Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ανεργίας σε φοιτητή


Razor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ τους είχα πει ότι τελείωσα το μεταπτυχιακό πρόσφατα και μου ζήτησαν πιστοποιητικό. Ο τύπος άρχισε να μου λέει μετά κάτι περίεργα για το αν έχω ασφάλιση και αν μπορώ να μπω στου πατέρα μου. Πάνω κάτω προσπαθούσε να με βολέψει, αλλά ο άλλος δίπλα ήταν ανένδοτος. 'Οι φοιτητές δε μπορούν να έχουν κάρτα'

 

Μετά ξαναπήγα σε 3 μέρες γιατί ήταν επείγον, δεν είπα τίποτα και γράφτηκα κανονικά. Πήρα και πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών με ημερομηνία 1 μέρα μετά την εγγραφή, αλλά δε το ρισκάρω και δε βρίσκω τον λόγο να δηλώσω το μεταπτυχιακό.

 

Πάντως έχω ακούσει για μία ακραία περίπτωση που κάποιος διαγράφηκε από τη σχολή, αλλά δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες. Ξέρω βέβαια και άτομο που έβγαλε μεταπτυχιακό 2 χρόνια και ήταν από πριν εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ.

 

ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ:

 

Εσύ λογικά θα πάρεις υπεύθυνη δήλωση από την εφορία ότι δεν εχεις κάνει φορολογική δήλωση τον προηγούμενο χρόνο.

Για τον ΑΜΚΑ έχει βγει εγκύκλιος ότι αρκεί να τον ξέρεις. Είχα πάει στο ΚΕΠ και μου λένε πες τους ότι έχει βγει εγκύκλιος. Στον ΟΑΕΔ μου ζήτησαν χαρτί και τους είπα τι μου είπε το ΚΕΠ και το δέχθηκαν διστακτικά.

Λογαριασμό δε μου ζήτησαν εμένα, μόνο διεύθυνση, αν και είχα μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο ηξερα και εγω το ειχα πει σε εναν φιλο που πηρε πτυχιο το καλοκαιρι και στον οαεδ που πηγε του ειπαν οτι το εχουν κοψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς στην ίδια κατάσταση που να 'κανε κάτι παρόμοιο υπάρχει? Γιατί απ' αυτά που διαβάζω δεν  πολυβγάζω άκρη,πολύ αντιφατικά μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τα μεταπτυχιακα τι παιζει? Δηλαδη γινεται να εισαι εγγεγραμενος στα μητρωα ως ανεργος και παραλληλα να παρακολουθεις καποιο μεταπτυχιακο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα θα γράψω εδώ το πρόβλημά μου μιας και είναι σχετικό με την κάρτα ανεργίας.

 

Είμαι φοιτητής και μόλις πήρα το πτυχίο μου. Τον Απρίλιο μας πέρασε έβγαλα κάρτα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ σαν φοιτητής με εκκαθαριστικό και βεβαίωση Αριθμού Μητρώου ΙΚΑ, το οποίο είχα βγάλει όταν είχα κάνει την πρακτική μου. Τα έσοδα που είχα στο εκκαθαριστικό ήτανε από την θητεία μου ως έφεδρος αξιωματικός στο στρατό τα οποία υπερέβαιναν τις 5000 ευρώ. Την κάρτα την χρειαζόμουν κυρίως για να βγάλω βιβλιάριο υγείας μιας και δεν καλυπτόμουν πλέον από τους γονείς μου αλλά ούτε μπορούσε να με καλύψει το ΤΕΙ καθώς είχα προ πολλού περάσει το ν+2 έτη. Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Με την κάρτα ανεργίας είχα κάνει τα χαρτιά μου για τα voucher. Στις νέες λίστες που έβγαλαν είδα ότι είμαι στους επιλεχθείς και πήγα να πάρω βεβαίωση των μηνών ανεργίας από τον ΟΑΕΔ. Εκεί και ξεκίνησε το θέμα. Παρουσιάζοντας το εκκαθαριστικό του νέου έτους(στο οποίο είχα δηλωμένα τα έσοδα της πρακτικής μου) και ζητώντας μου διάφορα χαρτιά τα οποία τους έδωσα, μου είπανε πως η θητεία μου ως έφεδρος αξιωματικός δεν συμπεριλαμβάνεται σαν εργασία και πως κακώς μου έβγαλαν κάρτα ανεργίας εξ αρχής και θα μου γίνει ανάκληση! Αυτό συνεπάγεται πως χάνω και το πρόγραμμα στο οποίο έχω επιλεγεί! 

 

Η ερώτησή μου είναι αν γνωρίζει κανείς εμπεριστατωμένα αν αναφέρεται κάπου η δυνατότητα εγγραφής κάποιου στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ μετά το ν+2(εφόσον έχεις απολέσει όλα τα φοιτητικά δικαιώματα)?

 

Η περίοδος της θητείας μου ως έφεδρος αξιωματικός μιας και έχω μισθοδοσία με επίσημη βεβαίωση αποδοχών από το Υπουργείο Εθνικής Αμύνης όπου αναφέρεται ως εργοδότης το υπουργείο, με αποδοχές, κρατήσεις και εισφορά αλληλεγγύης δεν θεωρείται εργασία? 

 

Εντός της εβδομάδας θα με καλέσουν για την ανάκληση της κάρτας μου και ψάχνω στοιχεία και νόμους για ν'αναφέρω στην ένσταση που θα κάνω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δικαιολογητικα σωστά είναι, δε νομίζω όμως ότι άνεργος και φοιτητής συμβαδίζουν. αν ήταν έτσι όλοι οι φοιτητές θα βγάζαν κάρτα και με το που τελείωναν τη σχολή θα είχαν πλεονέκτημα  τουλαχιστον πόσων ετων σε προκυρηξεις κ προγράμματα που βγάζει ο οαεδ. (δεν θυμάμε πόσο είναι η μέγιστη ανεργία που προσμετράτε σε τέτοιες προκηρύξεις, νομίζω είναι 2 χρόνια)

 

Αυτο δειχνει οτι ενδιαφερεται παντως ο φιλος μας. Το εκτιμω περισσοτερο γιατι κατι άλλους που εχουν τελειωσει και δεν εχουν βγαλει καν καρτα ανεργιας. Το ξέρετε οτι μετα απο 2μηνες έχετε και ιατρικη ασφάλιση? με την καρτα ανεργιας 2 μηνες σε ισχυ ας πουμε.

Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα θα γράψω εδώ το πρόβλημά μου μιας και είναι σχετικό με την κάρτα ανεργίας.

 

Είμαι φοιτητής και μόλις πήρα το πτυχίο μου. Τον Απρίλιο μας πέρασε έβγαλα κάρτα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ σαν φοιτητής με εκκαθαριστικό και βεβαίωση Αριθμού Μητρώου ΙΚΑ, το οποίο είχα βγάλει όταν είχα κάνει την πρακτική μου. Τα έσοδα που είχα στο εκκαθαριστικό ήτανε από την θητεία μου ως έφεδρος αξιωματικός στο στρατό τα οποία υπερέβαιναν τις 5000 ευρώ. Την κάρτα την χρειαζόμουν κυρίως για να βγάλω βιβλιάριο υγείας μιας και δεν καλυπτόμουν πλέον από τους γονείς μου αλλά ούτε μπορούσε να με καλύψει το ΤΕΙ καθώς είχα προ πολλού περάσει το ν+2 έτη. Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Με την κάρτα ανεργίας είχα κάνει τα χαρτιά μου για τα voucher. Στις νέες λίστες που έβγαλαν είδα ότι είμαι στους επιλεχθείς και πήγα να πάρω βεβαίωση των μηνών ανεργίας από τον ΟΑΕΔ. Εκεί και ξεκίνησε το θέμα. Παρουσιάζοντας το εκκαθαριστικό του νέου έτους(στο οποίο είχα δηλωμένα τα έσοδα της πρακτικής μου) και ζητώντας μου διάφορα χαρτιά τα οποία τους έδωσα, μου είπανε πως η θητεία μου ως έφεδρος αξιωματικός δεν συμπεριλαμβάνεται σαν εργασία και πως κακώς μου έβγαλαν κάρτα ανεργίας εξ αρχής και θα μου γίνει ανάκληση! Αυτό συνεπάγεται πως χάνω και το πρόγραμμα στο οποίο έχω επιλεγεί! 

 

Η ερώτησή μου είναι αν γνωρίζει κανείς εμπεριστατωμένα αν αναφέρεται κάπου η δυνατότητα εγγραφής κάποιου στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ μετά το ν+2(εφόσον έχεις απολέσει όλα τα φοιτητικά δικαιώματα)?

 

Η περίοδος της θητείας μου ως έφεδρος αξιωματικός μιας και έχω μισθοδοσία με επίσημη βεβαίωση αποδοχών από το Υπουργείο Εθνικής Αμύνης όπου αναφέρεται ως εργοδότης το υπουργείο, με αποδοχές, κρατήσεις και εισφορά αλληλεγγύης δεν θεωρείται εργασία? 

 

Εντός της εβδομάδας θα με καλέσουν για την ανάκληση της κάρτας μου και ψάχνω στοιχεία και νόμους για ν'αναφέρω στην ένσταση που θα κάνω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Πες τους η καλυτερη εργασια θεωρειται γιατι εκει ηξερα οτι καθε μηνα τουλαχιστον θα πληρώνομαι!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σειρά μου να ρωτήσω σχετικά με το θέμα:

  • Είμαι γραμμένος στον Ο.Α.Ε.Δ. εδώ και 7-8 μήνες.
  • Πριν 2-3 βδομάδες ξεκίνησα μεταπτυχιακό και πλέον έχω και πάσο.

Οι προβληματισμοί μου:

  1. Οφείλω να πάω να ξεγραφτώ?
  2. Υπάρχει η δυνατότητα να είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής και γραμμένος ταυτόχρονα στον Ο.Α.Ε.Δ.?
  3. Αν δεν έχω το δικαίωμα αλλά το κρύψω και συνεχίσω να ανανεώνω την κάρτα ανεργίας μου υπάρχει περίπτωση να το διασταυρώσουν κάπως και τι συνέπειες μπορεί να έχω?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω και πολλά...

 

1) Νομίζω γίνεται να ξεγραφτείς ή απλά να μην πας να ανανεώσεις την κάρτα...

2) Και το μεταπτυχιακό φοιτητηλίκι είναι άρα είναι παράνομο. Πριν μερικά χρόνια πάντως δεν έλεγχαν τίποτα, ούτε βιβλιάρια, ούτε φοιτητιλίκια, ούτε στρατιωτικά, πολλοί φοιτητές ήταν γραμμένοι ως άνεργοι στον ΟΑΕΔ για να έχουν την κάρτα  ανεργίας.

3)Είναι παράνομο λοιπόν, αλλά δεν ξέρω αν το ψάχνουν με επιπλέον συστήματα σήμερα. Επίσης για επιπτώσεις είναι ποινικό αδίκημα θεωρητικά πάντα είναι απάτη προς το κράτος.

Παλιά υπέγραφες μια δήλωση του νόμου τάδε ότι δεν είναι φοιτητής και δεν εργάζεσαι για να μπεις σε κάποια προγράμματα του ΟΑΕΔ, που έμπαινε όποιος ήθελε κάτω των 30 και έγραφε τις επιπτώσεις σε περίπτωση ψευδής κατάθεσης... Αυτά θεωρητικά σου ξαναλέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

μόλις τελείωσα με την σχολή μου και δεν έχω δουλεία . 

 

Αν κάνω εγγραφή στα μητρώα ανεργίας του ΟΑΕΔ θα έχω κάποιο όφελος ή τζάμπα θα γραφτώ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις τελείωσα με την σχολή μου και δεν έχω δουλεία . 

 

Αν κάνω εγγραφή στα μητρώα ανεργίας του ΟΑΕΔ θα έχω κάποιο όφελος ή τζάμπα θα γραφτώ ;

θα εισαι ανεργος και θα εχει με τον καιρο μορια για διαφορες προκυρηξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς ότι θα φαίνεται και κάπου ότι είμαι άνεργος ; 

 

Μέχρι στιγμής σαν προστατευόμενο μέλος που ήμουνα δεν έχω υποβάλλει ποτέ φορολογική δήλωση οπότε δεν έχω αυτό το εκκαθαριστικό σημείωμα φορολογίας που ζητάνε αυτοί , τι θα χρειαστεί να κάνω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς ότι θα φαίνεται και κάπου ότι είμαι άνεργος ; 

 

Μέχρι στιγμής σαν προστατευόμενο μέλος που ήμουνα δεν έχω υποβάλλει ποτέ φορολογική δήλωση οπότε δεν έχω αυτό το εκκαθαριστικό σημείωμα φορολογίας που ζητάνε αυτοί , τι θα χρειαστεί να κάνω ;

 ε ναι αυτο γιατι αν δεν εισαι γραμμενος η ξεχασεις να ανανεωσεις μετα χανονται ολοι οι μηνες ανεργιας.

αν δεν κανει φορολογικη τοτε θα πας στην εφορεια να ζητησεις χαρτι οτι εισαι υποχρεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις τελείωσα με την σχολή μου και δεν έχω δουλεία . 

 

Αν κάνω εγγραφή στα μητρώα ανεργίας του ΟΑΕΔ θα έχω κάποιο όφελος ή τζάμπα θα γραφτώ ;

 

1) Επίδομα 80 ευρώ/μήνα για 5 μήνες αν παραμείνεις άνεργος μετά από 1 χρόνο (πρέπει να το δηλώσεις όμως από τώρα).

2) Ασφάλιση στο ΙΚΑ μετά απο 2 μήνες ανεργιας,

3) Μόρια και δυνατότητα συμμετοχής σε προκυρήξεις

4) Εκπτώσεις και τέτοια σε διάφορα πράματα

 

Μην το σκέφτεσαι, να βγάλεις κάρτα. Δες τι δικαιολογητικά θέλει για να μην πηγαίνεις 2 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...