Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα καλα, περιμενω τη στιγμη που θα σου ποσταρω την ανακοινωση του υπουργειου οταν θα εξηγει πως βρεθηκαν τα σπασμενα αντικειμενα τοσα δωματια μετα και θα το αποδιδει σε σφραγιση του ταφου μαζι με τα αντικειμενα με σκοπο να εξευμενισει το νεκρο.

 

εξευμενίζω  μετριάζω την οργή κάποιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα καλα, περιμενω τη στιγμη που θα σου ποσταρω την ανακοινωση του υπουργειου οταν θα εξηγει πως βρεθηκαν τα σπασμενα αντικειμενα τοσα δωματια μετα και θα το αποδιδει σε σφραγιση του ταφου μαζι με τα αντικειμενα με σκοπο να εξευμενισει το νεκρο.

 

εξευμενίζω  μετριάζω την οργή κάποιου

Σε παραθέτω για να υπάρχει στα μηνύματα μου και να το βρω πιο εύκολα.

Το νου σου.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?????

είχα ακούσει ότι το άλλο κομμάτι είχε βρεθεί μπροστά από την θύρα(σαν να έσπασε από μέσα προς τα έξω). Από τις φώτο δεν καταλαβαίνω και δεν βρήκα τίποτα στα δτ. Δεν νομίζω ότι έχει σημασία, νομίζω πως το πιο πιθανό είναι ότι βρέθηκε εκεί από ανθρώπινη παρέμβαση. Έθαψαν την θύρα στο όρυγμα μαζί με το κεφάλι και οτιδήποτε άλλο.

 

υγ: μην το κάνουμε το thread vs ρε παιδιά. όλοι λέμε την "παπαριά" μας και κρινόμαστε από τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παραθέτω για να υπάρχει στα μηνύματα μου και να το βρω πιο εύκολα.

Το νου σου,

 

Φυσίκα, κανένα πρόβλημα.. Να ζητήσετε όμως συγγνώμη μετά, για τους χαρακτηρισμούς του trayban, azuli κλπ ζεις αλλου, εσυ τα δικα σου, δεν πας καλα.. κλπ

 

Για το οτι τελικα κατι βρισκουμε κατω απο το θαλαμο, ενω ολοι λεγανε οτι δεν υπαρχει τιποτα και να κλεισουμε το thread, τουμπεκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα ακούσει ότι το άλλο κομμάτι είχε βρεθεί μπροστά από την θύρα(σαν να έσπασε από μέσα προς τα έξω). Από τις φώτο δεν καταλαβαίνω και δεν βρήκα τίποτα στα δτ. Δεν νομίζω ότι έχει σημασία, νομίζω πως το πιο πιθανό είναι ότι βρέθηκε εκεί από ανθρώπινη παρέμβαση. Έθαψαν την θύρα στο όρυγμα μαζί με το κεφάλι και οτιδήποτε άλλο.

 

υγ: μην το κάνουμε το thread vs ρε παιδιά. όλοι λέμε την "παπαριά" μας και κρινόμαστε από τους υπόλοιπους.

 

 

Ok, thanks…..

 

Απλα λεει οτι το κομματι ζυγιζει 1.5 τονο…….  :-(

 

Ποσοι χρειαστηκαν για να το μεταφερουν ? και σε τοσο μικρο-στενο χωρο ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσίκα, κανένα πρόβλημα.. Να ζητήσετε όμως συγγνώμη μετά, για τους χαρακτηρισμούς του trayban, azuli κλπ ζεις αλλου, εσυ τα δικα σου, δεν πας καλα.. κλπ

 

Για το οτι τελικα κατι βρισκουμε κατω απο το θαλαμο, ενω ολοι λεγανε οτι δεν υπαρχει τιποτα και να κλεισουμε το thread, τουμπεκι.

Να ζητήσουν συγνώμη αυτοί που τα έγραψαν ,εγώ απλά το κράτησα στα κιτάπια μου B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζητήσουν συγνώμη αυτοί που τα έγραψαν ,εγώ απλά το κράτησα στα κιτάπια μου B)

 

Ναι αυτο εννοω δεν πανε για σενα.. ο καθενας εχει την αποψη του, αλλα οχι να βριζεις και να μειωνεις τον αλλον επειδη εχεις διαφορετικη αποψη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω οτι είναι πολύ τραβηγμένη φαντασία , αλλά για φανταστείτε να υπάρχουν πολλά υπόγεια επίπεδα και ο τύμβος να είναι φτοιαγμένος σαν μπάλα όπου το μεγαλύτερο μέρος της να βρίσκεται υπογείως... :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 στις σπασμένες θύρες θα γίνει αποκατάσταση ή μονο τις σφίγγες θα "επανασυναρμολογήσουν" ; είναι κάτι τέτοιο εφικτό δεδομένου του ότι οι πόρτες ας πούμε "κρέμονται" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 στις σπασμένες θύρες θα γίνει αποκατάσταση ή μονο τις σφίγγες θα "επανασυναρμολογήσουν" ; είναι κάτι τέτοιο εφικτό δεδομένου του ότι οι πόρτες ας πούμε "κρέμονται" ;

 

Ναι είναι εφικτό.. Ακόμα και πολυ μικρα κομματια εργων που εχουν βρει, τα εχουν αποκαταστήσει πλήρως με γύψο.. Αν πας μια βολτα στο μουσειο της Ακροπολης θα δεις πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟ newego_LARGE_t_1101_54415915_type12713.j

 

Περιστέρη: Να είμαστε αισιόδοξοι ότι θα βρούμε ωραία πράγματα

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64086579

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιωταρέα rulez :P :P

Αφηνει αρχαιολόγους και μη, να βγάλουν συμπεράσματα πως όλα τελείωσαν και τελευταία στιγμη δικαιώνει όσους είχαν ελπίδες.

ναι, ο κανόνας της καφρίλας, σωθήκαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...