αρκετά σαφής) εάν η αποκατάσταση προχωρήσει θα επανατοποθετηθούν στο μνημείο ή θα μπουν στο μουσείο. τώρα μπορεί να ρωτάω και χαζομάρα αλλά έχω την περιέργεια.το ξέρω πως επάνω στο μνημείο δε μπορούν να προστατευθούν επαρκώς από φυσικά και μη φαινόμενα αλλα΄όπως σχεδόν με τους κίονες και άλλά του παρθενώνα γίνει κάτι αναλογο.

 

IMAGE_152.jpg

 

πχ.. εδω βλεπεις απο 3 κομματια πως το εφτιαξαν ολο απο την αρχη.

 

Δεν νομιζω να βρουν ΟΛΑ τα κομματια απο τα φτερα κλπ, οποτε καπως ετσι θα το κανουν.. ή πανω στο ομοιωμα, ή στο αυθεντικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

swimmer μη σκαλώνεις, όταν ο αλλος μπαίνει για να τσακωθεί, οτι και να πεις....

 

και εγώ θεωρώ οτι σε μια διάμετρο 160 μέτρων δε γίνεται να ήταν ωφέλιμα τα 25 και το υπολοιπο κομμάτι να είναι πάρκινγκ. απο την αλλη η ιστορία με τα τελετουργικά που λες δε με πείθει, αλλά δεν έχω και τις ανάλογες γνώσεις για να σχηματίσω αποψη.

 

Γενικά μη δίνεις σημασία με τις φιτιλιές που ρίχνει ο καθένας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

swimmer μη σκαλώνεις, όταν ο αλλος μπαίνει για να τσακωθεί, οτι και να πεις....

 

και εγώ θεωρώ οτι σε μια διάμετρο 160 μέτρων δε γίνεται να ήταν ωφέλιμα τα 25 και το υπολοιπο κομμάτι να είναι πάρκινγκ. απο την αλλη η ιστορία με τα τελετουργικά που λες δε με πείθει, αλλά δεν έχω και τις ανάλογες γνώσεις για να σχηματίσω αποψη.

 

Γενικά μη δίνεις σημασία με τις φιτιλιές που ρίχνει ο καθένας. 

 

Μα δεν ειμαι ειδικος (!) το λεει στο βιβλιο του ο Ανδρονικος.

 

 

Συγκέντρωση σπασμένων ταφικών αντικειμένων σε επίχωση έχει ξαναγίνει:

ΜΑΝΟΛΗ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΥ,ΒΕΡΓΙΝΑ,ΟΙ ΒΑΣΙΛΙΚΟΙ ΤΑΦΟΙ (Εκδοτική Αθηνών 1984).

Σελίδες 57 - 62.

 

"Στο κέντρο περίπου του τύμβου και σε βάθος 4μ. από την επάνω επιφάνεια,ανάμεσα στα

φερτά χώματα και στις αγριόπετρες βρέθηκαν πολλά κομμάτια από συντριμμένες επιτύμβιες

στήλες,όπως και στην τάφρο του 1962 και 1963 και όπως στα χαρακώματα που άνοιξαν οι στρατιώτες το 1948.Ομως τώρα δεν ήταν 4 ή 5 ούτε 10 ούτε 20.Ηταν πάρα πολλά και τα περισσότερα συγκεντρωμένα.(..)Ετσι το σύνολο των επιτύμβιων μνημείων που είχαν βρεθεί ως τότε τεμαχισμένα μέσα στην επίχωση της Μεγάλης Τούμπας έφταναν τα 19 τουλάχιστο.(..)Ι.

 

Ποιός και γιατί κατέστρεψε το νεκροταφείο;(..)Η απληστία των Γαλατών θα τους οδήγησε ασφαλώς στη σύληση όλων των τάφων,από τους οποίους θα προσδοκούσαν να αποκομίσουν πολύτιμα αντικείμενα,δηλαδή σε μια γενική καταστροφή 

και λεηλασία του πλούσιου νεκροταφείου των Αιγών.(..)

 

Αυτές ήταν οι σκέψεις που έκανα αμέσως ύστερα από την ανασκαφή του 1976 γιά να καταλήξω σ΄ένα πολύ ελπιδοφόρο συμπέρασμα:"Αν η άποψη αυτή είναι αληθινή,όπως το πιστεύω,τότε η συναγωγή και άλλων συμπερασμάτων γίνεται και θεμιτή και εξαιρετικά ελκυστική.Ο Αντίγονος Γονατάς κατόρθωσε σε σύντομο χρονικό διάστημα να ανακτήσει τις μακεδονικές περιοχές,βέβαια και την ιερή πρωτεύουσα των Μακεδόνων.Ο ίδιος πρέπει να στάθηκε αυτόπτης μάρτυρας των συλημένων βασιλικών τάφων.Αυτή η προσωπική εμπειρία μπορεί να τον οδήγησε σε δύο ενέργειες: α)σε κάποιον εναγισμό και αποκατάσταση των νεκρών και των τάφων που βεβηλώθηκαν και β)στη φροντίδα να ασφαλιστούν τόσο αυτοί,όσο και του ίδιου η τελευταία κατοικία.

 

Γιά να το πετύχει αυτό,τηρώντας την πανάρχαιη μορφή του ταφικού τύμβου,μόνον ένας τρόπος υπήρχε: να κατασκευάσει ένα τύμβο τόσο μεγάλο,που να αποθαρρύνει κάθε ιερόσυλο να επιχειρήσει την εκσκαφή του.Αν οι υποθέσεις αυτές έχουν,όπως νομίζω,κάποια λογική στερεότητα,τότε η Μεγάλη Τούμπα της Βεργίνας αποχτά

εντελώς ξεχωριστό ενδιαφέρον και η ανασκαφή της μπορεί να μας χαρίσει την πιό

απίστευτη αμοιβή."Και σε ένα άλλο κείμενο διατύπωνα ακόμη σαφέστερα τις ελπίδες μου,

γράφοντας:"Τώρα πιά οι προσδοκίες από την ανασκαφή της (της Μεγάλης Τούμπας) μπορεί

να είναι εξαιρετικές.Ακόμα και η απίστευτη ελπίδα πως κάτω από την τεράστια επίχωσή

της καλύπτει τάφους Μακεδόνων Βασιλέων,αποχτά τη θεωρητική της θεμελίωση.Τίποτα δεν

αποκλείεται"" 

 

Σταματάω όμως γιατί βαρέθηκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες μην το κουραζετε το θεμα, καντε με αναφορα και ignore οποιος δεν μπορει να δεκτει την τοοοοοσο τραβηγμενη αποψη μου..

 

Τιποτα τοιχος ειναι παιδια, αδειος ο ταφος, σπιτακια μας.

 

IMAGE_152.jpg

 

πχ.. εδω βλεπεις απο 3 κομματια πως το εφτιαξαν ολο απο την αρχη.

 

Δεν νομιζω να βρουν ΟΛΑ τα κομματια απο τα φτερα κλπ, οποτε καπως ετσι θα το κανουν.. ή πανω στο ομοιωμα, ή στο αυθεντικό.

so i see!! good point again!!!!

συνεχίζουμε την ανασκαφή ευτυχώς και ευχομαι να βρούμε και άλλα.

ερώτηση (ξανά!) ο περίβολος πως ξέρουμε πως είναι όλος αφιερωμένος σε αυτόν τον τάφο και δεν είναι για παράδειγμα ε΄νας περίβολος που να οριοθετεί ολόκληρο ταφικό συγκρότημα ; όπως δηλαδή είπε ο θέμελης πως πιθανόν να υπάρχει και δεύτερος τάφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είχα γράψει πριν μερικές ημέρες, αμέσως μετά την τελευταία ανακοίνωση τους, οι ταφές κάτω από το δάπεδο είναι τοπική συνήθεια της ευρύτερης περιοχής. Το τεχνητό όρυγμα με επιφάνεια 4Χ2.10μ έχει πάντως μεγάλες διαστάσεις για να περάσει νεκρική κλίνη κ.α. 

 

 

Νομίζω ότι βιάστηκαν να βγάλουν την ανακοίνωση. Έπρεπε πρώτα να καθαρίσουν όλο το χώμα από τον 3ο θάλαμο. Γιατί το λέω αυτό. Στην ευρύτερη περιοχή και ειδικά στην αρχ. Άργιλο βρέθηκαν αρκετές ταφές κάτω από το δάπεδο του νεκρικού θαλάμου. Αυτό υπήρξε μια ταφική πρακτική σε ορισμένες περιοχές της Μακεδονίας. Κάτι που φυσικά γνώριζαν και οι τυμβωρύχοι. Η συνέχεια θα δείξει. 

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...