Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ανεργίας σε φοιτητή


Razor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα λεμε οτι φταίει το "σύστημα" που η Ελλάδα έφτασε εδώ που έφτασε. Την έχουμε στο αιμα μας την μπινια και την λαμογια...Στο dna μας...

Και μετα απορούμε γιατί μας κάνουν οτι μας κάνουν...

 

Ρε καλα μας κάνουν αφου μυαλά δεν πρόκειται να αλλάξουμε οσο μνημόνια και να φαμε..

 

 

Δεν μπορεις να βγαλεις καρτα ενω εχεις την ακαδημαικη ιδιοτητα προπτυχιακου φοιτητη. Και την αληθεια να αποκρυψεις, θα σε βρουν πλεον στο συστημα.

Άχ αυτό το σύστημα συνέχεια το ακούω όταν η συζήτηση πάει στην "μηχανογράφηση" του ελληνικού δημοσίου...

 

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑ.... με κιτάπια δουλεύουν η συντριπτική πλειοψηφία των δημόσιων υπηρεσιών απλά αντί να είναι απο πάπυρο ειναι ψηφιακά και τα τοποθετούν στον σκληρό δίσκο ενός υπολογιστή (και άν) για να δικαιολογείται η ύπαρξη του pc στο γραφείο όχι τίποτα άλλο...  ούτε δικτύωση ούτε backbone ούτε mainframe ούτε τίποτα....  

 

πόσες φορές έχω πεί ότι νάναι αφμ στο τελωνείο σε τράπεζες τα ίδια στον οτε σε δημαρχεία... απλά στηρίζονται στο γεγονός ότι θα φοβηθείς μην σε καταλάβει το "σύστημα" ότι θα πιστέψεις δηλαδή στην ύπαρξή του (κάτι σαν το μάτι του σάουρον ) μόνο που δεν υπάρχει κανένα σύστημα...

 

μπάχαλο ειναι με το word of mouth δουλεύουν όλα και με το γλύψιμο... αρκεί αρχέτυπα όλα να μοιάζουν ρουτίνα = ειναι τα απαραίτητα παραστατικά παρόντα; (ουτε έλεγχος για το αν ειναι πλαστά αρκει να ειναι ο τιτλος σωστός και να φαίνεται τζίφρα με σφραγίδα και ας ειναι εκτυπωμένη με Injekt κανεις δεν θα το καταλάβει/δεν θα μπεί στον κόπο να το ελέγξει )  αν ναί τότε κάνεις την δουλειά σου.

 

Πχ ενα παράδειγμα απο τα πολλά όταν ήμουν 17 στα 18 είχα περάσει σε μια σχολή και κάθισα το πρώτο ετος μόνο μετά πέρασα σε αυτή που τελείωσα.

 

φράγκα δεν υπήρχαν και σκέφτηκα το στεγαστικό επίδομα αλλά είχα διαγραφεί απο την σχολή απλά πήρα την παλιά βεβαίωση σπουδών όπου την επεξεργάστηκα στο paint και άλλαξα ημερομηνία (χρησιμοποιώντας τα νούμερα που ήδη είχε και κάνοντας τα copy paste σαν εικόνες)  είχα χαρτί με τα μαθήματα που πέρασα και πήγα στην ΔΟΥ μου καταθέσαν 1000€ και τόσα χρόνια μετα ακόμη κανείς δεν μου τα ζήτησε... και το μάτι του σάουρον... εχμ το "σύστημα" (και σκέψου μιλάμε για εφορία) δεν κατάλαβε ότι ήμουν διαγραμμένος  και η βεβαίωση μούφα....  εγώ ήμουν ήσυχος με την συνείδησή μου γιατι τα μαθήματα του Α έτους τα είχα περάσει όντως και στην συγκεκριμένη σχολή μπήκα με το ζόρι γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα πιάσω την πρώτη επιλογή μου ή την δεύτερη ή την τρίτη (ΣΕΜΦΕ και 2 σχολές φυσικής) και έβαλα και άλλες 4 εντελώς άκυρες με τα ενδιαφέροντά μου απλά με φθίνουσα σειρά -συναρτήσει της βάσης-... και για λίγες μονάδες δεν μπήκα στις πραγματικές επιλογές μου και είχα μπεί στην πρώτη απο απο τις άκυρες... οπότε είπα up yours ελληνικό δημόσιο και έκανα την εν μέρει μπαγαποντιά :P

 

 

Take the red pill τώρα :P

 

 

Επίσης το ακούω και σαν δικαιολογία όταν ένας υπάλληλος δεν ξέρει/βαριέται να κάνει την δουλειά του... (έχει πέσει το σύστημα/ δεν το περνάει το σύστημα κτλ πχ τότε με το κοινωνικό μέρισμα πόσους "πετούσε το σύστημα" ενώ δικαιούταν μέρισμα; ) ενώ η δουλειά μπορεί να γίνει απλά με λίγη πρωτοβουλία δική του η με προώθηση του θέματος σε προϊστάμενο... 

 

 

Γιαυτό πρέπει να φας αλλα 100 μνημονια και λίγα λεω...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα λεμε οτι φταίει το "σύστημα" που η Ελλάδα έφτασε εδώ που έφτασε. Την έχουμε στο αιμα μας την μπινια και την λαμογια...Στο dna μας...

Και μετα απορούμε γιατί μας κάνουν οτι μας κάνουν...

 

Ρε καλα μας κάνουν αφου μυαλά δεν πρόκειται να αλλάξουμε οσο μνημόνια και να φαμε..

Γιαυτό πρέπει να φας αλλα 100 μνημονια και λίγα λεω...

Τι μας λες τώρα ρε φίλε επειδή την παίζουν στο κράτος και κάνουν λαμογιές αυτοί ( Α) έχοντας σχεδόν ανύπαρκτη κοινωνική πολιτική Β) προσλαμβάνοντας υπαλλήλους που δεν τους εκπαιδεύουν και βάζοντας τους σε συστήματα με ανύπαρκτη η με έστω μια αρχέτυπη οργάνωση Γ) ακόμη και στα λιγοστά δείγματα κοινωνικής πολιτικής βάζουν 1000 νομικά παραθυράκια και 1001 άγραφα (και ουσιαστικα παράνομα) παραθυράκια που στηρίζονται στην υποκειμενική κρίση του υπαλλήλου -ό όποιος ειναι ανεκπαίδευτος είπαμε...- ) θα πρέπει να φάω εγώ μνημόνια;

 

 

Γιατι ενας φοιτητής να μην δικαιούται κάρτα ανεργίας αν είναι άνεργος; γιατι έχει τις φοιτητικές παροχές θα μου πείς.... 

 

ΠΟΙΕΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ; θα σε ρωτήσω εγώ;   μπορεί να μίνει σε εστία; κατα πάσα πιθανότητα όχι εκτός αν ειναι εντελώς κάτω άπο το όριο της φτώχειας  (και ακόμη και εκεί οι θέσεις ειναι λιγοστές και πολλοί δεν μπορούν να μπούν και ας έχουν τα κριτήρια )

 

παίρνουν κανένα επίδομα; ναι παίρνουν 1000€ τον Σεπτέμβρη  για στέγαση (ΛΟΛ δηλαδή θα πρέπει να βρουν σπίτι με 83 € ενοίκιο....) και αυτό ΑΝ σε κάθε εξάμηνο περάσουν το 70% των μαθημάτων.. αν σε κάποιο αρρώστησαν ή αναγκάστηκαν να δουλέψουν επειδη ακριβώς πρέπει να βγούν τα νοίκια κτλ ή αν ήταν απλά δύσκολο το εξάμηνο θα πάρουν τα 3 του καράμπελα...

 

και αν τον επόμενο Σεπτέμβρη τα περάσουν όλα και δεν χρωστάνε τίποτα πάλι δεν θα πάρουν τα παλιά επιδόματα....θα πάρουν μόνο για το τρέχον έτος. 

 

 

 

Εγώ δικαιούμουν το επίδομα απλά λόγω γραφειοκρατίας "δεν θα με περνούσε το "σύστημα" " γιατι και στην σχολή ήμουν και τα μαθήματα πέρασα απλά την εποχή που έβγαινε το επίδομα είχα διαγραφεί.....

 

όσο για το τελωνείο άλλα λαμόγια (εκεί ιδιωτικές εταιρίες βέβαια) να πληρώσεις 160€ για να ενα πακέτο που σου κόστισε 40... αλλιώς να πας να το εκτελωνίσεις εσύ! (ούτε καν πίσω δεν το στέλνουν αν δεν πας να το παραλάβεις απλα το δηλώνουν σαν αζήτητο και σου κλέβουν το περιεχόμενο αν τους αρέσει... )

 

και αν πχ μένεις κρήτη δεν μπορείς να το εκτελωνίσεις Κρήτη πρέπει να πας στο αεροδρόμιο της Αθήνας... και μάλιστα συγκεκριμένες ώρες... έξοδα ταξιδιού ξενοδοχείου μετακινήσεων + ταλαιπωρία και μέρες χαμένες...

 

αλλιώς θα πρέπει να το εκτελωνίσει κάποιος άλλος εξ ονόματός σου και εκεί πάλι θα πρέπει να έχει ενα σωρό έγγραφα (παπούτσια φέρνεις και η διαδικασία ειναι σαν να εκτελωνίζεις όπλα)  

 

οπότε απλά στηρίζεσαι στο ότι ειναι εντελώς ανοργάνωτοι και τους δίνεις φακε απαντήσεις πολύ απλά γιατι δεν τις ελέγχουν δεν κάνεις τίποτα παράνομο αλλά θέλουν να σου βγάλουν την ψυχή επειδή δεν τους έσκασες 160€ (αυτά έξοδα για τον τελωνειακό όχι για φόρους)  πληρώνεις τους φόρους και φεύγεις...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας λες τώρα ρε φίλε επειδή την παίζουν στο κράτος και κάνουν λαμογιές αυτοί ( Α) έχοντας σχεδόν ανύπαρκτη κοινωνική πολιτική Β) προσλαμβάνοντας υπαλλήλους που δεν τους εκπαιδεύουν και βάζοντας τους σε συστήματα με ανύπαρκτη η με έστω μια αρχέτυπη οργάνωση Γ) ακόμη και στα λιγοστά δείγματα κοινωνικής πολιτικής βάζουν 1000 νομικά παραθυράκια και 1001 άγραφα (και ουσιαστικα παράνομα) παραθυράκια που στηρίζονται στην υποκειμενική κρίση του υπαλλήλου -ό όποιος ειναι ανεκπαίδευτος είπαμε...- ) θα πρέπει να φάω εγώ μνημόνια;

 

 

Γιατι ενας φοιτητής να μην δικαιούται κάρτα ανεργίας αν είναι άνεργος; γιατι έχει τις φοιτητικές παροχές θα μου πείς.... 

 

ΠΟΙΕΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ; θα σε ρωτήσω εγώ;   μπορεί να μίνει σε εστία; κατα πάσα πιθανότητα όχι εκτός αν ειναι εντελώς κάτω άπο το όριο της φτώχειας  (και ακόμη και εκεί οι θέσεις ειναι λιγοστές και πολλοί δεν μπορούν να μπούν και ας έχουν τα κριτήρια )

 

παίρνουν κανένα επίδομα; ναι παίρνουν 1000€ τον Σεπτέμβρη  για στέγαση (ΛΟΛ δηλαδή θα πρέπει να βρουν σπίτι με 83 € ενοίκιο....) και αυτό ΑΝ σε κάθε εξάμηνο περάσουν το 70% των μαθημάτων.. αν σε κάποιο αρρώστησαν ή αναγκάστηκαν να δουλέψουν επειδη ακριβώς πρέπει να βγούν τα νοίκια κτλ ή αν ήταν απλά δύσκολο το εξάμηνο θα πάρουν τα 3 του καράμπελα...

 

και αν τον επόμενο Σεπτέμβρη τα περάσουν όλα και δεν χρωστάνε τίποτα πάλι δεν θα πάρουν τα παλιά επιδόματα....θα πάρουν μόνο για το τρέχον έτος. 

 

 

 

Εγώ δικαιούμουν το επίδομα απλά λόγω γραφειοκρατίας "δεν θα με περνούσε το "σύστημα" " γιατι και στην σχολή ήμουν και τα μαθήματα πέρασα απλά την εποχή που έβγαινε το επίδομα είχα διαγραφεί.....

 

όσο για το τελωνείο άλλα λαμόγια (εκεί ιδιωτικές εταιρίες βέβαια) να πληρώσεις 160€ για να ενα πακέτο που σου κόστισε 40... αλλιώς να πας να το εκτελωνίσεις εσύ! (ούτε καν πίσω δεν το στέλνουν αν δεν πας να το παραλάβεις απλα το δηλώνουν σαν αζήτητο και σου κλέβουν το περιεχόμενο αν τους αρέσει... )

 

και αν πχ μένεις κρήτη δεν μπορείς να το εκτελωνίσεις Κρήτη πρέπει να πας στο αεροδρόμιο της Αθήνας... και μάλιστα συγκεκριμένες ώρες... έξοδα ταξιδιού ξενοδοχείου μετακινήσεων + ταλαιπωρία και μέρες χαμένες...

 

αλλιώς θα πρέπει να το εκτελωνίσει κάποιος άλλος εξ ονόματός σου και εκεί πάλι θα πρέπει να έχει ενα σωρό έγγραφα (παπούτσια φέρνεις και η διαδικασία ειναι σαν να εκτελωνίζεις όπλα)  

 

οπότε απλά στηρίζεσαι στο ότι ειναι εντελώς ανοργάνωτοι και τους δίνεις φακε απαντήσεις πολύ απλά γιατι δεν τις ελέγχουν δεν κάνεις τίποτα παράνομο αλλά θέλουν να σου βγάλουν την ψυχή επειδή δεν τους έσκασες 160€ (αυτά έξοδα για τον τελωνειακό όχι για φόρους)  πληρώνεις τους φόρους και φεύγεις...

 

 

 

Ειχες διαγραφει,αρα ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να το παρεις.Απλα τα πραγματα..Χ@@στηκα εγω και ο καθε ενας που θα πληρωσει το δικο σου 1000ρικο αν εσυ διαγραφηκες και ετυχε το επιδομα να βγει ακομα και την επομενη μερα της διαγραφης σου.

Και περα απο αυτο,πηρες το χιλιαρικο με μουφα χαρτια που εφταιξες ο ιδιος..Πλαστογραφεια δλδ..

 

Και τελος για να το κλεισω το θεμα γιατι θα παει στο πολιτικο.Η γνωστη φραση "μαζι τα φαγαμε" ειναι 100% αληθης,και οσο περναει ο καιρος το καταλαβαινω ολο και περισσοτερο..Διοτι εσυ και ο καθενας μας,επειδη το κρατος ειναι μπο@@λο και εχει αφησει 2-3 "παραθυρακια" για καθε υπηρεσια ανοιχτα,που μπορει ο καθενας μας μεσων αυτων παρανομα μεν αλλα χωρις ελεγχο δε,να παρει χρηματα,ή να κανει κατι που δεν δικαιουται -λαμογια με λιγα λογια-  δεν σημαινει οτι ειναι το σωστο κιολας.. Ετσι τα καναμε ολοι μας και προ κρισης,δανεια για ναπαμε δικαοπες,δανεια για να παρουμε το νεο iphone,δανειο για να βαλουμε ηχοσυστημα στο αμαξι και αλλα τετοια.. Που χωρις ελεγχο μας τα εδιναν (φταιξιμο σε αυτους) αλλα και εμεις ε? Νιονιο Αινσταιν,ουτε που μας περασε στο μυαλο οτι κααααποια στιγμη θα σφιξουν οι κωλοι..Νομιζαμε οτι θα μας τα χαρισουν..Ε παρτην στον κ@@λο τωρα και τρεχα αλλα κανε μοκο και μην κλαιγεσαι (δεν μιλαω προσωπικα για σενα) γιατι οταν επαιρνες το 3χιλιαρο δανειο ενω ησουν ανεργος, για να πας την γκομενα στην Μυκονο ηταν καλα..Ενω τωρα,ερχεται καποιος "ανδρας" της Μυκονου και σε ..... μπιιιιπ!!!

 

Και κλεινω με αυτο.Απο την στιγμη που δεν δικαιουσαι ως φοιτητης καρτα ανεργιας,παει και τελειωσε,οτιδηποτε και αν κανεις ειναι παρανομο..Τωρα οι προτροπες οτι δεν θα σε δει κανεις,δεν θα σε καταλαβει κτλ ειναι το λιγοτερο που μπορω να πω μλ@@@ιες. Γιατι κατι τετοιες προτροπες και κινησεις μας εχουν κανει μπουρδ@@λοχωρα

 

Υ.Γ Οσο για το οτι τον παιζουν στο κρατος..Οτι τον παιζουν αυτοι,δεν σημαινει οτι θα πρεπει να τον παιζουμε και εμεις.Με λιγα λογια μου λες,ο γειτονας καθεται στο παγκακι και καθως περναω ενω αυτος εχει απομακρυνθει 10 μετρα,του παιρνω το iphone που εχει αφησει στο παγκακι και αυτο δεν ειναι λαμογια επειδη ο ανθρωπος το ξεχασε,ή το αφησε εκει λογω βλακειας ειτε επειδη "τον επαιζε" και το ξεχασε..

 

Τετοια μυαλα μας εφαγαν δυστηχως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερές απαντήσεις δώσατε στο παιδί που ρώτησε, ότιναναι. Ο καθένας με τον πόνο του.

Δεν είναι λαμογιά να είσαι άνεργος και φοιτητής ταυτόχρονα, είναι δικαίωμα.

 

Μάλιστα προβλέπεται κιολας από τον ΟΑΕΔ. Εγώ όταν πήγα μου είπαν πως αν κάποτε δούλεψα, όντας φοιτητής, τότε αναγνωρίζεται πως ψάχνω και δουλειά ενώ σπουδάζω και μπορώ να βγάλω κάρτα ανεργίας.

Το ζητούμενο για να συμμετάσχει στα προγράμματα που ρώτησε ο φίλος είναι να βγάλει κάρτα ανεργίας.

Θεωρητικά, έτσι όπως μου το είπαν εμένα, αρκεί να έχεις δουλέψει κάπου ενώ ήσουν φοιτητής αλλά δεν διευκρίνησαν χρονικό διάστημα. Επίσης ήταν ανεπίσημη η ενημέρωση από κοιμισμένους υπαλλήλους τους οποίους πίεζα να μου δώσουν επίσημη και νομικά τεκμηριωμένη απάντηση αλλά δεν είχαν διάθεση. Το συμπέρασμα ρωτώντας περισσότερους από έναν ήταν να μην τα σκαλίζω, μιας και έχω ήδη την κάρτα και πως δεν θα το ψάξει κανείς, και αν το ψάξει δεν θα έχω πρόβλημα μιας και έχω το δικαίωμα επειδή είχα δουλέψει όσο ήμουν φοιτητής.

 

Εσένα όμως σου προτείνω να το ρωτήσεις στον λιγότερο κοιμισμένο που θα βρεις στον ΟΑΕΔ, έχοντας όλα αυτά ως backround πληροφοριών, μιας και δεν μπορείς να στηριχθείς σε αυτές τις ανεπαρκείς πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερές απαντήσεις δώσατε στο παιδί που ρώτησε, ότιναναι. Ο καθένας με τον πόνο του.

Δεν είναι λαμογιά να είσαι άνεργος και φοιτητής ταυτόχρονα, είναι δικαίωμα.

 

Μάλιστα προβλέπεται κιολας από τον ΟΑΕΔ. Εγώ όταν πήγα μου είπαν πως αν κάποτε δούλεψα, όντας φοιτητής, τότε αναγνωρίζεται πως ψάχνω και δουλειά ενώ σπουδάζω και μπορώ να βγάλω κάρτα ανεργίας.

Το ζητούμενο για να συμμετάσχει στα προγράμματα που ρώτησε ο φίλος είναι να βγάλει κάρτα ανεργίας.

Θεωρητικά, έτσι όπως μου το είπαν εμένα, αρκεί να έχεις δουλέψει κάπου ενώ ήσουν φοιτητής αλλά δεν διευκρίνησαν χρονικό διάστημα. Επίσης ήταν ανεπίσημη η ενημέρωση από κοιμισμένους υπαλλήλους τους οποίους πίεζα να μου δώσουν επίσημη και νομικά τεκμηριωμένη απάντηση αλλά δεν είχαν διάθεση. Το συμπέρασμα ρωτώντας περισσότερους από έναν ήταν να μην τα σκαλίζω, μιας και έχω ήδη την κάρτα και πως δεν θα το ψάξει κανείς, και αν το ψάξει δεν θα έχω πρόβλημα μιας και έχω το δικαίωμα επειδή είχα δουλέψει όσο ήμουν φοιτητής.

 

Εσένα όμως σου προτείνω να το ρωτήσεις στον λιγότερο κοιμισμένο που θα βρεις στον ΟΑΕΔ, έχοντας όλα αυτά ως backround πληροφοριών, μιας και δεν μπορείς να στηριχθείς σε αυτές τις ανεπαρκείς πληροφορίες.

Οταν ο αλλος λεει οτι ειχε διαγραφει,και με πλαστογραφια πηγε και πηρε χρηματα τα οποια δεν δικαιουταν αφου ειχε διαγραφει,τοτε αυτο ναι λεγεται λαμογια..

Δεν ειπα λαμογια κατι το οποιο δεν προβλεπεται,ειναι προφανες αυτο..Αυτο που ειπα ειναι,οτι αν δεν προβλεπεται να βγαλεις καρτα ανεργιας (που δεν το γνωριζω αν γινεται ή οχι ενω εισαι φοιτητης) ενω εισαι φοιτητης,και εσυ πας και δεν το πεις,αποκρυπτοντας το γεγονος ωστε με "πλαγιο" τροπο να βγαλεις καρτα ανεργιας,τοτε ναι αυτο ειναι λαμογια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχες διαγραφει,αρα ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να το παρεις.Απλα τα πραγματα..Χ@@στηκα εγω και ο καθε ενας που θα πληρωσει το δικο σου 1000ρικο αν εσυ διαγραφηκες και ετυχε το επιδομα να βγει ακομα και την επομενη μερα της διαγραφης σου.

Και περα απο αυτο,πηρες το χιλιαρικο με μουφα χαρτιά που εφταιξες ο ιδιος..Πλαστογραφεια δλδ..

To θέμα είναι ότι δικαιούμουν το επίδομα και πριν διαγραφώ απλά δεν πηγα να το πάρω τότε και τέλος τι πάει να πεί έστω και μια μέρα τις κουμπάρες παίζουμε; καλα ναι στην ελλάδα μπορεί... το επίδομα δίνεται για έναν λόγο ουσιαστικό όχι για ψηφαλακια και ας βάλουμε παραθυράκια για να γλιτώσουμε αιτήσεις... στην γερμανία αντίστοιχο επίδομα (ουσιαστικό όμως ) 250€ κάθε μήνα για παιδιά οικογενειών που σπουδάζουν ή πάνε σχολείο ή εκπαιδεύονται κάπως πχ σε μια τεχνική σχολή (α ναι άλλο παραθυράκι αν είσαι σε ΙΕΚ κτλ δεν δικαιούσαι επίδομα γιατι δεν είσαι άνθρωπος που σπουδάζει εκτός σπιτιού και έχει ανάγκη είσαι ζώο... ) συνεχίζω λοιπόν και λέω σε αντίστοιχη περίπτωση φίλου στην γερμανία που δεν ήξερε ότι το δικαιούταν και έκανε αίτηση μερικούς μήνες μετά (σαν εμένα) του δώσανε και μαζεμένα λεφτά γύρο στα 3,5 χιλιάρικα για τους μήνες που όντως σπούδαζε απλά δεν έκανε τα χαρτιά του.... α και η προϋπόθεση ειναι απλά να μην έχεις μεγάλο εισόδημα και να επιμορφώνεσαι κάπου (ακόμη και σε σχολή ζωγραφικής ας πούμε) ούτε παραθυράκια ούτε τίποτα...

 

Και τελος για να το κλεισω το θεμα γιατι θα παει στο πολιτικο.Η γνωστη φραση "μαζι τα φαγαμε" ειναι 100% αληθης,και οσο περναει ο καιρος το καταλαβαινω ολο και περισσοτερο..Διοτι εσυ και ο καθενας μας,επειδη το κρατος ειναι μπο@@λο και εχει αφησει 2-3 "παραθυρακια" για καθε υπηρεσια ανοιχτα,που μπορει ο καθενας μας μεσων αυτων παρανομα μεν αλλα χωρις ελεγχο δε

Ναι καλά αν νομίζεις ότι "χρωστάμε" 600 δίς απο επιδόματα και επιδοτήσεις που πήραμε/φάγαμε τότε τι να πω.. είσαι πολύ γελασμένος... άλλοι τα φάγανε δυστυχώς γιαυτό και τους γράφω στα @@ και σπάω τα παραθυράκια τους.

 

Και κλεινω με αυτο.Απο την στιγμη που δεν δικαιουσαι ως φοιτητης καρτα ανεργιας,παει και τελειωσε,οτιδηποτε και αν κανεις ειναι παρανομο..Τωρα οι προτροπες οτι δεν θα σε δει κανεις,δεν θα σε καταλαβει κτλ ειναι το λιγοτερο που μπορω να πω μλ@@@ιες. Γιατι κατι τετοιες προτροπες και κινησεις μας εχουν κανει μπουρδ@@λοχωρα

σώπα ρε φίλε και αν κάνουν παράνομο το να αναπνέεις εσύ θα του προτρέψεις να μην αναπνέει επειδή το "κράτος" λέει ότι ειναι παράνομο; όταν ενας κανόνας ειναι χαζός ή ακόμη χειρότερα εχθρικός στον πολίτη ή αντισυνταγματικός κτλ μια χαρά θα κάνεις να τον παραβείς και 1000 μπράβο.

Υ.Γ Οσο για το οτι τον παιζουν στο κρατος..Οτι τον παιζουν αυτοι,δεν σημαινει οτι θα πρεπει να τον παιζουμε και εμεις.Με λιγα λογια μου λες,ο γειτονας καθεται στο παγκακι και καθως περναω ενω αυτος εχει απομακρυνθει 10 μετρα,του παιρνω το iphone που εχει αφησει στο παγκακι και αυτο δεν ειναι λαμογια επειδη ο ανθρωπος το ξεχασε,ή το αφησε εκει λογω βλακειας ειτε επειδη "τον επαιζε" και το ξεχασε..

 

Τετοια μυαλα μας εφαγαν δυστηχως..

καμία σχέση το παράδειγμά σου με αυτό που λέω εγώ ... πιο ταιριαστό παράδειγμα ειναι να έχεις εναν τσιφλικά που έχει σκλάβους να δουλεύουν για αυτόν και να του δίνουν την σοδειά τους και αυτός επειδή βλέπει να ψοφάνε οι σκλάβοι του στην πείνα (μιας και δεν τους ανταποδίδει τίποτα απλά παίρνει την σοδειά τους) να λέει για κάθε γυναίκα με παιδιά και ύψος 1,80 και πάνω θα δώσω 2 σακούλες ρύζι.. και εσύ να ντύνεσαι γυναίκα και να φορέσεις τακούνια για να ταιριάζεις στην περιγραφή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι δικαιούμουν το επίδομα και πριν διαγραφώ απλά δεν πηγα να το πάρω τότε και τέλος τι πάει να πεί έστω και μια μέρα τις κουμπάρες παίζουμε; καλα ναι στην ελλάδα μπορεί... το επίδομα δίνεται για έναν λόγο ουσιαστικό όχι για ψηφαλακια και ας βάλουμε παραθυράκια για να γλιτώσουμε αιτήσεις... στην γερμανία αντίστοιχο επίδομα (ουσιαστικό όμως ) 250€ κάθε μήνα για παιδιά οικογενειών που σπουδάζουν ή πάνε σχολείο ή εκπαιδεύονται κάπως πχ σε μια τεχνική σχολή (α ναι άλλο παραθυράκι αν είσαι σε ΙΕΚ κτλ δεν δικαιούσαι επίδομα γιατι δεν είσαι άνθρωπος που σπουδάζει εκτός σπιτιού και έχει ανάγκη είσαι ζώο... ) συνεχίζω λοιπόν και λέω σε αντίστοιχη περίπτωση φίλου στην γερμανία που δεν ήξερε ότι το δικαιούταν και έκανε αίτηση μερικούς μήνες μετά (σαν εμένα) του δώσανε και μαζεμένα λεφτά γύρο στα 3,5 χιλιάρικα για τους μήνες που όντως σπούδαζε απλά δεν έκανε τα χαρτιά του.... α και η προϋπόθεση ειναι απλά να μην έχεις μεγάλο εισόδημα και να επιμορφώνεσαι κάπου (ακόμη και σε σχολή ζωγραφικής ας πούμε) ούτε παραθυράκια ούτε τίποτα... Δεν εχει καμια σχεση αν το δικαιουσαι πριν διαγραφεις..Απο την στιγμη που διαγραφηκες ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΟΥΣΑΙ.Ειναι σαν να μου λες οτι ειχα παρει ενα εκπτωτικο κουπονι που εχει ισχυ μεχρι τις 5 του μηνα,και εγω αλλαζω την ημερομηνια του κουπονιου σε 6 του μηνα και παω στις 6 να παρω την εκπτωση.Πολυ απλα δεν την δικαιουμαι πλεον..

 

 

Ναι καλά αν νομίζεις ότι "χρωστάμε" 600 δίς απο επιδόματα και επιδοτήσεις που πήραμε/φάγαμε τότε τι να πω.. είσαι πολύ γελασμένος... άλλοι τα φάγανε δυστυχώς γιαυτό και τους γράφω στα @@ και σπάω τα παραθυράκια τους. Για βαλε να υπαρχουν αλλοι 100000 με το μυαλο το δικο σου και να το εκαναν αυτο με το 1000αρικο και κανε τους υπολογισμους.Αλλα ελα μωρε,στα @@ μας για εμενα και το παιδι σου αυριο μεθαυριο που θα πληρωνει τα δικα σου κερατιατικα...

 

σώπα ρε φίλε και αν κάνουν παράνομο το να αναπνέεις εσύ θα του προτρέψεις να μην αναπνέει επειδή το "κράτος" λέει ότι ειναι παράνομο; όταν ενας κανόνας ειναι χαζός ή ακόμη χειρότερα εχθρικός στον πολίτη ή αντισυνταγματικός κτλ μια χαρά θα κάνεις να τον παραβείς και 1000 μπράβο. Φιλε,λες @@ τωρα και πραγματα που δεν ειναι χειροπιαστα να γινουν.. Σου λεω κατι συγκεκριμενο και μου λες αλλα ντ' αλλων.. Μην παιρνεις αυτο καθ'αυτο σαν παραδειγμα το συγκεκριμενο.Αυτες οι παραβασεις που λες και χιλια μπραβο και απο πανω παιζοντας το οτι εισαι ο γ@@ουο και μαγκας,ειναι ενα μερος των πραγματων που μας εφεραν εδω που μας εφεραν σαν χωρα.Γιατι το ιδιο μπορω να σου πω εγω οτι θεωρω λαθος οι γιατροι να μην παιρνουν φακελακι και να παω να δινω κτλ.. Γιαυτο εχω πει και σε αλλες συζητησεις παρομοιου ειδους,οτι πανω απο ολα φτιαει η νοοτροπια του Ελληναρα και μετα ολοι οι αλλοι... Για πηγαινε για πραδειγμα στη Γερμανια και τολμα να περασεις το οριο ταχυτητας σε ενα δρομο που γραφει 80χλμ..Για τολμα να ανοιξεις το παραθυρο και να πεταξεις μια γοπα εξω..Ή πηγαινε σε καποια αλλη χωρα (δεν θυμαμαι ποια ειναι) και τολμα να αναψεις τσιγαρο εξω στο δρομο..Να δεις που θα βρεθεις σε λιγα λεπτα...

 

καμία σχέση το παράδειγμά σου με αυτό που λέω εγώ ... πιο ταιριαστό παράδειγμα ειναι να έχεις εναν τσιφλικά που έχει σκλάβους να δουλεύουν για αυτόν και να του δίνουν την σοδειά τους και αυτός επειδή βλέπει να ψοφάνε οι σκλάβοι του στην πείνα (μιας και δεν τους ανταποδίδει τίποτα απλά παίρνει την σοδειά τους) να λέει για κάθε γυναίκα με παιδιά και ύψος 1,80 και πάνω θα δώσω 2 σακούλες ρύζι.. και εσύ να ντύνεσαι γυναίκα και να φορέσεις τακούνια για να ταιριάζεις στην περιγραφή :P Με την διαφορα ομως,οτι αυτα τα 2 σακια ρυζι θα ηταν για παρτυ του (τα 1000 ευρω που πηρες εσυ π.χ) ενω στη δικη σου περιπτωση θα κοπουν απο τον προυπολογισμο των χρηματων που θα πηγαιναν σε αλλους.Αυτη ειναι η διαφορα μας που σου λεω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι,νέοι,που πιστεύουν πως το πρόβλημα είναι το εφάπαξ του δημ.υπαλλήλου,που το δικαιούται,ή το επίδομα τυφλότητας κάποιου στη Ζάκυνθο,που δεν το δικαιούται.

Κόψαν όλες τις συντάξεις ,να γλιτώσουν 1,2 δις στον προΰπολογισμό,και οι μίζες μόνο του Άκη,και μόνο για τα 4 υποβρύχια ήταν 55-80 εκατ...Τόσα μάθαμε ,βασικά.

Αυτοχαρακτηριστείτε,γιατί δεν ψήνομαι να πάω για μπάνια,λόγω των δικών σας βασικών ελλείψεων.

 

Εάν είσαι φοιτητής,και το αναφέρεις,δεν μπορείς να γραφτείς στον ΟΑΕΔ.

Εάν είσαι φοιτητής,και δούλευες παράλληλα,όταν απολυθείς και δικαιούσαι να μπεις στο ταμείο ανεργίας,μπαίνεις,εισπράτεις τα αναλογούντα,απλά μετά δεν συνεχίζεις να είσαι γραμμένος.

Βασικά,συνεχίζεις.

Όταν τελειώσει η τακτική επιδότηση,θα σε ρωτήσουν διάφορα για να συμπληρώσουν την καρτέλα σου,όπως αν έχεις τελειώσει κάποια σχολή.

Αν πεις σπουδάζω,θα σου πουν δεν μπορείς να έχεις κάρτα.

Αν πεις όχι, γράφεσαι κανονικά.Δεν μπορούν να το ελέγξουν,δεν θα το μάθουν ποτέ.

Όταν πάρεις το πτυχίο σου,πας στο σύμβουλο εργασίας και τροποποιείς την καρτέλα σου.Ο σύμβουλος δεν είναι ελεγκτής.Μια καρτέλα σωστή θέλει να έχει,που υποτίθεται τον βοηθάει να σου βρει δουλειά.

 

Σχετικά πρόσφατα στο Τέξας,δούλευα,με απέλυσαν ,πήρα ένα χρόνο επίδομα,πήγα να συνεχίσω την κάρτα,τους λέω σπουδάζω,μου λεν δεν γίνεται,πάω την επόμενη βδομάδα,και την ανανέωσα σαν αποφ.λυκείου.

Αυτά τα ολίγα,και δεν είναι θέμα φοιτ.παροχών.Μειωμένη ανεργία τους ενδιέφερε να εμφανίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί πτυχίω χωρίς πάσο/φοιτητικές παροχές μπορούν να γραφτούν στον ΟΑΕΔ;

 

Ξαναλέω πως ρώτησα 2-3 στον ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι αν κάποτε έχεις δουλέψει όταν ήσουν φοιτητής τότε δικαιούσαι κάρτα ανεργίας. Δεν μου είπαν ούτε για κάποιο ελάχιστο χρονικό διάστημα, ούτε για εμπλοκή με τα φοιτητικά προνόμια.

Εξάλλου γιατί να μην τα έχεις? Αφού θα κουράζεσαι διπλά. Το βέλτιστο πάντως είναι να ρωτήσει στο ΟΑΕΔ όποιος ενδιαφέρεται για να έχουμε και μια 2η πηγή.

 

Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι,νέοι,που πιστεύουν πως το πρόβλημα είναι το εφάπαξ του δημ.υπαλλήλου,που το δικαιούται,ή το επίδομα τυφλότητας κάποιου στη Ζάκυνθο,που δεν το δικαιούται.

Κόψαν όλες τις συντάξεις ,να γλιτώσουν 1,2 δις στον προΰπολογισμό,και οι μίζες μόνο του Άκη,και μόνο για τα 4 υποβρύχια ήταν 55-80 εκατ...Τόσα μάθαμε ,βασικά.

Αυτοχαρακτηριστείτε,γιατί δεν ψήνομαι να πάω για μπάνια,λόγω των δικών σας βασικών ελλείψεων.

Ακόμα και οι μίζες πάλι λίγα είναι, αν υπόλογίσει κανείς τα χειρότερα εγκλήματα πολιτικής όπως:

  • Υπερδανεισμός για εξυπηρέτηση κομματικών συμφερόντων με διορισμούς και γιγάντωση του κράτους.
  • Ομολογιακά σκάνδαλα και κερδοσκοπία που δεν έχουν γίνει ευρύτερα γνωστά (όπως η αλλαγή του κανονισμού της διακανονισμού ΗΔΑΤ σε κρίσιμο χρονικό σημείο, το παιχνίδι με τα CDS, το άγνωστο και απροσδιόριστο σκάνδαλο με τα ελληνικά αποθέματα χρυσού και άλλα τέτοια που είναι αυτά που παίζουν ουσιαστικό και μακροχρόνιο ρόλο στην οικονομία και κρίνουν μεγέθη δισεκατομυρίων)

Εάν είσαι φοιτητής,και το αναφέρεις,δεν μπορείς να γραφτείς στον ΟΑΕΔ.

Εάν είσαι φοιτητής,και δούλευες παράλληλα,όταν απολυθείς και δικαιούσαι να μπεις στο ταμείο ανεργίας,μπαίνεις,εισπράτεις τα αναλογούντα,απλά μετά δεν συνεχίζεις να είσαι γραμμένος.

Βασικά,συνεχίζεις.

Όταν τελειώσει η τακτική επιδότηση,θα σε ρωτήσουν διάφορα για να συμπληρώσουν την καρτέλα σου,όπως αν έχεις τελειώσει κάποια σχολή.

Αν πεις σπουδάζω,θα σου πουν δεν μπορείς να έχεις κάρτα.

Αν πεις όχι, γράφεσαι κανονικά.Δεν μπορούν να το ελέγξουν,δεν θα το μάθουν ποτέ.

Όταν πάρεις το πτυχίο σου,πας στο σύμβουλο εργασίας και τροποποιείς την καρτέλα σου.Ο σύμβουλος δεν είναι ελεγκτής.Μια καρτέλα σωστή θέλει να έχει,που υποτίθεται τον βοηθάει να σου βρει δουλειά.

Εμένα πάντως αλλιώς μου τα είπαν. Έχω αναφέρει παραπάνω τι μου είπαν.

Υπάρχει σύγχυση τελικά με το θέμα. Αν μπορούσαμε να βρούμε online κάποιον κανονισμό θα ήταν πολύ διαφωτιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Εργάζομαι από το 2008 εώς σήμερα κανονικά με ασφάλιση και όλα.

Εχω δώσει εξετάσεις και μπήκα στο πανεπιστήμιο και πρέπει να την αφήσω τη δουλειά..

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να πάρω το ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ? υπόψιν πως δεν έχω βγει ποτέ ταμείο ανεργίας

είναι η 1η φορά. Για κάρτα ανεργίας ξέρω οτι δεν μπορώ να βγάλω..

Ξέρει κάποιος η αν του έτυχε κατι ανάλογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Εργάζομαι από το 2008 εώς σήμερα κανονικά με ασφάλιση και όλα.

Εχω δώσει εξετάσεις και μπήκα στο πανεπιστήμιο και πρέπει να την αφήσω τη δουλειά..

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να πάρω το ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ? υπόψιν πως δεν έχω βγει ποτέ ταμείο ανεργίας

είναι η 1η φορά. Για κάρτα ανεργίας ξέρω οτι δεν μπορώ να βγάλω..

Ξέρει κάποιος η αν του έτυχε κατι ανάλογο?

 

Γιατί δεν μπορείς? Φαίνεται σαν παραίτηση και όχι σαν απόλυση?

Να βγεις στο ταμείο χωρίς κάρτα δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερές απαντήσεις δώσατε στο παιδί που ρώτησε, ότιναναι. Ο καθένας με τον πόνο του.

Δεν είναι λαμογιά να είσαι άνεργος και φοιτητής ταυτόχρονα, είναι δικαίωμα.

 

 

 

Ο φοιτητης ειναι φοιτητης αδερφε και σαν φοιτητης εχει προνομια οποτε δεν μπορει να πηγαινει με πουστια να γραφεται και στον οαεδ και να τρωει τα λιγοστα προνομια των ανεργων.

 

Δηλαδη εσυ εισαι φοιτητης εχεις μειομενο εισητηριο , τρως και τσαμπα στην λεσχη και μπαινεις και σε προγραμματα του οαεδ και εισαι αρχοντας και ο αλλος τι παιρνει τα ραπαπα του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φοιτητης ειναι φοιτητης αδερφε και σαν φοιτητης εχει προνομια οποτε δεν μπορει να πηγαινει με πουστια να γραφεται και στον οαεδ και να τρωει τα λιγοστα προνομια των ανεργων.

 

Δηλαδη εσυ εισαι φοιτητης εχεις μειομενο εισητηριο , τρως και τσαμπα στην λεσχη και μπαινεις και σε προγραμματα του οαεδ και εισαι αρχοντας και ο αλλος τι παιρνει τα ραπαπα του ?

 

Ο φοιτητής μπορεί να έχει οικονομικά προβλήματα αδερφέ και να δουλεύει παράλληλα με τις σπουδές του. Ενώ δουλεύει μπορεί να απολυθεί. Έτσι καθίσταται αυτομάτως άνεργος.

 

Δεν πρόκειται για πουστιά, το παραπάνω σενάριο προβλέπεται από τον ΟΑΕΔ, και είναι νομιμότατο. Όπως έχω πει καμιά 50ρια φορές παραπάνω αυτό μου είπαν απ τον ΟΑΕΔ.

 

Ως προς το δίκαιο του πράματος, ο φοιτητής που δουλεύει και σπουδάζει και έχει έτσι διπλά προνόμια, κουράζεται πολλαπλά. Δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις και να σπουδάσεις ταυτόχρονα αλλά ειδικά αν είσαι σε δύσκολη σχολή δεν παλεύεται.

Οπότε ο φοιτητής που αποκτά τα επιπλέον προνόμια, τα αποκτά κοπιάζοντας και δεν του έρχονται ουρανοκατέβατα. Τα προνόμια αυτά τα έχει ανάγκη όσο και ο άνεργος που δεν σπουδάζει, αφού έχει οικονομικό πρόβλημα και χρειάζεται δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φοιτητής μπορεί να έχει οικονομικά προβλήματα αδερφέ και να δουλεύει παράλληλα με τις σπουδές του. Ενώ δουλεύει μπορεί να απολυθεί. Έτσι καθίσταται αυτομάτως άνεργος.

 

 

 

Δεν αναφερομαι σε αυτους φοιτητες που δουλεουν για να σπουδασουν και οχι για να εχουν φραγκα για ξενικτια τους βγαζω το καπελο, εγω μιλαω για ατομα που ειναι φοιτητες δεν δουλευουν και μπαινουν με τσατσια στα προγραμματα αποκτησεις εμπειριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...